Výhodnost kreditní karty je dle mého názoru více než problematická. Snad jen ve vyjímečných případech kdy jsou na ni vázány výhodné bonusy a kdyje útrata dostatečná, aby se bonusy vyplatily, tedy pro skupiny obyvatel s vysokými přijmy. A i tak je otázka, zda tyto výhody vyváží riziko. Stačí jednou propást bezúročné období, špatně připsat splátku, spozdit se, třeba i ne vlastní vinou, a veškeré bonusy jsou rázem "vykompenzovány" tučnými poplatky a pokutami.
Je to jako s malými dětmi a sirkami. Když někdo neumí s něčím zacházet, může si nadělat spoustu škody, když umí (a umí být i odpovídajícím způsobem opatrný) má v ruce užitečný nástroj.
Některé kreditní karty umí i automatické inkaso splátek (minimální, celkový dluh, dle nastavení), stačí mít dostatek peněz na účtu.
Samozřejmě, že banky do značné míry počítají s tím, že nezanedbatelná část klientů nesplatí vše v bezúročném období a je jen na klientech, jestli toto jejich očekávání splní.
Já mám kreditní kartu hlavně proto, abych mohl použít případnou rezervu např. pokud bych se dostal do problémů v zahraničí (uletí mi letadlo, tak mám z čeho zaplatit letenku, hotel, zdravotní péči,....) a nemusím tak při odletu řešit dostatek peněz na běžném účtu.
Jiným lidem zase vyhovuje pravidelný měsíční přehled plateb, atd.
Naopak jsou zase lidé, kteří utratí i to co nemají a kreditní karta je prvním stupínkem do pořadu Krotitelé dluhů. Ti by samozřejmě tento produkt používat neměli.
No, mít kreditní kartu jenom jako rezervu (a nepoužívat ji) může být problém (pokud se toto chování rozšíří). Já měl jako rezervu sjednaný kontokorent v KB, ale v minulém roce změnili podmínky a teď platí, že kdo kontokorent jeden rok nevyužije, tomu ho zruší. A pokud bude hodně lidí držet kreditky jen jako rezervu, určitě se banky zachovají stejně.
Je to mozne, nemam problem zaplatit kartou opravdu malou castku, od toho ty karty jsou, vzhledem k tomu, ze mam vybery z nekterych bankomatu zdarma (karet mam celkem 5), tak s sebou nekdy vubec nenosim penize, jen kartu. Nejmene jsem platil kartou 80 haleru, ktere si nakonec banka ani nestrhla :).
Zatim jsem narazil jen v zahranici, na posledni dovolene (prosinec/leden). Na Mnichovskem letisti supermarket Edeka bral karty jen pro platby od 5 EUR (Eura jsem mel v kufru a v kapse jen kartu s USD, tak jsem nakoupul u Mullera) a pak v Dominikanske republice, kde mi v supermarketu neprodali zmrzlinu za 100 DOP, protoze minimalni castka pro platbu kartou byla 300 DOP (150 Kc).
no, nevím jestli bych si vás vybrala být ženská. Každá školačka se dnes v rodinné výchově učí, že ideální počet karet u muže jsou 2. Méně znamená, že to bude nějaký chudák a víc je už podezřelé. Jinak platebn karty jsou dle mého určené k placení vyšších částek. Proto prudí s PINem, podpisem, ověřováním u banky a takovými trapárnami. Karta určená na platby 50Kč je takový to, co používají v jídelnách. Člověk jde, jde, ještě chvíli jde a zatímco jde, tak pípne a dále jde. Protože se tam nikdo o bezpečnost těch pár korun nestará. Tohle mít v obchodech...
Každá školačka se dnes v rodinné výchově učí, že ideální počet karet u muže jsou 2. Méně znamená, že to bude nějaký chudák a víc je už podezřelé.
Jen proto, že si někdo "vycucal z prstu" nějaké číslo neznamená, že je to správné.
Já na tom počtu netrvám, obvykle nosím s sebou dvě (debetku a kreditku) a dovedu si představit fungovat i jen s jednou . U debetky oceňuji hlavně možnost zdarma vybrat z bankomatu (a jako vedlejší vlastnost sbírání bonusových bodů), u kreditky okamžitou rezervu jak pro nutné případy tak nečekanou osobní potřebu (byť třeba ne nezbytně nutnou). Další kartu mám pro platby v cizích měnách (rozdíl v kurzech mezi mojí "nejlepší" a "nejhorší" kartou je asi 5 % a to je opravdu hodně), jednu pro případ velkého výběru hotovosti (už jsem "podojil" bankomat i o 240 000 Kč - z důvodu technického omezení většiny bankomatů, kdy jsou schopny vydat maximálně 40 ks bankovek muselo jít o 3 výběry po sobě, ze stejného bankomatu). Poslední mám "ze setrvačnosti" ke spořicímu účtu, kdy měl ještě dobrou úrokovou sazbu a měl jsem na něm "příruční" hotovost, tak aby byla rychle dostupná, dneska ale leží bez užitku v šuplíku.
