Hlavní navigace

Nejdůležitější při obchodování s akciemi je trpělivost

29. 1. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Investice do akcií jsou lákavé. Jejich současné ceny jsou nízko a nabízejí možnost rychlého zisku. Kde jinde lze během pár dní nebo dokonce hodin zhodnotit svůj vklad až o desítky procent? Snad jen v kasinu. Spekulace na burze ostatně mají s hraním rulety dost společného. Nezkušení a netrpěliví hráči velmi brzy prohrávají.

Levně nakoupit, draze prodat.

Recept na zbohatnutí díky burzovním spekulacím je velmi jednoduchý. Stačí ve vhodný okamžik nakoupit akcie nebo komodity, nějakou dobu počkat, než jejich cena vzroste, a pak je se ziskem prodat. Vystihne-li spekulant správný čas k nákupu a prodeji, může během pár hodin zhodnotit svůj kapitál o pět, deset nebo i více procent. Možností k takovýmto báječným obchodům se nabízí spousta. Zvláště v poslední době, kdy cenový vývoj na burzách připomíná jízdu na horské dráze.

Problém onoho receptu na snadné zbohatnutí spočívá v načasování nákupů a prodejů. Akcii je nejlepší nakoupit v době, kdy její cena ukončila svůj pokles a dosáhla svého cenového dna. Prodat ji se pak vyplatí, když po období růstu dosáhla svého cenového vrcholu. Tolik teorie. Praxe je ovšem taková, že vystihnout dna a vrcholy je prakticky nemožné. Jedno z přirovnání takovéto pokusy dává na roveň snaze zachytit holou rukou čepel letící dýky. Čtěte více: Investiční model „kup a drž#8220; během krize nefunguje.

Nikdo totiž není schopen s určitostí říci, jakým směrem se cena akcí bude v nejbližších okamžicích vyvíjet. Pokles jejich cen může být v mžiku vystřídán růstem. Vyloučen ale není ani jejich ještě prudší pád. Zvláště v době finanční krize jsou akciové trhy extrémně citlivé na nové informace. Na většinu z nich přitom reagují přehnaně. Ceny akcií mohou rychle vylétnout nahoru, aby se vzápětí opět propadly do hlubin. Čtěte více: Krize ještě není za námi, banky stále vytahují kostlivce ze skříně.

Nahoru nebo dolů?

Období zvýšené volatility, kdy kvůli nervozitě na trzích ceny akcií klesají a zase padají, investoři milují i proklínají. Velký a rychlý pohyb cen akcií totiž představuje jedinečnou příležitost k rychlému zbohatnutí. Na druhé straně ale také přináší zvýšené riziko velkých ztrát. Krátkodobé spekulativní nákupy a prodeje akcií mají spíše než k investování mnohem blíže k hazardním hrám. V obou případech se obvykle hraje hop nebo trop. Čtěte více: Finanční mýty a jejich vliv na naše životy.

Hráč, který se rozhodne za takovéto situace s akciemi obchodovat, by si především měl uvědomit zvýšenou míru rizika ztráty. Pravděpodobnost, že dříve či později nakoupí v nevhodný okamžik akcie, jejichž cena bude klesat, hraničí téměř s jistotou. Potom má v podstatě jenom dvě možnosti. Buď akcie ve snaze minimalizovat svou ztrátu rychle prodá, nebo se rozhodne je držet v očekávání opětovného růstu jejich cen.

To samozřejmě představuje zvýšený nápor na psychiku každého hráče. Zvláště, když další cenový vývoj neodpovídá jeho předpokladům. Nikdy totiž neví, jak dlouhá cesta k nejbližšímu cenovému dnu akciím ještě zbývá. Prodá-li příliš brzo a trhy se vzápětí „zmátoří”, bude ho mrzet inkasovaná ztráta i ušlý zisk. Pokud neprodá a ceny budou prohlubovat svůj pád, začnou se mu do hlavy vkrádat obavy, zda náhodou nedrží akcie krachující společnosti. Čtěte více: Peněz je dostatek, ale jejich cena stoupá.

