Penzijní fondy nebudou garantovat návratnost - to znamená občane, že vložené peníze na důchod nemusíš vůbec vidět, fond může peníze prošustrovat a nic se neděje. Děkuji vládo Nečase a nejlíp by bylo odejít od valu. Řešíte jen své stranické průšvihy a práce pro občany je mimo mísu.
Ona ta navratnost neni zarucena ani dnes. Penzijni fondy nejsou ucastny zadne formy pojisteni vkladu a prostredy jsou kryte jen majetkem fondu. Ten tak muze jet dlouho "na dluh" (zaporne vlastni jmeni maji 4 penzijni fondy), dokud zcela nekrachne. Pak ale uvnitr nemusi zbyt ani koruna.
Naproti tomu nova varianta dava sanci ziskat alespon neco, navic by meli byt klienti lepe informovani a pripadne by mohli penize vybrat (prevest jinam).
Kazdopadne ziskavam dojem, ze reforma je sita na miru spise financnim spolecnostem, pro ktere bude zlatym dolem.
NOVÉ fondy nezaručují návratnost. A staré zaručovaly? Pokud je třeba inflace za 20 let spoření 100% tak i dle stávající legislativy Vám staré fondy mohly legálně znehodnotit úspory. Jinak nechápu tu averzi a nedůvěru. Tzv. penzijní připojištění si dnes platí 4,5 mil. obyvatel. Proč to dělají, když fondům nevěří? To, že z toho nikdo nezbohatne a prospěch má někdo jiný než investor ještě neznamená, že všechny fondy nebo jejich významnou část někdo vytuneluje a alespoň naspořené se nevrátí. Jaká bude kupní síla těchto dlouhých peněz je jiná kapitola.
Kupní síla peněz našetřených ve fondu, pokud během 30 let nezkrachuje, bude možná stejná jako na počátku šetření. Hovořím z vlastní zkušenosti 14 let účastníka Vojenského penzijního fondu, který byl za ta léta 3x fuzován do fondu se zahraničním kapitálem (poslední AXA) a kupní síla našetřených vyplacených peněz je nižší než byla na počátku šetření ( např. cena benzínu vzrostla ze 20,- Kč na 35,- Kč, tepla z 300,- Kč/GJ na stávajících 550,- Kč, vody z 35,- Kč na 61,- Kč, elektřiny z 3,20 Kč na 5,70 KčúkWh atd. Pochybuji, že za stávajícího stavu světové politiky a ekonomiky se stane zázrak.
Proč to dělají?
Protože je to pro ně z nějakého důvodu výhodné a já tam vidím 2 velké skupiny, z nichž ale žádná nespoří dlouhodobě a cíleně na důchod.
1) Ti, kterým dává zaměstnavtel za jejich stovku do PF příspěvek až 3% ze mzdy. V případě potřeby lze tyto prachy kdykoliv vybrat a i po zdanění a stržení všech státních příspěvků pak má člověk něco navíc, co by mu firma nedala.
2) Lidé, kteří mají do důchodu relativně krátkou dobu a PP využívají jako výhodné spoření, kdy jim nejde o dlouhodobou velmi bídnou výnosnost fondu, ale státní příspěvek, který jim v tomto časovém horizontu zajišťuje slušné zhodnocení.
Jake buduo parametry tech statnich dluhopisu, ktere budou fondy nakupovat? Jedna se mi o to, ze investor nekupuje statni dluhopisy, pokud stat v uroku nezohledni riziko (to se deje tusim drazbou). Kdyz bude mit dluhopisovy fond povinost nakupovat dluhopisy ceskeho statu a ten je nebude chtit prodata za cenu zohlednujici i riziko co budou fondy moct delat?
Jinymy slovy. Kdyz je tu subjekt, ktery musi nakupovat dluhopsiy, neznamena to pro stat ze proste tohle mnozstvi dluhopisu muze prodavat s nizsim urokem, nez kdyz si subjekt muze vybrat co koupi a nabidku statu neakceptovat?
Jinymi slovy nesmis si na to pujcit. To znamena musis to mit v cistych penezich. To ti prijde jako mala prakazka?
P.S.: Vezni se take mohou volne pohybovat po celem svete, staci kdyz prekonaji mrize, a zdi vezeni a pak kazdeho poldu, ktery je pozna bezmilostne sejmou. Jsou to jenom prekazky.
Jojo, to se takhle skakne do banky a rekne "Chci pujcit 50M, ale muzu se zarucit bytem za 2M". A oni se hluboce pokloni a zeptaji, jestli to chci v igelitce od strejcka nebo na ucet... A zadruhe, kazdy, kdo tech 50M ma, tak uz si ten fond davno poridil a tudiz nepujci na jeho zalozeni konkurenci....
