Hlavní navigace

Mobilní aplikace bank a pojišťoven pro iOS, Android a Windows Phone

29. 4. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Mějte svou banku a pojišťovnu v mobilu. Aplikace pro chytré mobily sice nedokážou zcela nahradit počítač, ale jeho absenci umí zpříjemnit.

Mobilní bankovnictví na chytrých zařízeních pomocí aplikací neboli smartbanking se letos v Česku rozjíždí naplno. Většina velkých peněžních ústavů už svoje aplikace pro smartphony a tablety během uplynulého roku spustila a průběžně je dovybavila k plné funkčnosti. Zároveň se začínají objevovat první aplikace, které umožňují pomocí chytrých telefonů platit přímo v obchodech. V zásadě tak máme dveře otevřené k tomu, abychom mohli začít nechávat svoje peněženky doma, chodit na nákupy pouze s mobilem a přístup k účtu nosit stále s sebou.

Majitelé telefonů s operačním systémem Android, ale i dalších operačních systémů, si tak mohou stáhnout třeba aplikaci Komerční banky, České spořitelny, Fio Banky nebo GE Money Bank, ČSOB a dalších. Všechny bankovní aplikace už většinou mají ty nejdůležitější funkce, které uživatel potřebuje; to znamená hlavně úplný přístup k účtu, možnost zadat příkaz k úhradě,  zobrazení zůstatků na účtech, přehled historie transakcí, převody mezi účty a dále třeba možnost sjednání cestovního pojištění či dobití kreditu v telefonu nebo blokaci účtu. Mezi nejužitečnější funkce bankovních aplikací patří také možnost vyhledat na mapě nejbližší bankomat.

K tomu se ale banky snaží svým klientům dodávat jako přidanou hodnotu do aplikací různé další funkcionality. Například Zuno banka se ve své aplikaci pokouší apelovat na možné nové klienty funkcí, která umožňuje založit si u banky účet rychle přímo ze smartphonu pomocí fotografie občanského průkazu. Zajímavou možností je také scanování faktur. Papírovou fakturu stačí jen vyfotit a aplikace už celou platbu sama vyplní. Aplikace Era od Československé obchodní banky zase kromě obvyklých funkcí nabízí třeba kurzovní lístek včetně měnové kalkulačky. Raiffeisenbank ve své aplikaci umožňuje vytvoření platby přímo z QR kódu nasnímaného pomocí objektivu fotoaparátu.

Peněžní operace v mobilu se ale netýkají jen bank, dnes už můžete v Česku s mobilním telefonem platit v některých obchodech a restauracích. A bude jich jen přibývat.  Prozatím bez konkurence je u nás služba Mobito, která umožňuje rychlé převody peněz z účtu pomocí sms a nebo pomocí aplikace pro chytré telefony.

Anketa

Jaký operační systém má váš mobil?

Přehled všech bankovních aplikací

Mobilní aplikace bank – mobilní bankovnictví
Banka Android iOS mobil iOS tablet Windows Phone
Air Bank
Citibank
Česká spořitelna
ČSOB
Era/Poštovní spořitelna
Equa bank
Fio banka
GE Money Bank
ING Bank
Komerční banka
mBank
Raiffeisenbank
UniCredit Bank
Volksbank Löbau-Zittau
Zuno Bank

Platnost ke dni publikace článku.

Ostatní mobilní aplikace bank a dalších  finančních institucí
Společnost Název aplikace Android iOS mobil iOS tablet Windows Phone
Česká národní banka České peníze
Česká spořitelna Mobilní karta
Diners Club Diners Club Travel
Fio banka Smartbroker
GE Money Bank O2 peněženka
Komerční banka iKarta
MasterCard MasterCard PayPass Lokátor
MasterCard ATM Hunter
MasterCard MasterCard Mobile
Mopet Mobito
PayPal PayPal

Platnost ke dni publikace článku.

Přehled všech aplikací pojišťoven

Mobilní aplikace pojišťoven
Pojišťovna Android iOS mobil iOS tablet Windows Phone
Allianz pojišťovna
AXA pojišťovna
Česká podnikatelská pojišťovna
Česká pojišťovna
ERV pojišťovna
ING životní pojišťovna
Kooperativa pojišťovna
Oborová zdravotní pojišťovna
Vitalitas pojišťovna
UNIQA pojišťovna
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra
Evropská komise – EHIC, Evropský průkaz zdravotního pojištění

Tipy na další finanční aplikace

Svou android aplikaci má i Česká národní banka, jmenuje se České peníze, ale není to bankovní aplikace v plném slova smyslu. Jedná se spíše o zdroj informací, který přináší a zprostředkovává zajímavosti o českých bankovkách a mincích.

Fio banka kromě smartbankingové aplikace zprovoznila také aplikaci pro aktivní investování přes chytré telefony -  Smartbroker. S ní můžete sledovat dění na akciových trzích v ČR i v zahraničí a aktivně spravovat své investice.

Na Google Play by měla být brzy ke stažení také aplikace Air Bank, pomocí které půjde vybírat hotovost do výše 3000 Kč na místech s terminály Sazky, a to bez toho, aniž byste museli použít kartu.

Velkou pomocí manažerům, kteří často cestují, může být kromě mobilního přístupu do banky také možnost využít kdekoliv elektronický podpis. Aplikace Form Signer takovou možnost nabízí, kromě jiného ověřuje elektronické podpisy a zabezpečuje elektronické dokumenty podpisem a razítkem.

Tipy na další finanční aplikace
Obsah aplikace Společnost/výrobce Android iOS mobil iOS tablet Windows Phone
Online kurzy akcií a komodit Měšec.cz
Kurzy českých bank Radek Kovář
Kurzy všech světových měn XE.com
Informace z akciových trhů Vladimír Vlach
Bankomaty v Praze Dakara Studio
Bankomaty v ČR Robert Varga

Je čas nechat peněženku doma?

Nakupování na internetu v elektronických obchodech si usnadníte s aplikací společnosti MasterCard, která má v podstatě nahradit kreditní kartu. Pomalu se v mobilních zařízeních začíná rozšiřovat technologie NFC dovolující platby pomocí pouhého přiblížení přístroje k platebnímu místu.

S placením pomocí NFC také pomáhají speciální aplikace jako například Bezkontaktní platby – Peněženka od O2. Zatím má ale NFC jen limitované množství uživatelů a hlavně míst, kde se tímto způsobem dá platit. Než se u nás začnou používat ve světě tak rozšířené aplikace jako je například Google Wallet, tak to asi ještě nějakou dobu potrvá.

Všechny aplikace jsou samozřejmě ke stažení zdarma na Google Play nebo Apple Store. Když už se ale odhodláte k tomu některou z aplikací umožňující finanční převody v telefonu stáhnout a používat, nezapomeňte přitom na bezpečnost. Odborníci doporučují používat smartbanking výhradně na telefonech, na kterých nedošlo k neautorizovanému zásahu do operačního systému (jako je například u iOS oblíbený jailbreak).  A samozřejmostí je chránit si svůj pin a další přístupové údaje.

Autor článku

Autor se věnuje finančnímu poradensví v praxi a publikační činnosti na téma finanční gramotnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).