Hlavní je trpělivost a sebedůvěra

Předpokladů úspěšného obchodování s akciemi je mnoho. Dostatkem vstupního kapitálu a znalostí počínaje a určitými povahovými rysy konče. Obzvláště pro spekulativní nákupy akcií platí, že by do nich nikdo neměl investovat peníze, o které si nemůže dovolit přijít. Spekulant by měl být připraven na to, že přinejmenším část investovaného kapitálu prodělá, přestože samozřejmě doufá, že jemu se to nestane.

Každý investor do akcií by měl mít alespoň základní povědomí o fungování kapitálových trhů umožňující mu sledovat a analyzovat všechny dostupné informace. Rozhodovat se o nákupu a prodeji akcií bez vlastního kvalifikovaného úsudku, jen podle doporučení analytiků nebo informací pochycených v diskusních fórech na serverech obchodníků s cennými papíry, je naprostý nesmysl. To už je snad lepší si házet mincí.

Hlavním nepřítelem nezkušeného investora bývá jeho netrpělivost a nedostatek víry ve správnost vlastního úsudku. Jeho netrpělivost se projevuje především v uspěchaných nákupech i prodejích. Akcie nakupuje v době končící růstové fáze hnán vidinou ušlého zisku – trhy rostou a jemu peníze leží na účtu. Prodává je pak často až těsně před dosažením cenového dna, zdeptán beznadějí a smířen se svým fatálním selháním.

No nekupte to, když je to tak levné!

Doposud byla řeč o spekulativních nákupech a prodejích akcí využívajících krátkodobé kolísání jejich cen. Téměř vše, co bylo uvedeno, ale do značné míry platí i pro dlouhodobé investory. Snaha o správné načasování nákupů a prodejů akcií má sice pro ně daleko menší význam než pro spekulanty, což ale neznamená, že by současná situace na kapitálových trzích i jim nepřinášela příležitost mimořádných zisků a ztrát.

Špatnou zprávou pro dlouhodobé investory do akcií a podílových fondů je, že hodnota jejich majetku se za poslední rok asi podstatně snížila. Akciové indexy totiž klesly na úroveň, na které byly před pěti lety, například index pražské burzy PX 5O téměř o 53 %. Neexistuje odvětví, které by finanční krizí nebylo citelně zasaženo. Špatně se daří bankám, developerům, automobilkám … Řada akcií během loňského roku ztratila přes 80 % své hodnoty. Čtěte více: Investovat nebo vyčkávat?

dan_z_prijmu

Vývoj cen akcií na hlavním trhu Burze cenných papírů Praha

Vývoj cen akcií na hlavním trhu Burze cenných papírů Praha
Akcie Cena k datu (Kč) Změna (%)
1.1.2008 23.1.2009
Orco 2.165,00 223,1  –89,7
CETV 2.106,00 277,5  –86,8
NWR 445,00 *) 73,8  –83,4
AAA 44,39 8,4  –81,1
ECM 1.203,00 250  –79,2
Erste Group 1.301,00 285,77  –78
Pegas Nonwovens 750,5 238,15  –68,3
Unipetrol 337,6 118,81  –64,8
VIG 1.408,00 **) 569  –59,6
Komerční banka 4.371,00 2.316,10  –47
ČEZ 1.362,00 733,03  –46,2
Philip Morris ČR 7.933,00 5.750,00  –27,5
Telefónica O2 C.R. 544,8 425,8  –21,8
Zentiva 972 1.122,00 15,4

*) údaj k 6.5.2008
**) údaj k 5.2.2008
Zdroj: www.pse.czDobrou zprávou pro investory je, že přes veškerou skepsi a pesimismus skoro nikdo nepochybuje o tom, že akciové trhy se již brzy mohou začít zotavovat. Přestože další pokles není vyloučen, současné ceny akcií jsou pro dlouhodobé investování určitě zajímavé. Jen je potřeba pečlivě vybírat, které akcie přikoupit. Zajímavý výnos s lepším rozložením rizik mohou přinést i investice do smíšených podílových fondů.

Anketa

Pokládáte současné ceny akcií za atraktivní pro dlouhodobé investory?

Autor článku

Narozen v roce 1968. Absolvent FEL VUT obor jaderná energetika. Má mnohaletou praxi v soukromém i státním sektoru, zejména v oblasti Managementu a kontroly.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).