Takže ano, mohl bych jich mít méně, ale proč, když jsou zdarma a něco mi přinášejí (ty čtyři určitě)?
dobre, omlouvam se, rozdilna zakladna frazi :) prvni na co si vzdycky vzpomenu je tohle: http://www.southparkstudios.com/clips/151247/fight-announcement T+0:39. Ve skutecnosti mi slo o ten system pro mikroplatby. Karet, karticek a clenskych prukazu ma dneska kazdej tolik, ze se tim podkladaji hrnky v kancelari.
Už ani nevím (nebylo to jen jednou co jsem platil stravenkou + kartou). Mám pocit, že v tomto případě jí to bylo buřt, ale u jiné jsem narazil, že to prý nejde (odmítla přiznat že to neumí).
Docela se mi líbil systém v McD u Mnichovského letiště - objednal jsem si Cheesburger v automatu, zaplatit 1 euro (nechtělo to ani PIN, ani podpis) a pak si ho s lístečkem šel vyzvednout k "expresnímu okénku".
Nebo také kreditka Visa Premium Banking od Raifky, ještě má navíc bonus program Exclusive. Načítají se vám body a ty pak lze vyměnit za různé věci (slevové poukazy a jiné).
Min. obrat je 3000 Kč za měsíc, aby vedení bylo zdarma. Jinak se platí 20 Kč měsíčně. Bohužel má nevýhodu, autorizaci podpisem. Často už ani pokladní nemají tužku u pokladen. A já si furt ne a ne zapamatovat, abych si s kartou nosil vlastní propisku.
Ale i karta bez čipu může být nastavena tak, aby vyžadovala primárně zadání PINu. Jako stará debetka od mBank. Podepisování je v dnešní době opravdu archaické a třeba z celé fronty v obchodě se nikdo přede mnou už nepodepisuje. Pak přijdu na řadu já, pokladní zjistí, že nemá tužku a já si připadám, že zdržuji frontu.
Nakonec je to ale stejne vec terminalu a obchodnika. Na dovolene jsem platil kartou Visa electron (ke sporicimu uctu Axa) a jen na podpis (hotel, supermarket). Co me ale prekvapilo, tak v tom supermarketu po me pri platbe cca 1200 DOP (600 Kc) chteli doklad totoznosti, nastesti jim stacila kopie pasu, co s sebou nosim.
Je zajímavé, že jsem skoro přesně odhadl reakci pana Chrze na předchozí komentář. Ano, kreditka není špatná věc, ale skutečně musí splňovat pár věcí. Hlavně musí být zadarmo, aby mohla skutečně sloužit jako rezerva. Pak by měla mít ještě nějaké přídavné služby, které by jí alespoň trošku zvýhodnili před debetkou. Měl jsem třeba Chytrou kartu od ČS a téměř všechny její výhody se ve výsledku ukázaly jako nevýhodné. Například program Sphere byl sice na mnoha obchodech a já jsem s ním počítal i na dovolenou, ale ouha, všude mi řekli, že jej uznávají pouze na zboží a služby, na které není již uplatněna sleva. A kdo hádá, že jak dovolenkový balíček a nebo zboží bylo označeno již zlevněné (někdy třeba o 1 - 2%) tak hádá správně. Vrátil jsem jí a kreditku už ne. Stejně to jednou musím zaplatit, tak to prostě zaplatím hned a je to.
Já souhlasím s panem Chrzem. Ono je to o tzv. rozpočtové odpovědnosti, samozřejmě ovšem ne v pojetí naší současné vlády. Osobně kreditní kartu používám už řadu let, mám ji navázánu na penzijní připojištění. V průběhu měsíce pro rodinu realizované nákupy takřka výhradně hradím touto kreditní kartou, po té, co obdržím měsíční výpis ke kartě, provedu si kontrolu a zadám úhradu z běžného účtu, který mám navázán na spořící. Proč se mi ještě nikdy nestalo, že bych "propásl" bezúročné období, "špatně připsal splátku", "zpozdil se" ("né vlastní vinou" už nechápu vůbec)? V tom je právě ta kázeň: V průběhu měsíce si pečlivě zakládám všechna potvrzení o platbách touto kartou a také si průběžně kontroluji zbývající stav úvěrového rámce. Úvěrový rámec je nastaven tak, že prakticky každý měsíc stačí na pokrytí běžných nákupů. V čem tedy může být problém? Asi skutečně jen v tom, že takovou kartu dostane do ruky člověk, který si přímo říká o problém. Rozumný člověk musí přijít na to, že použití takové karty při dodržení pravidel může být výhodné, i když, jak se praví v článku, určitě z toho nezbohatnete. Já říkám, že ale určitě nezchudnete, ale něco ušetříte, pokud ta pravidla dodržíte.
