Vlákno názorů k článku Než pošlete své dítě na lyžařský výcvik od anonym - Za socialismu jsem byl na nuceném lyžařském výcviku....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 1. 2009 9:09

    anonymní
    Za socialismu jsem byl na nuceném lyžařském výcviku. Nebavilo mne to, lyžovat jsem se nenaučil (byly to sjezdovky pro náročnější, plné ledových muld - k žádnému výcviku víceměné nedocházelo, ale byl to pěknný výlet pro ty, co se lyžováním zabývali a na hory jezdili lyžovat aktivně již před výcvikem) a záliba cpát peníze horským zlatokopům se tedy nedostavila, spíše mám k tomu /a k nucení k čemukoliv/ odpor. Co si ještě vzpomínám, nesměli jsme mokré oblečení sušit na radiátorech, protože z nich by nesálalo teplo, a tak jsme se ráno oblékali do vlhkých hadrů. I tenkrát to byl pro rodiče docela finanční záhul, a to se spousta věcí půjčovala zdarma, od známých.
    Podobně by to dopadlo i v dnešní době. Řada rodičů ďítka na výcvik nepouští z finančních důvodů i dnes (u syna ve třídě to byla skoro půlka a škola měla problémy zaplnit nasmlouvanou kapacitu). "Naštěstí " má naše dítko vážnou chronickou nemoc, která ji umožňuje legálně ze zdravotních důvodů se takové pitominy nezúčastnit. Pokud vezmu v úvahu neukázněnost a drzost dnešních dětí, obdivuji pedagogický dozor, že má nervy někam jet na týdenní výcvik - jednou nohou jsou v kriminále. Ale oni si asi moc vybírat nemohou - dostanou to příkazem. Mnoho škol dnes nepořádá klasické školní výlety na konci školního roku.
    Domnívám se, že užitěčnější pro dnešní mládež by byla místo lyžařského výcviku povinná autoškola, tu přece jen v životě uplatní více.
  • 22. 1. 2009 9:23

    anonymní
    S poslední větou - absolutřní souhlas!!!!!!!!!!!!! K čemu je ve střední Evropě umění lyžovat, když ne jen pro zábavu!!!!????
  • 22. 1. 2009 9:54

    Honza (neregistrovaný)
    Nevím co vede MŠMT a školy k tomu že je stále běžný lyžařský výcvik na školách.
    Každopádně máte pravdu, lyžování je většinou jen pro zábavu, protože po kursu v 7. třídě už je pozdě na to začít s aktivní sportovní kariérou. Já ale nevidím nic špatného na tom, že škola učí děti i to jak se bavit.
    Navíc, lyžování je sportem ve kterém používáte své tělo spolu s náčiním a vše se odehrává ve velmi promněnlivých podmínkách. Takovéto sporty jsou velmi náročné nejen na koordinaci pohybů, ale i na celkové provedení jednotlivých úkonů v různých podmínkách. Takže v podstatě lyžařský kurs u dětí rozvíjí tyto schopnosti a jako takový je určitě užitečný.
  • 22. 1. 2009 11:11

    anonymní
    Když lyžování tak rozvíjí a upevňuje člověka ... To by se dalo prohlásit i o běhu, šachách, jízdě na kole, na koni, hodu koulí, gymnastice atd. atd. Školy by pak mohly pořád kurzy na cokoliv a žactvo by se nemuselo ničemu jinému učit, jen a jen dělat sport.
    Není ten lyžařský výcvik náhodou o tom, že někdo někomu dohodí termín co termín kupu lidí, kterým zajistí stravování a ubytování, čímž z toho mají jisté podnikatelské subjekty kšeft? Takto mohou začít brzy křičet majitelé stadionů a sportovních hal, že je mají nevyužity a ať tam jde někdo násilím sportovat.
    Připadá mi to tolik odsuzovanou praxi za socialismu, kdy "já na Čedoku chlapovišoupnu ... a on mi tam naveze turisty, kteří mi tu zanechají ..." - viz dialog Kodeta s Abrhámem ve Vrchní prchni.

    Samozřejmě že nucení lidí do sportu, lyžování formou povinného výcviku je absolutní pitomost mající za úkol přinést některým podnikavcům zisk. Takovéto umělé podporování vybraných skupin podnikavců není vhodné. V pokoročilém věku, kdy jsou kurzy pořádány, to už stejně nikoho nechytne.
  • 22. 1. 2009 12:47

