Dobrý den,
s autorem tohoto článku nemohu souhlasit v jeho názoru na náhled vyplacení provizí za jednotlivé smlouvy.
Pokud by si autor lépe zjistil informace o fungování jednotlivých finančních skupin, nemohl by konstatovat, že finanční poradce jako takový je ovlivněn při výběru instituce výší provize.
Pokud se podíváme na trh a jednotlivé poradenské skupiny, zjistíme že většina ( ne každá, ale většina serióznějších ) finančních skupin mají sjednocené provize v jednotlivých segmentech tak, aby finanční poradce při sestavování správného finančního plánu nebyl ovlivňován výší provize, kterou za uzavření daného produktu dostane.
Je pravdou, že Finanční poradenství nemá v České republice moc dobré jméno, ale to je způsobeno především řadou podvodných firem "letadel", které na Českém trhu fungovaly, nebo dokonce ještě fungují. Místo toho, aby vláda usnesla nesmyslný zákon, o zvýšení poplatku za licenci pojišťovacího zprostředkovatele, který má mít za následek jakousi regulaci trhu, což je dle mého názoru nesmyslné, měla by se spíše zaměřit na regulaci a dohled nad trhem jako takovým.
Pokud se podíváme na finanční trh, zjistíme, že největší nepořádek je v sekci životního pojištění. Právě životní pojištění jako takové, je nástrojem mnoha "letadel" k rychlému zisku a následnému poškozování klienta.
Životní pojištění by totiž nemělo fungovat jako nástroj k zhodnocování peněz, ale spíše jako nástroj k zajištění sebe a rodiny.
Takže pokud bych to měl vše shrnout do stručného závěru, je podle mého názoru trh neživotního pojištění, investic a hypotečních úvěrů zdravý a velice konkurenčně schopný, kde ve většině případů nedochází k nějakému poškozování klienta, či podvodným intrikám, ale na druhou stranu je trh životního pojištění velice zkažený intrikami "letadel" a to vrhá špatný stín na ostatní společnosti, které se snaží tuto práci brát vážně a seriózně.
No já trvám na tom, že o rozumné zabezpečení rizik za slušné peníze je mezi lidmi malý zájem. Někdo rizika podceňuje, někdo ani nevnímá, někdo má tu tzv. špatnou zkušenost, někdo nechápe způsob fungování pojištění (má pojištění na blbost v práci, tak ho přece nepotřebuje i na doma), skoro nikdo nemá zkušenost s těžkou životní situací atd. To se potom špatně pojišťuje, když klient porovi řekne, že mu nic nestane a když se stane děckám, tak se o ně postará. Tak mají od pora na památku pěknou spořicí pojistku.
Blbý je, že takový lhostejný, až přehlíživý přístup k pojištění mají i samotní porové. Takže klientům, kteří stojí o dobré pojištění, sjednávají pojistné smlouvy kvůli těm daňovým odpočtům (díky za ně - jinak by se sjednalo podstatně méně smluv) a spoření, protože ty trvalé následky pojištěné na 500 tis. přece stačí atd.
Já třeba jakási rizika zabezpečená mám. Ale byl u mě poradce ze spol. P...s a že prý to mám zabezpečeno nedostatečně. Poradil zrušit stávající pojistku za 134 Kč měsíčně a založit si novou u něj za 1000 Kč měsíčně. Už nevím co přesně to krylo, ale byla to čistě rizikovka, na smrt, trvalé následky úrazu a invaliditu. Limity si nepamapuji. Tak jsem mu řekl, že nehodlám platit 1000 Kč měsíčně s tím, že když se mi nic nestane, tak ty peníze hazím z okna... On na to, že co kdyby se přece jen stalo, autonehoda, pád z kola atd atd. To se teoreticky může stát, ale šance toho, že se tak stane a že pak pojišťovna bude ochotna plnit (neodvolá se na to, že jsem na kole neměl helmu a tudíž nedostanu ani korunu nebo, že jsem šel mimo přechod když mě to auto srazilo a tudíž nic nedostanu apod. znáte to, jak to chodí) je velmi malá. Řekl bych menší než 1 procento. Tudíž takovou rizikovku nechci. 134 Kč měsíčně oželím (pojistka na trvalé následky úrazu, pracovní neschopnost, hospitalizace) ale 1000 měsíčně je hodně.
