Ehm...
a) posouzení pracovní neschopnosti je zcela na rozhodnutí lékaře neboli jeho odbornosti a schopnostech
b) nedodržení léčebného režimu je sankcionováno
c) pro dostatečně inteligentní a souvislosti chápající jedince jsou výše uvedené body dostačující pro ostatní je zcela zbtečné cokoli vysvětlovat
PS:Já teda "média" moc nesleduju, ale argumentova tímhle už někdy někdo veřejně a dostalo se mu logické odpovědi/vysvětlení?
Čekal jsem, kdo s podobnými "argumenty" přijde. Takže:
Ad a) To neznamená, že vám nemůže dát neschopenku z kamarádství. Klidně může, nikdo to nekontroluje. A občas to ani nemusí být z kamarádství, kdy si stěžujete na bolavá záda, tak těžko pozná, jestli vás to opravdu bolí, nebo jestli simulujete.
Ad b) To sice je. Ale to musí nejdřív zjistit. Kontroluje to sociálka a ta to může zkontrolovat, až se o dozví, že jste na neschopence. Když ležíte měsíc, tak na vás samozřejmě dojde. Jenže my se tu bavíme o prvních třech dnech a v těch můžete být v klidu, protože než se sociálka dozví, že vás má zkontrolovat, tak je dávno po vaší neschopnosti. Možná se to v poslední době zrychlilo, ale moc bych na to nesázel.
Ano, stejně tak můžeme mít systém, kde občan nemusí nosit papíry od jednoho úřadu k druhému, ale ty úřady budou propojeny a na jednom místě vyřeší vše na počkání. MŮŽEME.
Druhá věc je, že ti pracovníci sociálky nesedí s nohama nahoře u počítače a nečekají, až jim na počítači vyskočí upozornění, že Jarmila dostala neschopenku.q
Nemusí sedět u počítače, může být v terénu. Když můžou lidi on-line čumět na fejsbůk, může se kontrolor občas podívat do svého interního systému, případně dostane SMSku. A pokud je poblíž, může se zastavit. Vždyť to ani nemusí být pracovník sociálky, ale kontrolor na OSVČ na půl úvazku, nemusí pracovat nepřetržitě, ale jen pár dnů v týdnu.
Jen jsem zvědavá, jak se s tím teď popasujou, až začne platit GDPR.