Kde vzít peníze na spravedlivější důchody? Stačí zavést skutečnou spravedlnost v průběžném systému a výrazně (až o 80%) snížit důchod bezdětným (resp. těm, kteří nevychovali ani jednoho potomka - budoucího plátce důchodů), kteří nejsou během svého života zatížení investicí do výchovy budoucích plátců důchodů. Rodičům, kteří vychovali pouze 1 potomka v páru, by pak byl důchod z průběžného pilíře redukován např. o 40%. Bezdětní (nebo "jednodětní") by tak byli nuceni si na část nebo celý důchod naspořit. Nejlépe povinně ve státním kapitálovém pilíři, kam by odváděli povinně část svých příjmů a z něhož by jim byl následně vyplácen důchod s obdobnou mírou zásluhovosti jaká panuje v průběžném pilíři. Případně by se mohly peníze naspořené bezdětnými sloučit s aktuálními odvody potomků následně vyplácet v rámci průběžného systému důchod všem. Více než 2 děti by v nároku na důchod zohledňovány nebyly. Vyhazování státní peněz na podporu 3. pilíře (stejně jako na podporu stavebního spoření a dotování hypoték) by se pak mělo úplně zrušit. Jde o státní podporu lidí, kteří ji vůbec nepotřebují.
Zvláštní spravedlnost podle počtu dětí. Spíš bych koukala na kvalitu než kvantitu. Dobře výchovné děti jsou pro společnost přínosem. Se stejně hádáme zbytečně. Maláčové tým musí vymyslet, jak donutit lidi dělat za byt a stravu až důchodci budou nejpočetnější generace. Dnes máte 50% zdanění příjmu a za pár let 70%..Prostá matematika.
Podle počtu dětí? Jasně píšu, že více než 2 děti už by se nezohledňovali.
Proč by měli mít bezdětní, kteří žádné kvalitní potomky přispívající do důchodového systému nákladně nevychovali, stejnou penzi z tohoto systému, jako ti kteří tuto investici (nejen finanční) učinili? Tohle Vám přijde spravedlivé, aby děti těch ostatních platili prostřednictvím státního důchodového systému důchody bezdětným?
Pokud se zamyslíte nad tím, že průběžný systém znamená, že každý měsíc třetinu příjmu "půjčuji" s manželkou svým dětem, třetinu společného příjmu "splácíme" svým rodičům a z poslední třetiny financujeme vlastní život, pak Vám dojde, že cca 30% z těch 50% daní není skutečnou daní, ale splácením "dluhu" rodičům, který nám poskytli když jsme byli malé děti a 20% daň z příjmů je podle mě do budoucna zcela udržitelnou sazbou.
A právě proto, aby se odvody nemusely zvedat, je třeba z průběžného systému vyřadit do kapitálového pilíře ty bezdětné, kteří by si namísto investice do budoucích plátců důchodů spořili ve státním důchodovém fondu.
Mě to přijde spravedlivé.
Vaše zkreslené myšlenkové pochody kulhají na obě dolní končetiny. Kvalitní - nekvalitní jsou kategorie někde z 30. let minulého století v Německu. Zapomeňte, že je možné určovat výšku penze z průběžného systému prostřednictvím počtu dětí. Když už, tak pouze na základě celkového objemu odvedeného sociálního pojištění. To by zde hodně z vás hořce zaplakalo. Zvláště OSVČ. Zřejmě sebevětšímu nesmyslu jste mnozí ochotni uvěřit. Zvláště, když je vypuštěn z úst premiéra. Za pár měsíců se již k němu nebude hlásit a vyšumí stejně jako další nedomyšlenosti.
Posuzování kvalitní - nekvalitní je v mém příspěvku pouze z toho důvodu, abych reagoval na předchozí příspěvek, kde bylo uvedeno, že by bylo vhodné posuzovat nárok na důchod podle kvality potomků. Taky si to nemyslím, že by toto mělo rozhodovat.
Váš argument typu: "zapomeňte na ..." je opravdu velmi "přesvědčivý". :-) Výpočet podle odvedeného pojistného by znamenal opuštění principu průběžného a nastolení principu kapitálového. Náklady na takový přechod lze odhadovat v bilionech Kč. To si jednoduše nemůžeme dovolit.