A tohle je přesně vono, tohle je přístup většiny lidí. Za 134 měsíně to bude pěkná sračka, ale hlavně když máš pocit, že jsi pro sebe něco udělal. 134 x 12, takovou částku ročně splachuješ do záchodu. Navíc když víš, že stejně nic nedostaneš, tak proč si to platíš? Na druhou stranu platit litr za pojištění, tak to by muselo být včetně závažných nemocí a invalidity na slušné částky. Případně už nejsi nejmladší.
Proč na kole nejezdíš s helmou? Auto přejede jen blbýho. Nebo intoxikovaného. Ožralci a fetky ať si léčbu zaplatí. Nemají na to? No tak ať zdechnou. A plnění od komerční pojišťovny bych jim pochopitelně zamítl.
Proboha, na co s helmou? Jaká je pravděpodobnost, že z toho kola spadnu rovnou na hlavu? To už můžu mít chrániče na kolena, na lokty, případně můžu taky jezdit rovnou ve skafandru. Jezdila jsem na kole přes 20 let, denně min. 10 km, ale taky 20 a víc. Nejhorší na tom, je, že v tomto státě nebudujeme cyklostezky, cyklisti, co jezdí denně a třeba jezdí i do práce, se pak motají mezi auty v běžném provozu, a řidiči je snadnou přehlédnou. Cyklista může jet přesně podle předpisů, jenže když jsou kanálové výpusti těsně vedle chodníku a ještě dobrých 5-8 cm pod úrovní vozovky (to jsem dokonce fotila a posílala na DI s tím, že cyklista si na tom maximálně nabije hubu takovým způsobem, že mu ani celá slavná helma nepomůže, auto si na tom utrhne kolo), kvůli autům se nevyhne, protože se může uhnout jen směrem do středu vozovky. Když o této záludnosti neví a vjede na to trochu svižněji, pak namlátí sobě a krom toho ohrozí jiné, co mu budou při pádu vyhýbat. Jinou vynikající věcí jsou dekly kanálů, složené z pásů. Podle předpisu mají být kolmo ke směru jízdy, bohužel jsem potkala dekl s pásy ve směru jízdy. Já to místo znala dobře, ale pár jiných cyklistů tam mělo dost ošklivé pády, když si této záludnosti nevšimli včas a kolo se jim při jízdě z kopce zapíchlo do mezery mezi pásy. Další chuťovkou je jízda v odbočovacím pruhu. Cyklista jede rovně, ale vedle něj je odbočovací pruh doprava, popř. cyklista zajíždí do odbočovacího pruhu směrem doleva. Cyklista jedoucí přesně podle dopravních předpisů se v tomto okamžiku motá mezi auty, protože po chodníku jezdit nesmí. Pokud se mu stane totéž co mně, tedy že má z jedné strany kloubák autobus a z druhé strany nákladní avii, může mít na sobě třeba skafandr, uhne o centimetr a jedno z těch dvou vozidel ho spolehlivě sejme. Jízda na kole městem se tak rovná stejně adrenalinovému sportu, jakým je bungee jumping.
Píšeš, ať zdechnou. Promiň, každý není takový bourák, aby jezdil po městě autem. kde by parkoval? A my - místo abychom podpořili různé formy MHD - tento způsob dopravy systematicky likvidujeme.
"A tohle je přesně vono, tohle je přístup většiny lidí. Za 134 měsíně to bude pěkná sračka, ale hlavně když máš pocit, že jsi pro sebe něco udělal. 134 x 12, takovou částku ročně splachuješ do záchodu."
No to jsi se odkopal. Vůbec netušíš, co to je za pojistku, natož abys znal její podmínky. Ale jakožto "finanční poradce" jsi znechucen neochotou lidí vypovědět starou pojistku a s tvojí provizí zjednat novou. Víš, že "to bude pěkná sračka". Víš, že klient, který tu smlouvu zná, na rozdíl od tebe, má jen pocity a splachuje.
Jsou takové pojistky, staré třeba 15 let, které mají ještě slušné podmínky. A pojišťovny se snaží otravovat klienta, rok co rok, aby ji vypověděl. A co ty na to, odborníku? "Ále co, to je sračka paní, nabouchám vám novou. Jistota desetinásobku (pro tebe)."
