Už delší dobu mě udivuje, jak je současná společnost vzájemně nesnášenlivá, a je to horší a horší. Každý má plnou hubu svých vlastních práv jenom povinnosti nějak zaostávají. Já jsem nekuřák ale otec byl silný kuřák, takže jsem vyrůstala s vůní cigaret. Schválně píšu "s vůní", protože byla součástí našeho života. Jsme s manželem nekuřáci, ale máme doma po ruce několik popelníků pro případné návštěvy, které kouří. Je to tak napůl. Naše děti také kouří. Jsou zkrátka lidi kteří kouří, pijou, jsou hlučnější, chovají zvířata, mají hodně děcek které jsou hlučné, řvou, hádají se, ze sklepa si udělali dílnu, pračka a sušička jede v době nočního klidu, mají noční návštěvy a pod. Zkrátka to co bylo dříve obvyklé a normální, maximálně se zanadávalo a mávlo se rukou, protože každá rodina má svá specifika, z toho se dnes snaží někdo vytřískat kapitál. Narkomanům se rozdávají stříkačky a idioti po nich chodí uklízet zatímco kuřáci nemají právo kouřit ani na vlastním balkónu? Pokud se nám nutí, aby většina byla tolerantní k menšinám, pak by se měli přestat diskriminovat i kuřáci.
Madam, že jsem tak smělý, jakou skvělou myšlenkovou konstrukcí jste prosím dospěla k přesvědčení, že nechuť vdechovat smrad a jedovaté látky někoho omezuje? Až vám soused nad vámi jednou denně polije balkon hnojem s odůvodněním, že mu to přece dělá dobře, budete taky tolerantní?
Jakkoliv souhlasím s názorem, že vyšší míra tolerance je žádaný a nedostatkový artikl, rád bych upozornil, že k toleranci patří ruku v ruce slušnost. Tolerantní je, nechat souseda vykuřovat. Ovšem pokud třeba sušíte prádlo, je z jeho strany slušnost nekouřit. Pochybuji že to tak v reálu probíhá. Nejspíše se obě strany dostanou do diskuze, z níž obě odejdou naštvané.
U nás na SVJ se to začíná řešit. Protože tam kde začíná moje svoboda tam končí svoboda těch jiných. Máme v baráku několik problémů:
1) Soused nad námi má zvyk během týdne luxovat, ono proti tomu nic nemám pokud by to nedělal v 1 ráno (on se s tím nějak nemaže je fakt skvělé když tam jezdí a jelikož bydlíme přímo pod ním tak to zní jako kdyby tam hrál bowling) + si oblíbil pouštění pračky okolo 2 raní, klepe se nám díky tomu celá koupelna (což je naprosto skvělé když vstávám v 4:45)
2) Druhý soused neustále vypaluje cigarety ve vedlejším balkóně i několikrát za noc. Ono to je příjemné když v bytě je v létě 30 stupňů (jako letos a nemůžeme otevřít okno aby vás nebudil smrad z cigaret, a občas nějaké to hulení...)
3) Nájemníci v jednom bytě dělali běžně LANky celou noc alespoň 3x do týdne, a to byl teprve bordel. (naštěstí už jsou pryč)
Takže k těmto sousedům mám být schovívavej? Oni za to nemůžou že? Takže se má v baráku většina přizpůsobovat menšině? To je podle Vás v pořádku?
To jsem jednou udělala na kolejích. Přes víkend mejdan celou noc. Tak jsem okamžitě po jeho skončení otevřela okno, do něj dala rádio s velkými reproduktory a pustila to na plný koule. Za 10 minut jsem tam měla návštěvu a že prý chtějí spát. Já dělala blbce a řekla jsem, že se mi to moc líbí a chybí mi to, takže když to řvalo celou noc, já budu řvát ve dne. Nechala jsem to řvát asi 4-5 hodin. Pak už byl klid, už se to neopakovalo.
