Tahle sprostota byla zavedena za premiérování Miloše Zemana, stejně tak exekuční řád. Dále pak navrhoval brutální zvýšení daně z nemovitosti, jako příklad uváděl rodinný dům v Praze 6, přičemž nehodlal vzít v potaz fakt, že jej majitel vybudoval svépomocí, nyní je třeba v důchodovém věku, a Zemanem navrhovaná částka cca 50 000 Kč, by byla likvidační. Začalo by to doručením daňového výměru, jeho nezaplacení z výše popsaných důvodů, a exekuce by následovala. Tohle mu zatím neprošlo.
Jen hlupák si může myslet, že premiér vlády tvoří všechny zákony a že je dokonce i zodpovědný za to, v jakém znění jsou schváleny v legislativním řízení, milostivá. Nevěřil jsem, že takoví lidé jsou, ale vy jste mě přesvědčila o tom, že jsou... Asi takto: Jen těžko dokážete, že vám pošťák něco nedoručil do schránky přesně tak, jako pošťák jen těžko dokáže, že vám něco do schránky doručil. Ovšem ve finále není to problém pošťáka, ale váš. Takže, milostivá, doporučuji vám, abyste si zřídila datovou schránku. Pak už se vám nemůže stát, že by vás zaskočilo nějaké nedoručení do schránky poštovní, protože nedoručení do datové schránky toho, kdo ji má, je jednoznačným důvodem pro nezmeškání lhůty. Takže, milostivá, sice hezky nadáváte a na Zemana házíte vše, ale zkuste také udělat něco pro to, aby na vás stát nemohl, když už vám stát tu možnost dal.
Technicky vzato je vláda premiér. On si vybírá své ministry a nese za jejich práci odpovědnost. Ale pravdou taky je, že vláda vládne skrze parlament, čili ten zákon muselo schválit více lidí, než jen on sám, nebo členové vlády.
Ten zákon je původně komunistický a byl zaveden aby mohli být odsouzeni tvz. kopečkáři. Jinak by jim nemohl být "legálně" zabaven majetek.
Vládní nařízení § 14 č. 91/1960 Sb., o správním řízení: (doručení rozhodnutí do vlastních rukou adresátových)
“(2) Nebyl-li adresát zastižen, ačkoliv se v místě doručení zdržuje, uvědomí jej doručovatel vhodným způsobem, že rozhodnutí určené do jeho vlastních rukou přijde mu doručit znovu v den a hodinu uvedenou v oznámení.
Zůstane-li i nový pokus o doručení bezvýsledný, uloží se rozhodnutí na poště nebo u místního národního výboru a adresát se o tomto uložení vhodným způsobem vyrozumí. Nevyzvedne-li si adresát rozhodnutí do 3 dnů od jeho uložení, považuje se poslední den této lhůty za den doručení rozhodnutí, i když se adresát o uložení nedozvěděl.…
(4) Odepře-li adresát bezdůvodně přijmout rozhodnutí, považuje se
rozhodnutí za doručené dnem, kdy bylo přijetí odepřeno; na to musí být
adresát doručovatelem upozorněn.“
1. z gmailu se mi posta po par mesicich nevypari
2. kdyz uz tam nejaky dulezity doklad prijde musim s tim bezet na postu/urad nechat autorizovane vytisknout a jeste za to zaplatit
3. v USA to funguje jednoduse kdyz si soudni obsilky nekdo nevyzvedava preda je osobne sodni dorucovatel a HOTOVO naklady navic at klidne pak zaplati prijemce, ale at se odesilatel postara aby to zkutecne obdrzel!!!
ad 1) Z datovek se zpráva po 3 měsících smaže, ale řešíme tady doručení, ne uchovávání. A není problém si datové zprávy stáhnout či používat i v mobilu nějakou aplikaci (např. iDatovka), která datovky archivuje u sebe.
ad 2) Ano, pokud potřebujete mít papírový dokument s váhou ověřené kopie, tak musíte na poštu/advokátovi/notáři, který za poplatek "vyrobí" ověřenou kopii. Nicméně můžete klidně předkládat jinému úřadu samotný elektronický dokument (je také podepsán) z datové zprávy, ať už ve formě na USB, e-mailem, či datovkou. To už je na domluvě. Já s tím nikdy problém neměl.
