Hlavní navigace

Názory k článku Minimální mzda roste - vzroste nezaměstnanost?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 12. 2004 3:17

  jezevec (neregistrovaný)
  ano, zvýšení minimální mzdy vždy nevyhnutelně zvýší nezaměstnanost.
  jsou profese a pracovní výkony, kdy již nyní minimání mzda zcela zjevně neodpovídá přínosu zaměstnancovy práce pro společnost. takový pak dostane místo přidané pětistovky padáka.
  sláva socialismu!!!
  zaměstnanec který se nesmí dohodnout, že by raději pracoval za méně, je odsouzen k nezaměstna(tel)nosti
 • 29. 12. 2004 6:46

  Dan (neregistrovaný)
  MPSV používá špatná čísla. 80.000 lidí možná pracuje za minimální mzdu, ale v nejnižší třídě. A podle této kategorie se jedná pouze o pomocné práce, bez nějaké odpovědnosti a náročnosti.

  Například většina prodavačů a prodavaček by měla pracovat podle 3 až 4 třídy, tedy minimální mzda kolem 8.000 Kč. A to je třeba na Jihu Čech a na Vysočině průměrný až slušný plat v této profesy. Nebo-li 90% lidí, kteří pracují v tomto oboru. Mnoho z nich, díky skvělé politice této likvidační vlády, přijde o práci.

  Přitom stačilo přidat do zákona jednu větičku. Pokud se nedohodne zaměstnavatel se zaměstnancem jinak. A věřím, že by se mnoho zaměstnanců rádo dohodlo. Je totiž lepší mít alespoň nějakou práci, třeba za 6.000 či 7.000 Kč, než žádnou a chodit na pracák. Vím, že to není mnoho, ale pro někoho to znamená částku na přežití. Almužna z pracáku a stres, že jej nikdo nechce, je mnohem horší.
 • 29. 12. 2004 23:03

  MarBen (neregistrovaný)
  Přesně to jsem chtěl také napsat. Druhá otázka je, zda minimální mzda je opravdu potřebná. Nejsem v tomto oboru žádný expert a myslím, že ani ostatní diskutující. Obávám se, že vztahy jsou mnohem více provázanější, než si zastánci zaručených receptů připouštějí.

  Co je dle mého jasné, je to, že šetřit by měla především vláda a poslanci a začít u sebe a u různých pochybných regionálních i státních "projektů", které polykají obrovské sumy ze státního rozpočtu a na dálku jsou cítit korupcí nebo v lepším případě pouze lobby. Pak by možná nebylo nereálné snížit daňové zatížení lidské práce, což je myslím pro podnikání a potažmo zaměstnanost klíčové.
 • 30. 12. 2004 7:21

  Dan (neregistrovaný)
  Viz výše.

  K čemu je minimální mzda? Přečti si program ODS - modrá šance, tam najdeš odpověď a možné řešení. Nejsem jejich zapřísáhlým obdivovatelem a k mnoha jejich lidem mám výhrady, ale nyní to považuji za jediné řešení.
  www.ods.cz
 • 30. 12. 2004 7:16

  Dan (neregistrovaný)
  Nepostrádalo. Pokud by se zaměstnanec a zaměstnavatel nedohodli jinak, tak by platilo to, co je v zákoně.

  Je třeba to chápat tak, že je to hlavně odborářsko - socanský zákon, který tahle vláda těžko změní. Osobně bych jej zrušil okamžitě.
 • 30. 12. 2004 10:57

  Jan (neregistrovaný)
  Pokud se nedohodnou, tak pracovní poměr nevznikne, protože nic nenutí zaměstnavatele na min. mzdu přistoupit a člověka zaměstnat.
  Zkuste myslet trochu logicky:)

  PS: neřešim, jestli je dobře nebo špatně, stanovit min. mzdu, to je jiný problém
 • 30. 12. 2004 11:49

  Dan (neregistrovaný)
  Neotáčej logiku proti sobě.
  Dnes je to tak, jak uvádíš. Zaměstnavatel více dát nemůže, tak človíčka propustí. Pokud by tam byla ona věta, tak se s ním může dohodnout na nižší mzdě. V častých případech třeba jen na přechodné období. Jenže to nejde, tak se o tom nemá cenu ani bavit. Počkám si až na novou vládu. Doufám, že bude mít více rozumu, než tahle proti-lidová.
 • 29. 12. 2004 19:57

