Takže pokud jsem koupil byt na úvěr za 2 Mega a splácím měsíčně 6 tisíc bance a zároveň platím měsíčně 6 tisíc (za vodu, teplo, elektřinu, fond oprav, správu, výtahy, úklid, ...) tak do května 2021 mě to bude stát 156 tisíc. A pokud jsem tento byt pronajímal za 15 tisíc, tak mi nájemník, který toto vyhlášení využije, bude dlužit 195 tisíc. To mi jistě v květnu 2021 doplatí.
Takze majitel bytu nemusi platit SVJ? Pokud tam bude takovych vic, tak muze dojit i k tomu ze si to odskacou ti ostatni. A ne kazdemu je dovoleno neplatit energie! Toto bude retezova reakce. Vsichni budou mit penize ve fakturach, ale v na ucte... A hadejte co se pak stane.. A navic hypoteky jsou odlozeny az na pul roku, ale najem na rok. Nevim jak vy, ale ja tam vidim docela velky pruser... Vyvratte mi muj nazor, ale tato vlada misto toho aby to nejak resila prehazuje problemy na dalsi a dalsi ekonomicke subjekty. Cim vic to bude prehazovat tim vetsi problem to na konci bude.
To kňourání nájemců i pronajimatelů už mě unavuje. Každý by chtěl stát jen vysávat. Předpokládá se, že tvrdá omezení budou trvat 3 měsíce a potom se většina provozů znovu otevře. Kdo si vzal úvěr na byt za účelem dalšího pronájmu, jistě nežije z výplaty do výplaty a má na krátkodobý výpadek finanční rezervu. Dále by měl mít ve smlouvě rezervu 3 měsíční kauce.
Takto to mám alespoň já.
Co se týká nájemníků, měli by mít také finanční rezervu. Pokud ne, tak mohou nastoupit brigádu např. do lesa, zemědělství, obchodu nebo jiných odvětví, nejsou-li v karanténě. Volných pracovních míst je stále dost. To se týká i OSVČ kteří si neplatili nemocenskou nebo jiné pojištění.
Pronajímám jeden byt a pokud nedojde k hyperinflaci, mám rezervu i na rok. Jestliže někdo pronajímá více jednotlivých bytů, jistě má již některé za ta léta zaplacené a na pronájmu vydělal nemalý objem peněz. Část zisku třeba opět investoval nebo ho prošustroval a musí hold něco prodat. Nikdo, kdo má hodně financí a může si dovolit koupit najednou třeba ubytovnu nebo panelák, neinvestuje také vše. Stát není dojná kráva, nemůže za to, že je tu virus, musí ochránit obyvatelstvo, mít peníze na zdravotní péči. Kdyby Vám za války spadla na dům bomba, nedostal by jste ani korunu.
Když budou omezení trvat delší dobu, není přeci problém pro nájemníky chodit i na brigády déle, nebo změnit povolání. Práce bez náročné rekvalifikace je stále dost.
Je snad jasné, že jsem tím nemyslel ve svém předchozím příspěvku těžce nemocné občany. Nemám nic proti pomoci takto postiženým. Z vaší odpovědi není jasné zda jste pracoval na zkrácenou dobu (zaměstnanec THP, OSVČ) nebo máte plný ID, jaký máte pokles pracovní schopnosti? Např. CHOPN je řešeno ve vyhlášce č. 359/2009 v kapitole X , oddíl B 1a-1d a podle toho určen stupeň invalidity.
Píšete, že máte sníženou pracovní schopnost " o 2t% ". Mám tomu rozumět 25% ? Pokud je to tak, nemáte skutečně nárok na ID ( 1. stupeň od 35%) dle zákona č. 155/1995 §39 odst. 1. Pro posouzení snížení pracovní schopnosti se z více nemocí počítá pouze ta s nejvyšším snížením, tj. procenta z nemocí se nesčítají. Nevím jaké máte vzdělání a domníváte-li se, že nemůžete vykonávat ani lehčí práce, požádejte o přezkum zdravotního stavu.