Dobry den,
me by zajimalo, proc je 4% urok povazaovan za vyhodnou pujcku, kdyz hypoteky bezne dosahuji 2.7% i mene uroku?
Je to proto, ze napr. na mensi castku hypoteku nelze vzit (napr na 400 000 na rekonstrukci bydleni)?
Chapu vyhodu, ze na stavebni pujcku neni treba rucit nemovitosti (na rozdil od hypoteky), ale je to tak dobra vyhoda, ze vyvazi o dost vetsi urok?
Proč? Jedu v překlenováku už nějaký pátek a spořím, co to dá. Byt pronajímám, úroky dávám do nákladů, nezajímají mě tedy nijak výrazně. Mám smlouvu už tři roky, jakmile dohážu úvěr, tak se to překlopí a skončím. Mohu spořit a nemusím. To je proti hypotéce výrazný bonus. Milionový úvěr takto zlikviduji za tři čtyři roky v poklidu.
"úroky dávám do nákladů, nezajímají mě tedy nijak výrazně." Co to je za nesmysl? Dobře, zmenší se základ daně. Ale stále to ušetří kolik? 1/4? 1/3 úroků? Ale ten zbytek je nutné tak jako tak zaplatit. A mimochodem milion děleno 48 = 21 tisíc čistého měsíčně. Tedy reálně vlastně o dost víc protože je nutné platit ty úroky že. Opravdu málokdo má tolik peněz měsíčně bokem třeba 25 tisíc aby zlikvidoval milion dluhu za čtyři roky.
Ano, k úplnosti je třeba dodat, že i ty rekonstrukce a vybavení něco stojí. Tady skutečně o ty úroky zas až tak nejde. A nejde tady ani o výdaj, ale o příjmy. Myslím, že to skutečně není pro každého a rozhodně pro vlastní bydlení to také není. Ale na druhé straně je na uváženou platit platit třeba z dvacetitisícového platu v čistém třeba 12 tisíc za hypotéku na 3M a mít to na 35 let. Taky znám. A ještě žít v tom, žena to dokonce života nesáhnu. Jak už jsem někde psal, to chce na to jít chytře a počítat a počítat. Dneska musí člověk počítat i na záchodě pakliže chce něčeho dosáhnout při omezených zdrojích.
Hypotéční úvěry získaly na atraktivnosti jakmile banky upustily od účtování poplatku za vedení účtu (zpravidla 150kč/měs). Banky přistupují i na jiné záruky než nemovitostí a menších částek (do 1 MIO) nepožadují žádné. Předčasné splacení úvěru u SS je nyní také omezováno nebo rušeno. Takže SS jako spořící produkt je nesmysl a jako úvěrový produkt už také.
Pro získání úvěru ze SS musíte splnit TŘI podmínky - naspořená částka, doba spoření a OHODNOCOVACÍ ČÍSLO.
Když vložíte rovnou na SS 40% cílové částky, tak za dva roky máte ohodnocovací číslo zhruba 320, ale na poskytnutí úvěru potřebujete 600, což dosáhnete až za téměř čtyři roky.
Abyste dosáhl na úvěr za dva roky, musíte hned na začátku vložit asi 75% cílové částky.
A navíc ani po splnění všech tří podmínek nemáte na úvěr nárok - technicky se jen dostanete do pořadníku a úvěr dostanete, až bude mít SS peníze (což je sice dnes hned, ale to se může pozítří změnit a spoléhat se na to opravdu nemůžete).
Jak říká Pavel, dostat řádný úvěr je docela dřina. Samozřejmě je pořád výhodnější meziúvěr než "spotřebák".
Doporučuji všem více plánovat dopředu a snažit se podle toho nastavit tok financí. Bohužel lidi vidí maximálně na půl roku, takže potom rychle sahají po nevýhodných úvěrech či jiných produktech.
Hodnotící číslo není pevně dané, ale spořitelny ho mění podle zájmu o úvěry. Já sám jsem měl Lišku a Buřinku a hodnotícího čísla jsem dosáhl vždy dřív, než naspořil 40% CČ. Ten příklad je hloupost. Když na začátku uložím 75% CČ a pak budu ještě dva roky spořit tak budu mít tolik, že úvěr nebudu potřebovat (ročně musím uspořit nejméně 6% - u lišky i Buřinky)
Hodnotící číslo pevně dané? https://www.cmss.cz/uploads/pdf/VOP/VOP_1_2014_web-OPR.pdf - zkusil bych si přečíst čl. XIII odst. 1 písm. c), případně tady https://www.cmss.cz/data/pdf/VOP2004.pdf stejný článek...
