Vlákno názorů k článku Měsíc taxikářem: oblíbený řidič, zloděj a neplatiči od Bankéř. - Zdravím vás, pane Dalibore, z pobočky jedné z...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 8. 2016 12:34

    Bankéř. (neregistrovaný)

    Zdravím vás, pane Dalibore, z pobočky jedné z bank, kde asi máte taky účet :-) Jsem zvědavý člověk, proto mi dovolte pár otázek:

    1) Píšete o provizi 2,79 % z transakce kartou. To je hodně vysoká provize, prozradíte, od koho jste dostal terminál, jak to probíhalo a co je to za typ?

    2) Jak je to z pohledu legislativy, když zákazník uteče? Předpokládám, že vy ten příjem stejně zdanit musíte.

    3) Chápu správně, že jste plátcem DPH? Protože co jezdím taxíky, a jezdím hodně, jsem ještě taxík jako plátce DPH neviděl. Pokud jste plátcem DPH, tak skutečná výše ceny za km byla výrazně nižší, ne?

    4) Věděli o vás v Liftagu a Hopinu, že jste novinář? :-) Škoda, že jste nemohl zkusit Taxify. Já právě s nimi často jezdím.

    5) Dávají lidé přes aplikace spropitné? Třeba Taxify a Uber to neumožňují.

    Jinak děkuji a klobouk dolů. Mám radost, že na Měšci jsou novináři, co se nenechají strhnout jen nějakou módní mediální vlnou, ale jdou po tématu jako ohař po kořisti a popíšou to dokonce z vlastní zkušenosti. Četli jsme to tady s kolegyněmi u oběda dvakrát :-)

  • 17. 8. 2016 13:24

    Dalibor Z. Chvátal

    1) Je to mPOS terminál od O2 (https://www.o2.cz/podnikatel/368698-chytra_platba/). Poplatek je v dnešní době docela brutální a jsou už i nižší nabídky, ale u této varianty nemusím platit žádný měsíční paušál. U konkurence (Global Payments, ČSOB) bych musel koupit jednak terminál, plus platit měsíční paušál 199 Kč + DPH a k tomu procenta z transakce podle obratu. Přestože je tam max. 1,99 %, tak s paušálem se to u nízkých plateb nevyplatí. Jako zálohu jsem měl imprinter od ČS, dnes Global Payments se sazbou 2,50 %. Ale imprintery acquiři ruší a už nebudou... Škoda.

    2) Popsáno v příspěvku výše.

    3) Jsem plátce DPH, takže jsem ve skutečnosti jel za 16,53 Kč/km (při sazbě 20 Kč) a 23,14 Kč/km (při sazbě 28). Auto ale má náklady na provoz, PHM apod., údržba a provoz je pak o 21 % levnější :-) Je potřeba si spočítat, co se komu vyplatí. Během té chvilky jsem třeba získal pravidelné zákazníky, kteří jezdili se mnou jen proto, že byli taky plátci DPH.

    4) Nedávno jsem jim to férově řekl, ale předtím o tom nevěděli.

    5) Dobrý námět, díky, doplnil jsem do článku tabulku se zajímavostmi. Přes appky dávají spropitné pouze pravidelní cestující. Noví minimálně, spíše vůbec. Ale pak je tu i další extrém, kdy cestující (typicky Liftaga) jede na promo kód za 300-400 Kč, cesta stojí 140 Kč a on mi řekne "namačkej si tam 300 Kč a dobrý". To je samozřejmě špatně. Ty peníze nejdou z jeho kapsy, takže se mu rozdávají dobře. Pár taxikářů už na takový "příjem" dojelo zvláště v situaci, kdy si generovali sami jízdy na promokódy a pak si je "vyjezdili", nebo natvrdo je přímo namačkali z pozice "cestujícího". Za to je blokace a finíto..

  • 17. 8. 2016 16:58

    bez přezdívky

    to Bankéř. Většina řidičů taxi ( v Praze cca 5600 z toho je jen 2000 OSVČ) jsou to lidi na brigády, na DPP atd. Zaměstnávat řidiče na HPP si vyzkoušel pan _Jančura a každý ví jak dopadl ?!?! To znamená, že tito řidiči nemou mít vlastní terminál na karty a mají je pronajaté od svých dispečinků. Poplatek 500,- měsíčně a až 10% s tržby !!! pan Dalibor jakožto OVSČ si mohl koupit/ pronajmout vlastní terminál. Poplatek je poté 0-200 měsíčně za vedené pod.. účtu a provize 2,79 % z transakce kartou pokud to není AMEX ta je mnohem vyšší. Samozřejmě dá se sehnat nižší, ale jsou tam pak například minimální měsíční obraty. Jinak plátců DPH je mnoho, hlavně pokud máte více vozidel/řidičů, nebo smlouvu s firmou, která to vyžaduje. Co vím tak minimálně polovina firem co provozuje taxi bez taxametru například pro CK, převoz pacientů do nemocnic, VIP servisů, hotelových vozů atd. co zajišťují přepravu na smluvních trasách dle smluv. jsou plátci DPH. Je to tedy přesně jak píše pan Dalibor a to i pokud nedosáhnete obratu na povinnost odvodu DPH, nebo Vám chodí platba s ciziny ( povinně musíte odvést DPH pokud je přeprava a platba ve dvou různých státech) musíte si sám spočítat výhodnost se k této dani přihlásit či ne. Rozdíl mezi rež. náklady, investicemi etc. a odvodech je cca 10 % Stačí tedy jeden klíčový zákazník plátce DPH a je to pro provozovatele výhodnější

  • 17. 8. 2016 17:10

    Dalibor Z. Chvátal

    AmEx je 3,50 %, ale Diners a JCB přes imprinter jsem měl za 2,50 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).