Pokud se týká počítačové gramotnosti, plně se ztotožňuji s mým předřečníkem. Já předpokládám, že našim starším seniorům, tedy tak od těch 75 let výše, u kterých bych chápal problémy se základním ovládáním IT, až zas tolik zásilek do vlastních rukou nechodí. A u nich je dokonce i předpoklad, že bývají dost často pošťáky zastiženi. Pokud ovšem jsou počítačově negramotní lidé ve věku 30, 40, 50 let, tak pak je u nich něco špatně a nejspíš se nemohou moc divit, když jim něco není doručeno, zapomenou, že jim něco bylo doručeno či dokonce zapřou, že by jim bylo něco doručeno...
PC gramotných lidí jsou mraky, notebook má každý druhý, anebo může dojít do knihovny apod. k PC, problém je v tom, že zřizovat si kvůli nějaké jedné předpokládané události dat. schránku je blbost.
To už rovnou může jít k soudu ( anebo jinam ) nahlídnout do spisu jak se věci vyvíjejí a kdy padne rozsudek atd.Možností je hodně, další je jako třeba upozornit poštu, že něco čekáte a oni to dají stranou !
A co když někdo nechce datovku z principu?
Třeba proto, že u živnostníka je DS společná pro soukromé i firemní věci a třeba povinnost podávat podání přes DS (namísto spolehlivého odesílání s certifikátem z programu) je zbytečná komplikace.
Nebo prostě někdo nechce za každou cenu mít nějakou datovku a má svojí schránku 20 let na stále stejném místě.
Nebo třeba to, že došlé písemnosti musí "za své" nechat konvertovat do papírové podoby, aby s tím mohl třeba po roce operovat u soudu (pokud vím, tak po3 měsícíh se zprávy v DS mažou, polud nemáte archív - za své), navíc prostý výtisk nemá právní náležitosti. Takže konverzi se vyhnout nejde. Buď převod, nebo ztráta.
Je hodně důvodů, proč lidi nechtějí DS.
A fikce doručení je totální blbost. Třeba v USA (jen příklad) jsou lidi, co "doručují" písemnosti. Prostě hledají, ptají se, až najdou. A doručí. Tam pak, pokud si člověk vědomně nepřevezme, je fikcena místě. Ale nějaká fikce vhození di schránky?
Co třeba, když to pošlou na původní adresu? Přesto že v Registu obyvatel máte již novou? I takové jsou bohužel doručeny a opravdu těžko se pak obhajovat, že vlastně nedoručili, protože poslali jinam.
Tohle by měli Kobliháři, Piráti, Demokrati a další změnit. O KSČ nemluvím, ti to vymysleli.
Hlupák je ten, kdo nikdy neslyšel o tom, že i pošta do datových schránek občas dorazí jinam Páni úředníci totiž doručují podle jména, které je občas někoho jiného - zkrátka neprovádí kontrolu. A další úředníci datovku odmítají používat a stále jedou v papíru. Konkrétně ÚMČ Praha 6.
Váš poznatek o tom, že úředníci MČ Praha 6 odmítají používat datové schránky a stále jedou v papíru, zasílám panu starostovi Mgr. Ondřeji Kolářovi, TOP09. Předpokládám, že se milerád k vašemu sdělení vyjádří. Jinak to, že pokud úředník pošle zásilku do jiné datové schránky, než kam ji měl poslat, tak fikce doručení neplatí, vás už informoval jiný přispěvatel, že? Takže, paní Nováková, co tam máte dále?
"Jinak to, že pokud úředník pošle zásilku do jiné datové schránky, než kam ji měl poslat, tak fikce doručení neplatí, vás už informoval jiný přispěvatel, že?"
Na to si stačí přečíst zákon, nemusíte čekat na názor jiného přispěvatele.
Pozor na to, když vám něco pošlou klasickou poštou (i když máte datovku) a Vy si zásilku převezmete. I když to poslali blbě, tak doručení platí, protože jste měl možnost seznámit s doručovanou zásilkou. V tomto případě nelze uplatnit neplatnost doručení.
