Hlavní navigace

Nezadržitelný růst výnosů

19. 8. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americké výnosy míří dál vzhůru. Páteční horší čísla z amerického realitního sektoru a relativně slabá spotřebitelská nálada sice znovu dolehly na akciové trhy, ale dluhopisům moc nepomohly.

Dluhopisům se jednoduše nedaří zbavit existenciální tísně pramenící ze strachu z konce politiky kvantitativního uvolňování.

Účto_tip_změny21

Tento strach částečně podpořily i neověřené zprávy z Bílého domu, že největší šanci na křeslo nového šéfa Fedu má Larry Summers – bývalý poradce prezidentů Clintona i Obamy a bývalý rektor Harwardu. Samozřejmě, že by se nejednalo o žádného jestřába a v tuto chvíli by netlačil na rychlejší obrat v měnové politice. Jeho hlavní soupeřka Janet Yellenová, je ale super-holubice, ze které by dluhopisy měly určitě daleko větší radost. Oproti současnému šéfovi Fedu Benu Bernankem, by byl zase Larry Summers pravděpodobně méně konsenzuální. Trhy by pak tedy pod jeho taktovkou eventuálně mohly přijít o jistotu dlouhodobější předvídatelnosti politiky Fedu. A to není nic, čemu by dluhopisy (především s delší splatností) tleskaly. Není tak příliš divu, že desetiletý americký výnos v pátek zlomil nové dvouleté maximum (2,86 %) a v takovýchto klimatických podmínkách může brzy testovat psychologickou hranici 3 %.

Tento týden bude relativně klidný. Jeho ústředním bodem (alespoň v USA) bude zápis z posledního zasedání Fedu. Mělo by z něj být víc patrné, jak moc jsou centrální bankéři v současné sestavě skutečně připraveni začít utahovat měnové kohouty. Poslední komentáře ukázaly, že i řada holubic jako Bullard nebo Evans je v zásadě smířená s postupným koncem politiky kvantitativního uvolňování. Otázkou spíše je, jak rychlý obrat v politice nakonec bude.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).