Hlavní navigace

Mzdy rostou, ale ceny je předhánějí

3. 9. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pohled na výplatní pásky sice může potěšit, ale realita je horší. Ceny rostou rychleji než mzdy. I když průměrná mzda vzrostla na 24,6 tisíce, na vyrovnání cen to nestačí.

Průměrná hrubá mzda v druhém čtvrtletí vzrostla na 24.626 korun. To je o 546 korun více, než v prvním čtvrtletí, přesto to není velký důvod k radosti. Platy tentokrát rostly jak podnikatelům, tak lidem v zaměstnaneckém poměru. Podnikatelé si polepšili o 509 korun a zaměstnanci o 866 korun. Rozdíl mezi oběma skupinami se tak výrazně snížil.

skoleni_13_10

Jedny z nejvyšších platů jsou stále v oblasti IT a bankovnictví. Průměrně lidé v počítačovém průmyslu berou 45 tisíc hrubého, navíc si v porovnání s minulým čtvrtletím přišli na tisíc tři sta měsíčně více. To je výrazně více (2,9 %), než rostly platy v průměru (2,3 %). Na jejich platech se ukazuje i to, že na trhu není dostatek zkušených IT expertů, a proto firmy musí výrazně zvyšovat nabízené platy, aby nalákaly nové zaměstnance, třeba i z jiných firem. Naopak nejmenší platy mají lidé v oblasti ubytování a restaurací. Jejich průměrný plat je totiž takřka poloviční – 13,3 tisíc hrubého a navíc jim jejich průměrný plat klesl.

Ve srovnání růstu mezd a cen ale vychází statistika negativně. Ceny rostou výrazně více než platy. Na jedné straně stojí neochota zaměstnavatelů zvyšovat mzdy. Jejich nejistota, jestli vůbec budou mít pro koho prodávat v budoucnu, je brzdí v ochotě zvyšovat mzdy. A na straně druhé stojí vysoké ceny, které brzdí lidi nakupovat. Proto mzdy v průměru vzrostly o 2,3 % a ceny o 3,4 %. Znamená to, že lidé mají reálně o 1,1 % méně. A to se bezpochyby znovu projeví i na spotřebitelské poptávce, která je už tak v propasti. Bude dále padat, a to se dorazí na celkové ekonomice a jejím mizerném výkonu. Zaměstnancům naposledy rostla reálná mzda v prvním čtvrtletí 2010, od té doby pak systematicky klesá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).