ANO, zřiďte si datovou schránku a doufejte že v tomto státě bude úředník nebo jiná osoba, která Vám něco sděluje (exekutor, policie, soud, atd..) vůbec schopen nebo ochoten jí použít. Datovou schránku mám už 3 roky a přesto dohledávám poštu po 4 poštách a prosím úřady a úředníky, aby mi to posílaly do datové schránky a ne papírově. Nejsmutnější je, když očekáváte info ze soudu o předběžném opatření a ono Vám přijde poštou na adresu kde už 3 roky nebydlíte a máte to 60km daleko od současného bydliště. A samozřejmě, jelikož jste nebyli zastiženi, jedna písemnost se něměla ani ukládat a doručovatel jí má rovnou vhodit do schránky. Takže Vám kamarádi volají, že tam máte dopis od soudu a máte se pro něj stavit. A k tomu tam máte ještě další 2 na poště, které došly zároveň s tím, ale nevhazovaly se do schránky. Takže pak řešíte, jak to udělat a nakonec si vezmete raději den volna. Nebo podáte na Policii oznámení za poškozní vozidla a opět podali jste to datovkou, pak jste museli vzít den volna a jen na Policii v místě škody (180km daleko) jet, aby jste to hodinu řešili s příslušníkem v místě škody, pak 14 dní čekáte a nakonec Vám to samozřejně přijde doporučeně do vlastních rukou domů dopisem a zase řešíte kdy se pro to na poštu dostanete, protože jste celý týden na cestách jako kamioňák.
Člověče, sice jste mě pobavil, ale v podstatě je mi vás dost líto. Vy musíte být buď strašlivý smolař nebo, co si myslím, že je pravděpodobnější, potomek nějakého pohádkáře, muhehe. Jak říkám, je mi vás líto, ale pouze tehdy, pokud se vám vše to, co jste popsal, stalo. Já, ač věku již vyššího, se nemohu pochlubit ani s jednou z těch "zkušeností", které jste za svůj život ohledně doručování již zažil, což je tedy dost divné, né?
Klidne bych si DS poridil, ale je to mega paskvil kdyz se vam po par mesicich VSE co do ni prijde doslova vypari!!! jako nechapu proc dorucena posta v DS nezustane neveky! Takhle je to k nicemu a by clovek neustale kontroloval zda mu neco neprislo DEMENCE TOTO a pak kdyz mu tam prijdehned bezel na Czechpoint vytisknout autorizovanou kopii protoze jak vime po par mesicich se VSE VYPARI OMG je to PASKVIL!!!
Jednak jsou dneska listiny většinou podepsané časovým razítkem, kde je platnost několik let a i kdyby ne, je časovým razítkem orazítkována samotná datová zpráva.
Pokud z nějakého důvodu potřebujete delší platnost (což je málokdy), tak můžete provést konverzi, případně požádat úřad o stejný dokument s novým podpisem/časovým razítkem.
Listiny bývají podepsány časovým razítkem jen vyjímečně, je to placená služba a používá ji relativně málo subjektů. DS jej naštěstí používají. Platnost časového razítka je 5 let. Platnost dokumentu lze prodloužit připojením dalšího časového razítka v době platnosti předchozího. Pokud používáte službu Trezor DS, je platnost tam uložených zpráv automaticky prodlužována v ceně služby.
Pokud si nechám dokument autorizovaně zkonvertovat, zaplatím jednorázově 30,- Kč za stranu, ale je to napořád.
Myslím, že dokumentů, u nichž je potřeba dokazovat jejich platnost více než 5 let, až tolik nebude.
Já nerozporuji, že časové razítko používají orgány státní moci, mají to jednak nařízeno zákonem a jednak to mají zdarma :-) Ale dnes je uzavírání smluv v elektronické podobě docela běžné. Tedy aspoň v okruhu v němž se pohybuji já.
A tam je používání časového razítko vyjímkou.
Dokumenty se podepisují kvalifikovaným certifikátem a lidi si neuvědomují, že platnost certifikátu je sice rok, ale od jeho vydání. Platnost podpisu může být díky tomu omezena jen na několik dnů.
Časové razítko tomu zabrání. Ovšem ne každý chápe důvod, proč jej používat.
Mícháte hrušky s jablky. Tahle diskuze je o doručení fikcí podle Správního řádu.
Jinak i v soukromém právu je mnohdy dokument bez časového razítka dostačující. V drtivém případě lze prokázat platnost dokumentu i na základě jiných skutečností (pokud by jej protistrana rozporovala), například dle plnění smlouvy, atd.