Nemyslím si, že by se většina měla přizpůsobovat menšině. Ani menšinám. Přizpůsobit se a být tolerantnější je rozdíl. Asi tak: když bych si chtěla na balkóně vypít kafe a zapálit si, nemusím to dělat v době, kdy tam mají sousedé pověšené prádlo. Problém je, když ho tam mají pořád. Mohli by si koupit sušičku. Taky nevím proč být nadšená když u každého balkónu trčí ze zdi satelit a na balkónech vlaje různobarevné prádlo. Ale můžu to tolerovat když si na svém balkónu mohu zapálit bez zbytečného remcání. A co když si sousedé se třemi dětmi pořídí klavír a nutí děcka, která jsou bez talentu, hrát denně stupnice a ještě k tomu krákorat? K tomu od jiného souseda se nese zobcová flétna a to už můžete být na cvokhaus. Každý týden se ožralý soused pohádá s manželkou, občas se tam volají policajti, my to všechno musíme tolerovat a nemůžem si ani zapálit na svém balkóně? Já jsem nekuřačka, ale souhlasím s tím, aby se v hospodách kouřilo, pilo, karbanilo a hrál kulečník. K tomu vždycky hospody sloužily. V restauracích přísnější pravidla hry, na to jsou různé cenové kategorie. A rodiče nemají co vláčet děcka po těchto hospodách, na to snad mají mléčné bary a cukrárny! Za to bych je pokutovala a ne aby se jim ostatní přizpůsobovali. Myslím, že jsem snesla dost argumentů, abych si, kdybych se stala kuřákem, mohla zapálit na svém vlastním balkóně... Prostě mě to popuzuje.
Na svém vlastním balkoně si jistě zapálit můžete, pokud zajistíte, že ten přišerný prakticky nevyvětratelný toxický smrad nepůjde k sousedům nebo použijete elektronickou cigaretu. Nechápu proč se ve vlastním bytě nechcete rochnit ve svém (zbytném) smradu, ale jiným to pouštíte do oken a považujete to za své právo? Nechcete si u nich na balkoně třeba ještě skladovat odpadky? Proč by si oni měli kupovat sušičku (praní prádla je běžná nutná činnost) a ne vy elektronickou cigaretu (vaše závislost a slabost)?
Opět je o té toleranci a (vy)chování, osobně bych se zkrátka za něco takové styděl, pouštět nějaký smrad lidem do oken. Pokud si chcete prosadit smrdění k sousedům, musíte samozřejmě snášet vše ostatní vyjmenované, protože se chováte stejně hulvátsky, jako oni. Vždy je třeba začít nejdříve u sebe.
Totéž se týká hluku. Dětem místo klasického klavíru/piana stačí elektronické (dnes už stejně nikdo nepozná rozdíl), takže může hrát do sluchátek. Já si také rád pouštím nahlas hudbu, ale dělám to výhradně jen v pracovní dny odpoledne, kdy nejsou sousedé ještě doma.
Dejte si tedy do stanov, že na balkoně smí být vždy jen prádlo jedné barvy. V pondělí bílé, v úterý žluté .... a v neděli černé :-)))
KRASLICE:
Když je rámus a bordel, klidně si zacpu uši. Ale při smradu si těžko zacpu nos. V první řadě musí být nějaká tolerance k druhým. Nehledě na to, že pokud má někdo astma nebo nějaké dýchací potíže, může to být hodně velký problém. A kvůli tomu, že vy si chcete na balkoně zabafat, aby si člověk kupoval sušičku? A co takhle přestat hulit a myslet na svoje zdraví i těch druhých? Už vůbec nepochopím grilování na balkoně. Kort když to někdo neumí a čadí to jak tovární komín. To je teprv pocuc. A prádlo může jít do hajzlu. Balkony se určitě nestavěly proto, že si někdo usmyslí dát druhým pocítit smrad z cigaret. Ale to se týká čehokoli. Vám budou páchnout olomoucké syrečky a někdo vám je bude pořád strkat pod nos. Taky dobrý? Satelit ani barevné prádlo nikomu jistě nesmrdí. Vám to není libé oku, vaše smrady zase našemu nosu. Vy zavřete oči, ale co my...
