Hlavní navigace

Názor k článku Nesmyslné strašidlo deflace od Standa - V nezdravé ekonomice se investice realizují na základě politiky...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 12. 3. 2010 11:07

  Standa (neregistrovaný) ---.strcechy.adsl-llu.static.bluetone.cz

  V nezdravé ekonomice se investice realizují na základě politiky centrální banky.

  Ve zdravé ekonomice peníze odrážejí reálné hodnoty a investice se realizují v okamžiku, kdy došlo k náležité akumulaci reálných statků. Vybavení, které lze za peníze na investici pořídit, je již vyrobeno, anebo jej lze v krátké době vyrobit.

  V inflačním prostředí akumulace na investici nefunguje. Nelze dělat větší investice bez úvěrů, neboť našetřené peníze svou reálnou hodnotu časem snižují, zatímco cena investice v čase roste. Naproti tomu reálná hodnota splátek úvěru časem klesá.

  V deflaci je tomu naopak. Peníze na investici zvyšují svou reálnou hodnotu, zatímco cena investice klesá. Vyplatí se proto investovat o něco později, ale za vlastní našetřené peníze. Zvlášť proto, že reálná hodnota splátek úvěru roste. Úvěr se vyplatí pouze na vysoce ziskové investice.

  Shrnutí: V inflačním prostředí se vyplatí zadlužovat, v deflačním šetřit.

  A v tom je také riziko. Pokud peníze na úvěr v inflačním prostředí nepocházejí z vykonané práce, ale byly vygenerovány centrální bankou, nejsou ničím reálným kryty. Stroje, které si za úvěr dotyčný chce koupit, ještě nebyly vyrobeny, možná ani továrny na tyto stroje ještě nebyly postaveny. To může vytvářet umělý nedostatek některých komodit, tlak na zvyšování cen, na další růst inflace a na tvorbu nejrůznějších bublin.

  Naopak, pokud roste celková efektivita práce a neroste objem peněz v oběhu, dochází k deflačnímu tlaku. Tedy tendenci akumulovat a neinvestovat. Tím přestane růst efektivita práce, a zanikne deflační tlak.

  Shrnutí: Inflace vytváří kladnou zpětno vazbu, deflace zápornou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).