Tento názor nelze sdílet, neboť je známo, že např. v Německu došlo ke změně platů v poměru 1:2. Tedy plat byl osekán na polovinu, ovšem obchodníci nenastavili ceny v tomto poměru, nýbrž v poměru třeba 1:1,2, takže ceny jsou mnohem vyšší. Dnes by si z deseti Němců přáli euro tak 2. Je to věc, která především slouží zájmům finančních institucí (bankám, pojišťovnám) a firmám, které nemusí počítat s kolísáním kurzů v mezinárodním obchodě. Pro běžného občana se situace zhorší. Kdo tvrdí opak, tak vědomě lže a anebo slouží zájmům skupin, kterým to vyhovuje. Tak jako tuto manipulaci vidíme i v policice a jiných oblastech.
Souhlas, to Německo mám potvrzené od přátel z Německa. Článek je začátkem vymývání našich mozků. Takových a podobných článků bude do roku 2010 (či spíše déle) ještě hodně, vždycky se najde nějaký poctivý podnikatel, který to rád zaplatí. Á propos nedávné snížení DPH u kávy, čaje, čokolády - všude se dočteme, jak obchodníci snížili ceny o 14%. Už se ale nepíše, že ne všichni snížili o 14% a že jsou i takoví, kteří snížili pouze o 0% :-))
Dnes už jsou ceny zase zpátky. Kupujeme dětem kakao Nesquick nebo Granko, občas i nějakou tu čokoládu, a ceny i přes sníženou DPH jsou daleko vyšší, než bývaly za "vysoké" DPH.
A jestli projde zvýšení DPH na 9%, to se zase inflace pěkně rozjede ...
Souhlasím, stejná situace nastala i v IT. Žije tam má sestra a mohu Vám všem sdělit že ona ani její blízcí tam z toho neměli žádnou radost... Zdražení přišlo a bylo MARKANTNÍ
Kecate uplne blbosti. Platy v IT rostou v nemecku raketove, je tam kriticky nedostatek odborniku, masivne se natahuji zahranicni. Obvykly plat v IT nuti majtele myslet nad to, jak luxusni si koupi auto, takove prkotiny jako cenu potravin vubec neresi.
Takovyhle bludy sirej akorat nezamestnani v byvalem vychodnim nemecku.
Ondřej Antoš - autor článku - je neiformovaný hlupák - tohle už není neodbornost.
A pokud je možné prezentovat takhle nepravdivé a zavádějící články na "Měšci", bude asi něco v nepořádku i v redakci.
A to si taky rád počkám, až si náš stát "ohlídá zdražování". Možná by se Ondřej Antoš mohl vypravit alespoň na Pražské letiště a tam to zkusit "ohlídat". Případně si přečíst noviny, kde se Správa letišť přímo k problematice tvorby cen vyjadřuje.
je zajímavé, že vždy mají nejkategoričtější soudy právě lidé, kteří s žádným názorem podepřeným pádnými argumenty nepřijdou.
Shodou okolností jsem měl příležitost v Německu jeden rok žít, přičemž tuto zemi navštěvuji pravidelně několikrát do roka. Upozornil bych na skutečnost, že ceny většiny potravin, oblečení, elektroniky, knih, cd apod. jsou dlouhodobě nižší než v ČR, a to již před i po přijetí eura.
Hovoříte-li o zdražování, pokuste se tedy vysvětlit, proč byla míra inflace v době přechodu na něj následující:
1999 - 0,4 %, 2000 - 2 %, 2001 - 1,4 %.
Dále se zmiňujete o poklesech příjmů, jak tedy vysvětlíte následující čísla?
1999 - 2 249 euro, 2000 - 2 320 euro, 2001 - 2 354 euro (průměrný měsíční výdělek v eurech).
Kde jsou ony prudké cenové šoky??? Šoky existovaly, v tom se s Vámi přít nebudu, šlo ale o výjimky a mnohdy nesouvisely s eurem ale jinými skutečnostmi. Nemá smysl vysvětlovat, proč zdražilo jízdné na DB, proč zdražila elektřina apod., ale skutečně toto zdražení s eurem nesouviselo.