No, ale kdoví jestli je to tak, jak se v článku píše, i v případě, že na domě balkóny po jeho postavení nejsou, ale potom se SVJ mezi sebou dohodne, že kdo si balkón zaplatí, že se dodatečně na dům "přilepí" (o takovém případě vím). Vzhledem k tomu, že majitel takového bytu si ten balkón zaplatí, tak si nejsem jistý, jestli i v takovém případě má SVJ právo určovat, co se na balkóně dělat smí a co ne, jestli i v tomto případě je ten dodatečně zavěšený balkón také vlastnictvím SVJ, nebo už je ve výlučném vlastnicví majitele jednotky. Nevím to, nejsem právník, ale myslel bych si, že v takovém případě už by si pravidla užívání balkónu mohl určit majitel jednotky, u které je ten balkón (samořejmě pokud by neporušoval jiné zákonné i podzákonné normy), myslel bych si, že už by se nejednalo o společné vlastnictví SVJ. Ale asi by o tom musel rozhodnout nějaký soud, na takový případ zřejmě zákon nepamatuje.
Ačkoliv jsem (byl) militantním zastáncem toho, aby si o tom zda hospoda bude kuřácká či nekuřácká, rozhodoval její majitel, zde jednoznačně souhlasím s tím, že na základě žádosti sousedů může být někomu na balkoně/lodžii zakázáno kouřit. Zde už si nevybíráte jestli vám to vadí nebo ne a podle toho si můžete vybírat "lokál"... Když nemůžete dítěti ani pustit do bytu čerstvý vzduch, protože by se na něj valili mraky smradlavého kouře od souseda, to podle mě není v pořádku.
a co teprve dokáže zasmradit takový motorista! Právo kuřákům zakazovat kouření ať již kdekoli, by měli mít pouze ti, kteří jen chodí pěšky nebo jezdí na kole, nepoužívají dopravní prostředky jako auta, autobusy, vlaky, letadla či tramvaje, nemají zavedenu elektrickou energii a nic nespalují. A nesmí používat parfémy ani jíst moc zeleniny!
Vždy je to o ohleduplnosti. Když něco dělám, měl bych zvážit, zda tím někomu nevadím. Třeba nepochopím inteligenty, co musí o víkendu před 8h ráno vrtat díru do panelu. Ano, nic tím neporušují, noční klid dle zákona končí v 6:00, ale je to nutné? Deset minut dělají bordel, vzbudí celý dům, případně zbytek na*erou hned u snídaně a pak je celý den ticho. Přitom by si obrázek mohli přivrtat klidně ve všední den odpoledne, kdy je malá pravděpodobnost, že by někoho vzbudili třeba po noční. Totéž kuřáci a pejskaři. Najdou se experti, co před 6h ráno vyhodí čokla ze dveří a sami si pod okny zapálí cigáro. To jim vážně nedojde, že lidi před odchodem do práce větrají ložnice? Že část lidí ještě spí a nechtějí být buzeni jejich psem nebo hlasitými diskusemi více pejskařů? Nemluvě o tom, že je jim jedno, kde se ten pes vykálí. Zkrátka jsou buď blbí nebo zcela bezohlední. A dělat bezohledného z někoho, kdo se ohradí proti chudáčkovi kuřákovi? Snad není pochyb o tom, že větrat se musí a těžko mohu s oknem odejít jinam. Zato kouřit se nemusí a když už to dotyčný bez cigára nevydrží, může to řešit tak, aby tím nepřekážel druhým (třeba nestát pod okny).
Musím upozornit, že pro SVJ vzniklá před r. 2014 je závazné prohlášení vlastníka. Ve starých prohlášeních je obvyklé, že balkón je součástí bytu a náleží vlastníkovi jednotky, není společnou částí.
Vyjmenování společných částí v NV 366/2013 Sb. se vztahuje až na tzv. nová SVJ vzniklá podle NOZ. Jakési nařízení vlády, podzákonný právní předpis, mi nemůže "vyvlastnit" věc, která mi patří. A co mi patří je právě určeno v prohlášení vlastníka.Navíc se stále vedou spory, zda nařízení vlády je závazné a jestli i pro nová SVJ nemá prostě přednost prohlášení vlastníka.
Vždy je závazné prohlášení vlastníka, je to dokument, který by každý kupec měl přečíst, než se rozhodne jednotku, v něm definovanou včetně jejího příslušenství, zakoupit. Pak by se paní Marta z článku nedivila, že balkon není její a že sklepní koje taktéž ne. Toto by měl autor článku vědět a zmínit.
