Mobilní bankovnictví na chytrých zařízeních pomocí aplikací neboli smartbanking se letos v Česku rozjíždí naplno. Většina velkých peněžních ústavů už svoje aplikace pro smartphony a tablety během uplynulého roku spustila a průběžně je dovybavila k plné funkčnosti. Zároveň se začínají objevovat první aplikace, které umožňují pomocí chytrých telefonů platit přímo v obchodech. V zásadě tak máme dveře otevřené k tomu, abychom mohli začít nechávat svoje peněženky doma, chodit na nákupy pouze s mobilem a přístup k účtu nosit stále s sebou.
Majitelé telefonů s operačním systémem Android, ale i dalších operačních systémů, si tak mohou stáhnout třeba aplikaci Komerční banky, České spořitelny, Fio Banky nebo GE Money Bank, ČSOB a dalších. Všechny bankovní aplikace už většinou mají ty nejdůležitější funkce, které uživatel potřebuje; to znamená hlavně úplný přístup k účtu, možnost zadat příkaz k úhradě, zobrazení zůstatků na účtech, přehled historie transakcí, převody mezi účty a dále třeba možnost sjednání cestovního pojištění či dobití kreditu v telefonu nebo blokaci účtu. Mezi nejužitečnější funkce bankovních aplikací patří také možnost vyhledat na mapě nejbližší bankomat.
K tomu se ale banky snaží svým klientům dodávat jako přidanou hodnotu do aplikací různé další funkcionality. Například Zuno banka se ve své aplikaci pokouší apelovat na možné nové klienty funkcí, která umožňuje založit si u banky účet rychle přímo ze smartphonu pomocí fotografie občanského průkazu. Zajímavou možností je také scanování faktur. Papírovou fakturu stačí jen vyfotit a aplikace už celou platbu sama vyplní. Aplikace Era od Československé obchodní banky zase kromě obvyklých funkcí nabízí třeba kurzovní lístek včetně měnové kalkulačky. Raiffeisenbank ve své aplikaci umožňuje vytvoření platby přímo z QR kódu nasnímaného pomocí objektivu fotoaparátu.
Peněžní operace v mobilu se ale netýkají jen bank, dnes už můžete v Česku s mobilním telefonem platit v některých obchodech a restauracích. A bude jich jen přibývat. Prozatím bez konkurence je u nás služba Mobito, která umožňuje rychlé převody peněz z účtu pomocí sms a nebo pomocí aplikace pro chytré telefony.
Jaký operační systém má váš mobil?
Přehled všech bankovních aplikací
Platnost ke dni publikace článku.
Platnost ke dni publikace článku.
Přehled všech aplikací pojišťoven
Tipy na další finanční aplikace
Svou android aplikaci má i Česká národní banka, jmenuje se České peníze, ale není to bankovní aplikace v plném slova smyslu. Jedná se spíše o zdroj informací, který přináší a zprostředkovává zajímavosti o českých bankovkách a mincích.
Fio banka kromě smartbankingové aplikace zprovoznila také aplikaci pro aktivní investování přes chytré telefony - Smartbroker. S ní můžete sledovat dění na akciových trzích v ČR i v zahraničí a aktivně spravovat své investice.
Na Google Play by měla být brzy ke stažení také aplikace Air Bank, pomocí které půjde vybírat hotovost do výše 3000 Kč na místech s terminály Sazky, a to bez toho, aniž byste museli použít kartu.
Velkou pomocí manažerům, kteří často cestují, může být kromě mobilního přístupu do banky také možnost využít kdekoliv elektronický podpis. Aplikace Form Signer takovou možnost nabízí, kromě jiného ověřuje elektronické podpisy a zabezpečuje elektronické dokumenty podpisem a razítkem.
Je čas nechat peněženku doma?
Nakupování na internetu v elektronických obchodech si usnadníte s aplikací společnosti MasterCard, která má v podstatě nahradit kreditní kartu. Pomalu se v mobilních zařízeních začíná rozšiřovat technologie NFC dovolující platby pomocí pouhého přiblížení přístroje k platebnímu místu.
S placením pomocí NFC také pomáhají speciální aplikace jako například Bezkontaktní platby – Peněženka od O2. Zatím má ale NFC jen limitované množství uživatelů a hlavně míst, kde se tímto způsobem dá platit. Než se u nás začnou používat ve světě tak rozšířené aplikace jako je například Google Wallet, tak to asi ještě nějakou dobu potrvá.
Všechny aplikace jsou samozřejmě ke stažení zdarma na Google Play nebo Apple Store. Když už se ale odhodláte k tomu některou z aplikací umožňující finanční převody v telefonu stáhnout a používat, nezapomeňte přitom na bezpečnost. Odborníci doporučují používat smartbanking výhradně na telefonech, na kterých nedošlo k neautorizovanému zásahu do operačního systému (jako je například u iOS oblíbený jailbreak). A samozřejmostí je chránit si svůj pin a další přístupové údaje.