Osobně považuji úsporu, do 1000 Kč/rok, za předraženou záležitost - vzhledem k nepřirozenému chování ke kterému mne bude kreditka nutit. Radši si strčím každý měsíc do kapsy pakl tisícovek a budu platit vše cash.
Podle mé dlouhodobé zkušenosti, je "koncové souhrné vyúčtování" stejné, nebo je u karet dražší. Žádný karetní program, a málo který slevový program stojí za účast. Když účast tak nepodmíněnou a nejlépe anonymní.
Kreditka má splatnost cca 50 bezúročných dnů (jak která, abyste mne nechytal za slovo). Nepředpokládám, že budete takovou dobu na dovolené. Pokud ano, stejně si to musíte nějak ošéfovat, třeba placení elektřiny, nájmu, inkasa atd. No tak tomu, co Vám vybírá schránku, prostě řeknete, aby vám dal mailem vědět, když vám dojde pošta. Na váš pokyn to rozbalí, naskenuje, pošle a vy si to přes internetbanking nebo jinak zaplatíte. Vy v tom vidíte nějaký problém?
Jarmilo, Jarmilo... "Kreditka má splatnost cca 50 bezúročných dnů"... Ale od 1. dne v zúčtovacím období, víme?
Takže zúčtovací období začíná dejme tomu 11. v měsíci, 10. následujícího měsíce banka vyhotoví výpis, než bolševická Česká pošta donutí své šneky k pohybu, tak to trvá nějaké 2-4 dny, takže výpis dostanete reálně nějakého 13.-15., a 25. je datum splatnosti (uvedené datumy jsou naprosto konkrétní, kreditka VISA Partner+ České šiditelny), což může být neděle nebo pondělí...
A že může být někdo na dovolené od 12. do 24., to už, doufám, předpokládáte?
Tak od toho tady tenhle server je :)
Některé kreditky jdou dokonce "přebít". Příklad: mám úvěrový rámec 30 000 Kč, chci koupit něco za 40 000 Kč. Takže nejen, že splatím celý dluh na kreditce, ale pošlu tam o 10 000 Kč navíc. Nyní můžu kartou zaplatit celých 40 000 Kč. Toto umožňuje např. kreditka mBank. Stejně jako debetní karty má naprosto libovolnou možnost nastavení limitu (jen platebního, ne kreditního rámce) a to zdarma a on-line v IB.
Pozor, některé banky naopak za toto "přebití" pokutují, nebo neumožňují provést platbu převyšující úvěrový rámec, nebo nějaký jiný - interní limit!
Překročit úvěrový rámec by karta opravdu umožnit neměla (výjimka je např. Citi, která to o několik set korun umožňuje, aby pak nepozorného klienta mohla zkasírovat o 550 Kč pokuty). Já jsem měl ale na mysli zaplatit kartou větší částku, než je úvěrový rámec, ovšem bez jeho překročení.
Tedy ten případ - úvěrový rámec 30 000 Kč. Chci věc za 40 000 Kč. Tedy na "vyrovnanou" kartu pošlu ještě navíc 10 000 Kč a pak budu moci zaplatit věc za 40 000 Kč (a přitom úvěrový rámec nepřekročím, protože tím, že jsem byl "v plusu" 10 000 Kč budu nyní dlužit 30 000 Kč, na což úvěrový rámec stačí).
Tohle mBank umí, ale neumí to všechny banky.
Toto mi dělala Moje peněženka od České pojišťovny. Navíc měla měsíční vedení účtu za 40,- Kč, takže moc výhodná nebyla. Na splacení tam byl necelý týden, to bylo dost kruté, takže šla asi po 3 měsících provozu z domu.
U Citi si to už přesně nepamatuju, ale tam je na zaplacení času dost, tuším kolem 3 týdnů. Má vedení účtu zdarma, ta se dá skutečně používat jako rezerva v nouzi.
to je o zvyku. Mě banka těma svýma výpisama akorát prudí, ale oni že je musí posílat, že je na to zákon. No, když to platí oni... Jinak s tím taky nemám nejmenší. Jednou za čas přijde výplata, přijde SMS od banky, tak lapnu k počítači, potvrdím splátku kreditky, potvrdím hromadný příkaz na všechno ostatní, nechám na účtě svých 5-10k a zbytek rozešlu podle velikosti na spořící účet nebo akcie. Všechno zapíšu do notýsku, porovnám s minulým měsícem, zkontroluju když se mi některý účet změní jak by neměl, zkontroluju dlouhodobý plán, zavřu notýsek a jdu se tešit na další SMS. To je o zvyku. Ještě se mi nepovedlo něco někdy vynechat.