Vtipnější problém ale nastane, když se k Vám kouř z grilu/cigaret, dostává z vedlejšího domu....
Prohlášení vlastníka má přednost před NV č. 366/2013 Sb., to platí pro všechna SVJ. Pokud není v prohlášení vlastníka uvedeno např. čí jsou okna, pak se vychází z NV č. 366/2013 Sb. Otázka balkonů je složitější, v některých prohlášeních jsou výslovně uvedeny jako součást jednotky, nikoliv jako společná část. Z povahy věci je však balkon vodorovnou konstrukcí a ta je společná.
V článku (ale nejen tomto, všech tohoto typu) mi chybí jedna podstatná informace, která stále není známá - jak vynutit dodržování stanov. Můžeme si do stanov zavést pokutu. Ale když ji ten, kdo ji dostane, odmítne zaplatit? Nebude to on, kdo se bude pokutě bránit u soudu. On ji prostě nezaplatí a bude to muset být SVJ, kdo půjde k soudu, včetně dokazovací povinnosti, že vůbec mělo právo tu pokutu udělit a že má právo ji vymáhat. A vzhledem k tomu, že doteď není ani jasné, jestli má družstvo nebo SVJ vůbec právo tu pokutu do stanov zavést...
Jinak k diskuzi: I já patřím k těm, kteří si myslí, že dneska je strašně málo tolerance. Všichni všechno chtějí po svém bez ohledu na cokoli a kohokoli.
Lidi by si ale hlavně měli uvědomit (a je jedno, jestli v paneláku, nebo v rodinných domech na vsi), že výchozí, a přitom všemi žádaný stav je mít doma ticho, čistý vzduch a jen přirozené osvětlení. Pokud chci dělat něco, čím tento výchozí stav naruším, měl bych automaticky přihlížet k zájmům těch, komu tento stav narušuji. Je jasné, že jsou věci, které tu základní pohodu naruší automaticky (pračky v koupelnách, vysávání dnes tolik oblíbených plovoucích podlah - soused nad námi, kterého taky nikdo v domě nemá rád, má v obýváku dokonce dlaždice nalepené přímo na beton –, zvuk padajícího odpadu ve stoupačkách atd.), ale je přece morální povinnost každého snažit se takové věci minimalizovat. Prát se musí, odpad ve stoupačkách bude slyšet. Ale je nezbytné v koupelně "zpívat" a řvát na celý dům? Musí kuřák kouřit všem do oken? Když dítě po bytě běhá, dupe a skáče, nebudeme mu v tom bránit a budeme všem říkat, že je to normální projev dítěte?
Jak tady někdo píše - bydlení v paneláku má svá specifika. Chce se dítě vyběhat, vyskákat a vydupat? Ať jde ven. Chce kuřák smrdět? Ať si smrdí, nikdo mu nebrání, ale tam, kde nikoho nebude obtěžovat. Chce hlasitě zpívat? Klidně, ale holt musí zainvestovat do své koupelny tak, že se to nebude šířit po domě.
Nikdo nemůže všechno. Pokud si chci užívat takové nadstandardy, které mají potenciál být obtěžující, musím přece udělat všechno, co je možné, aby k obtěžování nedocházelo. A když dojde a někdo mi to přijde říct, snad se zařídím tak, abych ho neobtěžoval, ne, že mu odpovím "a jako co, já si tu můžu dělat, co chci". A to se dostáváme k tomu druhému, co tady někdo napsal - všichni mají plná ústa práv, ale nikdo nezmiňuje povinnosti.
To je přesně ono, odhlasovat mohu, co chci (i na schůzích SVJ), ale.... je to nevynutitelné. Pokuty nikdo nezaplatí a ve výsledku se soudit SVJ nebude, protože na to nejsou peníze ze společného rozpočtu a zákonné podklady pro takové jednání. U nás je ten samý problém, prasata spolubydlící dokonce kouří i ve výtahu a nikdo (ani požární kontrola) s nimi nic nesvede... smějí se nám dál do obličeje a kouří dál.... Jedině vzpnout výtak a nechat je tam zadusit , to by snad pomohlo.... jinak bohužel, stanovy SVJ jsou stejně jako domovné řád jen cár papíru, kde si dodržování prostě nijak nevynutíte.....
