Hlavní navigace

Měny východní Evropy stále hledají své dno

6. 2. 2009
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Na trzích lze pozorovat mírné zklidnění. Index sledující vývoj akciových trhů ve vyspělém i rozvojovém světě umazal v posledním týdnu část ztrát. Spojené království je v recesi, eurozóna se potácí v nejistotě a výprodej koruny, zlotého a forintu nebere konce. Po snížení úrokových sazeb České národní banky jsme se vrátili zpět do roku 2005.

Situace na trzích, dá se říci, se v posledních týdnech mírně zklidnila. Nevidíme již tak výrazné a několikadenní propady trhů jako v minulém roce. Akciové trhy ve vyspělém světě, které sleduje index MSCI World, klesají v tomto roce o 8 % (do 4. února), přesto ale redukují postupně ztráty z první poloviny měsíce ledna. Stejně tak index MSCI Emerging markets, který sleduje rozvojové trhy, klesá o přibližně 7 % v letošním roce, nacházel se ale už ve vyšším propadu a v posledních dnech spíše stahuje ztráty. Z amerických indexů se „nejlépe“ letos daří indexu Nasdaq Composite, který ztrácí jen asi 3 % a 4. února se nacházel zhruba na 1515 bodech. Dow Jones ztrácí letos výrazných 9 % (hodnota indexu 4. února byla 7956b.). Nedaří se ani japonskému Nikkei 225, který taktéž letos ztratil přes 9 % na hodnotu 8038 (4. února 2009). Trhy stále reagují především na špatné zprávy, které přicházejí ze všech koutů světa, dobrých zpráv je méně a reakce na ně jsou pochopitelně spíše zdrženlivé. Investoři vyčkávají na vyjasnění situace – jestli nás čeká hluboká a delší recese, nebo se světová ekonomika z nejhoršího opravdu dostane v druhé polovině roku 2009, jak se prozatím očekává. Čtěte více: B.I.G. Expert: Směřování do recese odrazuje investory

Z USA přicházejí smíšené zprávy

V posledních týdnech jsme zaznamenali občas už i lepší zprávy z USA nežli jen ty špatné, které jsme slýchávali v minulých měsících. Trh s bydlením není stále stabilizovaný, když index cen domů Case-Shiller se dále v listopadu propadal, ovšem propad byl mírně slabší, než očekávali analytici. Relativně dobrou zprávou z trhu s bydlením pak byl nižší počet zahájených staveb domů, než se čekalo, neboť nižší nabídka domů na trhu by mohla pomoci stabilizaci cen. Spotřebitelská důvěra z Conference Board za leden ukázala, že očekávání spotřebitelů se mírně lepší, hodnocení aktuální situace je ale stále velmi pesimistické. Zasedání centrální banky Fed nepřineslo výraznější výsledek, vzhledem k tomu, že v současné situaci nemůže Fed hýbat sazbami (nachází se na 0–0,25 %). Fed ve svém vyjádření uvedl, že lze pozorovat uklidnění situace na trzích, ovšem v ekonomice se situace nezlepšuje, spíše naopak, stejně tak se nezlepšila dostupnost finančních prostředků pro domácnosti a firmy. Fed sice očekává oživení v americké ekonomice ještě v letošním roce, ovšem existuje zde značné riziko, že se tak nestane, stejně tak Fed vyjádřil obavu o velice nízkou inflaci a podstřelení inflačního cíle.

Dle předběžných údajů americká ekonomika ve 4. kvartálu 2008 klesla anulizovaně jen o 3,8 %, zatímco odhady viděly propad o 5,4 %. Pozitivního překvapení jsme se dočkali i v případě předběhového ukazatele zaměstnanosti v USA před samotným zveřejněním reportu z trhu v práce v pátek odpoledne. Report ADP ukázal, že v lednu bylo zredukováno o více než 100 tisíc pracovních míst méně než v předchozím měsíci. Dále pak index ISM sledující ne-výrobní sektor překvapil v lednu růstem na 42,9 bodů ze 40,1 bodů v předchozím měsíci. Hodnota indexu pod 50 ale stále udává kontrakci v daném sektoru. Trhy proto také v posledních týdnech sledovaly s napětím vývoj ohledně balíčku fiskálních opatření, který připravil tým prezidenta Baracka Obamy.

Eurozóna se potácí v nejistotě, Velká Británie je v recesi

Evropu v posledních týdnech trápily především čísla průmyslových objednávek, inflace a nezaměstnanosti. Nové průmyslové objednávky se v listopadu v eurozóně propadly meziměsíčně o 4,5 % m/m, meziročně pak klesají o 26,2 %. Tovární objednávky v Německu se v prosinci propadly o 6,9 %, meziročně to pak znamená pokles o 25,1 %. Inflace v lednu zpomalila na téměř desetileté minimum meziročních 1,1 % z prosincových 1,6 %. Nezaměstnanost v prosinci vzrostla na 8,0 % z listopadových 7,9 %. Maloobchodní prodej se v eurozóně propadá již sedmý měsíc v řadě, v prosinci to bylo konkrétně o meziročních 1,6 % oproti propadu o 2,6 % v listopadu. Spotřebitelská důvěra je kvůli rostoucí nezaměstnanosti, ztíženému přístupu k finančním prostředkům a špatným ekonomickým vyhlídkám na historickém minimu. Hlavní úroková sazba se aktuálně nachází na 2,0 %, po prudkém snížení o 75 bodů v prosinci a dalších 50 bodů v lednu. Další snižování sazeb se očekává v březnu, což opět bude s velkou pravděpodobností doléhat na euro. Čtěte více: Nejdůležitější při obchodování s akciemi je trpělivost

Recese v britském hospodářství byla široce očekávána, ale až se zveřejněnými čísly růstu ekonomiky ve 4. kvartálu 2008 se potvrdila. Britské hospodářství ve 4. kvartále kleslo o 1,5 %, meziročně o 1,8 %. Britská ekonomika se tak nachází poprvé od roku 1991 v recesi. Bank of England tomuto stavu v britské ekonomice přizpůsobila i úrokové sazby, když snížila postupně, naposledy ve čtvrtek 5. února, hlavní úrokovou sazbu až na 1,0 % – nejnižší úroveň ve své historii.

