Problém je v chybné interpretaci výsledků současně používaných testů, kde z důvodu sensitivity a specificity u bezpříznakových jedinců má tak matoucí výpověď, že dát to do ruky poloautomatům vede k porušování práv a ponižování občanů. Kolektivní "ynteligence" v podobě poslanců, soudců a PaChů, minimálně inklinujících k exaktním vědám a zejména statistice a počtu pravděpodobnosti, je bohužel známa. Slyšel jsem nejeden stesk, jak zejména justice klade při osvětě metodiky měření pomocí orientačních testů odpor. Pevně věřím, že "pandemie" COV-19 a humbuk kolem testování pomocí atg. testů povede k "promoření" všeobecného povědomí, že tyto testy nejsou stříbrnou kulkou.
Detailně popsáno zde: https://portal.matematickabiologie.cz/index.php?pg=aplikovana-analyza-klinickych-a-biologickych-dat--biostatistika-pro-matematickou-biologii--vztah-pravdepodobnosti-statistiky-a-biostatistiky--senzitivita-specificita-a-prediktivni-hodnoty
Nebo lidštěji zde od 54:25 https://www.youtube.com/watch?v=GczkFbi4ezM&t=3264s
Mám jeden dotaz a jednu poznámku. Tudíž nejprve ten dotaz: pokud občan nemůže nést na svých bedrech důsledky falešně pozitivního textu, platí to i pro v případě covidu? Falešně pozitivních testů je hlavně u antigenních testů docela dost.
A poznámka: cituji: "aby prokázal svou nevinnu. Test na droby (návykové látky)..." - tady prosím o korekturu. nevina se píše s jedním N a test na droby je něco poněkud jiného, nežli test na drogy :-) :-) :-)
Problém je v tom, že nemocenská se počítá z redukovaného denního vyměřovacího základu, takže od určitého příjmu na tom člověk tratí.
Z laického pohledu by mohlo jít aplikovat rozsudek ÚS a požadovat po státu náhradu škody ve výši rozdílu, pokud je člověk umístěn do karantény na základě falešně pozitivního testu. Na druhou stranu po pozitivním antigenním testu následuje konfirmační PCR a pravděpodobnost, že oba testy jsou falešně pozitivní se limitně blíží nule. A to je rozdíl oproti uvedeno případu. Tam ty konfirmační testy vyšly negativně.