Vlákno názorů k článku Ministryně práce: Švarcsystém neexistuje, černou práci ale budeme potírat od thr - I z vlastní praxe vím, že "švarcsystému" je...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 1. 2013 10:55

    thr

    I z vlastní praxe vím, že "švarcsystému" je celá řada "úrovní", z nichž některé docela dávají smysl, jiné ale už moc ne.
    Upřímně ač nejsem příznivcem regulací, tak si myslím, že přístup "otce" tohoto systému Švarce už byl za hranou - tam šlo o naprosto normální zaměstnance chodící do práce, které ale přiměl k získání živnosťáku kvůli daňové úspoře. Tohle mi prostě korektní nepřijde. Problém je ale v tom, že se objevily snahy "potírat" i mnohem méně výrazné formy a brát za nelegální různé příležitostné dělníky či dokonce (to jsem zažil osobně) pravidelné provádění prací mezi dvěma živnostníky. A to "velké tažení" v loňském roce dost mířilo právě do těchto oblastí...

    JInak samozřejmě ale má ministryně pravdu v tom, že hodně kontrol nemělo se "švarcsystémem" společného vůbec nic a šlo o vysloveně černou práci, ze které se neodváděly daně vůbec žádné, ani formou živnosťáku, vše pěkně na ruku. Tohle skutečně není důvod tolerovat...

  • 2. 1. 2013 14:30

    Tonda (neregistrovaný)

    A hlavně u těchto evidentních švarc pracovníků, třeba prodavaček v obchodě, což byla údajně jedna z profesí, kde to přímo Švarc praktikoval, jsou nulové náklady, tj. pracovníci mají díky výdajovým paušálům 60% příjmů nedaněných. Kdyby se zrušily paušály a výdaje se uplatňovaly podle skutečnosti jako to mají všichni ostatní. Pak by se švarc systém stal ekonomicky daleko méně finančně výhodný a nastala by samoregulace.

  • 2. 1. 2013 21:28

    P2010 (neregistrovaný)

    Pausalni vydaje maji uplne jiny smysl. Totiz ze se nemusite hadat s uredniky, jestli je to opravneny vydaj nebo ne. Az bude existovat naprosto jednoznacny a pro vsechny urady zcela zavazny vyklad co uznat a co ne, tak budiz. Soucasna praxe kde co urednik to jiny nazor (ale stejna pokuta a penale) je prave ten marasmus, kvuli kteremu je pausal zkratka nakonec vyhodnejsi.

    Dokud budou stejny model jako vami uvedene prodavacky provozovat i politici (napriklad asistenti), nevidim v tom nic zavadneho. Pan Svarc praktikoval jen to, co delaji nasi predstavitele.

  • 4. 1. 2013 17:45

    Jana11 (neregistrovaný)

    Pokud je někdo OSVČ, tak má také buď nějakou kancelář nebo pracuje z domu - v obou případech má jasné náklady na kancelář (nájem, elektřina,...), též náklady na telefon, kancelářské potřeby. Pokud jako OSVČ docházím do cizích prostor za výkonem jakékoli činnosti, veškeré pracovní pomůcky mám ve vlastní kanceláři, nikoli v cizích prostorách.

    Kde jsou nízké výdaje, tam jsou i nízké výdajové paušály - často jen 40% (nevím, v které kategorii je přesně prodavačka, ale dost lidí se zdánlivě nulovými výdaji tam je). A vezmu-li platbu za telefon 500 Kč měsíčně, internet - 500 Kč měsíčně, náklady na kancelář (nájem, elektřina, voda...) řekněme 3000-5000, náklady na kancelářské potřeby 200 Kč měsíčně, elektronika (počítač, flash disky, mobilní telefony...) - 200-2000 Kč měsíčně, knihy (vzdělávání) - 100 Kč měsíčně - to už jsem na nějakých 6500 Kč měsíčně a to jsem ještě nezapočítala vybavení kanceláře (nábytek). Stále - nikdo nikomu nepřikazuje, že musí mít kancelář v nájmu a že jako kancelář nemůže využít některou z místností ve vlastní nemovitosti a mám-li kancelář ve vlastní nemovitosti, adekvátní množství nákladů se rozpočítá i na tu kancelář. A beru to na tu prodavačku, která "ke klientovi" nedojíždí - jinak se tam dají dát snadno i náklady na dojíždění (z "kanceláře" za "klientem" - včetně legitimace na MHD (400 Kč měsíčně)). Obchodní zástupce cestující po celé ČR bude mít za telefon několikanásobek a k tomu pár tisíc za benzín. Mimochodem - nikdo vám nemůže zakázat mít každý rok nový mobil a ten starý "zahodit" (rozuměj - dát dětem), nikdo neuhlídá množství kancelářských potřeb. Takže kdyby se danilo skutečnými výdaji, většina lidí dá bez problémů i více než těch 40%, jen je s tím tolik práce a piplání, že je pro ně ten paušál výhodnější.

  • 3. 1. 2013 8:20

    xXx (neregistrovaný)

    Proc to neni duvod tolerovat? To je jediny rozumny zpusob bez zbytecne byrokracie a bez financovani statniho feudalismu.

  • 3. 1. 2013 9:58

    Jarmila (neregistrovaný)

    Protože thr by nejradši zdanil i to, že jdete sousedovi nakoupit, když je nemocný (udělal jste to 2x, jde tudíž o pravidelně se opakující činnost a musíte na to mít ŽL), nejlépe by zdanil i práce v domácnosti, které taky děláte pravidelně...
    Prodavačky už byly za hranou, ale třeba opravář, seřizovač, účetní - proč ne? Asistenta poslance taky nikdo nebuzeruje a je dokonce placen nikoli poslancem, ale kanceláří poslanecké sněmovny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).