Hlavní navigace

MONETA Money Bank bude zase větší. Převezme Air Bank, Home Credit a Zonky

6. 5. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Už na podzim 2021 by se měly formálně tři subjekty spojit s Monetou. Samotná integrace však bude trvat déle a podléhá schválení několika regulatorních orgánů.

Představitelé MONETA Money Bank oficiálně podepsali se zástupci PPF rámcovou smlouvu, kterou stvrdili akvizici Home Creditu, Air Bank také i Zonky. Samotná akvizice ale ještě čeká na souhlas akcionářů banky. Ten by měl přijít na mimořádné valné hromadě, která se bude konat v červnu 2021.

MONETA tím od skupiny PPF získá 100 % akcií skupiny Air Bank za celkovou kupní cenu 25,90 miliardy Kč. Ta bude uhrazena ze dvou zdrojů:

  • peněžní prostředky ve výši 2,59 miliardy Kč z nadbytečného kapitálu banky,
  • peněžní prostředky ve výši 23,31 miliardy Kč získané úhradou emisního kurzu skupinou PPF za úpis 291 375 000 nově vydaných akcií MONETA. Nové akcie budou vydány za 80 Kč za akcii a navýší celkový kapitál banky.

Celkový počet vydaných akcií MONETA se tím ze stávajících 511 milionů kusů zvýší na 802 375 000 kusů. Akvizice tak naředí stávající pozici akcionářů o 36,31 %.

Kdo je účastníkem rámcové smlouvy

  • MONETA Money Bank, a.s
  • Home Credit N.V.
  • Home Credit International a.s.
  • Tanemo a.s
  • Společnosti přidružené k PPF Financial Holding B.V.

Tím to ale nekončí. Po akvizici bude skupina PPF vlastnit dle odhadu 55,38 % akcií banky. Bude tak povinna učinit nabídku převzetí banky. Ta bude spočívat v odkupu až 100 % akcií MONETA za cenu minimálně 80 Kč za akcii, pokud Česká národní banka nestanoví jinou cenu. Hodnota banky by tak měla být minimálně na úrovni 40,9 miliardy Kč, což představuje ekvivalent 1,5násobku hodnoty vlastního kapitálu na konci roku 2020 a 15,7násobku čistého zisku za loňský rok.

Jak šel čas

Kořeny MMB sahají až do 90. let, kdy vznikla Agrobanka Praha. V srpnu 1998 byla uzavřena kupní smlouva s GE Capital Bank. Během roku 2005 došlo k přejmenování na GE Money Bank. V květnu 2016 dochází ke změně názvu na MONETA Money Bank, zvláště vlivem odchodu původně amerických vlastníků.

Loni v dubnu akvírovala Wüstenrot stavební spořitelnu a Wüstenrot hypoteční banku. V červenci 2020 došlo k přejmenování stavební spořitelny a k 1. 1. 2021 k fúzi hypoteční banky.

skoleni_29_6

Nyní jsou na řadě Air Bank, dva Home Credity a Zonky. Sloučení subjektů a vypořádání transakce je předběžně stanoveno na 1. říjen 2021. Předcházet mu musí souhlas mimořádné valné hromady akcionářů, schválení Českou národní bankou, Národní bankou Slovenska a získání antimonopolního souhlasu Evropské komise.

Po dokončení sloučení tak MMB bude kolosem vzniklým z dalších 6 subjektů.

Do MONETA Money Bank se sloučí:

  • Air Bank
  • český i slovenský Home Credit
  • Zonky, které jsou obchodní značkou Benxy.

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).