Toho dosáhnete jednoduchým trikem: člověka po uplynutí podpůrčí doby vyřadíte z evidence pracáku. On je sice nezaměstnaný, ale vy ho nevedete v evidenci. Pokud nemá žádný příjem, jde na sociálku, kde něco dostane ale častěji dostane tak leda velké kulové, když bude sociálce sympatický, pak to bude velké kulové s přehazovačkou. Prostě živ se jak umíš. Tím se dostane do jiné kolonky v evidenci, ale my máme hezkou statistiku.
Takže já se setkávám s mladými ženami po mateřské, co prostě nenajdou práci, protože jsou omezeny provozní dobou školek, a pak hlavně s lidmi předdůchodového věku, protože ti jsou už od 45 let neperspektivní (mají zdravotní problémy, nemají dostatečné vzdělání, protože trh práce je za těch 20 let, co oni mají po škole, docela někde jinde). Takže se plácají jak se dá, což následně pocítí na důchodu, pokud tedy není cílem důchodového systému tyto lidi systematicky o důchod připravit tím, že je před důchodem propustíme a následně jim vyměříme směšný důchod, přičemž budeme stále plácat cosi o budování vyspělé kapitalistické společnosti, snižování nákladů a nutnosti živit početnou armádu důchodců z peněz mladých lidí, jak přitom mají ti chudáci živit děti, zaplatit bydlení a ještě si přitom našetřit na důchod, když stát na všechny kapitoly klidně rezignoval a úspory lidí na důchod rozfrcal při vyvěšování bil- a mega- a supermegamegabilbórdů o tom, jak se máme dobře, lépe a lépěji.
Proto žě mame kapitalismus to je kapital a kapital jsou penize mladi maji školy a chteji co nejvic peněz noa ty staři už nejak dožijou, ten kdo to nezažil to nikdy nepochopí, vše je přece v kapitalismu nejlepši a kdo ma peníze ten ma taky moc, tak udělaji z lidí nevolníky o tom to je
Nevím, jestli to ještě funguje, ale dříve platilo, že nezaměstnaný po nějaké době přestal být ve statistikách veden mezi nezaměstnanými. Tudíž se počty nezaměstnaných uměle snižovaly. Kdyby v těchto statistikách byli i dlohodoběji nezaměstnaní, byla by to číselná katastrofa. Takhle to aspoň tolik nekřičí. Např. předdůchodce, kterého se týká možnost předčasného důchodu /a tím i náležité oškubání následné penze/, nemá šanci práci získat, tam se jaksi automaticky počítá s předčasným důchodem.
Je to asi jako se statistikami mrtvých při dopravních nehodách. Když je moc mrtvých při nehodách, tak se počítají jen ti, kteří jsou odváženi přímo z místa nehody funebráky a ti co exnou v sanitce jedoucí do špitálu nebo exnou „až“ ve špitálu, tak ti se již do usmrcených při dopravních nehodách nepočítají. Už jsou v jiné kolonce. Nebo se to může započítávat zcela opačně, aby to zkrátka tolik nekřičelo … A policie v rámci snižování mrtvých bude kontrolovat prošlost jednotlivých komponentů v lékárničce nebo svícení ve dne …
K cenám: nevím, kde ti statistici nakupují, že ceny nestoupají. Ale to již tady na diskuzích Měšce zaznělo mnohokrát. A co sleduji např. akční ceny, tak nemohu nevidět, že co akce, to o korunu (u mléka) oproti minulu dráže, u masa o 5 – 10 Kč více. Že by neakční ceny byly stále na stejné úrovni? To rovněž pochybuji, protože nákupy pravidelných položek hovoří o něčem jiném. Nebo nakupujeme ve špatném městě, ve špatných obchodech?
Vždy záleží na tom, jak se statistiky vhodně nastaví.
Manželka má kámošku na pracáku, takže ty informace pramení přímo od zdroje. Jen jsem si nebyl jist tím, jestli v poslední době nedošlo k nějakým úpravám, ale paní jarmila v 8:06 o tom píše.
Samozřejmě, statistika se dá vždy zfalšovat nebo upravit nebo z ní „vycucnout“ jen ty „správné“ údaje tak, jak si já /ODS, dosaďme si libovolný subjekt/ přeje a aby vypovídala o /kolikátém již/ odrazu ode dna. Komunisté také zveřejňovali statistiky, které jim dělaly dobře /růst bytové výstavby, výstavba nových zdravotnických zařízení, škol, jeslí …/, aby se na druhou stranu pokušeli maskovat to, co se jim zrovna nevedlo /počet uspokojených zájemců o žigulíky, mrazáky …/. Takže nevidím důvod, proč by si nynější vládnoucí kasta nevykreslovala lepší zítřky pomocí jednostranně vypovídajících statistik.
Vy snad věříte úředním údajům o inflaci, nezaměstnanosti? To jste asi jedním z mála … Jinak asi stačí být nezaslepen a vidět, co se okolo děje … Každý má asi svou vlastní statistiku o růstu cen, inflaci, výdajích. A podle toho se lidé chovají. Běžte se podívat, když nějaký obchod zahajuje akční nabídku, co se tam sletí lidí i z dalekého okolí. Proč asi? Mají tam něco levněji než jinde a je téměř jisté, že brzy toto levnější zboží již nebude. Tak to zboží musí přes „výtečnou životní úroveň“ získat za nižší peníz, aby pak mohli vyklopit více za plyn, vodu, elektřinu, nájem … U řady běžných obyvatel totiž nerostou příjmy v nějakém rozumném souladu s výdaji. Z takovýchto postřehů si dělám „statistiky“ a zatím mne řídit se selským rozumem nezklamalo.