A nebo ať autor úkáže na nejaký judikát, kde je tomu jinak ??? O žádném takovém rozhodnutí bohužel nevím.
Více méně souhlasím, až tedy na pasáž o dětech, pravděpodobně je nemáte nebo už je to dlouho a nepamatujete.
Většinou se to nedá udělat tak, aby mohly být děti celý den venku, kde si můžou dupat a skákat dle libosti. Někdy holt děti musí být zavřené větší část dne doma a když jim člověk nevrazí na celý den tablet aby mohly ležet a mačkat tak prostě běhají a dělají lomoz. I přes časté napomínání ať nedupou je prostě nezastavíte. A nutit je sedět u nějaké elektronické kraviny aby náhodou nerušili souseda během dne dupáním prostě nebudu. Naštěstí děti v noci spí.
Zajímavé, souhlasíte, ale ne v tom, co se vás týká. Tedy v tom, že vaše děti dělají bordel. To, že nezvládáte výchovu vašich dětí, vaše sousedy nezajímá. Evidentně nemáte u dětí autoritu, možná jste jim ani nevysvětlil, Odware, proč nemají dupat! Dětem je to třeba vysvětlit, aby věděly, proč to nemají dělat, ne jim to jen zakázat. Nebo zkuste děti zabavit sám, Odware, když jim nechcete dávat tablet do ruky (s čímž souhlasím). Vy si jich evidentně nevšímáte a jen je občas okřiknete. To znám i z našeho domu. Děti vypustí do atria a ty tam nezřízeně řvou a dělají bordel. Ale již jsme to vyřešili a je tam klid. Moje sousedka nade mnou si také nevšímala svých 2 dcer. To, že občas chvíli dupaly, jsem toleroval, ale jednou navečer, když to trvalo cca 2 hodiny, jsem za sousedkou zašel a řekl jsem jí to. Od té doby je klid. Takže to jde. Někteří lidé by neměli mít děti.
Slyšitelnost dupání je částečně i problém zdejších ošizených konstrukcí novostaveb a dále "móda" nemít koberce, které to alespoň trochu zatlumí. Když jsem byl na návštěvě v novostavbě (byt za 8 mio v Praze), tak tam bylo slyšet naprosto vše nejméně ze dvou pater nad námi. Zajímavé je, že v levnější novostavbě ve Frankfurtu nikoli.
Co vlastně dělá kuřák, který se postaví na lodžii, balkon, nebo se postaví ven, pod okna paneláku a kouří? Přeci CHRÁNÍ SVŮJ BYT A SVOU RODINU OD JEDOVATÝCH ZPLODIN ZE SVÉ CIGARETY A SVÉ ZÁVISLOSTI. Kuřáci tomu říkají ohleduplnost, ale nedojde jim, že jsou ohleduplní jen ke svému bytu, a všichni, kdo měli otevřené okno, mají doma od nich nakouřeno. Je divné, že se to sousedům, kteří mají ve dne v noci od kuřáckých sousedů doma stále nakouřeno nelíbí? Vždyť ti sousedé nechtějí vůbec nic jiného, než ti lodžioví kuřáci : taky nechtějí mít v bytě nakouřeno, nechtějí tedy žádnou specialitu, chtějí to samé, co ti kuřáci, kteří jim z lodžie kouří do jejich bytu, CHTĚJÍ MÍT V BYTĚ TAKY NENAKOUŘENO. Stačí, když budou kuřáci kouřit tak, aby svou závislostí neobtěžovali lidi kolem. Vždyť půlka domu si nemusí užívat každou cigaretu někoho, kdo se sám dobrovolně rozhodl kouřit, ale bojí se kouřit ve svém bytě, tak kouří do bytu všem okolo... Ať si kuřáci kouří kolik chtějí, ale ať neobtěžují všechny kolem. Obyčejná lidská a sousedská ohleduplnost kuřáků a použití jejich mozku...