Ač kreditní kartu mám cca tři roky, musím přiznat, že tento problém jsem ještě neřešil. Před odpovědí jsem se také musel podívat do výpisu, jak to tam vlastně mám. Takže: zúčtovací období - 25. v měsíci, datum splatnosti - kolem 10. v měsíci. Jak jsem psal výše, platím vše, co jsem v předchozím měsíci uhradil, takže do stanoveného data splatnosti uhradím celou částku. Výpis mi chodí tak dva-tři dny po 25. v měsíci, takže mám času dost. Samozřejmě, mohl bych být v době od dejme tomu 28. do 10. následujícího měsíce na dovolené, zatím se to ale ještě nestalo, vždy jsem měl dovolenou v jiném termínu, eventuálně dovolenou kratší. Považuji za dost nepravděpodobné, že bych odcestoval a vrátil se právě v té době. Pokud by tomu tak ale bylo, tak přeci vím předem, že mám nějakou povinnost v době, kdy nebudu doma a nebudu mít k dispozici výpis, takže si to předem zařídím tak, aby ta platba proběhla. Nejsme analfabeti, takže takovou platbu umí udělat ostatní členové rodiny. A protože mám dospělého syna, u něhož není předpoklad, že by s námi ještě cestoval na dovolenou, toto jako nepřekonatelný problém nevidím.
Já to řeším automatickou 100% splátkou.
přijde mi ID, následně výplata. o pár dní dýl je nastavena automatická splátka kreditky. S tím co zůstane na účtu nějak naložím (spoření na stáří, investice, něco v hotovosti pro běžné použití). Celý měsíc pak zase platím v obchodech kreditkou. Zatím jsem jen 2x měl platbu vyšší než ID a výplata dohromady, ale to byly plánované výdaje - hned jsem si převedl rezervní peníze ze SÚ abych nezapomněl na splátku kreditky.
Mám kreditku pěkných pár let a nic z uvedeného katastrofického scénáře se mně ještě nepřihodilo.
Jediný problém jsem měl cca před 5 lety, kdy jsem požádal o vydání kobrandované karty místo normální, a trotlové z UCB mně tu normální zablokovali, aniž by se obtěžovali mne informovat. Což vyřešila změna banky :-D.
Ano, to je sen bank - rozsirit pouzivani platebnich karet, nejlepe aby lide platili vsechno pres karty. Shrabnou pekna 2-3% z tohoto obratu a jeste vydelaji na terminalech pro sve obchodniky.
Kdyby se klientum strhaval poplatek za pouziti karty primo, to by byl rev! Kdyz se to strhava obchodnikum, tak je to v poradku - co zakaznikovy oci nevidi, to zakaznika neboli.
No, kdyby se měl poplatek strhávat zákazníkům, tak by taky obchodníci museli zákazníkům vyúčtovat náklady na zpracování hotovosti (které jsou taky nenulové).
A ony asi ty poplatky za příjem platby kartou jsou víceméně shodné s náklady na hotovost - jinak by je obchodníci nepřijímali.
Já mám ale opačný příklad - v e-shopu DatArtu je platba kartou zadarmo, ale platba hotovostí při převzetí za 15 Kč. To taky ukazuje, že i přes poplatky jsou karty pro obchodníky levnější než hotovost.
Nejdůležitější věc je uvědomit si, že není všechno u všech stejné. To, co platí pro jednoho, neplatí pro druhého.
Různě velké obchody mají různé náklady s různými platebními metodami.
Co to je náklady na hotovost? Pro malý obchod je to to, že pan majitel odpoledne vezme tržbu a odnese ji do banky. Kolik ho to stálo? No z jednoho pohledu 30 minut práce, takže třeba 1000 Kč na ušlém zisku (mohl dělat něco jiného), z druhého pohledu vůbec nic, protože přímé náklady tam být nemusí (pokud jim tam nedonesl pytel drobných). Různí majitelé jsou různě vytížení a u některých by ten teoretický ušlý zisk vůbec nešel proměnit v reálnou tisícikorunu.
Navíc obchod hotovost přijímat MUSÍ, takže fixní náklady na zpracování hotovosti jsou dané a nemůžete se jich zbavit. A třeba u toho malého obchodu jsou variabilní náklady na zpracování hotovosti (téměř) nulové, protože majiteli je jedno, jestli do banky nese 10 nebo 100 tisíc. A ty fixní náklady pochopitelně zákazníkům účtuje - v ceně zboží. Stejně jako je v ceně zboží započítán nájem a elektřina a plat pomocného prodavače.
Pokud se malý obchodník rozhodne přijímat platby kartou, tak to VŮBEC nemusí znamenat, že má náklady na platby kartou víceméně shodné s náklady na hotovost. Prostě si ekonomicky spočetl marginální zisk z takového kroku. A třeba mu vyšlo, že ty náklady budou 3x takové - ale při zvýšení obratu celkově pořád vydělá - takže to zavede. Čili v praxi je to tak, že malí obchodníci, kteří přijímají platební karty, tak preferují tu hotovost, protože je pro ně levnější (fixní cenu už mají zaplacenu za hotovost i za karty, ale u karty mají variabilní náklady, které u hotovosti téměř nemají).