  Docent (neregistrovaný)
  Lepší práce za 6-7 kKč než chodit na pracák??? Jo, možná tak pro ženskou, jejíž manžel trochu slušně vydělává a jejíž rodina platí třeba hypotéku, takže potřebují každou korunu. Pokud v rodině pracují 2 za takovou almužnu, tak je pro ně daleko lepší chodit na pracák nebo spíš na sociálku - pokud by dělali za tento plat, chodili by totiž na tu sociálku stejně kvůli vyrovnání do životního minima...
 • 29. 12. 2004 21:31

  jezevec (neregistrovaný)
  čeho jsi docent??? bezešelemovacích řůčoviček?
  minimální mzda naprosto přece neznamená, že kdo si takovou mzdu nezaslouží a zamestnavateli si na ní nevydělá, že jí přesto dostane.
  minimální mzda POUZE znamená, že ti, jejichž práce za minimální mzdu nestojí, se stanou nezaměstnatelnými, přestože by třeba rádi pracovali za menší než minimální mzdu.
  nebo se snad myslíte, že výnosem těch socialistických kreténů se ze dne na den o pětikilo zvýší hodnota práce tech nejmizernějších profesí?
  se sociálními dorovnávkami do životního minima to má málo společného - příkladně rodina se čtyřma dětmama bude dostávat sociální dávky, i když živitel rodiny má nadprůměrný plat.
 • 29. 12. 2004 22:09

  Dan (neregistrovaný)
  Milý doktůrku, zaměstnání není jen plat, ale životní styl. Jsou to třeba stravenky, či strava přímo ve firmě. Jsou to další věci, jako nutnost vzdělávání, třeba příspěvky na penzijní připojištění, či pojištění, ale i rekreace, zdravotní péče apod. Jsou to také přátelské vztahy s kolegy. A to vše třeba na kratší úvazek a za nižší plat. Znám mnoho lidí, kteří to i požadovali, ale nemohl jsem jim, bohužel, vyhovět. Porušil bych zákon. V rámci úspor a redukce jsem je musel propustit. Nesmyslný zákon těch, kteří si říkají sociální strana na ochranu pracujících. Až tohle jednou pochopíte, tak se ta vaše strana nedostane ani do parlamentu.
 • 30. 12. 2004 12:46

  Docent (neregistrovaný)
  Při čtení Vašeho příspěvku jsem zaslzel. Při představě, jak lidé pracující ve Vaší firmě za minimální mzdu chodí na kurzy anglického jazyka, které jim nezištně platíte, jak je na své náklady vysíláte na rekreaci (nejspíš na Srí Lanku, tam bude teď lacino, že?)...

  No a příště nám tady napište třeba tu o Perníkové chaloupce.

  P.S.: Pro Vaši informaci - v civilizovaných zemích jsou minimální mzdy mnohonásobně vyšší než u nás.
 • 30. 12. 2004 14:27

  Dan (neregistrovaný)
  Ty budeš slzet pořád, protože nevíš která bije. Patnáct let od pádu bolševika a tys to ještě nerozchodil. Ale co ti mám radit? Založ si firmu a zaměstnej několik lidí a pak to poznáš. Patrně sedíš někde na úřednické židli a počítáš, kdy a kolik by ti mohli přidat, k tomu přídavky na děti a další sociální dávky. Možná sis k tomu sem tam něco zašmelil, ale nic moc. Ale jsi relativně spokojen a tudíž nevíš nic o obyčejné práci v obyčejné firmě třeba u nějaké mašiny. Kde jsou období, kdy je zakázek tolik, že je každá ruka a noha dobrá, ale i období, kdy není do čeho píchnout. Nebýt švarsystému, tak už jsem to dávno zavřel a pár lidí poslal na pracák.