A neni to takovy hodne jednostranny? :) Pokud to ma byt spravedlivy, nelze se zarazit u prvniho kroku. Vyhodnoceni prinosu potomku byt musi. Snadno pochopitelny priklad je potomek, ze kteryho bude tezky kriminalnik a spolecnost ho bude zivit po vetsinu zivota v base. Neuspesny rodic neceho takovyho by mel vratit vsechny drive obdrzene pridavky, ulevy na dani, vsechno vcetne uroku a nasledne splatit spolecnosti potomkem zpusobenou skodu. Pokud by se mu to podarilo driv nez zemre, teprve potom by vyrovnal skore s bezdetnym a mohl by dostat zaslouzeny 20% duchod.
Aby ten systém fungoval, musí být nastaven z hlediska "průměrných" lidí. Většina z nás má přeci děti, které normálně pracují , stejně jako my a předcházející generace. A pokud se systém navržený na průměr obohatí o pojistky, které budou lehce eliminovat ty jednotky procent lemplů a parazitů, a naopak třeba pomohou těm zvláště přínosným, bude to jen třešnička na dortu.
Nic ale že to kdysi někdo zneužil, nebudu se dělení lidí bránit. Když je někdo slušnej člověk, je prostě kvalitnější než póvl co se živí zlodějinou, přepadánim a kdo ví čim ještě.
Pravda, už nejde určovat kvalitu lidí rovnou podle rasy nebo etnickýho původu (i když...) ale podle jejich působení v životě se normálně na kvalitní lidi a odpad dělit daji.
Já nemám nic proti obecnému subjektivnímu rozlišování. Ať si každý sám pro sebe hodnotí kvalitu lidí jak chce. Mám jen výhrady k tomu, aby na základě hodnocení kvality lidí docházelo k diskriminačnímu omezování/posilování práv nebo povinností. To se může nepěkně zvrtnout.
A co takhle dát třeba 2% z hrubé mzdy dítěte rodičům k důchodu a tím by byly rodiče kteří řádně vychovaly děti a tyto děti řádně pracují a odvádějí daně a pojištění . Tímto by došlo ke spravedlivé odměně rodičů za jejich výchovu. Pro příklad dítě vydělává
50 000 Kč hrubého rodič dostane k důchodu 1 000 Kč měsíčně a to je naprosto spravedlivé
Lidé o kterých píšete nemají děti, ale mají mozek.
Víte co by udělali, kdybyste jim chtěl snížit důchody o 80 %?
Prostě by se z toho systému "odhlásili".
Třeba přestěhováním do státu, kde taková divná pravidla nemají, bez dětí to není tak těžké.
Pak byste si sice mohl v důchodu chrochtat jak jste jim to nandal, ale stejně byste se mohl leda tak pást.
Nebo hodláte stát obtáhnout žiletkovým drátem, aby náhodou někdo neodešel?
Pokud by mi bylo 20 let, začínal bych pracovat a mohl se rozhodnout zda celý život platit nesmyslně vysoké odvody do nejistého státního "systému" nebo pracovat načerno a vytvořit si z ušetřených neodvedených odvodů svůj vlastní systém, tak jdu do černé práce s vlastním systémem. Pokud by nějaký chytráček navíc chtěl a prosadil, aby bezdětní měli ještě menší státní důchod, nebylo by už vůbec co řešit. Podobného státního experimentu bych se prostě z principu neúčastnil. Nic bych do systému neodvedl a nic bych od něj nečekal, výsledek by byl totiž hodně podobný jako kdybych platil ... :-)
Ty odvody nejsou nesmyslně vysoké. Proč jsou podle Vás nepřiměřené? Protože, se to domníváte? Ty odvody sotva stačí na výplatu důchodů. Snížení nadměrných odvodů je možné právě tím, že snižte zatížení důchodového systému bezdětnými černými pasažéry.
Ten Váš "princip" znamená, že odmítáte platit do systému, z něhož jsou placeni Vaše rodiče a prarodiče. Pro Vás asi bude opravdu ideální přesun do té černé ekonomiky. Tam totiž zjevně patříte.
Zdanění práce = 45% se Vám zdá přiměřené? No mně teda rozhodně ne. Zdanění práce jak ve skandinávii, dávky jak v USA...
Bezdětný člověk má být sankcionován? Co když nemůže mít děti ze zdravotních důvodů? Asi si za to může sám, že jo? Mý rodiče odváděli slušnou část do důchodového systému a proto mají nyní důchod. Je jednoduché říci, že děti odvádí pojistné na své rodiče... Co když některému dítěti rodič zemře, neměl by přestat podle této logiki platit a spoléhat se už jen na své děti...? Aha neměl, to by přeci pro stát nebylo výhodné. A o to tady jde - jen o to co je pro stát výhodné, nikoliv pro poplatníka...