Porad jsme se jeste nedozvedeli, cim se za tu pujcku zarucit... Mozna vasimi genitaliemi, kdyz to slovo tak rad pouzivate, tak urcite budou mit takhle ooooooobrovskou cenu jako hracka pro toho urednika/urednici, co rozhoduje... :)
Priznam se, nezkoumal jsem, ale hadam, ze "za napad" libovolna insituce pujci tak parset tisic, ale urcite ne miliony (resp. desitky milionu)
"Neznám lepší příklad jak demonstrovat socialistické vidění světa a solidarity jako tenhle. Děti jedou na školní výlet a část z nich sežere svačiny hned jak nasedne do autobusu. Když potom přijde doba svačiny, přikáže učitelka těm dětem, které si jídlo nechaly až na dobu, kdy budou mít hlad, aby se s těmi, co už všechno sežraly, solidárně podělily."
Zdroj: Jiri Rybar (prý Twitter: http://www.tweetdeck.com/twitter/JiRybar/~UFdsL)
Pomalu přestávám věřit, že se dožiju doby, kdy konečně tyhle loupežníci (politici) zmizí z této země. Opravdu jsou hodně naivnít, že tuhle černou díru lidi neprohlídnou. Pánové z ODS, TOP a VV, myslíte, že lidé v příštích volbách Vám znovu uvěří se sliby šetřit, reformy.....
Původně jsem vám zde chtěl zanechat odkazy na kalkulačku ministerstva práce a sociálních věcí a ostatní dobré články, které jsem v poslední době četl. Rozmyslel jsem si to však. Vše jde shrnout takto:
- Reforma zůstává stále stejně nejasná jako před pár měsíci
- Diskutuje se o poplatcích, těch trvalých, ne o jednorázových a výjmečných. To je obrovská chyba, protože tyto poplatky mohou být snadno větší než pravidelné platby spojené s nabízenou (vynucovaně odebíranou) službou.
- Záměrně píši "diskutuje se o poplatcích". Za dořešené, toto téma, snad ještě nemůže nikdo považovat. Podle mne ani náhodou. Vždyť ještě ani pořádně nevíme jaká služba je nám nabízena, a už nám cpou za kolik?!
Kdyby to s lidmi této země (s námi nemohu napsat, nepočítám se mezi tyto lidi) stát myslel alespoň krapet seriózně (iluze nemám) tak určí dobu (pro období startu reformy), během níž mohou nespokojení klienti změnit fond nebo se i vrátit zpět do průběžného systému.
Tak nevím, čím dál víc mám pocit, že se úvahy o dalším penzijním pilíří díky naprosto neujasněné koncepci a fungování se nakonec rozplynou a splasknou jako bublina kvůli nezájmu potencionálních klientů.
Už dnes má kdokoliv na finančním trhu možnost výběru stovek a tisíců podobně negarantovaných fondů s nejrůznější investiční strategií, kde je také možno investovat od pár set měsíčně, jen s tím rozdílem, že peníze si můžu kdykolv vybrat, ne za x let (nebo dokonce x desítek let).
Podle mne tyto návrhy umřou prakticky dříve, než nabydou nějakých reálných obrysů.
Osobně se nebojím toho, že fondy budou vytunelovány/vykradeny. Velká většina, ne-li všechny, budou patřit do silných bankovních skupin a ty si to jednoduše nemohou dovolit.
Ani mi nevadí, že vklady nebudou garantovány státem. Garance silně zadluženého ručitele je totiž k ničemu. A pokud by byla garance poskytnuta, pak se výnosy budou podobat současným penzijním fondům, tj. téměř nic.
Co mi ovšem vadí, je to, že je reforma tzv. hotová, ale některé parametry jsou stále neznámé - poplatky fondů, nákladovost životních pojištoven, které budou vyplácet penzi, očekávaná výnosnost. Takže hodnotím pozitivně snahu našich politiků, že přinesli alespoň něco. Nicméně pokud si to nemohu spočítat, tak zatím nemám v úmyslu se této akce účastnit.
Od penzijních fondů se nedá očekávat nic moc odlišnýho od současných fondů penzijního připojištění. To je vcelku výhodný produkt s horizontem pár let před důchodem, kdy má větší vliv státní příspěvek, jinak dost nepoužitelné. Tím je myslím otázka druhého pilíře a celé "důchodové reformy" vyčerpána. Dál se můžeme donekonečna bavit o tom, jak z hovna uplést byč a jak s ním za 30-40 let zapráskáte, ale na podstatě to nic nezmění.
Nespoléhat se na stát a naučit se investovat do kvalitních akcií. Čím dřív, tím líp. Doporučuju knihu L. Konečného Akcie a burza (lze objednat na http://kniha.stvol.cz).
Je to to nejlepší, co je v současnoti na trhu. Většina ostatních knih jsou jenom bláboly.