Slušný člověk je k zastižení - buď si vyzvedává poštu a nevyhýbá se jí nebo má datovku.
Cituji: "Je odpovědností každého, aby byl připraven svá práva před soudem hájit – jinak řečeno z tradičního právního principu, podle něhož práva náleží bdělým. Úkolem soudu není „vodit účastníky řízení za ruku“ a poskytovat bezbřehou ochranu právům těch, kteří se o ně nezajímají. To je zcela legitimní východisko, které do velké míry skutečně definuje roli soudů v liberální společnosti."
I slušný člověk může dlouhodobě onemocnět a být v nemocnici, odjet na měsíční dovolenou nebo být dva roky na studentském výměnném pobytu. Nebo vlastně nemůže, musí si každý týden zkontrolovat schránku, co kdyby náhodou mu chtěl ouřad něco doručit a nechtěl se kvůli tomu ani trošičku namáhat. Jako všechna opatření, která se dělají údajně pro lepši vymahatelnost práva, tak i fikce doručení jen obtěžuje právě ty slušné, a těm neslušným nevadí.
Uvádíte extrémní hypotetické případy, kdy na základě jednoho dokumentu Vám zbourají barák. Teoreticky možné, prakticky nikoliv. Nebo můžete uvést nějaký takovýto příklad z praxe?
Dle Vaší logiky můžete zneplatnit veškeré dnešní elektronické dokumenty, protože můžete argumentovat, že kvantový počítač najde kterýkoliv privátní klíč, takže žádný elektronický dokument není pravý.
Tak ten zbouraný barák jste v jiném příspěvku uvedl jako příklad vy sám.
A proč myslíte, že se to týká jen jednoho dokumentu? Manželka loni strávila v nemocnici půl roku. Za půl roku se těch dokumentů stačí prošvihnout hromada, i ten barák se stihne zbourat. A osamocených lidí, kteří nemají nikoho, kdo by jim vybíral poštu, je mezi námi stále víc.
Zákon má být postavený tak, aby nepoškozoval nevinné a zodpovědné. I v trestním právu platí, že v případě pochyb se má rozhodovat ve prospěch souzeného, tak proč to neplatí ve správním řízení. Pak má vrah větší práva než spořádaný občan. Nebo je opravdu nepřevzetí úřední zásilky těžší zločin než vražda?
Patrně jste neporozuměl problému, řeč je o tom, že i v případě nezanedbání žádné své povinnosti vám pošta nic nedoručí platí fikce doručení. Vaše třetí věta zcela postrádá v tomto kontextu smysl. Datovka může pomoci tam, kde je internet a ten v mnoha vesnicích není, nebo na něj lidé nemají peníze. Proto by měl být tento institut použit jen v případě úmyslneho nevyzvedávání obsílek. Takhle si úřady zjednodušily práci a povinnosti přenesly na lid.
"v případě nezanedbání žádné své povinnosti vám pošta nic nedoručí platí fikce doručení." - Ano, to je problém důkazní nouze. Pošta bude tvrdit, že obsílku vhodila, adresát bude tvrdit, že nic neobdržel. Jak byste to chtěl rozseknout?
"Datovka může pomoci tam, kde je internet a ten v mnoha vesnicích není, nebo na něj lidé nemají peníze." - Bože to jsou žvásty, Internet je dneska všude, stačí se podívat na Facebook či do diskuzí Novinek, že internet je dneska všude a každý se na něj nějak dostane. A ten, kdo ho nemá, tak si normálně přebírá zásilky, protože si vybírá schránku.
"Proto by měl být tento institut použit jen v případě úmyslneho nevyzvedávání obsílek." - A jak rozlišíte úmysl od neúmyslu?
To je širší problém, úřady zásadně nic nerozlišují. Jedou striktně a tupě podle "nejhoršího scénáře". I když jste nikdy nic neprovedl, bude se na vás úřad při prvním prohrešku dívat jako na největšího hajzla. Anebo možná ne, ale záruku nemáte a vaše historie nehraje žádnou roli. Když se ouřada blbě vyspí, máte smolíka.