Vážení,nezdá se Vám této debata malicherná? Nechci obhajovat kuřáky, i když je to jistým způsobem
diskriminace. Zvážili jste co se vám dostává do bytu se vzduchem, zrušte auta ty kouří mnohem víc, zrušte průmyslové objekty ,komíny, městskou dopravu, atd. Není těch pár cigaret prkotina proti tomu předešlému?_ Nebo nám jde jen o naše ego?
Škodlivost pasivního kouření je jenom druhotný argument. Důvod, proč to lidem vadí, je, že je to cítit a není jim to příjemné, ne proto, že to škodí zdraví. Jde o obtěžování a v takovém případě je ten, kdo ho způsobuje, povinen se mu vyhnout, a je úplně jedno, jestli jde o zápach, hluk, nebo to, že někdo vylévá z balkonu kýbl plný špinavé vody z vytřené podlahy, kterou vám vítr spolehlivě rozdistribuuje po zasklení balkonu nebo přímo po balkonu, když máte otevřeno.
Celý článek se dá snadno zobecnit s trochou nadsázky jen tím, že se kouření vymění za obtěžování obecně. Obtěžování nemusí být ani přímo zdraví škodlivé, a přesto ho nikdo nebude chtít podstupovat, natož pak dlouhodobě někde, kde se očekává, že člověk bude mít svou vlastní relaxační zónu.
Nezdá. Když bydlíte sice v paneláku, ale v čistém prostředí u lesa a jste obklíčeni kuřáckými rodinami, tak se bojíte svým dětem vyvětrat, nebo nechat přes noc pootevřené okno. Taková jedna rodinka vybání za den a noc klidně 60-80 cigaret, ale ne u nich doma, na balkoně, ať si to užijou ti okolo, oni doma nesmějí mít nakouřeno. A i lidé ve městě. Stačí jim právě to ostatní, proč by měli mlčet k tomu, že někdo se rozhodne kouřit, ale protože jsou z kouření zdraví škodlivé splodiny, tak aby kuřák uchránil svůj byt, postaví se na lodžii-balkon-pod okna a myslí si, že je vyřešeno. Není vyřešeno, nakuřeno v bytech místo kuřáka mají jeho sousedi. A jak k tomu přijdou? Oni se kouřit nerozhodli, a přesto bydlí v zakouřeném bytě. Kuřák se sám rozhodl kouřit, pořídil si závislost, ale doma svůj kouř nechce a klidně obtěžuje svými jedy všechny kolem a ještě dokáže být rozčilený a udivený z toho, že ti okolní jeho cigaretový kouř ve svém bytě nechtějí a vůbec nechtějí ani vědět nic o tom, že on je závislák. Ať si kuřáci kouří, ale sami, a ať si dávají velký pozor na to, jestli svými jedy neobtěžují okolí. To se každý tváří jako inteligent a lidumil na úrovni, nejmíň se třema vysokýma školama, ale není schopen domyslet, jak se vlastně bezohledě chová. Máme snad začít vykonávat potřebu na balkoně (dle kuřákových rad je totiž balkon jeho a on si na něm může dělat co chce bez ohledu na to co to působí ostatním - tak ti ostatní tedy taky můžou) a nebrat ohled na to, že to bude padat a téct sousedovi kuřákovi na hlavu, cigáro a na lodžii? Jednou vyzkoušeno po předchozích prosbách a snahách o domluvu s vysypáním odpadu na velectěný kuřákův prostor. To bylo řevu. My jsme měli mít jeho nechtěný jedovatý odpad až v posteli 80x ve dne v noci... Po dvouletém vysvětlování, že tu jeho cigaretu zase máme my doma a že to není řešení, ať si klidně kouří, ale ať neobtěžují, že my taky chceme mít doma nenakouřeno, stejně jako oni a chceme s nimi v dobrém vycházet, máme pokoj - tři kuřácké rodinky pochopily.
To že balkony jsou společné neví každý, ale to mne neudivuje.
Co mne udivuje, je způsob řešení obtěžujícího kouření. Měli jsme stejný problém, tak jsme zašli za sousedem, vysvětlili jsme si to. On přestal kouřit z okna, z kterého nám šel kouř do ložnice. My zase zavřeme v obýváku, když kouří.
Stále si myslím, že jsme lidi a domluvíme se. Právní kličky jsou až to poslední. Nikdy neutuží dobré vztahy.