Když nevěříte notifikaci (mně a ani nikomu v mém okolí e-mail ani SMS jako notifikace nikdy tedy neselhala, e-mail mi sehnal pouze v případě, když jsem si vypnul svůj mailserver), holt se musíte jednou za týden podívat do datovky.
To za chvíli budeme řešit situace, kdy adresát bude tvrdit, že jeho počítač mu zabránil přečíst datovku, že mu prohlížeč zrovna ukázal DS "jako prázdnou" a ona byla plná zpráv. A že on za to nemůže.
Fikce doručení s kvalitou České pošty? Nezávidím.
Je to tak dva roky, co jsem řešil s Českou poštou to, že do našeho domu doručila několik zásilek do vlastních rukou. Mimo schránky. Od exekutorů. Pro sousední domy.
Říkám si, kam mě doručí nějaký důležitý dopis. Naštěstí mám datovou schránku, bohužel ne všechny úřady jsou povinni ji používat za všech okolností.
https://www.hypoindex.cz/clanky/exekuce-nevlastni-vinou-datova-schranka-vas-nezachrani/
Bohužel FÚ tvrdí něco jiného. A soudit se je drahé a časově náročné.
A s těmi výkresy je to podobné. Ne vždy je levné se hádat s úřady, i když nemají pravdu.
Dnes má kde kdo PC a tak místo kecání a hledání zástupných nesmyslů je možné si za ten čas zřídit DATOVOU SCHRÁNKU, kde úřad má povinnost se o její existenci přesvědčit. Jelikož nepodnikám, a snažím se žít v klidu, zdá se, že schránku nevyužiji. Jen jednou se mi stala jistá nepříjemnost a ta byla právě pomocí schránky bleskově vyřešena. Nemusel jsem na poštu a tak se vše vyřídilo v klidu a v pohodlí domova, jak praví reklama. Žádné papíry, žádně zbytečné nervy, doporučuji
Ještě napiště, kolik Vás bude stát potvrzená písemnost v listinné podobě z datové schránky: viz níže, ano je to skutečně 30Kč za stránku.
Kdo by t ochtěl platit, že?
Cena za autorizovanou konverzi dokumentů Cena
a) z listinné do elektronické podoby za každou i započatou stránku konvertované listiny 30 Kč
b) z elektronické do listinné podoby za každou i započatou stránku konvertované listiny 30 Kč
čemu se divit když zákony vymýšlí zlodějská mafie,takže když pošta vám nic nehodí do schránky, tak ta je krytá,ale na vás pak třeba přijde exekutor a ani nevíte proč, to je podle "demokratické" žumpy zlodějů v pohodě...to jsme se dočkaly "demokracie",tohle kdyby mi někdo vyprávěl co nás čeká v době takzvané "svobody" po roce 89 tak bych tomu nevěřil!
Slušný člověk je k zastižení - buď si vyzvedává poštu a nevyhýbá se jí nebo má datovku.
Cituji: "Je odpovědností každého, aby byl připraven svá práva před soudem hájit – jinak řečeno z tradičního právního principu, podle něhož práva náleží bdělým. Úkolem soudu není „vodit účastníky řízení za ruku“ a poskytovat bezbřehou ochranu právům těch, kteří se o ně nezajímají. To je zcela legitimní východisko, které do velké míry skutečně definuje roli soudů v liberální společnosti."
I slušný člověk může dlouhodobě onemocnět a být v nemocnici, odjet na měsíční dovolenou nebo být dva roky na studentském výměnném pobytu. Nebo vlastně nemůže, musí si každý týden zkontrolovat schránku, co kdyby náhodou mu chtěl ouřad něco doručit a nechtěl se kvůli tomu ani trošičku namáhat. Jako všechna opatření, která se dělají údajně pro lepši vymahatelnost práva, tak i fikce doručení jen obtěžuje právě ty slušné, a těm neslušným nevadí.
Uvádíte extrémní hypotetické případy, kdy na základě jednoho dokumentu Vám zbourají barák. Teoreticky možné, prakticky nikoliv. Nebo můžete uvést nějaký takovýto příklad z praxe?
Dle Vaší logiky můžete zneplatnit veškeré dnešní elektronické dokumenty, protože můžete argumentovat, že kvantový počítač najde kterýkoliv privátní klíč, takže žádný elektronický dokument není pravý.
