Hlavní navigace

Nedaří se euru a už vůbec ne koruně

13. 1. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Koruna včera pokračovala ve svém propadu, který začal ke konci minulého týdne. Euro oslabuje proti dolaru, včera ale část svých ztrát korigovalo.

Zprávy a události

Index podmínek na americkém trhu práce za prosinec vzrostl na 6,1 bodu z listopadových 5,5 bodu. 

Ekonomická důvěra ve Francii podle Bank of France spadla o jeden bod na 96 bodů, zatímco trh očekával její stagnaci.

České maloobchodní tržby v listopadu vzrostly o 0,8 % y/y. Trhy očekávaly růst o 2,0 %.

Euro se znovu podívalo pod 1,18 USD/EUR

Společná evropská měna včera vůči dolaru v dopoledních hodinách našeho času ztratila šest desetin procenta a podívala se znovu pod hladinu 1,18 USD/EUR. V odpoledních hodinách ale tento pokles částečně korigovala a nad uvedenou úroveň se opět vyšplhala. Dnes ráno se pohybuje těsně kolem úrovně 1,183 USD/EUR. 

Včera nebyla v Evropě ani v USA zveřejněna žádná zásadní ekonomická statistika. Dnes ráno jsme se dočkali údajů o čínském zahraničním obchodě. Exporty rostly o silných 9,7 % y/y, zatímco importy byly v nominálním vyjádření staženy dolů nízkými cenami energetických surovin. Včera také vystoupil rakouský zástupce v radě ředitelů ECB E. Nowotny. Ten prohlásil, že by ECB neměla s akcí na podporu růstu a inflace čekat příliš dlouho a dodal, že nadcházející kroky včetně přímého odkupu vládních dluhopisů jsou nadále projednávány. O dalších detailech připravovaného programu by Nowotny mohl hovořit dnes ve svém dalším vystoupení. Zasedání ECB se uskuteční 22. ledna a analytici očekávají, že na něm bude představen právě program odkupu státních dluhopisů.

Ani dnes nebude ekonomický kalendář příliš nabitý. Ve Spojených státech bude zveřejněna důvěra malých podnikatelů za prosinec. Ta se podle ekonomů SG dostala na své osmileté maximum 99,5 bodu hlavně díky příznivému vývoji zaměstnanosti. Vylepšit by se měly také očekávané tržby, plány investic a čisté příjmy. Dobrou situaci na trhu práce by měla potvrdit statistika pracovních příležitostí JOLTS. Ta by měla podle odhadu SG dosáhnout dokonce na své třináctileté maximum ve výši 5,01 mil. Na starém kontinentu budou zveřejněny údaje o italské průmyslové produkci, která v listopadu pravděpodobně klesla o 4,1 %y/y. Ve Velké Británii bude publikována statistika spotřebitelských cen. Britská inflace by díky poklesu cen pohonných hmot měla zpomalit z listopadového 1,0 % na prosincových 0,7 %.   

Koruna se dostala na minimum od března 2009

Koruna včera pokračovala ve svém propadu, který začal ke konci minulého týdne. V průběhu dopoledne kurz české měny proti euru dosáhl hladiny 28,50 CZK/EUR. Nicméně poté došlo k mírné korekci a odpoledne se kurz pohyboval kolem úrovně 28,35 CZK/EUR. České koruně se nedaří kvůli nízké inflaci. V pátek zveřejněná statistika ukázala, že inflace na konci roku dosáhla pouze 0,1 % y/y. Nedá se vyloučit, že na začátku tohoto roku zaznamenáme meziroční pokles cenové hladiny. Někteří investoři se tak domnívají, že by centrální banka mohla zvýšit hladinu svého kurzového závazku výše z hladiny 27,00 CZK/EUR. 

Včera se nedařilo ani dalším regionálním měnám. Polský zlotý oslabil přibližně o třetinu procenta a maďarský forint dokonce o dvě. V obou ekonomikách v posledních měsících zaznamenáváme meziroční pokles cenové hladiny. To vytváří tlak na uvolňování měnové politiky ze strany centrálních bank.

Statistika českých maloobchodních tržeb za listopad trhy mírně zklamala. Maloobchod rostl pouze o 0,8 % y/y, zatímco trhy čekaly růst o 2,0 %. Za relativně nízkým číslem stojí jednak nižší počet pracovních dní, tak i vyšší statistická báze pro výpočet meziroční změny díky vyšším prodejům z předloňského listopadu. V listopadu 2013 byly totiž spuštěny intervence na devizových trzích, které vyhnaly spotřebitele na nákupy za ještě „staré ceny“. Při pohledu na meziměsíční vývoj však vidíme solidní růst jak prodejů automobilů, tak i maloobchodních tržeb očištěných o růst v automobilovém sektoru.

Dnes budou zveřejněna data o vývoji platební bilance. Naše odhady ukazují, že běžný účet v listopadu dosáhnul přebytku 3,6 mld. CZK. To by vylepšilo kumulativní bilanci za loňský rok na pozitivní saldo 26,9 mld. CZK.   

Česká swapová výnosová křivka včera na krátkém konci poklesla o 2 bb po celé své délce.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).