A dobře že jsi zmínil o kus výše: naboucháním pojistek "vztah nekončí". Kolouška je možno ještě znovu podojit. Nó paní, máme tu tudlenctu inflaci, žejó. A jste přece vodpovědná, že? No tak mi tdy podepište tudle zvýšení pojistného. ééééé - valorizaci pojistky.
A paní se může spolehnout, že naopak, například u pojištění auta, se nikomu kvůli snížení hodnoty neozveš. No nespadl jsi přeci z jahody naznak, no nééé?
No rizikovka za 134 měsíčně fakt žádná hitparáda nebude ikdyž to bude 15 let stará smlouva, právě naopak, PČ budou pravděpodobně velmi legrační. Jasně že by ji to chtělo vidět - a ten maník z Partners ji asi viděl :-) a proto udělal ten závěr jaký udělal. V povaze většiny občanů je zakodováno že s nimi chce každý vydupat a kolikrát si ke své škodě nenechají poradit.
Zaplať pánbůh že si klienty můžeme vybírat :-) Jak říká kolega - Ke štěstí nikoho nutit nemůžeš :-)
Pánovi se skvělou rizikovkou za 134 přeji ať z ní nikdy nepotřebuje plnění.
Vy mluvíte tak, jako by poradce, co přijde k potencionálnímu klientovi do bytu, znal kdejakou smlouvu a kdejaký produkt. To ale znát nemůže, protože produkty se časem mění, řada pojistek má různá připojištění a různé varianty, to aby měl hlavu jako vzducholoď. Když k nám přišel taky jeden takový, chtěl vidět smlouvy. Ani se do nich nepodíval, natož aby je četl, a všechny prý jsou špatně. Když mi do bytu přijde instalatér, taky hned nevytrhá všechny trubky, ale pojišťovák chce bouchnout aspoň povinné ručení na auto, aby nejel do sousední vsi zadarmo.
On tu smlouvu neviděl. Ani ty jsi ji neviděl.
Ale oba perfektně víte, jaká je. Inu, stejné školení, stejný rukopis. Oba jste perfektně teflonoví. Výborně. Pojď si pro podrbání za ouškem.
Perfektní, až na tohle: sám nechtěně připomínáš poslední větou: "potřebovat plnění". V tom je obvykle hlavní (ne)výhoda těchto starých smluv: pro pojišťovnu z nich hrozí plnění, protože (ještě) nejsou plné výluk.
Chtěl jsem napsat "kdyby jsi si někdy přečetl podmínky alespoň jedné staré a jedné současné smlouvy".... ale k čemu by ti to bylo? Ty potřebuješ bouchnout novou smlouvu, klient ať si třeba chcípne, bez staré vypovězené pojistky, kde by i něco dostal, kdyby se mu něco stalo.
Ono i ve finanční sféře existuje něco, jako "zákon zachování hmoty" a za cenu 134 Kč za měsíc opravdu nejde dělat zázraky. Občas se sice stane, že pojišťovně unikne nabídka pojištění za podnákladovou cenu (v mém článku http://www.mesec.cz/clanky/vyplati-se-zivotni-pojisteni/ to nazývám "chyba pojistného matematika"), ale jsou to případy velmi málo časté. Pokud se toto klientovi povedlo, tak gratuluji a byla by samozřejmě hloupost takovou pojistku rušit.
Spíš ale odhaduji na pojistku typu "od všeho trochu" na velmi nízké částky, něco jako 100 000 Kč na smrt, 200 000 Kč na trvalé následky a 20 000 Kč za dobu nezbytného léčení (pokud to není dokonce na nižší pojistné částky). Takové pojistky jsou opravdu úplně na nic a vůbec nic neřeší. Já zastávám názor, že pokud má mít pojistka smysl, musí částka z ní vyplacená řešit nějaký problém (splátka hypotéky, úprava domu/bytu v případě imobility, náhrada za dlouhodobou ztrátu na výdělku,...) a to tyto částky opravdu neřeší. Ano, je pravda, že starší smlouvy měly vstřícnější pojistné podmínky a tak se z nich plnilo i v situacích, kdy se ze současných neplní, ale limity jsou limity (něco jako se říká u aut, že "objem ničím nenahradíš"). Řešením tak nemusí být vždy zrušení staré smlouvy a sjednání nové, ale sjednání další smlouvy pro dokrytí pojistných částek. Využití se tak výhody starších vstřícnějších pojistných podmínek a zároveň dokryje pojistná částka. Životní a úrazové pojistky totiž, na rozdíl od majetkových, umožňují plnit z více smluv, pouze pozor na to, jsou-li u stejné pojišťovny, protože ta může mít v podmínkách maximální násobky plnění u jednoho klienta.