Tak ten zbouraný barák jste v jiném příspěvku uvedl jako příklad vy sám.
A proč myslíte, že se to týká jen jednoho dokumentu? Manželka loni strávila v nemocnici půl roku. Za půl roku se těch dokumentů stačí prošvihnout hromada, i ten barák se stihne zbourat. A osamocených lidí, kteří nemají nikoho, kdo by jim vybíral poštu, je mezi námi stále víc.
Zákon má být postavený tak, aby nepoškozoval nevinné a zodpovědné. I v trestním právu platí, že v případě pochyb se má rozhodovat ve prospěch souzeného, tak proč to neplatí ve správním řízení. Pak má vrah větší práva než spořádaný občan. Nebo je opravdu nepřevzetí úřední zásilky těžší zločin než vražda?
Patrně jste neporozuměl problému, řeč je o tom, že i v případě nezanedbání žádné své povinnosti vám pošta nic nedoručí platí fikce doručení. Vaše třetí věta zcela postrádá v tomto kontextu smysl. Datovka může pomoci tam, kde je internet a ten v mnoha vesnicích není, nebo na něj lidé nemají peníze. Proto by měl být tento institut použit jen v případě úmyslneho nevyzvedávání obsílek. Takhle si úřady zjednodušily práci a povinnosti přenesly na lid.
"v případě nezanedbání žádné své povinnosti vám pošta nic nedoručí platí fikce doručení." - Ano, to je problém důkazní nouze. Pošta bude tvrdit, že obsílku vhodila, adresát bude tvrdit, že nic neobdržel. Jak byste to chtěl rozseknout?
"Datovka může pomoci tam, kde je internet a ten v mnoha vesnicích není, nebo na něj lidé nemají peníze." - Bože to jsou žvásty, Internet je dneska všude, stačí se podívat na Facebook či do diskuzí Novinek, že internet je dneska všude a každý se na něj nějak dostane. A ten, kdo ho nemá, tak si normálně přebírá zásilky, protože si vybírá schránku.
"Proto by měl být tento institut použit jen v případě úmyslneho nevyzvedávání obsílek." - A jak rozlišíte úmysl od neúmyslu?
To je širší problém, úřady zásadně nic nerozlišují. Jedou striktně a tupě podle "nejhoršího scénáře". I když jste nikdy nic neprovedl, bude se na vás úřad při prvním prohrešku dívat jako na největšího hajzla. Anebo možná ne, ale záruku nemáte a vaše historie nehraje žádnou roli. Když se ouřada blbě vyspí, máte smolíka.
je fakt, že fikce doručení by měla být nejen nezákonná ale snad i trestná u řízení, kde odesilatel úporně (a často i vědomě) doručoval fikcí na nesprávnou adresu - aby si pak až v okamžiku exekuce nebo jinak ireversibilního úkonu najednou zázračně vzpomněl na skutečné sídlo adresáta, a fyzicky mu doručil až dokument proti kterému bylo lze se jen velmi obtížně bránit.
dále je fakt, že 99% problémů s fikcí doručení by vyřešilo zakázání "mizení" zpráv z DS - a naopak uložení povinnosti provozovateli, aby zprávy z DS nejen nemizely, ale měly neomezenou průkaznost v čase. kdo se kdy mrcasil s přerazítkováváním časových razítek, navíc třeba od neexistujícího již úředníka, ví o čem mluvím. DS měly obrovský potenciál to svinstvo s doručením fikcí eliminovat, bohužel, jako obvykle, to koncipoval kretén.
Musíte si zaplatit extra službu k DS - tuším že to je Datový trezor. (BTW, má nevalidní certifikát, služba jako víno.)
Nejlevnější je pro 50 zpráva, roční poplatek 360 Kč. Takže zdarma to rozhodně není, přitom se IMO jedná o základní službu.
Jo, vydělávat se musí umět... Zde konkrétně "úřaduje" Česká pošta.
V redakci museli dnes zjevně posnídat kvalitní matroš.
Skoro bych tedy očekával odpovědi na otázku "Ale jak se bránit, jestliže písemnost od soudu či úřadu zašantročil doručovatel?"