Já bych ještě zakázal vaření při otevřených oknech a vůbec i chození po schodech i výtah bo je to obtěžující smrad a hluk. No nevím jestli se k tomu má cenu vůbec vyjadřovat. Králíkárny se stavěli už za totáče a hulilo se vždy někde a vůbec se to neřešilo. Jestli mi někdo chce tvrdit, že mu vadí 5 minut závan z cigarety, tak už nevím co bych k tomu řekl. Pokud si někdo zapálí na balkoně, tak s tím nevidím vůbec žádný problém. To je jako kdybych řešil souseda, že mi vadí zápach z jeho vaření. Prostě to přejdu. Je to hovadina.
Copak vyprat a umýt vlasy, to je prkotina, ale zkoušel jste někdy vybílit místnost, ve které se třeba 20 let kouřilo? Když jsem dělala ve fabrice, obnovovaly a renovovaly se interiéry kanceláří. V jedné z nich byli 20 let silní kuřáci, kouřili tam v době, kdy to bylo ještě společensky přijatelné. Malíři v místnosti oškrabali staré vrstvy malby a vybílili. Do dvou dnů vylezly žluté fleky. Znovu malovali asi 3x, pokaždé vylezly žluté fleky, co fleky, doslova mapy. Pak to přestalo bavit i ředitele, stěny se natřely čímsi (tuším latexem), vymalovaly znovu a pak už teda fleky nelezly. Kdyby ale latex nepomohl, bylo by třeba omlátit omítku až na cihly a nahodit znovu, a jak říkali zedníci, kolikrát ty fleky vylezou do nové omítky ještě z cihel. A pokud máte v místnosti, kde se kouří, ještě textilie (např. závěsy, záclony), tak se zeptejte ženských, co to perou, jak "úžasně" se to pere. Už jen předeprání takových záclon je ňamka sama o sobě, to máte dojem, že z lavoru vylejváte bahno z celého Rožmberka.
Před časem jsem bydlel v nájmu v US. V nájemní smlouvě bylo přesně popsáno ukončení nájmu, a pokud v bytě byl kuřák, tak se musely osekat stěny až na cihlu, napustit nějakým chemickým sajrajtem, znovu omítnou a vymalovat, byly tam popsané postupy pro odsmradění podlah a ostatních součástí bytu - v podstatě musel kuřák provést na své náklady kompletní rekonstrukci bytu a vybavit ho novým nábytkem.
To dokládá jejich běžné chování.
Když kuřák čeká na autobus, tak si dá posledního šluka těsně před nástupem a kouř pak vyfoukne dovnitř. Zákeřnější kuřáci na zastávce MHD "ohleduplně" si jdou zapálit na její okraj, ale zásadně proti větru, aby toho jejich smradu ani jeden čekající nekuřák nebyl oproštěn. Pokud je tam kuřáků více, tak se rozestaví kolem zastávky, aby mohli svými smrady nekuřáky oblažovat i při změně směru větru.
V mém přechodzím zaměstnání si kuřáci chodili zakouřit zásadně k nádechu klimatizace, aby to smrdělo v celém baráku (když si tam už nesměli zapálit). Nepomohly cedulky s prosbami, se zákazy, nepomohlo ani oplocení (to bylo do druhého dne povaleno). Jestli tohle není důkaz záměrného a co největšího obtěžování nekuřáků, tak už nevím, co by jím mělo být.
v některých stanovách či domovních řádech kdysi bylo ustanovení, že se vlastníci/bydlící musí zdržet všeho (tedy i buzerací), co by obtěžovalo jiné vlastníky/bydlící nad únosnou míru. Nad únosnou míru nemůže kuřák, byť by hulil jednu za druhou přímo pod oknem, nikdy obtěžovat toho, kdo sám obtěžuje druhé výfukovými plyny ze svého automobilu, projíždějícího pod stejným oknem.
bydlime ve 4. patre a v 1. patre bydli kuraci kteri praviodelne kouri na balkone. smrad nam jde do celeho bytu a az do predsine. proto jsme zvazovali ze zakaz udelame a je-li to mozne nevidim duvod proc ho neudelat. proc mame byt terorizovani kuraky..??