  PS: průměrná hrubá mzda je u mě 21.400 Kč a v mnohých civilizovaných zemích slovo "minimální mzda" neznají a také patří k nejvyspělejším. Institut minimální mzdy zdánlivě chrání zaměstnance, ale v praxi je to naopak. Možná to časem poznáš. Až bude nová vláda rušit polovinu úředníků a nebo až budeš muste začít podnikat sám.
 • 1. 1. 2005 13:03

  Docent (neregistrovaný)
  Když už blábolíte o tom bolševikovi, tak mám dojem, že právě kovaní soudruzi tykali každému bez ohledu na jeho věk a postavení. Zřejmě jste si to přinesl z minulého postavení, že?

  BTW můj (naštěstí již bývalý) šéf měl ve své firmě průměrnou mzdu ještě daleko vyšší. Jak jsem zjistil, je to bývalý agent StB a vzhledem k tomu, že jeho svazek byl zničen, zřejmě agent nikoliv nevýznamný. A také kažému tykal...
 • 2. 1. 2005 1:08

  Jan (neregistrovaný)
  Zajimalo by mne, jak vysoky zisk tvori vase firma a v jakem pomeru jej rozdelujete? Pokud podnikatel chce podnikat, tak mysli na budoucnost a investuje do SVE pracovni sily, ktera mu prinese v budoucnu ocekavane hodnoty. A jestli chce clovek myslet kratkozrace jen na svuj aktualni zisk, tak je pro hospodarstvi nezajimavy. Nevim, jestli vy takhle uvazujete, ale bohuzel Cesky "pseudopodnikatele" takhle uvazuji a setkavam se s nimi temer denne. Co se tyka institutu minimalni mzdy(hodinovou), tak jej vyuzivaji treba i US a Velka Britanie. U nas nefunguje zamestnavani na kratke uvazky. Pokud by se nastavila minimalni hodinova mzda, tak by se "uspokojily" obe strany - zamce i zamestnavatele.
 • 2. 1. 2005 21:14

  Fredy (neregistrovaný)
  Patrně čtete a nebo posloucháte Škromacha a podobné neekonomické experty. Co to je za výraz "pro hospodářství nezajímavý" a nebo "pseudopodnikatelé"? Seznamte se základními zákony ohledně podnikání.

  Jeden z nejdůležitějších zákonů tzv. Živnostenský zákon má v 2§ tento text:

  "Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem."

  Ano, čtete správně, ZA UČELEM DOSAŽENI ZISKU. Nic dalšího tam není. Žádná povinnost někoho zaměstnávat, žádná povinnost myslet dlouhodobě, či krátkozrace. Nic takového. To je věcí každého jednotlivce a volného trhu. A je to tak dobře.

  Samozřejmě Vám rozumím a v mnohém máte pravdu. Investice do zaměstnanců patří k těm lepším a je důležitá. Nic méně nikomu ji nemůžete nařizovat. Zrovna tak ji nemůžete od nikoho vyžadovat a brát to jako měřítko SPRAVNOSTI z hlediska státu. To je totiž obrovská chyba naší vlády, která si tímto vytvořila mnoho nepřátel. Nikde ve světě, kde jsem byl, si nikdo nedovolil zesměšňovat podnikatele, živnostníky a radit jim, ať toho raději nechají, když si nedokáží "vydělat" alespoň průměrnou mzdu. Například pan Škromach si tímto pod sebou podřízl větev. Jediný, kdo to pochopil, je Martin Jahn, ale ten nepatří mezi sociálně demokratické politiky a se svými skoro liberálními názory je jako slon v porcelánu. A těžko poučí ostatní, jak mají vládnout.

  Dokonce tady ani nejde o minimální mzdu i když určitou negativní roli hraje, ale o podnikatelské prostředí a o cenu práce. Vysoké odvodové zatížení, kde každý zaměstnavatel platí, kromě zaměstnance, ještě jednoho fiktivního do státního rozpočtu, odrazuje k vyšší zaměstnanosti a zvyšuje armádu nezaměstnaných.