To je diskutabilní, zda se to vyplatí. Záleží jak spoříte. Musíte vzít do úvahy roční poplatek (několik set Kč), daň z úroků, daň ze státní podpory, poplatek za zřízení smlouvy (pokud nevyužijete jednou za čas nějaké akce). A tohle už řádně hned s výnosem, pokud postupně spoříte. K tomu dobu vázání (6let) a riziko, že Vám během hry stát změní podmínky. Nedávno se uvažovalo, že vyplacení státní podpory podmíní účelovostí a dokonce snad i pro staré smlouvy.
Já jedu v režimu: V listopadu jsem uzavřel stavebko, byla akce s odpuštěním poplatku 1 % za uzavření. První tři roky budu spořit 5000 Kč ročně. Státní podpora zaplatí poplatky za vedení účtu stavbka. Další tři roky pak 20 000 Kč ročně. Tím se z toho stane spořící účet s výpovědní lhůtou tři roky a potom z toho bude spořící účet s výp. lhůtou 3 měsíce.
Mám hypotéku, proto jsem nechtěl na celých 6 let mét zablokovaných až 120 000 Kč.
S tím, co jste napsal z toho žádný spořicí účet nebude. Se smlouvou se zavazujete posílat minimální plnění, většinou 0,5% z cílové částky. Pokud tak neuděláte, tak Vám smlouvu 1/2 spořitelen zruší pro porušení smluvních podmínek. A ty, co to neudělají v brzké době, tak v případě změn úrokových sazeb určitě. Tohle přesně je důvod, proč se některým SS daří smlouvy vypovídat, protože pokud Vy podmínky dodržíte, oni to tak lehké nemají smlouvu vypovědět.
Stavební spoření je na dobu neurčitou (tedy žádný termínovaný vklad) většinou s tříměsíční výpovědní lhůtou. Spořit méně než 20.000 Kč ročně bych chápal jen u toho, kdo si to nemůže dovolit (nějaký důchodce s malým důchodem), jste-li na tom tak, že více jak 5 tisíc za rok nemůžete, tak to beru.
Ano vím, že stavebko je na dobu neurčitou. To předchozí jsem měl 15 let. Nicméně si pořád myslím, že se mi více vyplatí umořovat hypo než vázat peníze na začátku stavebka.
První rok sice dostanu 10 % podporu + 2 % úroky z 20 000, ale ty další roky už jen 2 %. Uvažuji srážkovou daň 15 %.
Pro prvních 20 000 Kč bude na konci šestého roku stavebka úroková míra 3,07 % p.a. Podpora je 10 %, úrok 2 %, vklad vždy ke konci roku: šestá odmocnina z ( 1+ (1,10 * 0,85) * (1,02 * 0,85)^5 ) = 1,028
Pro prvních 20 tisíc je 2,8 % , druhých 3,03 %, třetích 3,36 %, 4. 3,92 %, 5. 5,05 %, 6. 8,5 % (jen podpora), vše p.a.
Hypo mám 3,27 %, po zohlednění odpočtu je tedy sazba 2,78 %.
No vida, konečně jsem to řádně spočítal ;-) Pokud budu předpokládat, že se sazba hypo po fixaci nezmění, mohu do stavebka tlačit 20 000 Kč již druhý rok.
Jestli ji zrušil, už ji tam zase má. A dokonce ve smlouvě není psána "minimální uložka", ale dokonce pouze "měsíční úložka." Takže když vám bude Wüstenrot chtít vypovědět smlouvu, prostě si to vyloží tak, že jste spořili víc nebo míň, než bylo ve smlouvě, a čaute.
Pravda, ještě lze použít argument mimořádného vkladu, který nijak protismluvní není. Ovšem běžte se soudit se stavební spořitelnou o slovíčkaření, že...
Nemůžu si pomoci, ale celé mi to připadá jako kolosální podvod placený z kapes daňových poplatníků, na kterém vydělávají akorát banky. Přesně ve stylu vlády ODS.
Úroky jsou směšné, většinu z nich spolknou poplatky za vedení účtu a poplatek při založení spoření, takže banka vám vlastně nic neplatí. Markantní je to u nízkých měsíčních plateb. Jestli pak slibovaný úvěr dostanete a kdy závisí na libovůli banky.
Prostě to celé před lety bylo nastavené jako nástroj na okrádání daňových poplatníků, bankovních klientů a na obohacení bank (tzv. bankovní socializmus). Za tu státní podporu si dnes nekoupíte ani psí boudu. Její výše byla smysluplná tak v polovině devadesátých let.
Já to kdysi počítala a u nejmenší úložky mi vyšel zisk za 5 let asi 20,- Kč. Veškerou státní podporu včetně úroků sežrala stavební spořitelna na poplatcích (založení smlouvy, roční vedení účtu atd.) Nezapočítala jsem ale poplatky za převod, to už bych byla těžce v mínusu (jen vklad na účet přímo na pobočce vyšel tehdy na 50,- Kč). Zamyšlení nad tím mi otiskl místní týdenní plátek a i šéfredaktorka a majitelka v jednom se přiznala, že nad věcí nikdy tímto způsobem nehloubala.