Situace u obřích obchodů a řetězců je naprosto odlišná. Hotovost fakt nemůže nosit ve volné chvíli do banky majitel. Musí si nasmlouvat přepravní službu a její cena se (kvůli pojištění) zásadně odvíjí od množství té hotovosti. Čili řetěze mají s hotovostí velké variabilní náklady a přijmout platbu v hotovosti vs. kartou už je pro ně jenom rozdíl mezi jedním a druhým variabilním nákladem.
Pozorováním praxe lze zjistit asi následující: Ty náklady na platby kartou nejspíš budou i pro řetězce o něco vyšší, než náklady za platbu v hotovosti, protože řetězce přistupovaly k zavádění přijímání karet postupně - např. Kaufland to zavedl snad někdy až loni, nebo předloni. Nejspíš poté, co si díky své velké síle dokázal vyjednat lepší podmínky.
Stejně tak e-shopy prodávající zboží s velmi malou marží (typicky počítačové komponenty) začali přijímat karty velmi postupně - až se hodně zvětšily a hodně rozšířily záběr prodávaného zboží. Navíc většinou dlouho platbu kartou nějak znevýhodňovali (čili evidentně zřídili platbu kartou, aby získali více zákazníků a zvětšili si obrat, ale platba v hotovosti pro ně byla výhodnější).
Variabilní náklady na přepravu hotovosti jsou nepochybně značně nelineární a obchod (který se snaží prodávat levně) musí být evidentně hodně velký, aby kartu a hotovost "plně zrovnoprávnil".
Příklad s datartem, který znevýhodňuje platbu v hotovosti na pobočce je ojedinělý. Pokud nějaký e-shop znevýhodňoval nějakou platbu (na pobočce), tak to byla karta. Těžko říct, proč to datart tak dělá - ne všechno má přímočarou logiku. Zažil jsem, že jeden obchod zkracoval otvírací dobu, aby měl menší obrat a zisk - aby spadl do jiného daňového pásma a paradoxně vydělal více. Třeba má datart tak postavené smlouvy na přepravu hotovosti, že je u prodejen blízko nějakým limitům a kdyby je překročil, tak platí mnohem více a tak se snaží nenavyšovat množství hotovosti na prodejnách o hotovost z e-shopu.
kdyz zminujete pocitacove komponenty... tohle mi udelala t.s.bohemia. Po 10 letech zavedly platbu kartou a po mesici provozu (asi jim tam pak zacali chodit lidi nebo co) rekli, ze za platbu kartou bude castka o 1% vyssi. Ale je to jedine j obchod, kterej takovou podivnost ma, ted nevim co si mam myslet. Zrovna tam, kde clovek plati tisice az desetitisice :/
Jak píše kolega, náklady na příjem a zpracování hotovosti jsou do značné míry fixní. Pracoval jsem v jednom řetězci, kde tržbu odnášela do banky vedoucí, v době, kdy byla prodejna méně vytížená, nebo v/místo polední pauzy či po pracovní době (když nestíhala). Náklady na práci tedy 0. Náklady na vklad hotovosti na účet nevím, některé banky mají i zdarma.
Něco je to u hyper-super-mega marketů, které ale platí bance naprosto jiné poplatky.
To je věcí obchodníků. není přeci nic tajného na tom, že každý obchodník má sjednány s bankami jiné podmínky. A ty podmínky jsou pečlivě střeženy před zveřejněním. Pečlivěji, než státem utajované "přísně tajné". A většina obchodníků je samozřejmě ráda, když zákazník platí kartou, neb statisticky nakoupí více, než když musí hlídat, aby měl v peněžence dost hotovosti.
Ja bych ty podminky oznacil spise jako neverejne, nez prisne tajne, ale budiz.
K velikosti nakupu - to neni jednoznacne. Je sice pravda, ze vetsi nakupy jsou ty, ktere jsou placene kartou, ale na to se da divat z opacneho konce (ne kazdy plati ii korunovy nakup kartou jako ja :) ). Zakaznik navic nemuze utratit vic, nez jsou jeho prijmy; muze si sice pujcit, ale pujcku musi zase vratit a to ii s urokem a o to muze priste nakoupit mene. U prodejcu zamerenych na turisty je to jasne (ten kolikrat ii pujde jinam, kdyz nebude moct zaplatit kartou) u bezneho zakaznika to tak jednoznacne byt nemusi. Bude sice nakupovat vice impulsivne, ale v souctu to nebude vic.
