Hlavní navigace

Mzdy reálně stále klesají

5. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Průměrná mzda v prvním čtvrtletí nepatrně klesla. V nominálním srovnání, tedy to, co lidé vidí na svých výplatních páskách, klesly mzdy o 0,4 %.

To je sice drobný pokles (85 Kč), který je ale pochopitelný. Řada firem totiž vyplatila čtvrtletní a roční bonusy dříve, například již v prosinci, aby nemuseli platit tzv. solidární daň. Proto na konci roku mzdy výrazně vzrostly, hlavně u vysoce příjmových skupin, a naopak nyní mzdy tolik nerostly. Pokles byl viditelný hlavně u podnikatelů, kterým mzdy nominálně klesly o 0,4 %, v nepodnikatelské sféře zůstaly  mzdy stabilní.
Koupěschopnost mezd ukazuje růst reálných mezd, tedy po odečtení inflace. Růst cen byl ke spotřebitelům příznivý a neničil mzdy tak výrazně, jako v předchozím roce. Ceny obecně rostly o 1,8 %, a to znamená snížení reálné mzdy o 2,2 %. Přestože je to celkově špatná zpráva, tak pozitivní je, že šlo jen o jednorázový výkyv. Letos by měla být inflace velmi nízká, a tak je pravděpodobné, že mzdy nepodnikatelů se dokážou dostat do reálného růstu.
Průměrná mzda byla v prvním čtvrtletí 24.061 Kč, medián pak 20.051 Kč.

Maloobchod v dubnu ožil 

Maloobchodním tržbám v dubnu se překvapivě dařilo. Vzrostly meziročně o 1,5 % ve stálých cenách bez očištění. Nedařilo se již tradičně potravinám, naopak druhý dech nabraly prodeje vozidel. Sektor potravin měl špatný měsíc, protože v letošním roce připadly Velikonoce na začátek dubna. Tím typické nákupy potravin připadly ještě na březen. Vloni byly Velikonoce v dubnu a proto i srovnávací základna byla vyšší. Celkově tržby za potraviny ve stálých cenách klesly o 6 %. Pokles tržeb potravin ale není jen v důsledku Velikonoc. Tržby klesají dlouhodobě a případný růst je jen náhodou. Je to dané stále rostoucími cenami potravin, na což spotřebitelé reagují velmi citlivě právě snahou omezovat spotřebu. Pokud ale letos dojde k reálnému růstu mezd, měl by se i tento trend otočit.

legislativni_zmeny_21

Česko jde ruku v ruce se zbytkem Evropy v zájmu o nové automobily. Duben přinesl stabilizaci poptávky a v Česku dokonce její růst. Tržby za prodej a opravy vozidel vzrostly o 5,7 % a to je po dlouhé době opět výrazný růst. I zde se projevilo počasí a dlouhotrvající zima, která kumulovala poptávku po opravách až do dubna.

Maloobchodní tržby ale nebyly negativní všude. Opět se potvrdilo, že lidé milují nakupování online a tržby opět vzrostly o dalších 23,7 %. I když jde o absolutně malá čísla, tak pozvolna oživují prodeje ve stáncích a na trzích. V dubnu sice klesly o půl procenta, ale v porovnání s předchozími roky, kdy klesaly až o 20 %, je to dobrý výsledek. Nejde ovšem o prodeje hraček nebo oblečení na tržnicích. Oblast oživují farmářské trhy, kde lidé hledají kvalitní potraviny – od pečiva, přes zeleninu a ovoce, med, ryby atd.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).