Ano, třeba úprava cen jogurtů Florian v Kauflandu z 8,90 Kč na 9,90 Kč je typické zlevnění, tak nějak po kapitalisticku.
Nebo možná někdo bere jako zlevnění i cedule „akce“ v Albertovi, kde ono akční zboží je stejně drahé nebo i dražší než jinde (např. Mattonka za 11,90, Coca Cola za 32,90 atd.).
Jedná se o akční ceny, které platí chvíli, zboží většinou za tyto ceny není, nebo může jít o zboží s prošlou nebo blížícím se koncem trvanlivosti. Za kolik koupíte vámi uváděné zboží dneska?
Typický příklad zdražování jsou výrobky z mléka – mléko jako takové si sice drží relativně nízkou cenu (kolem 12 Kč v SM/HM, jinde do 20 Kč, ale výrobky z něj – sýry, jogurty – tam ceny letí vzhůru. Konkrétně ten váš Florián je v SM/HM za 9–10 mimo akci, jinde kolem 15 Kč.
Nevím, odkud přispěvatel V bere, že potraviny zlevňují. Elektronika ano,, ta zlevňuje, ale pouze zastaralé typy. Pokud chcete něco nového, většinou v kamenných obchodech není, pouze na netu. A pokud si něco kupuji na dobu delší než 1 rok, tak bych chtěl co nejnovější. Asi jako kdybyste se koupil dneska 120ku, když existují sice o trochu dražší, ale mnohem modernější auta.
Tomu nevěřte. Navštívila jsem obchod „Levné potraviny“ (začaly se objevovat loni na podzim. Prodávají se v nich VÝHRADNĚ prošlé potraviny, některé třeba 4 roky. Kde to sesbírali, nevím. Ceny se od super/hyper neliší, spíš jsou někdy i vyšší (!! – u prošlých potravin bych čekala, že to bude za pár šupů, navíc se divím, že to hygiena povolí, ale v našem kapitalismu a „právním“ státě je asi možné všechno). Co je v nich ale zajímavé, jsou vakuově balené špičky salámů, které zůstanou po nakrájení štangle do vakuovaného balení. Mně je vcelku jedno, že špička je odkrojena našišato, ale třeba Vysočina nebo Paprikáš je v tomto balení za poloviční cenu, taky špekáčky tam mají v takové kvalitě, že jeden zírá, to jsem si po dlouhé době na špekáčkách opravdu pochutnala, navíc jsou vázané na špagátku, což už je taky jinde nevídáno. Taky je ale fakt, že právě toto zboží mizne okamžitě po dodávce.
Tuhle jsem viděl u řezníka ve výloze upoutávku na „párky z masa“. To je fakt síla, kam jsme to za těch 20 let dopracovali. V 89. by mne ani ve snu nenapadlo, že párky mohou být z něčeho jiného než z masa (vyjma zvláštní výživy typu vegetariánská, ale ta byla řádně označena a prodávala se na zvláštních místech, aby nešla zaměnit s klasickými masnými výrobky).
Vy V budete asi inteligent na úrovni. Když má někdo jiné zkušenosti, než máte vy, tak plácá nesmysly. Něco mi připadáte … (modro)totalitní kdo nejde s námi, jde proti nám. Jen tak dále s tou demokraciíí, cenzurovat byste náhodou nechtěl?
Tady jsou některé odkazy – „normální“ člověk asi takto neprojevuje o jiných, kdo nesdílí tentýž názor:
V : „Asi jste velmi hloupý, že?“ /http://www.mesec.cz/clanky/desetnik-predvolebni-sliby-uz-netahnou/nazory/
V: "Jen tak. Dělám si z Vás srandu a Vy jste tak hloupý, že jste to neprokoukl. Prostě takový tukan :-). " – http://www.mesec.cz/clanky/uverovou-historii-si-musite-budovat-postupne/nazory/
V : „Jako vždy ukazujete svou hloupost.“ – http://www.mesec.cz/clanky/vite-jak-vytvorit-dobre-dluhy-ktere-na-sebe-vydelaji/nazory/
V: „Nelžete zde, prosím“ – http://www.mesec.cz/clanky/kolik-nas-skutecne-stoji-provoz-auta/nazory/
V: „Vy jste nejen nevzdělaný, ale navíc hloupý a nemáte ani ten tzv. Selský rozum“ – http://www.mesec.cz/clanky/kolik-nas-skutecne-stoji-provoz-auta/nazory/
V: „Nechápu, proč lžete.“
- http://www.mesec.cz/clanky/kolik-nas-skutecne-stoji-provoz-auta/nazory/
V: „Vy asi nejste moc bystrý, co? Ani důvtipný, hm“ – http://www.mesec.cz/clanky/kolik-nas-skutecne-stoji-provoz-auta/nazory/
V: „Lžeš, socko…“ nebo V „Lžeš a urážíš, socko“ – http://www.mesec.cz/clanky/vite-jak-vytvorit-dobre-dluhy-ktere-na-sebe-vydelaji/nazory/
V: „Taky si myslím, že lžete.“ nebo „Jarmila je lhářka, nevím proč to ještě řešíte…“ nebo „Zase lžete :-(. Ach jo…“ nebo „Melete nesmysly.“ – http://www.mesec.cz/clanky/co-prinesou-volby-konec-superhrube-mzdy-a-progresivni-dan/nazory/
V: "Mimo, mimo a zase mimo. Jste velmi hloupý člověk… " – http://www.mesec.cz/clanky/platit-za-byt-predem-je-riskantni/nazory/
V: "Lžete. " – http://www.mesec.cz/clanky/ma-se-stat-chovat-jako-janosik/nazory/
V: " „Lžete!“ /http://www.mesec.cz/clanky/vybrane-klienty-bank-ceka-vyrazne-zdrazeni/nazory/56817/
kromě toho jsem dnes ve 12:27 nereagoval na váš příspěvek, ale na příspěvek benzina dnes 11:44.
