Novinka: bitcoinová směnárna na Měšci

26. 5. 2025
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

bitcoinová směnárna
Autor: DALL-E, podle licence: Public Domain
Na Měšci máme novinku. Běžně naším čtenářům nabízíme online sjednání finančních produktům jako je třeba cestovní pojištění nebo povinné ručení. Nyní jsme přidali nákup bitcoinu. Proč a jak si můžete bitcoin koupit?

Proč nákup bitcoinu na Měšci? 

Bitcoin si razí cestu do mainstreamu. Americká bitcoinová ETF lámou jeden rekord za druhým a jsou vůbec nejúspěšnějšími ETF historie. Za první rok své existence získala do správy takové sumy, o kterých se například zlatým ETF po roce existence ani nesnilo. Státy, zejména USA, uvažují o začlenění bitcoinu do svých rezerv a třeba takový New Hampshire už tak činit může, protože potřebné zákony byly tento měsíc schváleny. A o nákupu bitcoinu uvažuje i šéf ČNB.

Od klasických investorů už slýcháme, že rizikem není vlastnit bitcoin, ale rizikem je nevlastnit ho. Portfolio manažeři už dnes běžně říkají, že mít v portfoliu 1–5 % bitcoinu investora nijak neohrozí, ale může mu přinést zajímavé zhodnocení. Pokud tedy přemýšlíte o bitcoinu jako o investici, kterou chcete časem proměnit zpět na státní peníze. Že to v některých případech nemusí být nutné, jsme si vysvětlili v jednom z dílů našeho podcastu Bitcoin a blondýna na téma bitcoin jako kolaterál.

Takže bitcoin tady je a pravděpodobně už s námi zůstane a bude pronikat stále více mezi běžné lidi. 

A s tím, jak se bitcoin dostává do mainstreamu, přibývá i různých vykuků a podvodníků, kteří se snaží na tomto trendu vydělat. Obvolávají své oběti s nabídkou investic do kryptoměn a v lepším případě vnucují nějakou nesmyslnou kryptoměnu odsouzenou k pádu do zapomnění, v tom horším vám jen ukradnou peníze a nedodají nic.

Protože k nákupu ani držení bitcoinu žádného prostředníka nepotřebujete, rozhodli jsme se těm, co o to mají zájem, nabídnout jednoduchou a hlavně bezpečnou cestu, jak si kousek bitcoinu pořídit a s touto technologií se tak seznámit. 

Připomeňme, že bitcoin je dělitelný na osm desetinných míst, takže když si ho chcete koupit,  nebavíme se o investici za dva miliony korun. Koupit si můžete i jeho zlomeček za pár korun. Na naší směnárně můžete provádět nákupy od 0,0001 bitcoinu, což je v korunách aktuálně něco okolo 250 Kč (částka se mění podle výkyvů ceny bitcoinu). 

Jak bitcoin koupit na Měšci

Stránka směnárny je velice jednoduchá a koupit bitcoin zvládne každý, kdo zvládne ovládat internetové bankovnictví. Stačí vyplnit jen tři políčka:

  1. kolik chcete bitcoinu NEBO za kolik korun ho chcete nakoupit
  2. váš e-mail
  3. adresu vaší peněženky, do které se bitcoiny automaticky odešlou
směnárna BTC na MěšciAutor: Měšec.cz, podle licence: Public Domain

Bod číslo tři může být největší oříšek, ale máme dobré důvody pro to, aby se zakoupené bitcoiny odesílali přímo do vaší peněženky. Je to ten nejbezpečnější způsob. Dokud jsou totiž bitcoiny někde ve směnárně nebo u jiného prostředníka, nejsou technicky vaše. Teprve držení ve vlastní peněžence je opravdové vlastnění bitcoinu.

Bitcoinovou peněženku může mít v mobilu i na počítači, nebo jako specializovaný samostatný hardware. Pro účely vyzkoušení nebo uložení menších částek stačí ta v mobilu. Pokud nechcete dělat vlastní průzkum peněženek, sáhněte po osvědčené peněžence Green, za kterou stojí renomovaný výrobce a hlavně s vámi bude mluvit česky (pokud chcete vědět, co vás čeká, můžete si přečíst její recenzi a návod k použití). Dostupná je pro Android i iOS a její stažení a nastavení vám nezabere více jak deset – patnáct minut.

Po vyplnění potřebných údajů a odeslání pokynu k nákupu se vám ukáží instrukce k odeslání peněz a to je vše. Pro jistotu vám instrukce přijdou i na zadaný e-mail. Jakmile zašlete na uvedený bankovní účet peníze na nákup, proběhne jejich směna za bitcoin a ten se ihned odešle do vaší peněženky. Pokud použijete okamžitý bankovní převod, budete mít bitcoiny v peněžence do několika desítek minut.

Technické řešení

Programovat vlastní směnárnu bitcoinů by bylo neúměrně nákladné a navíc bychom museli mít i patřičnou licenci. Proto jsme se spojili s profesionály, kteří už vše potřebné mají a na trhu působí mnoho let. Technologickým partnerem je česká firma MP Developer, která provozuje už od roku 2019 směnárnu Anycoin.cz

I proto se v e-mailu s informacemi k převodu peněz nabízí založení účtu u Anycoinu. Je to ale jen volba, pro využívání směnárny na Měšci žádný účet u Anycoinu potřeba není.

Nezanedbatelnou výhodou je i to, že uživatelům naší směnárny je k dispozici česky mluvící podpora Anycoinu, takže i méně zdatní uživatelé mají jistotu, že jim někdo pomůže, pokud by se v procesu směny něco nepovedlo.

Prodej bitcoinu

Naše směnárna umí bitcoin i prodat. Stačí přepnout záložku na prodej a absolvovat opačný proces – vyplníte kolik BTC prodáváte, na jaký bankovní účet chcete poslat koruny a váš e-mail. Následně získáte bitcoinovou adresu směnárny, kam je třeba odeslat bitcoiny, a po jejich obdržení směnárna odešle peníze na uvedený bankovní účet.  

Autor: Měšec.cz, podle licence: Public Domain

Proč jen bitcoin a ne jiné kryptoměny?

Stejně jako třeba guvernér Aleš Michl, zastáváme názor, že “(…) bitcoin je jiný příběh. Neměl by být házen do stejného pytle s jinými kryptoaktivy.” Digitální měny jsou džungle; existují jich desítky tisíc a 99,9 % jich je odsouzeno k zániku. Proto umožňujeme nakupovat na Měšci pouze bitcoin. Více si o této problematice povídáme v epizodě podcastu Bitcoin a blondýna právě na téma altcoiny

Školení pro účetní - podzimní novinky

Pokud chce ale někdo “hrát ruletu” s altcoiny, je to samozřejmě jeho volba a může tak činit na libovolné směnárně či burze. Třeba i u Anycoinu.

PS: pokud chcete do problematiky bitcoinu proniknout hlouběji a netrávit hodiny samostudiem, přijďte na školení našeho sesterského serveru Root.cz Bitcoin pro začátečníky a poslechněte si celou naší sérii Bitcoin a blondýna.

Autor článku

V roce 1998 jsem s Michalem vymyslel a založil Root.cz. Poslední článek na Roota jsem napsal v roce 2007. Teď píšu občas na tomaskrause.cz a tvořím bitcoinvkapse.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).