Hlavní navigace

Nezaměstnanost výrazně klesla

12. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Stejně jako v březnu i v dubnu bylo snížení nezaměstnanosti zaznamenáno ve všech 77 okresech. Jaro je již v plném proudu, což se promítlo i v nárůstu nových pracovních míst sezónního charakteru.

Stejně jako v březnu i v dubnu bylo snížení nezaměstnanosti zaznamenáno ve všech 77 okresech. Jaro je již v plném proudu, což se promítlo i v nárůstu nových pracovních míst sezónního charakteru. To bylo patrné především na poklesu sezónně neočištěné míry nezaměstnanosti, která se v dubnu propadla z březnových 7,2 % na 6,7 %. Na sezóně očištěné bázi dosáhla míra nezaměstnanosti 6,6 %. Dubnový výsledek byl plně v souladu s naším očekáváním a mírně pod konsenzem trhu (6,8 %). Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku se počet lidí bez práce v absolutním vyjádření v dubnu snížil o 83 tisíc, ve srovnání s předchozím měsícem byl nižší o necelých 34 tisíc.

I v dubnu počet volných pracovních míst rostl. V meziročním srovnání ekonomika vygenerovala o více než 39 tisíc pracovních míst více než ve stejném období loňského roku. Ke konci dubna Úřad práce evidoval necelých 84 tisíc volných pracovních míst. Podíl nezaměstnaných osob na jedno volné pracovní místo dosáhl 5,9, což je nejnižší úroveň od ledna 2009, když ještě před měsícem tato statistika dosahovala úrovně 6,9.

Situace na trhu práce by se měla v průběhu letošního roku dále zlepšovat. V nadcházejících měsících budou kromě dobré kondice ekonomiky tlačit míru nezaměstnanosti směrem dolu i sezónní faktory. Nezaměstnanost by tak již v červnu mohla spadnout na 6,2 %, přičemž svého dna by měla dosáhnout v říjnu (6,0 %). Na konci letošního roku očekáváme nezaměstnanost na úrovni 6,4 %, ve srovnání se 7,5 % zaznamenaných na konci roku 2014. Dalšího zlepšení bychom se měli dočkat i v roce 2016, kdy by míra nezaměstnanosti na konci roku měla činit 6,0 %.

Zlepšující se situace na trhu práce je především důsledkem lepší výkonnosti domácí ekonomiky. Ta by si v letošním roce měla polepšit o 2,9 %, zatímco v roce 2016 by se mělo jednat o 2,7 %. Zlepšení situace na trhu práce se zatím promítá především do tvorby nových pracovních míst, zatímco růst mezd zaostává. To by se však mělo změnit. Nezaměstnanost by se v letošním roce měla dostat pod svou přirozenou míru (NAIRU – míra nezaměstnanosti nezrychlující inflaci), což by mělo vyvolat tlak na růst mezd. Zatímco v letošním roce zůstane růst mezd pravděpodobně ještě utlumený (+2,1 %), v příštím roce by nominální mzdy měly v průměru vyskočit o 3,6 %.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).