„člověka po uplynutí podpůrčí doby vyřadíte z evidence pracáku“ to prostě není pravda. A z údajů MPSV vyplývá, že ti vyřazení odešli většinou do stavebnictví zemědělství a zpracovatelského průmyslu, tedy asi se na podzim z nich velká část vrátí na pracák a v srpnu a září se připočítají absolventi škol, kteří nenašli práci, takhle to je každý rok. Nedělám si o statistických údajích nějaké iluze, ale to že nezaměstnanost v červnu poklesla o 0,2% nemám důvod zpochybňovat a odhadovat to, podle kamarádů z hospody je nepřesné.
Nemusíte se ptát v hospodě, stačí se zeptat lidí, co přestali být evidovaní na pracáku nebo se ještě lépe zeptat přímo na pracáku, co se děje s lidmi, kteří v podpůrčí době nenašli práci. Pokud vím, tak tuto praktiku svého času kritizoval i Špidla, jenže jeden člověk s tím nic nenadělá, i kdyby byl desetkrát komisařem v Unii.
To máte stejné jako s tělesně postiženými: jednou jste invalida, pak se změní vyhláška a z člověka bez nohy a na vozík je škrtem pera člověk zdravý, protože máte ještě dvě ruce.
To, že se lidé bez nároku na podporu nepočítají do statistiky nezaměstnaných se děje v USA. Tedy možná, píše se, že to tak je. Ale jestli je to skutečně pravda, to opravdu netuším (a je mi to celkem jedno).
Že by to tak mělo být i v Česku, to čtu v téhle diskuzi poprvé. Možná vzniká nová fáma jako např. „dlouhodobě nezaměstnaným se pro výpočet důchodu bere za základ průměrný plat“
Takže v červnu 2010 evidovaly úřady práce v ČR 500 500 nezaměstnaných, z toho bylo 141 733 na podpoře. Z toho vyplývá, že nezaměstnaní jsou evidováni i bez podpory a je jich více jak 70%. Po třetí opakuji, není pravda že: „člověka po uplynutí podpůrčí doby vyřadíte z evidence pracáku“.
Taky to za tu cenu zůstalo stát na pultu. Z másla přešli lidi na margarín, rohlíky a chleba nahradili domácí pekárnou. Prostě to za tu cenu bylo neprodejné. Stejně tak je to s ostatním. Jsou věci, které jsou prostě těžko zastupitelné a které uhradit musím (elektřina, jídlo, oblečení, bydlení). Jde jen o to, kolik můžu za jednotlivé komodity dát a nakolik jsou zastupitelné.
Nemusíme se přít o tom, že gatě nebo košili můžu mít za xx tisíc s našitou značkou na zadeli nebo je můžu mít za padíka ze sekáče nebo taky zadarmo ze sbírky na bezdomovce. Jde pak jen o to, CO do té statistiky zahrneme. My tu 20 let budujeme kapitalismus a třeba na rozdíl od Německa jsme si např. kompletně zlikvidovali textilní průmysl, silně omezili zemědělství a následně potravinářský průmysl, strojírenství je taky v kelu. To všechno dávalo lidem práci a spousta komodit se vyvážela. Jenže my byli novodobými kapitalisty a „kapitány průmyslu“ přesvědčováni, že se všechno potřebné levně doveze a že naše výrobky stojí za houbec. Takže dovážíme ty šunty, co už ani v Číně a v Somálsku nechtějí, a platíme lidi na podpoře nebo na sociálních dávkách, místo abychom jim dali práci. Ne v cizích montovnách, ale v našich fabrikách, co dovedly vyrobit i zboží s vysokou přidanou hodnotou. Měli jsme málo dobrých mozků? Tak je zlikvidujme pro jistotu všechny! Vy ještě dýcháte? Neradujte se, dlouho to trvat nebude, Kalousek se už chystá vydloubat peníze tam, kde už léta nejsou. Zajímavé ale na tom je, že přes veškerou krizi naše životní úroveň permanentně stoupá včetně průměrné mzdy a průměrného věku obyvatelstva. Připadám si jak za komunistů – člověk by podle pravicové propagandy řekl, že stojíme na prahu ráje, jen ten anděl nám tu ještě chybí.
Takže si to zopakujeme, jak to bylo, áááno?
Máme Varšavskou smlouvu pilně se připravující se značnou konvenční převahou na 3. světovou válku. A máme RVHP, kde se centrálně rozhoduje, kdo bude kolik jakého zboží (včetně zbraní) vyrábět a komu dodávat.
A máme naše zbrojovky, které díky tomu exportují značné množství techniky svým spojencům ve Varšavském paktu.
A z úplně stejných důvodů (absence skutečného konkurenčního prostředí) ty zbrojovky postupně zaostávají za světovou špičkou. Většinou žijí z povedených konstrukčních řešení vyvinutých v 60. letech, nebo vyrábějí licenčně generačně starší ruskou techniku.
Občas se povede najít nika, mimo zájmy zbrojovek hlavních velmocí a uvede se povedený výrobek (např. Tamara, ale popravdě druhý takový mě už nenapadá), ale jinak mají ty zbraně za soudobou špičkou dost značný odstup.