Shrnu to: dítě odvádí své pojištění, aby měl rodič. 1 a 2 na důchod. Pokud dítě nemá rodiče, nastupuje fikce solidarity - musí být solidární - s kým? s nikým ale zní to dobře a hlavně je to důvod jak si udržet přísun peněz od dítěte.
Pokud dítě nemá vlastní dítě, budeme mu krátit důchod a to i přesto, že byl celý svůj produktivní život "solidární" s "nikým"...
Pokud rodič 1 a 2 pobírají důchod, nechápu, proč se jeho výše odvíjí od toho kolik rodič 1 a 2 do systému odvedli, když je jejich důchod přeci financován dětmi...
Samozřejmě je to kravina - každý si odvádí svoje pojištění, aby měl svůj vlastní důchod. Podle toho kolik odvedl do systému (nebo spíše do nesystému) je určena výše jeho důchodu. To, že stát neumí hospodařit s penězmi a snaží se svou neschopnost přehodit na poplatníka jsme už pochopili.
Zbytečně si to komplikujete.
Odvody platíme rodičům a platí je tedy úplně všichni protože KAŽDÝ má (měl) rodiče, kteří ho živili, když byl dítě (a kteří platili důchody svým rodičům. To platí bez ohledu na to, jestli to organizoval stát, nebo ne.
Ovšem sami můžeme vznášet požadavek na důchod teprve tehdy, pokud jsme si vychovali potomky, kteří by měli platit důchody buď přímo nebo prostřednictvím odvodů do státního systému. Nárok na důchod z průběžného systému by tak měl připadat jen těm, kteří svoji investici do nové generace realizovali. A opět toto platí jak v individuálním rodinném systému (nemáš děti, nemá kdo platit), tak by to mělo platit i v tom státním.
Avšak z nějakého důvodu mají v současném státním důchodovém systému nárok na důchod v plné výši všichni, včetně bezdětných, kteří na novou generaci přispěli v porovnání s rodiči jen z cca 20% (proto píšu o 80% redukci nároku na důchod a ne o 100% redukci).
Stejně jako že takových chytráků jako ty naštěstí není dost, aby si ty "možnosti" prosadili do zákona ...
Respektive - pokud si myslíš, že ten tvůj nápad jak bezdětným sebrat 80% důchodu je naprosto geniální, jak vysvětlíš, že to nikde na světě neexistuje, nikdo to neprosazuje (ani ti, kdo děti mají) a nikdo s tím nejde do voleb?
Jsou dvě možnosti:
a) je to naprosto unikátní a zcela geniální myšlenka a jako prvního na celičkém širém světě napadla zrovna tebe (dostaneš Nobelovu cenu za ekonomii)
b) je to pěkně blbá myšlenka
Co myslíš, která možnost je správně?
Kdybys používal mozek, tak si odpovíš sám, že za a) je správně. Jen snad doplním, že určitě nejsem první ani jediný a že to rozhodně není na Nobelovku. :-)
Nicméně souhlasím, že prosazení mnou zastávaného zcela logického způsobu narovnání současné nespravedlnosti v parlamentu není vůbec jednoduché. Přece jen v parlamentů sedí jen menšina géniů, kteří by to mohli pochopit, pokud vůbec nějaký.
Kolik přivedete dětí na svět je podružné. Mnozí z nich jsou spíš přítěží společnosti. Nepracují, páchají trestnou činnost, která je často spojené s užíváním psychotropních látek, či alkoholu. Odhadem 40 % odsouzených jsou osoby do 30 - 35 let. Z nich zhruba polovina se do výkonu trestu do 5 let navrací. Kolik osob z tzv. vyloučených lokalit skutečně pracuje a živí se poctivou prací? Odvádí či jsou jí odváděny řádně daně. A pokud je zde kolem 15 % bezdětných manželství či partnerství neexistuje zákonná a právní možnost je diskriminovat tímto způsobem. Bohužel to nejde a od pana premiéra to byl jeden z mnoha "výstřelů", ke kterým se i po krátkém čase nezná.
Sazba daně z příjmů fyzických osob je cca 21% (počítáno z hrubé mzdy). Kde jste byl na 45%? Odvody nejsou svou podstatou daní, i když pro ně platí tentýž režim při jejich vymáhání.