Byly doby, co jsem používal běžně kartu ke spořicímu účtu (eMax u mBank). Ale jak šla doba a úrok do věčných lovišť, pořídil jsem si kreditku - Premiakartu od ČP, resp. Homecreditu...a de facto to dělám, jak je v článku naznačeno, k tomu, co jde platit kartou, používám kreditku, pak ji splatím ze spořicího účtu. Za ten rok, co ji mám, mě zaplatila několik splátek životka (je pravda, že jsem se občas rozšoupl...zájezd, spotřební zboží, takže v součtu za rok slušná útrata) a já mohl peníze použít jinak...takže jestli ty peníze mám nacpat obrazně řečeno bance jako provizi za platby debetkou, to raději opravdu kreditku a o provizi se s bankou šábnu :-). A to nejsem žádný zbohatlík, jen obyvatel s příjmem lehce nad hranicí průměru. Ale fakt je, že to chce používat s rozumem.
ja mam sluzebni kreditni kartu, ktera je na me jmeno a jsem zodpovedny za platby. Kdyz odjedu na sluzebni cestu a necham tam 1000 Eur za hotel za 14 dni, tak zaplatim kreditkou. Firma mi pak posle 1000 Eur na muj osobni ucet a ja pak musim tyto penize uhradit na Amex. Nic moc, ale mame to tak.
Kartu muzu pouzivat i k soukromym ucelum. Nevyhoda, je to dluh na me jmeno, takze kdyz jdu do banky pro hypoteku a zeptaji se me, mate nejake kreditni karty, tak musim rict: 'ano, mam'.
A proč ne? Já třeba u sebe nerada nosím hotovost. Na kreditce mám rezervu kdykoli k dispozici. Byli jsme na Slovensku na dovolené. Opět v kapse minimální hotovost. I naskytla se příležitost jít v Kežmarku na zajímavou místní akci, ale já na to u sebe momentálně neměla zdroje, Posloužila karta a po návratu jsem částku vyrovnala. Když mám vedení karty zdarma, je to jako rezerva příjemné, Hlavně proto, že je to v kapse a nemusím nikde složitě žádat, pokud potřebuju. Jak se ale píše výše, je třeba tuto rezervu používat s rozmyslem, ne ji každý měsíc podojit do dna a pak se divit, když mi na dveře zaklepe exekutor. Pokud to nechcete nebo neumíte používat, pak je lepší to nemít.
No tak to chce myslet a tyhle věci platit z běžného účtu a kreditkou dělat všechno ostatní.
Pokud bude hodně zle, tak můžete z kreditky peníze i vybrat. Pochopitelně u většiny kreditek je takový výběr dost znevýhodněn a většinou se takto vybrané peníze nepočítají do bezúročného období - ale různé kreditky to mají různě (a často i jinak u výběru z bankomatu a u cashbacku). Je to nevýhodné, ale pořád lepší mít v záloze nevýhodnou možnost, než když v záloze nemáte nic a jiné likvidní prostředky nemáte.
Zajímavé. A kdo mi zabrání, abych dluh kreditky (za minulé období) nesplatil přímo z té kreditky?
Tedy, že buď
a) udělám převod přímo na účet kreditky, nebo
b) udělám převod na svůj běžný účet a něj to potom normálně převedu na účet kreditky.
Měl jsem zato, že toto je jedno z důvodů, proč banky nedovolují dělat z kreditního účtu převody - minimalizovalo by to šanci, že jeden měsíc nebudu na dluh kreditky mít a chtě nechtě mi naskočí úroky. V tomto případě mám už z principu vždy dost peněz na zaplacení dluhu a bance zbývá pouze šance, že prostě zapomenu, nebo nebudu fyzicky schopen to udělat.
Chápu, že nejste GE, ale nevíte, proč to tedy povolují v bankomatu a proč to nepovolí i v internetbankingu či na přepážce (pochopil jsem, že to jde pouze z bankomatu)?
Zajímavé. A kdo mi zabrání, abych dluh kreditky (za minulé období) nesplatil přímo z té kreditky?
Tak tohle mě nenapadlo :D, teda na co lidi dneska nepřijdou :). Kreditku GE nemám, ale předpokládám, že tento převod se počítá do úvěrového rámce. Pokud bude např. 30 000 Kč a já je vyčerpám, tak už nebudu mít co poslat. Ale jestli bude např. 15 000 Kč, tak převodem se dostanu na 30 000 Kč, čímž těch 15 000 Kč vyrovnám a budu mít zase 15 000 Kč (plus těch 10 Kč). Tedy dokud nevyčerpám více než 15 000 Kč, budu moci tento dluh za 10 Kč měsíční poplatek neustále valit před sebou, to by se mohlo vyzkoušet. Mám známou co má u GE kreditku a peníze aktuálně potřebuje, zkusím se jí zeptat, jestli to nechce vyzkoušet.
Proč jen z bankomatu? Nevím, těžko říct. Možná počítají s tím, že to lidi normálně neví, možná že při tom převodu si hned i něco vyberou (když už jsou u té krabice,...).
Tak pochopitelně by to fungovalo jenom na dluh do výše poloviny úvěrového rámce. Já sám se k polovině úvěrového rámce dostanu málokdy, takže jsem to bral ze svého pohledu.
