to jako ze ministr jednal prave podle teto poradkyne? je videt ze toho moc o poradcich nevite... ministr ma x-poradcu a dost casto nesouhlasi s doporucenim ani jednoho z nich, nebo ma politicky nalinkovano razhodnout tak a tak, takze to ze byla poradkyne vubec neznamena absolutne zadnou kontinuitu
I z vlastní praxe vím, že "švarcsystému" je celá řada "úrovní", z nichž některé docela dávají smysl, jiné ale už moc ne.
Upřímně ač nejsem příznivcem regulací, tak si myslím, že přístup "otce" tohoto systému Švarce už byl za hranou - tam šlo o naprosto normální zaměstnance chodící do práce, které ale přiměl k získání živnosťáku kvůli daňové úspoře. Tohle mi prostě korektní nepřijde. Problém je ale v tom, že se objevily snahy "potírat" i mnohem méně výrazné formy a brát za nelegální různé příležitostné dělníky či dokonce (to jsem zažil osobně) pravidelné provádění prací mezi dvěma živnostníky. A to "velké tažení" v loňském roce dost mířilo právě do těchto oblastí...
JInak samozřejmě ale má ministryně pravdu v tom, že hodně kontrol nemělo se "švarcsystémem" společného vůbec nic a šlo o vysloveně černou práci, ze které se neodváděly daně vůbec žádné, ani formou živnosťáku, vše pěkně na ruku. Tohle skutečně není důvod tolerovat...
A hlavně u těchto evidentních švarc pracovníků, třeba prodavaček v obchodě, což byla údajně jedna z profesí, kde to přímo Švarc praktikoval, jsou nulové náklady, tj. pracovníci mají díky výdajovým paušálům 60% příjmů nedaněných. Kdyby se zrušily paušály a výdaje se uplatňovaly podle skutečnosti jako to mají všichni ostatní. Pak by se švarc systém stal ekonomicky daleko méně finančně výhodný a nastala by samoregulace.
Pausalni vydaje maji uplne jiny smysl. Totiz ze se nemusite hadat s uredniky, jestli je to opravneny vydaj nebo ne. Az bude existovat naprosto jednoznacny a pro vsechny urady zcela zavazny vyklad co uznat a co ne, tak budiz. Soucasna praxe kde co urednik to jiny nazor (ale stejna pokuta a penale) je prave ten marasmus, kvuli kteremu je pausal zkratka nakonec vyhodnejsi.
Dokud budou stejny model jako vami uvedene prodavacky provozovat i politici (napriklad asistenti), nevidim v tom nic zavadneho. Pan Svarc praktikoval jen to, co delaji nasi predstavitele.
Pokud je někdo OSVČ, tak má také buď nějakou kancelář nebo pracuje z domu - v obou případech má jasné náklady na kancelář (nájem, elektřina,...), též náklady na telefon, kancelářské potřeby. Pokud jako OSVČ docházím do cizích prostor za výkonem jakékoli činnosti, veškeré pracovní pomůcky mám ve vlastní kanceláři, nikoli v cizích prostorách.
Kde jsou nízké výdaje, tam jsou i nízké výdajové paušály - často jen 40% (nevím, v které kategorii je přesně prodavačka, ale dost lidí se zdánlivě nulovými výdaji tam je). A vezmu-li platbu za telefon 500 Kč měsíčně, internet - 500 Kč měsíčně, náklady na kancelář (nájem, elektřina, voda...) řekněme 3000-5000, náklady na kancelářské potřeby 200 Kč měsíčně, elektronika (počítač, flash disky, mobilní telefony...) - 200-2000 Kč měsíčně, knihy (vzdělávání) - 100 Kč měsíčně - to už jsem na nějakých 6500 Kč měsíčně a to jsem ještě nezapočítala vybavení kanceláře (nábytek). Stále - nikdo nikomu nepřikazuje, že musí mít kancelář v nájmu a že jako kancelář nemůže využít některou z místností ve vlastní nemovitosti a mám-li kancelář ve vlastní nemovitosti, adekvátní množství nákladů se rozpočítá i na tu kancelář. A beru to na tu prodavačku, která "ke klientovi" nedojíždí - jinak se tam dají dát snadno i náklady na dojíždění (z "kanceláře" za "klientem" - včetně legitimace na MHD (400 Kč měsíčně)). Obchodní zástupce cestující po celé ČR bude mít za telefon několikanásobek a k tomu pár tisíc za benzín. Mimochodem - nikdo vám nemůže zakázat mít každý rok nový mobil a ten starý "zahodit" (rozuměj - dát dětem), nikdo neuhlídá množství kancelářských potřeb. Takže kdyby se danilo skutečnými výdaji, většina lidí dá bez problémů i více než těch 40%, jen je s tím tolik práce a piplání, že je pro ně ten paušál výhodnější.
