Deflace – libě zní uchu prostého človeka. To je, že moje peníze pod polštářem se zhodnocují, rostou, jsou cennější, stávají se „tvrdou“ měnou.
Inflace – ta mi z nich ubírá, okrádá mě – to nechci.
Ale za inflace rostou ceny. To znamená, že výrobce si může dovolit prodávát za vyšší ceny, protože kupující mají čím zaplatit a mohou si dovolit kupovat stále dražší zboží. Výrobcům se daří a z vyšších cen (zisku) si mohou dovolit něco přidat do mezd. A spotřebitelé opět mají na nákupy. Možná reptají, ale nakupují a výrobci prodávají. Vypadá to na spokojenost obou stran.
Pokud se stane, že trh donutí výrobce prodávat za nižší ceny, nejsou tržby, omezí se výroba, klesne kupní síla a je tu krize.
Moje peníze pod polštářem sice se zhodnocují, ale s utrácením nespěchám. Co když zítra bude hůř, pak se budou hodit.
Závěr si může udělat každý laik sám a nepotřebuje k tomu ani vědecké znalosti.
„Pokud se stane, že trh donutí výrobce prodávat za nižší ceny, nejsou tržby, omezí se výroba, klesne kupní síla a je tu krize.“
Ano, trh by donutil ceny snížit a lidi by zase začli nakupovat, situace by se vyrovnala.
Jenže právě že trh nedonutí prodávat za nižší ceny. Protože když se začnou ceny snižovat, zasáhne centrální banka aby zabrzdila „tu zlou a nebezpečnou deflaci“. začne se půjčovat, a ceny se zase vyhoupnou. Ale jen dočasně. Potom zase začnou klesat, protože je nadvýroba. A centrální banka zase zasáhne, ceny se zase dočasně zvýší a ekonomové hlásí že je zase všechno v pořádku. No a pak ceny klesnou znovu, jenže centrální banka už stím nic udělat nemůže, protože by musela peníze rozdávat a je tu krize, protože místo plynulého vyrovnávání je tu pád z nashromážděné inflace… Prostě udržování inflace je asi stejně inteligentní, jako zacpat pojistný ventil.
Centrální banka nemůže bránit deflaci. Centrální banka může jít s nabídkou peněz až k nulové sazbě. Do mínusu se jít nedá. Pokud má trh nakročeno k deflaci, půjde k deflaci, i kdyby se centrální banka stavěla na hlavu.
Naopak, centrální banka umí efektivněji bránit vyšší inflaci. Sazby se dají zvyšovat libovolně.
Pardon, ja nabyl dojmu, že tvrdíte, že centrální banka způsobuje inflaci. Já tvrdím, že jí nezpůsobuje.
Cílení na nízkou inflaci vyplývá z pozorování, že všechna období s mírně expandující měnovou zásobou byla prosperující. Ano, existovala i období s klesající měnovou zásobou, která byla prosperující, ale těch prvních bylo prokazatelně víc (opakuju, že jde o mírně expandující, hyperinflace do toho nespadá). Tzv. křižácké výpravy za zlatem nebyly kolikrát kvůli zlatu samotnému, ale kvůli tomu, že zlato fungovalo jako peníze. Přivést si z výpravy zlato znamenalo, že po určitý čas společnost s takové výpravy prosperovala, dokud se to inflací nevyrovnalo a hodnotu zlata znehodnotila.