Hlavní navigace

Názor k článku Neplaťte vyšší daně než musíte. Jaké slevy můžete využít? od gabinak - Dobrý den, tak bohužel došlo pravděpodobně ke špatné interpretaci...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 7. 2017 12:47

  gabinak

  Dobrý den,

  tak bohužel došlo pravděpodobně ke špatné interpretaci odpovědi paní Petlachové. Původní dotaz se stále snažíme najít. V článku jsem informace opravila (box s datem aktualizace informací).

  Pořadí dětí tak, jak je uvádíte do daňového přiznání, nemusí skutečně korespondovat s pořadím, v jakém se skutečně narodily.

  Zároveň ale musí být ale dodržena podmínka, že děti jsou pro účely ustanovení § 35c zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, posuzovány dohromady. Tedy musí platit, že pokud poplatník uplatňuje daňové zvýhodnění na druhé, musí být plně využito v délce 12 měsíců daňové zvýhodnění na první dítě.

  V případě kdy např. druhé dítěte v rodině studuje resp. splnilo podmínky pro uplatnění daňového zvýhodnění jen po část roku nebo se vám narodilo minulý rok dítě, za které opět nemůžete uplatnit slevu za celých 12 měsíců, je na vás (pokud uplatňujete v přiznání daňové zvýhodnění na obě děti), u kterého dítěte uplatníte slevu na první či druhé dítě. Tedy za podmínky, že sleva na první dítě bude využita v délce celého roku.

  Toho můžete dosáhnout buď tak, že dítě se slevou za 12 měs. zapíšete do slevy za první dítě nebo pořadí obrátíte s tím, že druhé dítě uplatníte ve dvou sazbách. Příslušným počtem měsíců doplníte slevu na první dítě a zbylý počet měsíců zapíšete do slevy na druhé dítě tak, aby každé dítě bylo zapsané vždy jen na jednom řádku. Výše slevy v tomto případě bude ve stejné výši u obou kombinací.

  Jiná je situace, pokud máte dítě s průkazem ZTP/P. To zařaďte až na poslední místo (podle toho, kolik dětí máte) tak, abyste maximalizovali výši slevy, které je v případě průkazu ZTP/P dvojnásobná. Podrobněji se tématu věnujeme v článku Za dítě ZTP/P můžete využít vyšší slevu na dani. Stačí změnit pořadí.

  Tato daňová optimalizace má tedy kvůli dané podmínce, kterou zmiňuji výše, smysl pouze u poplatníků s dětmi, z nichž alespoň jedno je držitelem průkazu ZTP/P. Pak je sleva za toto dítě dvojnásobná a skutečně se vyplatí jej psát až na druhé místo, případně pouze doplnit měsíce za dítě, které nemůžete uplatnit za celých 12 měsíců, ale zbytek uplatnit jako slevu na druhé/třetí dítě, prostě ZTP/P uplatňovat vždy až na posledním místě.

  Za celou redakci se moc omlouváme za chybnou interpretaci vyjádření paní Petlachové z Finanční správy. Na Generální finanční ředitelství jsem poslala upozornění, že aplikace EPO tento chybný postup (sleva na první dítě v délce za méně než 12 měsíců) propouští bez toho, aniž by ho označila za kritickou či aspoň propustnou chybu. Snad to do formuláře implementují.

  S pozdravem Hájková

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).