Protože thr by nejradši zdanil i to, že jdete sousedovi nakoupit, když je nemocný (udělal jste to 2x, jde tudíž o pravidelně se opakující činnost a musíte na to mít ŽL), nejlépe by zdanil i práce v domácnosti, které taky děláte pravidelně...
Prodavačky už byly za hranou, ale třeba opravář, seřizovač, účetní - proč ne? Asistenta poslance taky nikdo nebuzeruje a je dokonce placen nikoli poslancem, ale kanceláří poslanecké sněmovny.
Dobrý den. Tak si myslím, že se Nečas naprosto zbláznil. je mi úplně jedno, že připraví stát o peníze, když nechá zaměstnavatele, aby najímali lidi na ŽL. Znamená to, že zase bude normální, aby v obchodě pracovaly prodavačky na ŽL, nebo v továrně dělníci, i s tím jsem se setkala. Ten člověk se naprosto zbláznil. Že se tím zpružní pracovní trh? Možná, oni až na to "zaměstnanci" přijdou, jaké to má pro ně nevýhody, od toho zase ustoupí a budou hledat normální zaměstnání. Jestli bude, když se vláda k tomuto problému postavila takto nelogicky a asociálně. Protože povinnosti mají jako zaměstnanci, ale výhody žádné. je to na hlavu postavené. Téhle vládě vůbec nezáleží na obyčejných lidech. je mi z toho špatně. Homolková, Rumburk.
V zivote uz nechci byt zamestnancem-nevolnikem, takze tento krok naopak povazuji za spravny. Soucasny zrudny zamestnanecky system by mel byt oznacen za nelegalni a jediny zpusob spoluprace by mel byt dnesni "svarcsystem" s tim, ze bude zrizeno dobrovolne komercni pojisteni, ktere bude simulovat zamestnanecke "vyhody" (pred-placena dovolena, drzeni v zamestnani dva mesice proti sve vuli, zakaz pracovat pro vice odberatelu ve stejnem oboru atd.)
Kazdy by se mohl svobodne rozhodnout jestli cast svych penez vyhodi do kanalu vymenou za "jistoty" nebo ne. Naklady na takoveho pracovnika budou v obou pripadech stejne, takze nikdo nebude nikoho nutit pouzivat jeden ci druhy zpusob, protoze se nebudou lisit.
Autor hledá rozpor dost urputně. Jako by si nedokázal představit, že inspekce práce může jít po práci načerno, ale na švarcsystém se nezaměřovat. Předpokládala bych, že většina kontrol půjde po ilegálním zaměstnávání cizinců. Ostatně jistě si lze vyžádat čísla: počet kontrol, počet zjištění, jaký typ černé práce to byl. Všechny ty řeči o honu na švarcsystém byly jen řeči, nikdo mu po krku nešel. Už proto, že je to těžké dokazování, minimálně v té oblasti, kde má švarcsystém gros. Pokud by šlo o prodavačky, v diskuzi už zmíněné, bylo by to asi o něčem jiném...
Ilegální práce cizinců? Nenechte se vysmát, práce cizinců je přece legalizovaná dávno! Ilegálně se nechá zaměstnat jen blb. Jak se to dělá? To se sejde parta Ukrajinců a založí si v.o.s. Každý z nich je společník. Předmětem podnikání jsou např, nekvalifikované zednické práce a úklidové služby. Kdysi jsem se o problematiku zajímala a v OR se nechalo najít spousty podobných firem. Ze sportu jsem počítala společníky, nejvíce jsem jich našla 124 (byla to firma z Liberecka a Ukrajinci byli ze dvou vesnic, muži i ženy). Přišla jsem na to náhodou, protože v Obchodním věstníku vycházely změny v jednotlivých firmách, takže to tam bylo pěkně černé na bílém. Dřív se to dalo najít i přímo v OR na www.justice.cz, ale webové stránky změnily kabát a dneska už je podobné hledání nemožné (dřív stačilo zadat jméno např. Mykhailo a už jste viděl tolik firem, že jste se nedopočítal).