A pak se exportuje do států třetího světa. Tedy do části. Do té, která je na východní blok napojena. Nebo do té, která v tomto politiku neřeší a bere to, co má lepší poměr výkon/cena. A čs. zbraně, mají tento výkon vynikající. Bohužel nikoliv kvůli dobrým výkonům. Ale kvůli tomu, že exportujeme na velmi výhodné úvěry (tak moc potřebujeme tvrdou měnu). A někteří zákazníci už tak dobrý poměr výkon/cena ještě vylepšují tím, že nám nic neplatí, aniž bysme s tím mohli cokoliv dělat.
Dobře platící zákazníky se zájmem o východní techniku má stejně obšancovaný SSSR (který navíc dodává techniku modernější). Státy, které na kvalitu nehledí zase atakuje Čína (inu kdo by kupoval kvalitní, ale relativně drahý Sa-58, když může mít superlevnou čínskou AK-47 z „železa na hrnce“).
Že je situace se zastaralým a přebujelým zbrojním průmyslem neúnosná a že potřebnou modernizaci širokého zbrojního programu nemáme peníze si uvědomuje i komunistická vláda, která má v roce 1989 na programu jednání plán konverze zbrojního průmyslu.
Takže to je výchozí stav.
No a potom přichází zhroucení východního bloku. Někdo by mohl říci, že za to Havel opravdu mohl. Nicméně skutečné příčiny jsou jednoznačně jinde, než odpor pár desítek disidentů (myslím „tvrdé“ disidentské jádro, kam Havel patřil).
No a jak se nám změnila situace na trhu. RVHP přestává fungovat. Státy Varšavské smlouvy najednou nemají v plánu masivní válku a nechtějí další vojenskou techniku. Čili jeden zásadní odběratel zmizel.
Kdyby jenom zmizel. Dosavadní zákazníci z VS se najednou proměnily v konkurenci, protože zjistili, že obrovské armády nepotřebují a začaly techniku rozprodávat. Ale kdyby to byla aspoň konkurence s konkurovatelnou nabídkou. Oni nabízejí své zbraně (jakkoliv částečně opotřebované) za zlomek cen nových z našich zbrojovek. A ani čs. a následně česká armáda nezůstává pozadu a prodává nadbytečné zbraně. Což ve statistikách zbrojního exportu sice vypadá moc krásně, ale zbrojovky z toho mají jenom drobky ve formě drobných úprav (pokud vůbec něco).
No a co zákazníci z třetího světa? No část z nich (dočasně) ztratila o zbraně východní provenience zájem. Mělo se za to, že když máte o generaci starší východní zbraně, že se modernějším západním vyrovnají – když jich ovšem máte dostatečnou kvantitu. Válka v zálivu ukázala, že to nebyla pravda a značná převaha v kvantitě Iráku nepomohla. Argument to není zcela férový, ale v danou prostě existoval.
Takže část zákazníků tedy ztrácí zájem, část kupuje východní zbraně dál – ale od armád VS, ne od našich výrobců. A část by chtěla kupovat od nás dál. Teda kupovat – za levné úvěry dostávat a občas nějaký i splatit, aby dostali další zboží. Jenže pointa výroby je dostávat peníze, ne sliby o budoucím placení.
Takže čs. zbrojní průmysl prostě ztratil zákazníky a tak z velké části víceméně zašel na úbytě. Holt na Slovensku bylo víc toho těžkého, který vyráběl v sovětských licencích s minimem inovací, tak to tam dopadlo hůře, než s českým, který byl tradiční, vyráběl častěji vlastní konstrukce a inovace se tam vyskytly častěji.
Že se Havlovi nelíbil vývoz zbraní do pochybných válčících států bylo možná hezké, možná naivní, ale na úpadku zbrojního průmyslu to mělo vliv pouze minimální. Že se na Slovensku Mečiarovi hodil Havel jako padouch, co to rozbil je pochopitelné. Ale že se ten blud drží i v Česku…
Kdo nerozumíte zbraním představte si motorku. Varianty Jawy 250. Základ vznikl po válce. Vynikající stroj, potlesk konstruktérům. V šedesátých letech se modernizovalo a pořád to byl velmi dobrý motocykl. Za západní špičkou zaostával, ale ve své třídě měl pořád co říct. V sedmdesátých letech zaostává motocykl za špičkou více a více. V osmdesátých letech se už sice vyrábí pouze 350ka, ale ten motor je pořád víceméně totéž. A ani zbytek neoslňuje. Ve srovnání se západem špatné. Ve srovnání Japonskem tristní. Dokonce i východoněmecké motorky MZ jsou o dost lepší. Ale SSSR pořád odebírá značné množství těch 350tek, tak co. Holt se to jejich kolchozníci jednou naučili poslepu opravovat, tak nechtějí nic nového.
A pak máme rok 1990, SSSR/Rusko odebírat nechce (nebo chce, ale nechce platit, nebo platit chce, ale nemá čím). A fabrika nemá peníze na pořádnou modernizaci a nemá ani špičkové konstruktéry, kteří by byli v kontaktu se světovou špičkou. Tak náš zbrojní průmysl je totéž v bleděmodrém.
Nějaké dotazy?
No to je skutečně vtip, protože já tam píšu, že se východní blok kvůli disidentům právě nezhroutil. A speciálně to zmiňuji proto, že to by mohla být jediná kauzalita ve prospěch vašeho názoru, že za úpadek zbrojního průmyslu může Havel.
Že nedokážete zpracovat význam psaného textu mě nepřekvapuje. A nečekal jsem, že když má někdo v roce 2010 takový názor, že s ním můj příspěvek nějak pohne. Prostě jsem to vzal jako nahrávku na smeč a popsal trochu historie. Třeba bude někdo konstruktivně nesouhlasit a bude další diskuze. Nebo ne.