Vás to nenapadlo? No víte - já když si kdysi vyřizoval první kreditku, tak jsem paradoxně myslel, že to je normální a fungující způsob, jak dluh na kreditce točit. Když mi paní na pobočce řekla, že se z kreditního účtu nedají dělat převody, tak jsem se cítil tak trochu, jak když mi řekli, že dárky nenosí Ježíšek :-D
no, je jasny, ze si clovek musi dat pozor. Tohle maji k te GE kreditce (treba zpoplatnenou zmenu PINu neznam, to by me dostalo):
Změna PIN na bankomatech GE Money Bank a.s. 49,- Kč
Úhrada splátky přes bankomat GE Money Bank, a.s. 20,- Kč
Dotaz na hotovostní zůstatek prostřednictvím bankomatu ostatních bank v ČR 10,- Kč
Přehled o použití karty prostřednictvím bankomatu GE Money Bank v ČR 10,- Kč
clovek zmackne ze zvedavosti tlacitko a uz plati...
A proč - to snad ne? Takže vy máte rezervu 20 - 50 tisíc na běžném účtu?
A není to málo Antone Pavloviči? Kdybyste měl k tomu 50 tisícovou kreditku, tak máte rezervu o 50 tisíc větší.
Kromě toho - 20-50 tisíc rezerva na běžném účtu? Tak buď máte na svém běžném účtu hodně velké obraty, nebo se fakticky okrádáte, že tu rezervu nemáte na nějakém spořícím účtu
Dnešní "spořící" účty a termínované vklady jsou na tom dnes tak, že ani kdyby vám přebývaly statisíce (dokud to nebude 500 a více) tak na úrocích nezbohatnete. Krátkodobé úložky nestojí za řeč vůbec (koruny ročně), no a ty dlouhodobé (dnešní vklady) v zásadě také ne (jednotky tisíc ročně, doba uložení zpravidla dva a více let).
To už je lepší s volnými penězi hospodařit, hazardovat, nebo je někomu půjčit.
no i to zaplati ucet v bance, vcetne SMS, nejake lepsi karty a vybery z bankomatu :) Me taky prijde lepsi, kdyz se penize vali za 2% nez za 0%. Jinak nic proti planu mit rezervy na beznem uctu a platit debetkou. Nevim co by mi zrovna to prineslo navic, ale taky se tak da zit. Ale jsou rezervy a rezervy. Jedna vec je, kde vezmu penize kdyz se mi rozbije nb a pujdu si do obchodu pro novej a druha vec, kde vezmu penize, kdyz se mi nebude chtit rok pracovat.
Termínovaný vklad (srovnání dle Měšce):
- průměrný zůstatek 50 000Kč
- výpovědní lhůta 3 měsíc (je to rezerva pro naléhavé situace)
- předpokládaná doba uložení 1 rok (doufáme, že naléhavé situace se konat nebudou)
Poznámky:
- Nejsem si jistý zda všechny, v tabulce uvedené produkty, lze použít s tak krátkou výpovědní lhůtou. Navíc, bez omezení minimální dobou uložení. Je možné že tato kritéria nemá Měšec zapracována.
- Dobře se podívejte, jak velkého zisku dosáhnete u většiny známých bank. Opravdu vám, omezení disponovat okamžitě těmito penězi, stojí za tuto cenu?
Je fakt, že dneska to není žádná sláva, ale ještě před rokem byly na spořících účtech úroky o dost větší. A pamatuji, že jeden čas byly zase zajímavé úroky na termíňácích (takže se vyplatilo část dát na termíňák a část pro větší likviditu nechat na spořícím účtu) - proto jsem ten termíňák zmínil. Já obhajuji celkový koncept - který je IMHO dlouhodobě výhodný (tedy, že ten malý zisk za to omezení stojí).
Koruny ročně? Tolik?? Tento týden jsem měla dojem, že se konečně stávám kapitalistou a příjemcem pasivního příjmu. Přišly mi úroky za částku, zapomenutou na vkladní knížce Poštovní spořitelny. Zbohatla jsem o celé 3,- Kč! Ještě k tomu trochu doložím a půjdu se rozšoupnout hořčicí po vzoru p.Chrze. Nebo že bych si radši koupila dva rohlíky v Lidlu? :-)
Spořící účet na tři koruny? Kdo se s tím má crcat, to radši dva rohlíky v Lidlu. A pokud to bylo na tu zapomenutou částku, tak ta tam byla záměrně. Ještě doma budujeme a jeden nikdy neví, co bude kolik stát a co bude třeba přikoupit, co nepůjde zaplatit přes net-banking a musí býti placena keš. Takže taková menší příruční rezervička, no. Stejně tam už není, byly třeba nové pneu a další díly do auta.
