Ja zas nechapu celou existenci prispevku na bydleni. Pracujici clovek ma problem sehnat byt ve meste a musi dojizdet, protoze byty jsou obsazene duchodci, kteri v centru bydlet nemusi, ale ten dojizdejici zamestnanec jim prispiva na to, aby se nemuseli stehovat do levnejsiho. Je to zvracenost.
Nevím odkud stále berete tu představu o "důchodcích v centru", nic takového už dlouho neexistuje. V centru Prahy jsou akorát Rusové (a nejen tam, jsou všude) a celoroční AirBnb ubytovny.
Stěhování nic moc nevyřeší, protože ty nájmy zase o tolik levnější nejsou vzhledem k tomu, jaké peníze se tam nabízí. Zkrátka tady se vžilo účtovat západní ceny za východní platy, protože se najde dostatek cizinců, kteří jsou ochotni to platit. Mezi ty sociální výdobytky tam patří například i regulace výše nájmů, když už se to vymklo z rozumného rozpětí. Ale to by tady bylo zase řevu ... na to lidé přijdou až se bude v Praze mluvit už jen rusky :-)
Ja vam reknu odkud mam tu "predstavu". Chodim do prace kolem obecniho uradu v sirsim centru Prahy a zacatkem roku tam byly asi tyden padesatimetrove fronty na ulici - skoro samy duchodce. Nedalo mi to a zeptal jsem se, na co tam cekaji - pry se zacinaji vyrizovat doplatky na bydleni na dalsi rok. No a tim se samozrejme omezuje zdrava trzni nabidka a dusledkem jsou vyssi ceny pro vsechny. Jasne... kdyz je nekdo bezohledny podnikavec, tak misto pronajimani radsi zvoli airbnb. Kazdopadne doplatky na bydleni maji podobny dopad jako regulace najemneho - vyssi ceny pro ostatni.
U nás se pronajímají byty na půl roku, ubytovna na měsíc. Ono to není proto, že by to pronajímatelé nechtěli, ale proto, že pokud se nájemník rozhodne neplatit, tak ho z bytu legálním způsobem nedostanete, soudy se táhnou roky, a vám ještě naskáčou náklady na spotřebu vody a topení. Při pronájmu na půl roku není případná ztráta tak fatální.