▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
Tak já vám zde popíšu nespravedlnosti, které v systému vidím já:
1) Ženám by se důchod měl snížit a ne zvýšit! Proč? No nejen že odvádějí nižší pojistné po kratší dobu, než muži, ale HLAVNĚ žijí (a tedy čerpají) podstatně DÉLE! Pokud muž v penzi stráví například 5 let a žena 15, tak by se jí zkrátka ta suma odvodů měla rozdělit na 3x více 3x nižších měsíčních splátek.
2) Kdo platí třeba 4x vyšší odvody na soc.poj, nedostane 4x vyšší penzi. To je spravedlnost? Dostane třeba jen 1.5x vyšší penzi a má ji vyšší ale jen po krátkou dobu, protože rovnostářští socani alespoň část valorizací dělají pevnou částkou, takže rozdíl mezi tím, kdo makal a platil a tím, kdo se dloubal v nose, se dále snižuje!
3) No a samozřejmě zdaleka největším svinstvem je, že se této pyramidové hry (která se pomalu sune k demografickému kolapsu) musíme účastnit POVINNĚ. Jakým právem mi to někdo nařizuje? Jako svobodný a svéprávný jedinec trvám na tom, že mám právo spořit si kolik chci a jakou formou chci, protože to je můj život, moje penze, moje peníze, moje zodpovědnost.
No a vůbec největší drzost nastává dnes, kdy nám politici v sudé dny říkají "plaťce soc.poj. jak mourovatí" a v liché dny říkají "spořte si, za 20 let už na penze nebude". Je to gigantická drzost. A neuvěřitelná ovcovitost lidí, že si to nechají líbit.
4) A umožňovat dřívější odchod do penze lidem s fyzicky namáhavou prací? Co to je za nesmysl? Já snad ty lidi nutil tu práci dělat, že nyní mám financovat jejich předčasné penze? Měli za tu namáhavou práci chtít víc peněz a ty si spořit. Nebo si měli se zaměstnavatelem vyjednat nějaké extra příspěvky do 3.pilíře či založení firemního penzijního fondu.
Přeci burzovního makléře, programátora, pokrývače, atd... taky nemůžete dělat do 65ti. A nikdo jim nic nedá.
Navíc - pokud v ceně uhlí (a elektřiny z něj) nebudou započteny vyšší náklady na (předčasné) penze horníků a vyšší náklady na zdravotní péči o ně (srovnejte s hlídačem národního parku, nebo i inženýrem ve velíně jaderné elektrárny, který nebaští bůček, nepije rozlévaný alkohol ze stánku na rohu v Porubě, sportuje a chodí na preventivní prohlídky), tak jak pak zjistíme, zda je výhodnější dělat elektřinu z uhlí, jádra, plynu, slunce či větru??? Tento socialismus deformuje ceny, znemožňuje racionální ekonomickou kalkulaci a směřuje nás k bankrotu.
Ještě dodám jednu nesmyslnost státní podpory důchodů - je to systém "všechna vejce do jednoho košíku", a když se podělá, vychcípá hlady celý národ. Kdyby si spořil každý po svém, tak i celostátní živelnou katastrofu aspoň někdo přečká, úspory se mu neznehodnotí a národ může pokračovat.
Ano, to je pravda.
Diverzifikace (každý dle svého uvážení investuje do různých instrumentů) by při kolapsu státního penzijního systému (či při hyperinflaci či státním bankrotu, převratu, válce, rozpadu eurozóny, ...) neznamenala to, že by přežili alespoň ti, kteří investovali jinak a jinam (americké či asijské akcie, zlato, bitcoin, obrazy, půda/nemovitost v Austrálii, atd...).
Znamenalo by to, že šanci na přežití by měli i ti, kteří investovali např. do českých státních dluhopisů a o všechno přišli.
Proč?
No protože když v takové situaci bude mít můj bratr třeba zlato, tak mi může pomoct (tedy nezemřu hlady i když jsem o vše přišel).
Solidarita může fungovat i mezi sousedy a spoluobčany v obci.
A hlavně: i když já o vše přijdu, ale jiní lidé ne (mají US akcie, zlato, švýcarské franky, ...), tak ze země nevyprchá veškerá kupní síla. Lidem, kterým majetek zůstal, mám šanci něco prodat - při nejhorším svou práci (naštípu jim dříví, vymaluji byt, ...). A oni budou mít čím mi zaplatit. Ekonomika se nezasekne. Kdežto když všichni budou spoléhat na stát, korunu a státní penzijní systém, bude státní bankrot či hyperinflační kolaps měny opravdovou katastrofou.
A ony se tyto události s hrozivou pravidelností dějí:
https://zlato.kurzy.cz/zpravy/481365-zlata-ubyva-kdy-nastanou-panicke-nakupy/
A myslet si, že dnes už to bude jinak, dnes už máme chytřejší, poctivější a rozumnější politiky - to je komické.
Navíc o blížící se demografické katastrofě přeci dobře víme. A že se k bankrotu blíží jedna z největších ekonomik EU (Itálie), to víme také. Jen z toho zatím nikdo nic moc nevyvozuje.