Vlákno názorů k článku Máte blízko do důchodu? Jděte do něj ještě letos, i kdyby měl být předčasný od xls - Bohužel funkčnost SSZ je při výpočtu podobný ostatním...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 12. 2020 15:09

    xls

    Bohužel funkčnost SSZ je při výpočtu podobný ostatním státním institucím, takže to manželce počítali 1,5 roku a dopočítali se poloviny. Takže advokát, odvolání a pak jí dali 2x tolik.

  • 11. 12. 2020 15:26

    Jehovista

    To je poradny bordel. Copak jsme ve stredoveku? Stat vsechny udaje ma, tak proc proste nemuze clovek na jedno kliknuti zjistit, jak je na tom a kolik by dostaval?

  • 15. 12. 2020 13:41

    ViR

    Stát má všechny údaje u "standardních" případů, a to tehdy a jen tehdy, pokud všichni zaměstnavatelé (školy, věznice, vojenská správa, soudy atd.) odeslali ČSSZ údaje, které odeslat měli. Což se někdy stalo ale mnohdy nikoli.

    Třeba u mne bylo vše v pořádku, a za cca 48 let a 4 měsíce mám jen 17 dnů neevidovaných dob. Na druhé straně u kolegyně nevystavilo gymnázium, na kterém studovala v sedmdesátých letech, ani jediný ELDZ. Navíc to gymnázium zaniklo tzv. "bez právního nástupce". Dořešené to zatím není (bude muset doložit doklady o tom, že skutečně studovala).

    Kamarádce zase chybí cca rok pojištění po ukončení VŠ. Nastoupila tehdy na nové místo specialisty na ochranu rostlin k jednomu zaměstnavateli, kde s tím neměli žádné zkušenosti (vše nakupovali jako službu). A tento zaměstnavatel ji poslal na dlohodobou stáž, tzv. "na zkušenou", do zemědělského družstva, kde si vše již zajišťovali sami. Mzdu jí vyplácel jeden podnik (kde byla na stáži), druhý, kde byla kmenovým zaměstnancem, ji tomu vyplácejícímu refundoval. Evidenční list ve finále nevystavil žádný z nich, spoléhaje jeden na druhý. Oba podniky zanikly. Šlo o rok 1988, který už spadá do "rozhodného období" pro stanovení osobního vyměřovacího základu. Naštěstí u právního nástupce toho podniku který mzdu vyplácel (dnes zemědělská a.s.), je ochotná hlavní účetní. A ta v pytlích s dokumenty ke skartaci vyhledala potřebné mzdové listy (uchovávají se podle zákona 30 let, takže již dva roky nemusely být) a ELDZ vystavila dodatečně. Pokud by již doklady o vyplacené mzdě neexistovaly, tak se jí ten cca rok nezhodnotí.

    Jinak, ČSSZ umí (a to již dnes) na kliknutí (pravda nikoli na jedno, ale několik) na e-portálu udělat orientační výpočet důchodu, takže "kalkulačka" existuje. Ale umí samozřejmě pracovat jen s tím, co má CSSZ ve své evidenci, případně doplněné tím, co tam Vy ručně doplníte (např. dobu péče o dítě a pod.).

  • 16. 12. 2020 9:05

    Tomáš 007

    Možnost orientačně si spočítat důchod s údaji, které má ČSSZ k dispozici, platí jen pro uživatele datových schránek...

  • 18. 12. 2020 1:08

    ViR

    To už není dávno pravda, byť z počátku to tak, pokud jde o výpočet na e-portálu ČSSZ, bylo.

    Aktuálně, pokud na webu https://eportal.cssz.cz/ kliknete vpravo nahoře na volbu "přihlásit", další stránka nabídne možnosti "Datová schránka" a nebo "NIA". Kliknete-li na "NIA" a následně na "Přihlásit se", budete přesměrován na web https://nia.eidentita.cz/ (s návratovými parametry na portál ČSSZ), kde si aktuálně můžete vybrat ze 6 (slovy šesti) možností, jak se k e-portálu ČSSZ přihlásit, a to i bez vlastnictví datové schránky. Sedmá možnost přihlášení přes identitu u České spořitelny je v ověřovacím provozu a má být aktivní od 1.1.2021. Po přihlášení přes kteroukoli z uvedených možností (jde o ověření identity) dojde k návratu na web https://eportal.cssz.cz, kde již lze využít všechny služby v téměř stejném rozsahu, jako při přihlášení "datovkou". Konkrétně orientační výpočet důchodu bez problémů. Co je omezeno je zasílání různých dokumentů, na to je stále třeba datovka. NIcméně jde-li třeba o IOLDP, můžete o jeho sestavení v klidu požádat, za pár dnů se znovu přihlásit, vybrat náhled na něj a pokud je již zpracován, stáhnete si jej v PDF.

    Ten orientační výpočet důchodu si ovšem také můžete udělat v "oflajnu" na excelové kalkulačce MPSV, nebo ČSSZ. Je to ovšem pracnější, protože si napřed "nějak" (třeba dopisem) musíte vyžádat IOLDP, dopočítat skutečné celé roky důchodového pojištění (tedy vědět jaké doby jsou krácené, jaké se nezhodnocují, i když jsou evidované, případně doplnit náhradní doby zohledňované až při výpočtu důchodu) a ručně do té excelové kalkulačky zadat vyměřovací základy za jednotlivé roky rozhodného období (dnes většinou od r. 1986). A když to uděláte správně, dojdete ke stejnému výsledku, jako na e-portálu ČSSZ.

    18. 12. 2020, 01:09 editováno autorem komentáře

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).