Na www.justice.cz jde vyhledat i podle jména osoby a to i po zmene vzhledu stranek.Takze doporučuji je poradne skouknout ještě jednou.
Doporučuji dohledat (a podotýkám, že těch 309, o kterých je dole řeč, je pouze podezřelých): „Kontroly se zaměřují na všechny druhy nelegálního zaměstnávání, takže logicky odhalují i nějaké případy švarcsystému. Obecně se na něj ale nezaměřujeme. Titulky v médiích, které hlásají, že ministerstvo vyhlásilo válku švarcsystému, jsou nepravdivé,“ řekla budoucí ministryně práce a sociální věcí Ludmila Müllerová.
Její slova potvrzují statistiky: Státní úřad inspekce práce provedl od začátku roku na 54 tisíc kontrol, na odhalování nelegálního zaměstnávání se zaměřovalo 29 tisíc z nich. Kontroloři odhalili 3518 nelegálně zaměstnaných, ale jen u 308 (necelých devět procent) z nich šlo o „výkon práce osobami samostatně výdělečně činnými, s podezřením na zastřený výkon závislé práce“, tedy o švarcsystém.
Dobrý den,
titulek jsme volili na základě tohoto vyjádření: "Mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem nemůže být vztah, který je mediálně označován pojmem „švarcsystém“. V případě, že je uzavřen pracovněprávní vztah, pak základní podmínky takového vztahu se řídí zákoníkem práce. " V podstatě se tvrdí, že švarcsystém neexistuje a jedná se o černou práci.
Pardon, ale titulek jsem zvolili špatně a rozhodně text nic podobného netvrdí. Ve vyjádření se rozhodně netvrdí, že švarcsystém neexistuje. Přečtěte si text ještě jednou a zamyslete se nad tím. Jen říká, že pokud je mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem uzavřen pracovněprávní vztah, nemůže jít o švarcsystém. Pokud není uzavřen pracovněprávní vztah (jinak také řečeno zaměstnavatel - zaměstnanec), může jít o švarcsystém. Jen v tu chvíli jde o obchodní vztah, kde formálně není zaměstnavatel a zaměstnanec. Snad chápete, že od zmíněné věty "švarcsystém neexistuje" je to dosti vzdálené
Děkujeme za názor, v tomto případě se však jedná o slovíčkáření. O tom, že "pokud není uzavřen pracovněprávní vztah (jinak také řečeno zaměstnavatel - zaměstnanec), může jít o švarcsystém" není u paní ministryně ani zmínka - jedná se podle ní o černou práci a to podle uvedeného vyjádření. S tím co jste uvedl souhlasím - mělo by se jednat o obchodní vztah.
souhlasím v řadě případů je práce vykonaná pro organizaci OSVČ vhodným způsobem. Na druhou stranu tisíce dělníků na stavbách na ŽL je také realitou. Bohužel mám řadu zkušeností, kdy firmy zcela záměrně zneužívali situace a lidi brali na ŽL, včetně personálních agentur (např. A&T) a ještě na tom prováděli vesele inzerci. Bohužel řada lidí si neuvědomuje, že řešení v podobě psudo větších peněz z fakturaci, jim do budoucna zakládá problém se zdravotním pojištěním a důchody. Jednoznačně je na tom vina vláda, protože zdanění a pojištění je v ČR neúměrně vysoké v porovnání s okolním globálním světem. A tak podnikavci (ne podnikatelé) hledají, jak zákony obejít či ohnout. Kazí to konkurenční prostředí a není to řešením, i když je současná ekonomická situace špatná. Nečas na MPSV experimentoval, aby si kupoval živnostníky, ale dělník v továrně na ŽL není žádný živnostník ...