Ale já nikde nepíšu, že by se vývojová oddělení rušila dříve.
Pointa je tak, že jak už sem napsal benzin – v 80. letech sice vývojová oddělení existovala, ale už neprodukovala konkurenceschopné inovace.
Rušení (resp. drastická redukce) vývojových oddělení v 90. letech bylo zlo, ale pro většinu podniků to bylo nejmenší zlo, protože se kvůli neschopnosti prodat zaostalé výrobky, ocitly na prahu pádu (a spousta i padla).
No pokud vám hrozí, že umřete hladem, tak je hloupost obilí zasít.
Je lepší ho sníst a doufat, že později si možná nějak půjčíte, anebo možná ne. Je to fakt lepší, než zasít a umřít hlady hned.
Nicméně ta vývojová oddělení většiny těch podniků nebyla zrovna extra výnosné pole…
Nevím, kam se můj příspěvek zařadí, reaguji na Já (neregistrovaný) 15.07.2010 12:33.
Po zažití obou ér mohu porovnávat a za novodobého socíku soudruzi trvdě mysleli na budoucnost, nerozprodali vše za vidinou rychlého zisku a následného po nás potopa. Měli strategické zásoby obilí, mrazírny měly maso, máslo pro případ nějaké neúrody. Kolik je toho dnes v soukromých skladech? Známý se pohybuje v zemědělství, a soukromíci rozkradli železné zásoby, papírově jsme měli plné sklady, ale fyzicky prázdné. Nevím, zda v případě neúrody by si svět sedl na zadek a „výhodně nám pomohl“. Samozřejmě, pro Pražský hrad a Strakovu akademii by se dovezlo, i kdyby stálo kilo obilí milion €, ale běžný lid by asi na to neměl.
Co jsem zažil po převratu, tak naopak lid přišel o to, co si vybudoval. Na vesnicích různé Jednoty postavené v akci Z – dnes mají ty lidi opět prd. Lukrativní fabriky – rozdány v restitucích, rozprodány levně, aby nebyla konkurence nebo k využití levné pracovní síly. Většina soukromého majetku totiž zisk vynáší do ciziny, takže se můžeme snažit sebevíc a nic nám tady nezůstaneme, stále budeme otroky pracující na vlastním, dnes cizím …
Co lidí přišlo o své poctivé úspory díky novodobé měnové reformě. Měli naspořeno na barák 100 tisíc a vlivem růstu cen všeho si během několika málo týdnů za to nekoupili ani obyčejné auto, které do té doby stálo 80 tisíc, v nových cenách ovšem stálo 150 tisíc a více. Nebyly to měnová reforma v klasickém slova smyslu, bylo to zapříčiněno inflací, ale zrovna tak dnes jsou lidem znehodnocovány úspory v bankách, penzijních fondech atp. Co je mi platné, že při odchodu do penze tam mohu mít teoreticky 10 milionů €, když si za ně koupím 1 housku; na slanou či makovanou housku su budu muset ještě 2 miliony připlatit. A to si člověk bral od huby celý život podstatnou část příjmů a nikde nemá zaručeno, na rozdíl od státní penze a průběžného systému, že nechcípne hlady. Může nějaký chytrolín přijít s tím, že jsem si neměl měsíčně spořit „jen“ 1000 Kč, ale třeba 100 tisíc. Nebo zvolit solidnější fond. Zkrátka možností, jak přijít o poctivě našetřené peníze, je celá řada a dosavadní beztrestnost supů tomu jen nahrává.
Celou dobu 20 let po převratu si běžní obyvatelé utrhují od úst (po Klausovsku utahují opasky), aby jim nynější režim to málo ještě vzal. Běžní občané nemají žádnou záruku, že další snižování příjmů a sociálních jistot a naopak jdalší vyšší a nové výdaje zastaví či dokonce zmenší. Je tu obrovský balík peněz do školství, zdravotnictví a několik málo /polo/státních firem, které lze ještě rozkrást či vhodně „privatizovat“ tak, aby ještě to málo, co zůstane vČR, mohlo odtékat pryč do ciziny. A pak již nezbude než nějakým způsobem zabavit občanům jejich soukromý, již aspoň jednou zaplacený majetek, aby z čeho bylo možno hradit pohledávky vůči světu.
„Lukrativní fabriky – rozdány v restitucích“ – ano, poté, co byly po „Vítězném Únoru“ majitelům ukradeny, ale to bylo zřejmě v pořádku, že? Mimochodem, např. v Krušných horách je takových fakbrik hafo volných, možná by byly k mání za babku, co takhle nějakou výhodně získat a začít v ní vyrábět něco, z čeho by se celý svět, Čínou počínaje, posadil na zadek?
Takže přiznáváte, že jste závislí na levičácích, co myslí i do budoucna. :-)
To je jako to tvrzení. že je lepší vylovit všechny ryby, místo udržování lovu v udržitelných mezích, protože peníze přece investujeme, vole a budeme mít úroky. No jo, ale kam budete investovat, když budou všichni uvažovat jako vy a všechno do dvaceti let zničí, to už jste jaksi nedomysleli.