    Martin (neregistrovaný)
    Umět lyžovat patří k základním společenským dovednostem.
    Když umíte lyžovat, můžete s partou (nebo jakoukoliv libovolnou skupinou) jet na lyže. Každý, kdo to dělá ví, že nejde jen o lyžování, ale hlavně o společenskou zábavu o kterou je člověk, který neumí lyžovat, zbytečně ochuzet a do jisté míry i částečně sociálně vyřazen ze skupiny přátel (toto je samozřejmě velmi individuální). Dokonce se dá říct, že týdenní dovolená na lyžích nemá většinou jinou sociální obdobu. Na letní dovolenou běžně party nejezdí, tu řeší spíše individuálně. Nepíšu tady jen o teorii. Já jezdím na hory lyžovat od malička a rozhodně zážitky z těchto týdenních akcí patří k těm nejlepším v životě. Na druhou stranu moje žena lyžovat neumí vůbec, takže znám i druhou stranu.
  • 22. 1. 2009 14:00

    anonymní
    Lyžování = takové společenské blbnutí - a la BSP (Brigády socialistické práce). To máte na mysli? Tohle jsem již zažil před 89. a netoužím, aby tomu bylo tak či podobně i za dnešního "demokratického" režimu, byť už to nebudou BSP, ale různé team buildingy... Společné lyžování, společné kuželky, společná dovolená u moře (ano, i tam se jezdí kolektivně!), společná návštěva hospody, sportbaru a povinné sledování v kolektivu - fotbalu, Olympijských her, hokejového mistrovství, společná sauna nebo i Swingers party ...
    Netušil jsem, že lyžování patří k základním společenským dovednostem. Důležité je snad opravdu to, co člověk umí, a ne jak kroutí zadkem při tanci nebo při slalomu a jak pochlebuje nadřízeným. A že bych byl ochuzen, když se nezúčastním? Naopak! Jsem rád, že to neumím, že se nemusím dobrovolně povinně zúčastnit pochlebování typu "Vám to dnes paní vedoucí sluší" nebo "Ta otočka byla geniální" a pak večer v hospodě rozebírat (pomlouvat) kolegy, kteří se hromadné kolektivizace nezúčastnili a ty, kteří se sice zúčastnili, ale momentálně jsou někde jinde, protože jim třeba nevoní hospodský smrad z cigaret a nechtějí mít načichlé všechno oblečení a s ním pak i celý domov, až se do něj navrátí.
    Nejen prací živ je člověk. Asi jako když budete společně pracovat s manželkou a budete s ní 24 hodin denně, většina lidí to neustojí. Zrovna tak většině lidí stačí být s kolegy v práci 8 hodin a pak dost. Jistě se najdou výjimky, kdy i v práci najdete nejlepšího kamaráda, ale bavíme se zde o většině. A ta většina (čímž nemluvím jen za sebe) má prostě ráda taky nějaké soukromí. A většina kariéristů v pracovním kolektivu nejde za kamarádstvím, ale je to boj kdo z koho, zápas o přežití plný sobectví a intrik, "jití přes mrtvoly".
    Sorry, s Vaším názorem nesouhlasím a nucení lidí do takovýchto činností (pokud je nechtějí provozovat dobrovolně - a to nechtějí) považuji za obnovu totality v této zemi.
  • 23. 1. 2009 10:05

    Martin (neregistrovaný)
    Broboha, proč si myslítem, že jezdím na lyže se svým šéfem a svými kolegy z práce? Trochu jste si to poupravil pro svou potřebu, že.
  • 26. 1. 2009 9:10

    anonymní
    »Lyžování = takové společenské blbnutí - a la BSP (Brigády socialistické práce). To máte na mysli?« Jen jsem se ptal na tuto variantu /a tuto pak dále rozvedl/, protože se v hojné míře vyskytuje - nic jsem si pro svou potřebu neupravil. Na různých podnikových akcích se to ani jinak než se šéfem a kolegy realizovat nedá. Pokud si děláte lyžařský výlet přes cestovku za plnou cenu, nebo si na netu najdete v předstihu nějakou salaš na horách, můžete jet, zrovna tak jako na letní dovolenou, s kýmkoliv kamkoliv. Ale výcviky, o kterých se píše v článku, probíhají vesměs v kolektivu, ve kterém trávíte po zbytek roku většinu svého času a můžete ho mít tak někdy plné zuby. V každém kolektivu existuje nějaká rivalita, ideální kolektiv neexistuje!
  • 22. 1. 2009 16:16

    benzin (neregistrovaný)
    Presne to same si ja myslim o sjizdeni rek, to delam pravidelne a v lete a s kolektivem, ale lyzovat sem od skolniho vycviku nebyl.

    Urcite je dobre, ze nejake kurzy sou, ale ne myslim, ze by to melo byt na preferenci skoly potazmo zaku a rodicu co zvoli.
  • 23. 1. 2009 10:07

    Martin (neregistrovaný)
    Ano, souhlasím. Pro někoho je sjíždění řek alternativou k lyžování.
  • 25. 1. 2009 21:48

    Jiří Kuchta
    Souhlas. Každý by to měl umět.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).