Hlavní navigace

Na středoevropských devizových trzích klid

Jan Vejmělek

Situace souvisela s klidným vývojem na trhu eura s dolarem kvůli čekání na zítřejší výsledky dvoudenního zasedání americké centrální banky a s nedostatkem lokálních impulsů.

Doba čtení: 1 minuta

Na středoevropských devizových trzích dnes panoval klid. Ten souvisel s klidným vývojem na trhu eura s dolarem kvůli čekání na zítřejší výsledky dvoudenního zasedání americké centrální banky na straně jedné a s nedostatkem lokálních impulsů na straně druhé.Ve výsledku jsme žádné výraznější pohyby na měnách neviděli. Nepatrně si dnes polepšil maďarský forint, který ustoupil od čtrnáctiměsíčního minima, polský zlotý v podstatě stagnoval. Česká koruna po ranním oslabení až téměř ke 25,70 CZK/EUR posílila pod 25,60 CZK/EUR, aby se v odpoledních hodinách opět nad tuto úroveň vrátila.

Za dočasným posílením koruny stál komentář viceguvernéra ČNB M. Hampla. Ten dnes uvedl, že české ekonomice nyní nehrozí deflace, jež by mohla ospravedlnit případné intervence na oslabení koruny. Nicméně potvrdil, že pokud by viděl v budoucnu riziko déletrvajících ničivých deflačních tlaků, byl by to pro něj spouštěč pro intervence. Tento pohled je v naprostém souladu s naším názorem. Klíčové je a bude monitorovat inflační očekávání.

dan_z_prijmu

Ani zítřejší den nebude na lokální kurzortvorné impulsy bohatý. Středoevropské trhy budou i nadále sledovat vývoj investorské nálady na globálním trhu. Pro kurz koruny očekáváme, že i nadále bude převládat spíše pohyb kurzu v pásmu posledního období. Pokud tedy nepřijde výraznější impuls, měl by se kurz držet mezi 25,40 až 25,70 CZK/EUR.

Swapová křivka dnes zaznamenala minimální pokles v rozsahu zhruba jednoho bazického bodu a pasivně tak následovala vývoj svého eurového protějšku. Nepatrně více klesly výnosy českých státních dluhopisů. 

Našli jste v článku chybu?