  Změny očekávám až tato vláda bude muset odejít.
 • 3. 1. 2005 0:50

  Jan (neregistrovaný)
  Ano, ctu i pana Skromacha i mene ekonomicke experty, ktere jste mozna radeji nevyjmenovaval. Avsak mezi me stezejni a ctenejsi nazory patri nazory erudovanych ekonomu - jako jsou prof. Svejnar, nebo ze zahranici prof. Stiglitz, ktery ovsem ceske pravici vubec nevoni. Aby taky vonel, kdyz vladu V. Klause prisne kritizoval.
  Ja se drzim plurality a rad si vyslechnu nazory vsech, nikoliv jen tzv. "vyvolenych".

  Dekuji, ale nemusel jste si davat praci s interpretaci ZZ, to opravdu byla pro Vas patrne ztrata casu.

  Souhlasim s Vami, ze trh si za urciteho predpokladu umi vytvorit rovnovaznou minimalni mzdu samostatne a nepotrebuje a priori zadnou viditelnou ruku vlady. Nicmene tim predpokladem je dokonalost trhu - vsichni maji stejne informace atd. S timto presvedcenim o dokonalosti trhu nemohu zasadne souhlasit. Paklize by trh fungoval, jak ekonomicke modely v odborne literature ukazuji, nemusela by vlada vubec pusobit na trh. Protoze nefunguje, vlada HLEDA nastroje, jak jej zdokonalit. Spor muze byt v tom, jestli stav jeste nezhorsuje. Vetsinou ale liberalni ekonomove diskusi o vladnich zasazich a prirori odmitaji, proto se jedna strana obhajujici alternativy k liberalnimu pojeti trhu pre s tou druhou, ktere je odmita. V tom bude asi spor mezi nami.

  Nemyslel jsem ani v duchu, aby v zakone nebo jinych ustanovenich stala veta o povinnosti "myslet" na zamestnance. Narazel jsem na to, ze nase podnikatelske prostredi nema dostatecne rozvinutou politiku pristupu k zamestnancum, tak jak je tomu v Zapadnich ekonomikach. Nemecky podnikatel nepreferuje okamzity zisk tak jako Cesky. Cesky kratkozrace jedna s vidinou uspokojeni jeho soucasne spotreby. Neinvestuje do zamestnancu. Totiz prave mzda je investici - motivaci pro zamestnance, aby odvedl kvalitni praci. Ten kdo takhle uvazuje, uskrovni se a investuje do rozvoje - tedy i zamestancu, muze v budoucnu ocekavat umerny zisk.

  Samozrejme, ze vlada nema rikat podnikatelum, jak maji co delat. Ona je totiz ma svymi nastroji jen motivovat. Co jsem mel na mysli tim nezajimavy pro hospodarstvi.?. Takove podnikatele, kteri zitra zalozi podnik (nebo zivnost) a za tri roky konci. Takovi hospodarstvi opravdu nevytrhne. Ale tento nazor Vam samozrejme nevnucuji.

  Myslim, ze po precteni me reakce i chapete, proc jsem nazval nektere ceske podnikatele za pseudopodnikatele. Cest vyjimkam, kterym se timto omlouvam a smekam.

  Preji Vam hodne uspechu v tomto novem roku!
 • 2. 1. 2005 0:39

  feudal (neregistrovaný)
  Mily Dane,
  zamestnani za 38,60 hrubeho prezentovat jako styl povazuji jako predsilvestrovsky zertik. Stravenky, pojisteni to te muselo na cloveka stat daleko vetsi ranec nez poplakavat nad tim ze po novem roce nucene vycvakas na jednoho o petibabu vic. Prestan dotovat stravenky a pojistky a este vydelas - coze muj hadraplan???
  Pardon ja zapomel dnes frci mercedesy, vlastne ani ty ne dnes ka uz udavaji ton offroady, a cim vic jich rozmlatis do roka - tim jsi vetsi king.
 • 30. 12. 2004 19:22

  Jája (neregistrovaný)
  např. tím, že pracovníkovi napíšete pracovní smlouvu na 6 hodin denně, ale on je v práci ve skutečnosti 8 hodin (musí uklidit prodejnu, vytřít, doplnit zboží).
 • 1. 1. 2005 2:19

  Dennis (neregistrovaný)
  ...nic moc neznamena a jak jsem cetl popis,je to skutene minimum,
  ktere vsak stale jeste nezarucuje aspon trochu solidni zivotni podminky.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).