Takže porovnání potvrzuje, že zaměstnanci platí přibližně 2x tolik.
A co za to dostanou?
Dovolenou, odstupné, první 2 týdny nemoci atd. Nic z toho přece neplatí stát, takže je hovadina to pořád připomínat. Práci pro zaměstance v soukromém sektoru taky nesežene stát. Takže tam vidím pouze to ošetřovné, a možná někdy za x let vyšší důchod.
Máte samozřejmě pravdu. Většinu těch sociálních výhod zaměstnance platí zaměstnavatel, takže o to mu musí platit menší plat. Je to oblíbené míchání jablek s hruškami. Z pohledu odvodů do eráru je opravdu HPP chudák ( hlavně když je dobře placený) a OSVČ ne. Zaujatý nejsem, většinu peněz vydělávám jako OSVČ.
Jak zaměstnavatel?
Když přijmu tu demagogickou lež z článku, kterou přijímáte jako fakt, pak mmusíte říci, že celý odvod platí zaměstnavatel...
Takže pak musíte prohlásit, přímo že zamestnance neplatí nic, což jsou kecy. rozdíl mezi OSVČ a zasměstnancem, je že stát přikázal zaměstnavately to strhnout a OSVČ to dělá sám.
Když bych přijmul tu demagogiu, tak když si najmu OSVČ jako zedníka, pak platím jeho odvody vlastně já, ale v tomto gardu se to jaksi nepoužívá, nevypadá to cool když se to porovnává s odvodem zaměstnance...
To je jediné správné řešení. Stát totiž evidentně zdaňuje zaměstnance 2x více než OSVČ, ale aby se plebs nebouřil, maskuje to jako platby zaměstnavatele, takže málokdo ví, kolik skutečně státu musí platit. Z matematického hlediska je úplně fuk, jestli všechno zaplatí zaměstnanec, nebo jestli část hodnoty, kterou vytvoří, proteče místo mzdy skrze odvody zamětstnavatele.
"zaměstnanec mu na to musí vydělat"
Naprosto souhlasím. Kdyby za zaměstnance nemusel zaměstnavatel odvádět soc. a zdrav. pojištění, tak by mohl mít zaměstnanec vyšší mzdu (při stejném zisku zaměstnavatele). Jak už psali jiní, je to jen trik na hlupáky.
Byl bych proto, aby vše strhávali zaměstnanci. Pak by nemohli různí zástupci podnikatelů a živnostníků demagogicky argumentovat tím, že OSVČ platí víc větší odvody než zaměstnanci.
Takže porovnání potvrzuje, že zaměstnanci platí přibližně 2x tolik.
V průměru!
No jo, ale příjmy mají také daleko vyšší - v průměru, díky všem „managorům”, „ředitelům”, a ostatním přeplaceným trafikantům se zlatými padáky. Seriózní porovnání by muselo srovnávat odvody v závislosti na příjmech (= superhrubá mzda).
Takže zase „Nevěřím žádné statistice, kterou jsem si sám nezfalšoval.”
No jasně, když statistika nevychází musí se přihodit demagogické, je v tom plat ředitele nebo "část odvodů platí zaměstnavatel" apod. pohádkové řeči co nesouvisí s realitou...
co si přiznat, že stát krade tam kde se nejmín jde bránit? Zaměstnanec nemůže ovlivnit daně co mu strhnou ani načerno si nechat vyplůatit peníze "co stát nevidí", takže se tam strhává, kdežto OSVČ si nechá dát na ruku, když by stát moc strhával a to už nemluvím o podnikatelých v danovym raji co neplati uz viubec nic...
ale ale, no tak. Odstupné - pouze pro někoho a pouze v případě, pokud výpověď dá zaměstnavatel. Je logické, že by se měl zaměstnavatel aspoň trošičku "postarat" o zaměstnance, kterým povětšinou vyplácí jen MINIMUM z toho co mu zaměstnanec opravdu vydělá. Navíc jak vidíme má snad 3x nižší odvody!!!!! OSVČ u nás v LaBanana Republica Tcheca si nemůže opravdu na nic stěžovat - většinou. :-)
To se pletete, to vsechno stat predevsim garantuje. Pokud kuprikladu OSVC nedostane zaplacenou fakturu, tak mu stat nic neda. A pokud chce prislusneho neplatice pohnat k soudu, tak si to musi jeste dale zaplatit (napr insolvencni navrh stoji dalsich 50 000Kc, ktere se prictou k casto nevymozitelne pohledavce).
Pokud zamestnavatel nedostane vyplatu, tak ji zamestnanci proplati .... stat. A ten si sice pak muze vynalozene penize vymahat, ale vetsinou nic nedostane. Dtto pokud za zamestnance nekdo neodvede odvody, ve finale to opet zaplati stat.