Hlavní navigace

Netradiční pojištění: Co si Češi nechávají pojistit?

Autor: Shutterstock

V České republice není pojišťování netradičních věcí či situací standardem, jako například v USA. I výjimky se zde ale najdou. Někdy pojišťovna svolí, jindy je takové pojištění nad její možnosti. O co lidé žádají?

Doba čtení: 5 minut

Když si jdete sjednat do pojišťovny pojištění, máte ve většině případů poměrně jasnou představu o produktu, který si chcete sjednat. Pojišťovna jej nabízí, vy jste si zjistili potřebné informace a teď už jen zbývá doladit detaily a podepsat smlouvu.

I pojišťovny jsou standardně na takový postup zvyklí. Čas od času se však v některých pojišťovnách objeví i žádosti a dotazy o netradiční pojištění. Respektive o pojištění něčeho netradičního, co není standardně v nabídce, nebo se na to pojištění běžně nesjednává. Některé pojišťovny toto umožňují a individuálně s vámi domluví podmínky a nacení vám riziko, které si přejete pojistit.

Oproti zahraničí se ale Češi drží spíše při zemi. Češi jsou konzervativní a obecně se pojišťují méně (například oproti zbytku Evropy) i na životní pojištění. Najdou se samozřejmě ale i perličky – jako například pojištění sbírky luxusních vozů, specifikace sbírky slunečních brýlí v pojištění domácnosti atd., říká Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny.

Ačkoli jsou ale Češi konzervativnější, výjimky se najdou. O co mají zájem?

Například v Pojišťovně VZP se s nestandardními požadavky setkávají zhruba třikrát do měsíce. Kromě vlastně již „standardních“ potřeb klienta pojistit vzácné a drahé hudební nástroje jsme např. klientům pojistili sochu v nadživotní velikosti. Pojistná částka se blížila 1 milionu Kč., říká Halina Trsková, místopředsedkyně představenstva Pojišťovny VZP.

Místo psa pojistím loveckou fretku

Míra toho, co se ještě dá považovat za tradiční pojištění a co už je naopak netradiční požadavek, je sporná. U některých případů jde navíc v rámci pojištění pouze o drobné odchylky. Například v rámci pojištění odpovědnosti myslivců jsme místo psa pojistili fretku s loveckým výcvikem, říká Ludmila Mončeková, tisková mluvčí Hasičské vzájemné pojišťovny.

Jednotky případů za rok

Ačkoli případy takových pojištění jsou, nejedná se o nijak běžnou záležitost. Například v pojišťovně Kooperativa se jedná o jednotky případů za rok. Konkrétní předměty pojištění jsou pak různé.

Občas klienty pojistíme i na výrazně vyšší pojistné částky než standardně nabízíme (například u profesionálních sportovců s nadprůměrnými příjmy). Jindy řešíme poptávku na pojištění jen určitých částí těla (například ruce u profesionálních hudebníků). Pojišťujeme ale například i nejluxusnější vozy, jako Ferrari 599 Fiorano, Lamborghini Aventador, Rolls Royce Ghost a další, říká Milan Káňa, tiskový mluvčí Kooperativa pojišťovny.

Záleží na zaměření pojišťovny

Netradiční požadavky se dají najít asi ve všech oblastech pojištění. Konkrétní pojišťovny se s různými typy požadavků a přání klientů setkávají dle svého zaměření.

ERV pojišťovna se zaměřuje zejména na cestovní pojištění, ale i v této oblasti se dají pojistit ne zcela běžná přání. Nejčastěji jde o drahá specializovaná zařízení, s nimiž lidé vyrážejí na pracovní cesty do zahraničí. Druhou skupinou bývají expedice do odlehlých oblastí, náročné vysokohorské výstupy nebo extrémní sporty, říká Vlastimil Divoký, tiskový mluvčí ERV pojišťovny.

Zde se s podobnými žádostmi setkávají výrazně častěji, a to dvakrát až třikrát do měsíce.

Za poslední rok tak například pojistili:

 • geologický radar za 1 700 000 Kč,
 • měřící přístroje za 1 000 000 Kč na cestu do Číny,
 • housle za 360 000 Kč,
 • cimbál za 70 000 Kč (do Itálie),
 • nožní protéza za 500 000 Kč,
 • elektrický invalidní vozík za 450 000 na cestu do USA,
 • kvadrokoptéra s kamerou za 180 000 Kč,
 • lovecká puška za 200 000 Kč,
 • parašutismus v Antarktidě,
 • výstup do základního tábora Mt. Everestu, na hory Denali, Elbrus či Kilimanjaro,
 • účast na otužileckých závodech v Japonsku,
 • heliskiing v Kanadě.