Výhody kreditky jsou myslím jasné, já ji mám asi 3 roky ( bonusová Visa AXA embos. k PF AXA) , platím ní už vše , co lze (často i za příbuzné a známé a o od nich si vezmu hotovost), mám nastavené inkaso 100% dlužné částky, samozřejmně hotovost nevybírám, takže jsem ještě nezaplatil ani korunu poplatek nebo úrok..a bonus se mi připisuje na penzijko a za ty 3 roky je větší než včechny státní příspěvky dohromady...takže jde o to, naučit se kreditky dobře používat, tak jak to psal Patrik CHrz..
jinak zdravím paní Jarmilu...viděl jsem vaše příspěvky i na jiných webech, jsou velmi, velmi rozumné..máte recht !
kreditní kartu jsem nikdy nepoužívala a není mi jasné, jak technicky proběhne splácení vyčerpaných částek. Například zaplatím v průběhu měsíce kreditní kartou každý třetí den (t.j 10x )po 300,- Kč. Abych využila celé bezůročné období (a tím dosáhla plné zhodnocení peněz na spořícím účtu, se kterým je v článku kalkulováno) musela bych na konci bezúročného období první měsíční platby zadat příkaz k převodu 300 Kč na úhradu dluhu na kreditní kartě, tři dny na to další příkaz na úhradu dalších 300 Kč a tak dále. Jenomže platební příkazy a pohyby na účtech banky vesměs zpoplatňují. Takže poplatky na účtu, ze kterého budu splácet vyčerpané prostředky na kreditní kartě, převýší to, o co se peníze zhodnotily na spořícím účtu.
no :) ja se zkusim nedovolavat panaboha a alespon neco objasnit, protoze vychazite ze spatnych predpokladu. Kreditni karta ma zuctovaci obdobi (rekneme od 1. do posledniho v mesici) a den splatnosti (rekneme 15. v mesici). To znamena, ze VSECHNO co utratite mezi 1. a 30. vam prijde na vypise a musite nejpozdeji do 15. nasledujiciho mesice zaplatit. Bezurocne obdobi pak budou proklamovat jako "az 45dnu" (od 1. az do 15.) Ale to co utratite 30. musite zaplatit uz za 15dnu. Splatku (beru pouze a jedine PLNOU splatku jako pouzitelnou) nema obvykle zadny smysl roztahovat do vice plateb (ackoli to mozne je) a vetsinou si den splatnosti nastavim tak, aby byl po vyplate, ze jo. Co se tyce poplatku, muzete mit kreditku k beznemu uctu (pak je splatka okamzita jako prevod mezi ucty klienta, zdarma samozrejme), nebo se vam proste vejde do limitu plateb bez poplatku, apod. Proste vetsinou za splatku nic neplatite (pokud nejste zrovna u CS)
Zkuste začít tímto: Průvodce platebními kartami (Měšec)
Poznámka:
Úvodní stránka PRŮVODCE má menu (po pravé straně, nahoře). Jinak doporučiji použít (zejména ke skokům zpět, neboť menu není všude) navigaci: Měšec.cz » Bankovní účty » Platební karty » Průvodce » ...
P.S. Většina lidí nevyrovnává každou půjčku na kreditku (platbu) sólo. Zhodnocení peněz v bance je většinou čirá utopie. Zkazky o zhodnocení, díky kreditce, je připravená past...
Co se týká zhodnocení peněz na spořicím účtě když vlastním kreditku:
díky kreditce mohu držet na běžném účtě cca o 5000 Kč menší zůstatek a těchto 5 000 mám přelité na spořicím účtě. Při sazbě kolem 2 % to dělá ročně 100 Kč zisk. Na zbohatnutí to není. Velmi hrubý výpočet s malou odchylkou proti reálu.
Jaké kreditky úročí i výběr hotovosti až po bezúročném období a ne hned od provedení výběru? Jinými slovy u jakých kreditek platí bezúročné období stejně pro výběr hotovosti i platby u obchodníků?
Mohl by nějaký odborník jako pan Chrz sem hodit seznam? Já tak nějak tuším, že by mohlo jít o kreditky KB a ČSOB.
Tak se omlouvám. Já si vás dva pletu. :-)
Já našel tuto kreditku:
http://www.kb.cz/cs/lide/obcane/t-mobile-bonus-kreditni-karta.shtml
Teď tam nemůžu najít délku bezúročného období, ale mám pocit, že to je 70-80 dní. A toto období se vztahuje i na výběry hotovosti. Jen nemám paušál u T-Mobile, takže kartu mít nemůžu.
Kdysi jsem měl kreditku KB, měsíční poplatek cca 50 Kč, poplatek za výběr hotovosti kolem 10 Kč ale zase se i na hotovost vztahovalo bezúročné období.
Koukam na stranky KB pres PDA, tak jsem mozna neco prehledl, ale nikde jsem nevidel specialni sazebnik k teto karte. Jestli se ridi standardnim sazebnikem, tak tam je poplatek za vyber z bankomatu KB 1 %, minimalne 30 Kc. Vyber prevodem je 1 % z castky. Budu-li brat prumernou delku pujcky cca 1 mesic (nenasel jsem informaci o delce bezurocneho obdobi, ale je dost nepravdepodobne, ze by se zrovna presne trefilo do "potreby"), tak to vychazi neco pres 12% rocne. Lepsi, nez jine kreditky, ale zadarmo to neni.