Místo toho se dozvíme stesky zda je fikce udržitelná a nesouvisející a zrejmě vymyšlený příkad jakéhosi páru asociálů které po 11 letech nezná žádný soused.
A zásadní věc zcela chybí - platební rozkaz nelze doručit fikcí! Ostatně sami o tom píšete v jiných svých článcích...
"Důležitým ustanovením zákona je, že platební rozkaz je třeba doručit žalovanému do vlastních rukou, neboť náhradní doručení, které jinak připouští zákon, je vyloučeno. Přitom nelze-li platební rozkaz doručit i jen jednomu ze žalovaných, soud jej usnesením zruší v plném rozsahu."
Úředníků máme více jak o 50 procent více než za komoušů. Většina je zbytečných, které velice dobře platíme. Tak jim má úřad dát kolo a můžou objíždět občany s obsílkou. Při tom můžou seriózně zjistit, proč nejde zásilka doručit. Pošťák to nedělá. Dnes hodně lidí cestuje nejnom k moři (třeba na měsíc), ale i za prací do zahraničí. V demokratických státech občan nehlásí, že bude pracovat rok, dva roky, nebo více v zahraničí. Občan si na tu dobu zaplatí vše co má. O něčem navíc neví. V dnešní těžké totalitě přenesl stát vše na občana. Přitom dle ústavy a zákonů musí dokazovat veškeré porušení předpisů stát. Tedy úředníci. Proto považuji dnešní doručení obsílky nejen za nezákoné, ale jako šikanu občanů.
1/ Polovina úřadů mi stále posíla papírové doporučené dopisy, ikdyž mám datovou schránku již 8let (dokonce i soudy, státní zastupitelství a pčr). Už mě tímto mnohokrát nevratně poškodily. Ikdyž jsem později doložil zahraničí, nemožnost převzetí papírové zásilky, fakt že mají povinnost doručovat do DS, nebo požadoval alespoň vrácení v předešlý stav dle §41 správ řádu, vysmáli se tomu.
2/ Česká pošta z poloviny ani nedoručí oznámení o uložení zásilky.
3/ Další problém jsou cikáni, ti v panelových domech opakovaně vytrhávají a vypalují poštovní schránky.
Fikce doručení je na jednu stranu výhodná proti chronickým nepřebíračům dopisů, na druhou stranu bych uvítal kdyby občan měl možnost zaregistrovat si své telefonní číslo nebo email pro avízo. úřady by podobně jako u datových schránek měli povinnost kontaktní údaje použít pro upozornění adresáta, aby se minimalizovalo riziko že se občan o zásilce na poště nedozví.
Nechápu, proč se zde řeší fikce doručení, když praxe je zcela jiná, alespoň jak ji mám možnost poznávat.
Letos a v loňském roce jsem dostával a stále dostávám poštou soudní obsílky od Městského soudu v Praze a od Vrchního soudu v Praze. Jedná se o obsílky označené "jen do vlastních rukou", obsahují většinou rozhodnutí, proti kterým se je možné odvolat jen do určité doby od jejich doručení, a také občas obsahují předvolání k jednání na konkrétní datum. Doručeny jsou pokaždé vhozením do poštovní schránky v bytovém domě ve kterém bydlím, ale nikoli až poté, co jsem si je nevyzvedl, ale rovnou, druhý či pracovní den po datu odeslání soudem, uvedeném na poštovním razítku. Bez upozornění, bez uložení a tím i bez oznámení o uložení. S již odtrženou přední odtrhovací stranou obálky. Není to však zvůle poštovníí doručovatelky, ta podle vyjádření pošty takto jedná zcela v souladu s pokyny soudu ke způsobu doručování předanými poště.
Byl jsem spokojen, že nemusím na poštu, ale jednou jsem náhodně zjistil, že se jedna z důležitých soudních obsílek objevila v mé schránce v neděli mezi 17. a 22. hodinou večerní, a vedoucí pošty jsem byl následně ujištěn, že pošta v neděli nedoručuje. Tento způsob legálního doručování zásilek určených "do vlastních rukou" má bohužel tu nevýhodu, že pokud vám zásilku zvědavý soused vytáhne ze schránky (kombinací klíčů k jednoduchým zámkům je jen několik) a nevrátí ji, platí nejspíš opět fikce doručení, jen s tím rozdílem, že při tomto způsobu doručování, jste zcela bezbranní.