mě odjakživa rozčilovala jedna věc: když se procentuálně zvyšují důchody tak ten co má hodně dostane víc ten co má málo dostane míň - I když já sama mám několik let důchod pod 10000 byla by jsem pro to aby ti co mají důchod pod 10000 dostávali přidáno víc Mám na mysli těch pár přídavků kdy to dělalo směšných 40 -150 kč
Nízký důchod máte proto, že jste do systému málo odvedla. Ať už z toho důvodu, že jste měla nízké výdělky, nebo proto, že jste získala málo roků pojištění (málo odpracovaných let). A pokud se týká valorizace, tím, že základní výměra je pevně navázaná na průměrnou mzdu a zvedá se všem stejně, a tím že "poměrně" (o stejné procento) se zvedá pouze procentní výměra dochází k tomu, že nízké důchody rostou rychleji, než ty vyšší. Valorizace tedy upřednostňují rovnostářství před zásluhovostí.
Jo, máte pravdu. A bude ještě hůř, protože p. Maláčová chce, aby se podstatně zvýšily především ty nízké důchody. Ale jaksi přitom zapomíná, že ti, kteří je mají, tak jim stačilo na přiznání důchodu odpracovaných 25 let a málo odvedli. Zatímco nyní musí mít žadatelé o důchod odpracováno již 34 let (letos už možná 35) a odvádí do systému mnohem více. Takže to dopadne tak, že nejvíce dostane ten, komu stačilo odpracovat kratší dobu, odváděl méně, ale nejdéle čerpá. Za pár roků budou mít všichni (kromě těch vysoce nadprůměrných důchodů) stejně, bez ohledu na to, jak dlouho pracovali a kolik odvedli. Veškerá zásluhovost bude pryč, zbude jen to rovnostářství. Jinak ty dnešní mladé lituji. Mají si našetřit na bydlení (a při současných cenách bytů je to téměř nemožné), nebo platit hypotéku, zaopatřit děti (případně i jim šetřit), odvádět do systému a šetřit si i na svůj důchod, a to i s vidinou, že oni třeba už žádný důchod nedostanou, protože na ně nebudou peníze - jak je jim neustále předhazováno.