Co se týče poradce/prodejce. Zásadní problém je v tom, že schůzka/y musí vždy končit prodejem. U prodejce je to jasné - neprodá, nevydělá, prostě musí něco ze svého portfolia udat. Rozdíl je jen v tom, jak moc je chamtivý, jestli mu stačí klientovi dosjednat nějakou pojistku, která bude klientovi alespoň trochu užitečná (dokryje riziko, které pojištěno nemá, nebo má pojištěno nedostatečně), nebo jestli půjde stylem uragán (vše zrušit a vše sjednat znovu), což je ale nejběžnější způsob.
U poradce (placeného pouze za rady, nikoliv vykuka, co si nechá zaplatit jak za rady, tak ještě navíc shrábce provize z uzavřených pojistek) by se na první pohled mohlo zdád, že do doporučení prodeje není nucen, ale to je pouze první dojem. Klient si zaplatil za nějakou službu a očekává že dostane radu, co má koupit a ne, že mu poradce poradí, že má vše v pořádku a nic nového nepotřebuje. To by se klient zdráhal za takovou radu zaplait (i když by byla nejlepší možná) a pokud by zaplatil předem, cítil by se podveden.
Obencne Vas nazor beru jako informovany. Ale tady jste opravdu dost mimo. Nemate nejmensi tuseni jak pojistna matematika funguje a taky nemate ani tuseni jak velky vejvar maji dneska pojistovny. Takze nemate ani tuseni jaky zakon zachovani financi v tomhle oboru panuje.
Pokud je smlouva uzavrena v dobe kdyz jest enemuseli desetinu pojistne castky platit jako provizi (ani bezne se ze 30lete smlouvy davaji prvni 3 roky do provizi sprostredkovatelske firme), a mozna taky tehdy nemeli pojistovny tak velky vejvar. Muj svagr ma plnou invaliditu (zpusobeno cimkoli - az na vlastni poruseni zakona) a smrt vinkulovanou proti hypotece na 4 miliony za 570 Kc mescine, na dobu 25 let. Uzaviral ji pred vice jak deseti lety, mne dneska to same nabizeji za 1300 Kc. Kde je zakon zachovani financi?
Jestli ten pan mel jenom invaliditu zpusobenou urazem (to je asi jeden pripad z desiti trvalych invalidit) tak to muze byt v tehle castce klidne levnejsi. Pokud vyjdete z teorie, ze rodina ma mit 3 roky prijmu zivitele rodiny v pripade jeho umrti nebo trvale invalidity (aspon tim urazem) tak pri prumernem platu cini 616 500. To neni zas tak obrocska castka. Kdyz jeste pripoctete ze mohou mit nekolik sto tisic nasetreno, pak muze byt castka pozadovana na pojistce, ktera skutecne neco RESI i nizsi.
Skutecne bez znalosti konkretni pojistne smlouvy a konkretnich pozadavku nemuzete usuuzovat jestli jejich pojistka neco resi, nebo ne.
Btw. pri 1000 Kc pojistneho zaplati jeden ucastnik 12 tisic za mesic. Pokud bude prumerny ucastnik chtit zajisteni milion korun (dvakrat vic nez prumer potrebuje) znamena to ze opjistovna neprodela kdyz ji z kazdych 83 ucastniku jeden rocne zemre (nebo se stane trvale invalidni). Skutecne si myslite ze delaji pojistovny pojistky na riziko 1:83? Tam se delaji pojistky na rizika 1:1000 a vyssi. Riziko 1:83 je u pojistiovny nepojistitelne a nebo jeste vyrazne draz..
Úplně jsem nepochopil proč se tady tak řeší výše provize u čistě rizikové pojistky - klient (zákazník) přece ví že jsou to peníze které dokud se nic nestane tak v podstatě vyhazuje z okna - žádné prostředky tam nekumuluje.
"Muj svagr ma plnou invaliditu (zpusobeno cimkoli - az na vlastni poruseni zakona) a smrt vinkulovanou proti hypotece na 4 miliony za 570 Kc mescine, na dobu 25 let. Uzaviral ji pred vice jak deseti lety, mne dneska to same nabizeji za 1300 Kc. Kde je zakon zachovani financi"
- jestli ono to nebude třeba i tím že Váš švára měl v době uzavření oné PS 22 let a Vy máte dnes 35?