Pojištění výhry

Ve Slavia pojišťovně se s žádostmi o netradiční pojištění setkávají poměrně často. Několikrát již takto pojistila riziko, že golfista na golfovém turnaji zahraje jamku na jeden úder. Tedy z odpaliště přímo do jamky (Hole in one).

Naším klientem je v tomto případě zpravidla pořadatel golfového turnaje, kterému vznikne právo na pojistné plnění ve výši sjednané pojistné částky, bude-li zahrán „Hole in One“ na určeném turnaji. Pojistná částka odpovídá výši výhry, kterou pořadatel vypsal za trefu „Hole in one“, říká Lucie Ponertová, ředitelka průmyslového pojištění Slavia pojišťovny.

Pojištění panenství

V Pojišťovně České spořitelny se s takovými případy setkávají spíše výjimečně, v průměru jedenkrát ročně.

Ve většině případů jsou to žádosti o pojištění různých částí těla. Například se na nás jednou obrátil klavírista, který chtěl pojistit prsty na rukou. Jindy zase chtěl pojistit ruce řezník. Jednou nám také volal potenciální klient – otec, který chtěl pojistit panenství své dcery, říká Jana Náchodská, tisková mluvčí Pojišťovny České spořitelny.

Pojišťovna už se ale setkala i s dotazem pornoherce, zda se může pojistit pro případ pracovní neschopnosti v důsledku podezření na pohlavní nemoci.

Někde jednotky, jinde i stovky

V některých pojišťovnách podobné nestandardní požadavky o pojištění nezaznamenají během celého roku. Jinde evidují pár případů ročně, případně několik případů za měsíc. Jinde ale najdou i stovky žádostí.

Na MAXIMA pojišťovnu se s netradičními požadavky obracejí lidé i stokrát ročně. Jedná se zejména o specifické požadavky v rámci již existujících produkt, říká Roman Jandík, tiskový mluvčí MAXIMA pojišťovny.

Často chtějí lidé pojistit i umělecká díla nebo jiné předměty v rámci pojištění majetku.

Běžné formy pojištění si můžete sjednat i u nás na Měšci.

Nelze vyhovět všem

Žádosti o pojištění ne zcela běžných věcí či situací pojišťovny evidují. Někdy se s klientem dohodnou a k uzavření pojištění dojde. Ne vždy lze ale požadavkům vyhovět. Někdy jsou požadavky na výši pojistných částek ze strany klienta neúměrné – klient většinou sám vycouvá, když zjistí, kolik by za to musel zaplatit, říká Milan Káňa.

Nebo jsou požadavky příliš nestandardní. Nepojistili jsme včely v rámci pojištění domácnosti nebo auto na havárku na jednu cestu z Pardubic do Prahy (řidič se bál, protože dlouho nejel), říká Marek OrawskiPRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovny.

Klienti také někdy žádají o pojištění něčeho, co zkrátka pojišťovna nechce či nemůže přijmout. ERV pojišťovna svým klientům odmítla pojistit:

 • odpovědnost za organizaci ohňostroje v rámci letecké show ve Francii,
 • cestu s hadem do Turecka,
 • možnost nechtěné březosti fenky na dovolené v Řecku.

Podobný případ eviduje i Pojišťovna VZP, která odmítla pojistit majitelku psí šampionky na pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou nechtěným pokrytím.

FIN18_tip_v_clanku_obecny2

Pojišťovna České spořitelny nepojišťuje jednotlivé části těla.

Někdy by pojišťovna danou věc pojistila, ale brání tomu jiné okolnosti. Někdy nelze vyhovět z důvodu špatného zabezpečení daného předmětu nebo sbírky, což je paradox. Nadšenci jsou ochotni investovat veškeré příjmy a úspory do svých milovaných věcí, ale už nehodlají utratit přiměřenou částku za zajištění proti zlodějům nebo požáru, říká Eva Svobodová, tisková mluvčí UNIQA pojišťovny.

Našli jste v článku chybu?