Domnívám se, že dnes by byla spousta podniků ráda, že může dodávat do zemí méně vyspělých. Asi tak jako řada zahraničních firem dodává k nám vyložené šunty, a my jim za to líbáme ruce, protože je tam štítek Made in England, Made in Germany … Jenže my jsme udělali gesto, že s nějakým východním blokem v čele se SSSR se nebudeme zahazovat, svět nám přece leží u nohou, když jsme udělali ten převrat. Vše budeme dovážet, protože jsme údajně neuměli nic pořádného vyrobit. Co následovalo: naše dobré podniky byly odsouzeny k zániku či musely být levně rozprodány, aby zisk z nich mohl odtékat do ciziny a my z toho, podobně jako Řecko, nic neměli, a produkci našich úspěšných firem rychle převzaly pochybné firmy ze západu – dnes z Číny. Naše dodávky do zahraničí rychle převzaly jiné firmy a děkují nám, jak jsme jim snadno přenechali trhy. I v tom zmiňovaném zbrojním průmyslu. Jenže ztracené trhy jsme nenahradili nějakými jinými, hlavně vyspělými. A tak mnohé firmy jsou rády, že mohou do ciziny dodávat, byť ne pod svoji značkou. Zpřetrhané vazby se jen těžko navazují, dnes na to potřebujeme různé agentury a „profesionály“ a hlavně obrovské množství úředníků, takže v konečném důsledku vyvážíme opět mnohdy pod cenou, tak, jak tomu bývávalo za socíku.
Co se týče konkrétně motorek, tak právě pro svoji relativní jednoduchost a možnost opravy místním všehokutiilem jsou v cizině oblíbené. Opravit elektroniku nějakého japončíka se ve stepi nedá, když je „značkový“ servis vzdálen mnoho stovek km; nemůže být na každé dědině jako v zemích s vysokou hustotou obyvatel.
Ani komunistům se nepodařilo zlikvidovat obuvnický průmysl, ČKD, nábytkářský průmysl, textilní, sklářský a jiné skvosty. Zemědělství horko těžko přežívá, ale je otázkou let, co se z toho vyklube. Mnohde místo obdělávání krajiny s výnosy v podobě obilí a masa nastoupilo nucené sekání trávy a zalesňování, tedy jen a jen náklady, bez výnosů … Zlikvidovat úspěšné firmy typu ČKD či Baťa se podařilo až „demokratickému“ režimu. V řadě odvětí jsme byli soběstační a celý svět nám to záviděl. A následovala samozřejmě obrovská nezaměstnanost, která samozřejmě ještě musí stoupat podle toho, co nám Unie nakáže, kolik že čeho můžeme milostivě vyrobit. Dnes se nezaměstnost snaží (ale nedaří) snížit umělou zaměstnaností, takže v konečném efektu vyrábíme opět neefektivně. V konečném efektu proto, že vlastní výrobu zajišťuje mnohem méně pracovníků pracujících mnohdy za nedůstojných mzdových a pracovních podmínek, ale tyto výrobní náklady velice prodražuje složitá legislativa a umělá pracovní místa typu maséri, psychológovia, lékári (… kdo pamatuje legendární TV skeč slovenského sportovního komentátora Karola Poláka – týkala se obrovského neproduktivního zázemí k 1 sportovci).
Jenže to jsou vaše dojmy. Tady nikdo nedělal žádné gesto. Východní trhy se neopustily umělým rozhodnutím.
Ve zbrojní výrobě prostě východní trhy ztratily zájem kupovat další zboží a své existující zboží začaly masově vyprodávat. O tom jsem napsal celý dlouhý odstavec. K tomu fakt nemám co dodat.
Ve spotřebním zboží sice o naše zboží zájem poklesl (stejně jako u nás poklesl zájem o naše zboží). Ale určitý zájem byl dále, ale problém byl v placení.
Prostě východ chtěl platit svou měnou, ale ta nám byla k ničemu – my jejich zboží nechtěli (s vyjímkou surovin). Naše podniky chtěly dostávat tvrdou měnu. Ale tu zase východní trhy raději platily za kvalitnější západní zboží.
A i když se obchod a placení dohodlo, tak velká většina zboží nebyla zaplacena. Ono to vypadá krásně, jak se západ (hlavně Německo) vrhlo na východní trhy a zaplavilo je svým zbožím. Jenže už není tak vidět, kolik na tom prodělali. České podniky prostě nebyly tak silné, aby mohly roky valit zboží na východ a dostávat akorát sliby, že příště už za to zboží určitě zaplatíme…
Co se týká motorek – tak předvádíte učebnicové dělání ctnosti z nouze. Š105/120 byly taky oblíbené, že si je s kombinačkami a kladivem opravíte sám – ale vývoj je prostě jinde. A že si Jawu dokázal opravit pastevec ve stepi je fakt platné, když za ni nedokáže zaplatit a už vůbec za ní nedokáže zaplatit v tvrdé měně.
Děláte mi velkou radost, takže od vás koupím cokoliv. Auto nebo dům. Platím Flasiho korunami. Výborná měna. Platí s ní celá naši rodina. Bohužel už nikdo jiný a nikdo ani nemá zájem tu měnu koupit a zaplatit za ní nějakou volně směnitelnou měnou.
Čili když vám zaplatím Flasiho korunami, tak si za ně nakoupíte jenom u mě. A já toho zase na prodej tolik nemám. Nejspíš nic, co byste chtěl. No mám teda nějaké šperky z cenných kovů doma. Ale ty zrovna prodávám jenom za dolary/eura/jeny… atd., nejsem totiž blbý.
Ale vždyť je to přece fuk v čem vám zaplatím, hlavně že vám zaplatím, ne! :-D
Fakt jste tak nechápavý, nebo to hrajete? To přece není chytání za slovo. To je ta pointa, že ta měna, kterou východní trhy nabízely nebyla obchodovatelná. Že ty měny měly maximálně nějaký uměle nastavený kurz k dolaru a marce apod, za který je ale nikdo koupit nechtěl.