Bezdětný člověk má být sankcionován? NE! Nejde o žádnou sankci. Jde o narovnání současného nespravedlivého zatížení rodičů ve prospěch bezdětných.
Co když nemůže mít děti ze zdravotních důvodů? Tak si bude na důchod spořit, namísto aby ty peníze vynakládal na výchovu svých dětí, nebo může dítě adoptovat. Nejde o pouhé plození dětí. Jde o jejich výchovu. Takže i ten, kdo by děti zplodil a následně by se o ně nestaral (naplatil na ně) tak by byl posuzován jako bezdětný.
Co když některému dítěti rodič zemře? Pokud by zde byl individuální rodinný průběžný systém, pak by v takovém případě přestal platit (neměl by komu platit). My zde ale máme průběžný systém společný státní a v takovém případě je samozřejmě třeba platit dál. Zrcadlově si představte opačnou situaci, tedy individuální průběžný systém, kde naopak rodiče v důchodu přijdou o děti, které jim měly platit. To by se pak měli jít pást? Ve společném státním systému mohou být právě peníze, které odvádí osiřelý potomek nasměřovány k důchodcům, kteří o své potomky přišli.
Z uvedeného můžete vidět, že v daném případě zde vůbec nejde o nějaký stát. Konkrétní situace se zde týkají konkrétních lidí. A kdo si vlastně myslíte, že je to ten STÁT? To jsme my všichni!
Ale stat by jim predpokladam mel nadale strhavat 50 % z platu, ze ano? Na soucasne duchodce, na vzdelani cizich deti, na materske, rodicovske, na statni pojistence, ...
Dokud je duchodove letadlo povinne, tak nemuzes zavadet takovehle zlodejiny. Ony uplne staci redukcni hranice, takze skoro nezalezi na tom, kolik clovek za zivot do systemu nasypal.
Ano stát by jim nadále strhával 50 % z platu, ze ano? Nejen na současné důchodce, na vzděláni cizích dětí (Vám ho tehdy taky generace Vašich rodičů zaplatila) , na mateřské, rodičovské, na státní pojištěnce, .... A právě z toho důvodu, že se určitou částí na výchově nové generace podílí i bezdětní (odhaduje se cca 20% celkových nákladů), navrhuji redukci důchodu bezdětných v průběžném pilíři nikoliv o 100% ale jen o 80%. Já smysl pro spravedlnost mám. :-)
To, že se Vám nelíbí nastavení zásluhovosti daného systému je už trochu jiná debata. Avšak, pokud by byly z průběžného systému vyřazeni bezdětní, pak by se mohl tímto vytvořit prostor i pro posílení principu zásluhovosti.
1. Od kdy by to platilo? Platilo by to pouze pro lidi, kteří by po účinnosti zákona nabyly plnoletosti, resp. pro lidi, kteří by poprvé začali mít jakýkoliv příjem ze závislé činnosti nebo podnikání. Tudíž o retroaktivitě by nemohla být řeč.
2. Je morální trestat bezdětné, lesby, homosexuály? Trestat tyto lidi je samozřejmě nemorální. Avšak předmětná změna by je nijak netrestala. Pouze by průběžný systém začal fungovat spravedlivěji, než dříve.
3. Bezdětní chudí lidé by si nenaspořili. Souhlas, proto také navrhuji, že bezdětní budou povinně (rodiče mají taky vyživovací povinnost) spořit do státního kapitálového fondu, z něhož bude podléhat výplata penzí obdobným principům zásluhovosti a solidarity jaká panuje v pilíři průběžném. Jinými slovy mezi důchodem bezdětného chudého a chudého, který vychoval děti by neměl být nějaký propastný (pokud vůbec nějaký) rozdíl.
4. Motivace pobývat v systému, kde bezdětní nic z průběžného systému nedostanou. Ale dostanou to, co si naspoří! Viz bod 3.
5. Kazil by se genofond? Tohle je fašistický a absurdní argument.
6. Hrozí přelidnění planety? Více než 2 děti na pár by nebyli nijak zohledňovány. Třetí a další dítě by bylo opravdu jen pro radost. Důchod (jinak odvodově srovnatelných) rodičů dvou dětí a deseti dětí by se nelišil, takže by ani nemotivoval k růstu populace. Současný systém motivuje k vymírání, neboť je ekonomicky velmi výhodné nemít děti a nechat si platit na důchod od dětí těch ostatních. Taková solidarita naruby.