Stejně jako eurozóna, i Japonsko se potýká s výrazným propadem průmyslové produkce. Meziročně produkce v listopadu klesla o 16,6 %, což představuje nejvyšší propad od roku 1980 a průmyslová produkce se tak nachází zpět na úrovních z roku 2006. Podobně jako americká centrální banka Fed přistoupila i Bank of Japan ke snížení úrokových sazeb na minimální úroveň, a to 0,1 %. Japonské producenty netrápí ale jen propad poptávky z USA a Evropy, ale již i z některých asijských zemí. Dále pak pro exportéry znamená značný problém masivní posílení yenu, který si od července 2007 k dolaru připsal přibližně 38 %, což představuje posílení o 22 % p.a. Pro srovnání česká koruna posiluje k euru v posledních několika letech zhruba 3–4 % p.a.

Dolar posiluje, výprodej koruny, zlotého a forintu nebere konce

Nejistota na trzích a špatná data z eurozóny jednoznačně pomáhají dolaru oproti euru. Od počátku roku si dolar již připsal k euru přibližně 8 % na EUR/USD 1,29 (5.února). Posilující dolar a hlavně špatné zprávy z britské ekonomiky doléhají na libru, která na páru s dolarem je stále v klesajícím trendu. Vůči euru se ale libra odrazila od svého dna, kterého dosáhla v posledních dnech roku 2008 na úrovni EUR/GBP 0,9757. Od počátku roku si libra k euru připisuje zhruba 7 % a aktuálně se obchoduje blízko EUR/GBP 0,89.

Pro více informací o měnách navštivte mesec.cz/kurzy

V posledních měsících se bezpečným přístavem na měnovém trhu pro investory stal americký dolar, naopak východoevropské měny tento status naprosto ztratily. Dopad zpomalení světového hospodářství, zejména eurozóny, bude na českou, polskou i maďarskou ekonomiku značný, čehož si jsou investoři vědomi. Výprodeje těchto měn se proto zdá neberou konce. Nepomáhá jim samozřejmě ani uvolňování měnové politiky v těchto zemích, když se investoři zbavují nízko úročených měn. Polská centrální banka v lednu snížila hlavní úrokovou sazbu překvapivě o 75 bodů na 4,25 %, zatímco trh počítal se snížením jen o 50 bodů. Polská národní banka tak snižovala sazby razantně již druhý měsíc v řadě, a bude v tom s velkou pravděpodobností v dalších měsících pokračovat.  Průmyslová výroba v Polsku zažívá výrazné ochlazení, nezaměstnanost roste a klesá příliv zahraničních investic. V minulých dnech zrevidovala své odhady růstu hospodářství i polská vláda. V loňském roce ekonomika ještě rostla o 4,8 %, letos ta očekávání zdaleka nejsou tak příznivá. Polský zlotý ztratil již od počátku roku k euru téměř 13 % a v současnosti se obchoduje kurz EUR/PLN okolo 4,76, oproti svým maximům na 3,20 PLN/EUR vloni v létě. Čtěte více: Forex, nejúžasnější byznys na světě. Pro mě. A pro vás?

Maďarský forint se během výprodejů v minulých dnech dostal až na své historické minimum 300 forintů za euro. Klesající měnový kurz má negativní dopad na půjčky v cizích měnách, které jsou v Maďarsku docela běžné; domácnosti, firmy a jiné instituce mohou proto mít do budoucna problém splácet své závazky. Odhaduje se, že maďarská ekonomika letos klesne až o 3 %.

EM měny od počátku roku

Zdroj: Bloomberg.com, dne 5. února 2009. (EM=emerging markets, rozvojové trhy)

Česká koruna následuje region a také dále oslabuje, ve srovnání se zlotým či forintem je ale její oslabení k euru více než poloviční, od počátku roku koruna oslabuje asi jen o 5 % a v současnosti se obchoduje poblíž 28,50 korun za euro. Přesto ochlazení v české ekonomice je značné. Propad v průmyslové výrobě v posledních měsících loňského roku byl strmý, v říjnu se průmyslová produkce propadla meziročně o 7,6 %, v listopadu pak o 17,4 %. Stejně tak klesají maloobchodní prodeje, v listopadu meziročně o 6,3 %. Zahraniční obchod v prosinci pak skončil ve výraznějším deficitu, než se očekávalo, když exporty se propadly meziročně nejvíce od roku 1994. Česká národní banka tak na čtvrtečním zasedání nezklamala a snížila úrokové sazby o 50 bodů, základní úroková sazba se tedy nachází na 1,75 %. Naposledy byly sazby v ČR takto nízko v září 2005.

Anketa

Ovlivní kurzy měn plánování vaší letošní dovolené?

Autor článku

Specializuje se převážně na měnový a dluhopisový trh a vývoj světové ekonomik.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).