Prostě to obchodování, které fungovalo v RVHP po faktickém a následně i formálním rozpadu RVHP prostě fungovat přestalo.
Československo a následně Česko měly s východními trhy obvykle značně nevyrovnané obchodní bilance – my jsme tam hodně exportovali, oni k nám exportovali málo. A to co jsme opravdu chtěli (suroviny) chtěli za dolary. Čili co by jako měly ty podniky dělat s tou hromadou ruských rublů a bulharských leva, která by zbyla poté, co bysme koupili všechno, co nám za ně dokáží prodat?
Nevím to z hlavy přesně, nicméně koruna česká byla volně směnitelná od roku 1994, nebo 1995. A určitě jsme byli mezi prvními z bývalého východního bloku. Naši expartneři z RVHP měli nesměnitelnou měnu určitě o dost déle.
Čili celé to nejhorší období, pro náš průmysl existoval tento problém.
Hlavne ono smnit par tisic korun az takovy problem nebyl. Dalo se to udelat treba pres vekslaky. Ale smenit obdobnou menu v mnozstvi odpovidajici rocnimu rozpoctu ministerstva obrany fakt takova malina nebyla. Komunisti si toho byli dost dobre vedomi a proto se cizi mena smenovala velmi omezene, protoze oni chteli do zahranici prodavat za dolar, nebo marku a ne za ceskou korunu, kterou by tamnejsi obchodnici ziskavali od cechu.
To same co meli co delat s RVHP. O tom se vede cele vlakno o RVHP a o celem tehdejsim zrizenim o nesmenitelnosti tehdejsich men a o tom ze pro smenu bylo nutne mit devizovy prislib. A o tom ze takove cachry s devizovymi prisliby delalil proto ze deviz byl nedostatek. A ze ten nedostatek se prevratem nevyresil a chtelo to nejakou dobu, nez sme ziskali nejake trhy pro nejake vyrobky v devizovem zahranici.
Kdyz mate zastaralou vyrobu tak jedine co zbude, je to prodat do zahranici, nebo uplne zavrit. Vyvojove oddeleni nedobehne dvacet let ztratu. Kdyz to zavrete, tak se vsim vsudy, kdyz to prodate, tak zahranicni investor nejspis vyvojove oddeleni zavre, protoze je zastarale a i zamestnanci, neznaji nove postupy a vetsinou uz ma sve moderni vyvojove oddeleni nekde jinde.
–
A mena s tim souvisi. Proc nekdo chce menu nejakeho statu? Proto aby se s ni doma mazlil? To asi tezko, chce ji proto, aby za ni mohl neco nakoupit, ale kdyz dany stat nevyrabi nic, co by stalo za to koupit? Tak k cemu mi takova mena je?
–
P.S.: Ani spekulant by takovou menu nenakupoval, protoze spekulant nechce vydelavat na ostatnich spekulantech, ale na subjektech, ktere tu urcitou menu potrebuji pro uskutecneni obchodu.
Dost se platilo (a myslím si, že se to zase vrací) zbožím. Za české boty ruská železná ruda, ropa, plyn … bez problémů. Jenže když na SSSR začnou fóristi a nástupci flusat špínu, tak jim jednou dojde trpělivost a vy*erou se na nás. K platební nekázni přispělo i soukromé vlastnictví, kdyby vše patřilo státu, tak ten by si to ohlídal (ostatně, vidíme dnes český soukromý sektor, kdy jeden dluží druhému, vše je vlastně založeno na dluzích, kde jsou ty obrovské majetky, co tu po 89. zbyly po komunistech?)Tzn., že dnes si nemůžeme pomlouvat Němce či USA, protože ti by se na nás taky vyk*kali, musíme držet ústa a krok, jak tomu bývalo i kdysi. Nejsme velmoc, ale malý stát, který musí hrát opatrnou hru. Jinak nás svět bude ve všem možném jen a jen vydírat (což se už mnohdy děje – viz mnohamilardové arbitráže).
Reaguji na titulek článku „Lidí bez práce ubývá, otázkou je, proč?“ Jednoduše, protože pokud je víc lidí jako já bez zaměstnání, ale má jiné příjmy (řádně zdaněny), tak je zbytečné být na pracáku. Proto jsem se na vlastní žádost z evidence ÚP nechal vyřadit. Nemělo to pro mě smysl. Úřednice na pracáku mi sdělila, že se mi do důchodu počítá maximálně 3 roky za celou dobu evidence za celý život, takže už ani toto pro mě nemělo smysl, jelikož za posledních 20 let se již 3 roky v evidenci nasbíraly. Proto jsem požádal o vyřezení z evidence a nechtěně zlepšují statistiky o nezaměstnanosti v našem státě.
Jak už vyplývá hned z druhého příspěvku srstkové, tak statistika počítá nezaměstnané jen ty, kteří jsou jako nezaměstnaní evidováni, jinak to ani nejde a ani se nic jiného netvrdí. Samozřejmě, že faktický stav je jiný (já se osobně domnívám, že se ale podstatně neliší), ovšem oproti vašemu případu existují i případy opačné, tj. že lidé jsou evidováni jako nezaměstnaní a fakticky zaměstnáni jsou, ovšem načerno.
Nechci být přílišný protiva, dobrá, uznávám tedy že mezi 31.květnem a 1.červnem ke zdražení nedošlo ;o)
Jinak se letos zdražuje celkem viditelně, a hlavně nepřetržitě. Každou chvíli něco.
Kdyby mi nebylo jasné, že tento rok budu mít příjmy nižší než jindy (pravděpodobně ještě nižší než loni), tak bych to možná tak nepozoroval. Takhle to prostě nejde přehlédnout.