Ne stary byl stejne jako ja (mozna o dva roky mladsi). Nicmene on porad i dne splati jenom tuto castku (nezveda se mu) a ja ac mladsi budu mam platit vic jak dvojnasobke.
Proc se resi provize? No protoze to je naklad pojistovny. Jestli je naklad vetsi o provizi, je logicke ze se o to snizi i zisk a musi se o to navysit placene pojistne.
Ja tady reaguju na Patrokovo tvrzeni o "zakon o zachovani energie, hmoty a financi". A proste ve vsech techto zakonech (ty jsou pravdive) je potreba pri "mereni" pocitat i se "ztratama". A pokud jsou dnes "ztraty" vyssi, je logicke ze jsou i jine opmery mezi platbou a "ziskem"
Netušil jsem jaký povyk způsobí moje pojistka za 134 kč měsíčně. Myslím, že klidně mohu uvést co vše kryje. Předně je to dodatek ke smlouvě o kapitálovém ŽP a za těch 134 je to jakási riziková část, dá se kdykoli zrušit a původní KŽP mi poběží dál.
Takže ta rizikovka kryje:
- smrt úrazem na 250 000
- trvalé následky úrazu s progresí až 4x, od tělesného poškození již od 0,5 %
- pracovní neschopnost od 15. dne nebo od 8. dne při hospitalizaci v nemocnici zpětně, při hospitalizaci je plnění 200 Kč/den, bez hospitalizace 100 Kč/den. Prac. nesch. nemusí být úrazem, může být z jakékoli příčiny.
To vše za 134 měsíčně,
Uzavřeno to bylo r. 2004 (nebo 2003). Tak co na to říkáte? Je to dobrý nebo sračka?
Ta cena je velmi dobra, pojistku bych nerusil. Neuedl jsi na jakou castku jsou ty trvale nasledky, podle toho by stalo za uvahu, jestli nesjednat jeste dalsi smlouvu na pripadne dokryti castek, ale tuhle bych urcite nechal.
Take az ted uvadis, ze jde nikoliv o samostatne pojisteni, ale o pripojisteni k zivotnimu pojisteni, to je totiz vzdy levnejsi, nekdy o tolik, ze se v nekterych pripadech vyplati sjednat rezervotvornou zivotku na malou castku a dohromady s pripojistenim to vyjde levneji, nez samostatna rizikovka.
Tak samozřejmě je to věc nabídky a poptávky. Ale hlavně jde o nákladovost. Pojistku za s tak malým "vejvarem" by se pojišťovně samostatně nevyplatilo nabízet. Pokud chce klient jen rizikovku, musí si prostě připlatit.
Ono se stačí podívat na zisky pojišťoven a úhrn předepsaného pojistného, ty zisky nejsou zas tak závratné, oscilují někde kolem 10 % (u zavedeních asi 15 %, u těch začínajících je to zase o něco méně).
Podívej se krásná šeherezádo, víš prd o mých obou smlouvách, resp. jedné smlouvě a jednom návrhu a už tady rozdáváš rozumy. Tu mou smlouvu na 134 Kč měsíčně viděli pak dva jiní finančníci a oba říkali jen ať ji neruším, že je to stará smlouva za starých výhodných podmínek a dnes už bych takovou neuzavřel. Platím si ji protože tak malá částka mě nepoloží, ale při delší pracovní neschopnosti dostanu plnění A je pak rozdíl mít za měsíc maximální nemocenskou a nebo ještě k ní navíc sumu pár tisícovek z téhle pojistky.
Na kole jezdím s helmou, ale ne když jedu do obchodu nakoupit, to pak jezdím bez helmy. Jenže pojišťovny jsou svině, že spadneš z kola, zlomíš si ruku nebo nohu a ony ti nic nedají, protože jsi neměl helmu.
Neožírám se, ale jednou za rok půjdu domů z vánočního večírku, stane se mi úraz a opět mi nic nedají kvůli tomu, že jsem vypil pár deci vína... toho bych se bál. Vím jak někomu dali ze skvělé pojistky Dynamik za úraz s měsíční pracovní neschopností celých pět set čtyřicet korun.