Většina potravin které kupuji mírně zdražily. Letos výrazně zdražilo pivo, nebo lépe „letos žádný pivovar vyrábějící dobré pivo nedělá letní akce“.
Zdražuje elektřina, voda, plyn.
Zdražily bankovní služby, služby pojišťoven, léky, pohonné hmoty. Restaurace také zdražily, holič zdražil více než o 30%. Do divadla jsem si před pár měsíci lístek také radši odpustil, a šou na kterou jsem chtěl do Prahy jsem již odpískal… Zdražily také ceny jazykových kurzů, prázdninových ubytování, kamarád říkal že i pronájem hřiště je pro něj dražší než loni…
Letos se snad nezdražila jen ta už dávno předražená MHD, zatím.
Čekám, že nějaké zvýšení daní nebo nedobrovolných poplatků ještě příjde.
Některé věci zdražují i během týdne.
Doma renovujeme parkety a že je nalakujeme. Před týdnem jsme koupili pikslu laku za 526,– Kč. Bylo toho málo. I zašli jsme během týdne do prodejny a ejhle: tatáž piksla laku, tentýž výrobce, tentýž odstín, jen hrdlo piksly jiné (to byl jediný rozdíl, který jsme našli). Stálo to už 580,– Kč.
Jak za komunistů: zlevníly se lokomotivy a jaderné reaktory, zdražilo se všechno ostatní.
Ten příspěvek pod Vámi, paní Jarmilo, divím se, že ho admin nesmaže, protože opravdu neodpovídá kodexu.
Aspoň vidíme, na jaké úrovni jsou ti, co zřejmě tvrdě obhajují klamavou politiku, že se u nás nic nezdražuje. Ano, nehodí se jim to do krámu. Svými tvrzeními, paní Jarmilo, poškozujete nynější režim. Už aby to bylo v zákoně, hanění vládnoucí třídy … jak to bývávalo kdysi. Vše se nějak vrací zpátky, co bylo kdysi špatné, začíná být opět dobré.
Máte pravdu, taky jsem kupoval vodou ředitelný lak nebo různé barvy u soukromníka, který má ceny ještě nižší než na netu, přesto je cenovka na pixle od posledního nákupu vždy aspoň o bůra vyšší. V hobby zahraničních marketech to zdražení dělává minimálně u mého vodou ředitelného laku 10 Kč (jedná se o piksly 0,6 kg, u větších balení je zdražení adekvátně ještě vyšší) a paradoxně všechny zahraniční hobby markety mají už tu plechovčičku 0,6 kg o rovnou stovku dražší, u většího balení 4 kg rozdíl dělá již 6 stovek !!! V syntetických barvách je to obdobné, tam výrobci ještě k tomu zmenšují balení.
Obdobné je to s léky. Ceny jsou stále vyšší, ať už volně prodejných nebo na recept (sledováno u stejného výrobce, stejného množství v balení, stejného dodavatele). A to bylo keců, že po snížení úhrad od pojišťoven dodavatelé ceny léků sníží tak, aby se zase dostali do plně hrazených. Dnes už každý dodavatel spoléhá na to, že občan může využít vratku z limitu a tu částku limitu 5000 za rok zkrátka oželí. A v řadě kategorií již dnes neexistují léky plně hrazené pojišťovnami, resp. pro mnohé pacoše neexistuje vhodný lék bez doplatku (může se sice nějaký bez doplatku dodávat, ale pro své vedlejší účinky je pro řadu pacošů nevhodný a tak musí užívatt podobné, ale s doplatkem).
Hele, srandisto, nikdo z KPMG by si tady za prvé nedovolil v pracovní době diskutovat, a za druhé nikdo v KPMG nemá vyjadřování primitiva a nechlubí se svým platem, jako ty.
Takže (už vzhledem k tomu, že chvilku píšeš z domény kmpg a chvilku z nějakého terminal) jsi nejspíš kurýr od DHL nebo něčeho podobného, který vozí obálky na KPMG a když si recepční odskočí, tak na jejím PC napíšeš nějaký vtipný příspěvek.
Nezaslechl jsem někde, že Měšec bude brzy psát o kvalitách poradenských firem? Tahle si už dopředu uřízla pěknou ostudu, pokud pro sebe opravdu nechají pracovat někoho takového…
Podle způsobů vyjadřování, a tak nějak celkově, by se mohlo jednat o náctiletého zlého výrostka. V každém případě, jedince doposud nedospělého. Patrně někoho, kdo se zvládl připojit na nezabezpečenou WiFi.
P.S. Poslyš Hugo, už neotravuj a padej. Škody užs nadělal dost a máma počítá děti…
Těžko říci, a hlavně mi to je jedno. Doměnek mám více, tahle bude správná V=Já=Jirka V.
Měšec má staré diskuse pročištěné. Například v cache Google lze najít „diskusi“ fxtrader-Jirka V.-Flasi-Já. Pokud by byl ještě navíc fxtrader…, Dr.Jekyll a Mr.Hyde by byli slabej odvárek.
zachvili tu budem mít první republiku. naši milované první replublice to bylo tak, že bylo za první republiky nezaměstnaných 1500000 lidí , bylo za 1 první republiky 7500000 exekuci téměř na jednoho občana 1 exekuce, lidi neměli co jíst tak jedli šlupky od brabor odpadky, lidi se nechalavali nakazit schválně sifilídou , aby se dostali do nemocníce, protože v nemocníce dostávali jídlo. podle mého názoru jsem příjde ta situace ,co byla za první republiky za 20 let , každým rokem je to horší s naší ekonomikou a horší