Čísla inflace v Německu se jeví jako velice nízká. Je ale třeba uvážit dvě věci:
1. německé hospodářství bylo v té době v recesi, při nulovém růstu HDP je inflace 2% v roce 2000 docela hodně
2. Vámi uvedené inflace zahrnují celou ekonomiku, tedy jsou průměrné a nevypovídají o zdražení konkrétního zboží jako např. potravin
A poznámečka - současná inflace u nás je dle ČSÚ necelá 3%. Vezmu-li inflaci pouze u energií ve své domácnosti k 1.1.2006 (el.en., plyn, teplo, voda), činí tato inflace 20%. To jsou potom počty :-))
Hmm, zadna exaktni cisla uvadet nebudu.
Jen ve zkratce, jezdim do Nemecka kazdorocne nekolikrat, travim tam tak 1.5 mesice celkove.
Po zavedeni Eura se masivne zdrazilo. Prechod DEM -> EUR rozhodne neprobehl 1.99:1
Napr. obed v me oblibene restauraci 11DEM -> 7.5EUR (v rozmezi 2 mesicu), pivo 3.5DEM -> 2.5EUR, ubytovani hotel 150DEM -> 100EUR, ubytovna 25DEM -> 20EUR ....
No to jsi toho moc nezjisti za rok,byl jsi vůbec v německu?Já žiju v čechách,ale pracuju 15 let v nemecku,takže vim jaké platy jsou tam.Zapoměl jsi napsat ,že je to mzda v hrubém a čistý příjem je tak půlka.
Myslím, že rohlík po přepočtu již asi nebude stát cca 2 Kč, aspoň jsem si toho nikde v eurozóně nevšiml. A tak to bohužel bude se vším.
Nejraději mám zprávy, když se dočtu o našich exportérech kteří začínají vždy propouštět nebo krachovat, jakmile dojde k posílení koruny vůdči Euru. A to máme kurz prosím 1:28. Co teprve stane až bude kurz 1:25 a nedej bůh až bude pouze Euro.
Vážení v podstatě máte všichni pravdu a také své zkušenosti. Ale zapomínáte na jednu velice důležitou, řekla bych zásadní otázku.Kolik a co, si může průměrný občan či důchodce ze svého příjmu za měsíc pořídit. Je to markantní rozdíl mezi nimi a námi. Jen se obávám, že se tento rozdíl po přijetí eura u nás nejen nesrovná, nýbrž znásobí, ale v náš neprospěch. Zatím to tak bylo se vším, tak proč by to mělo být jinak s eurem.
Áno, Áno. Plně souhlasím. Již dávno tomu (1989), co se nějaký divoch utrhl a v měsíčníku Práce a mzda vypsal krásný přehled jak se kdo má. Porovnal totiž nákupy několika věcí (potravin i průmyslového zboží) tak, že vyčíslil, kolik minut na ten nákup musí odpracovat člověk český, německý, francouzský a rakouský. Jestli ho nechali psát dál jsem se nedověděl. Ale od sametové revoluce jsem takto krásné porovnání nečetl nikde (jedině jsem to viděl velmi, velmi názorně v Televizi). Pak jen vím, že EON, ČEZ, býv.Telecom pláčí, že všude jinde jsou podobé služby dražší. Škoda, že to neuveřejní podobně a kolik dělá jejich zisk zde a jinde k základnímu kapitálu
Koukám, že podobná srovnání chybí více lidem. Když jsem se totiž někde na Měšci zmínil o tom, že by mne velice zajímalo, kolik práce spotřebuje člověk na koupi např. auta, kostky másla, litru benzínu u nás a v civilizované cizině, se zlou jsem se potázal. Jsem prý primiv, který si to na Netu neumí najít patřičné informace, případně to spočítat (průměrná mzda, kurz Euro/CZK, ceny zboží) a proč by mi to měl někdo servírfovat pod nos. Byl to příspěvek typu Radek, Jezevec, Phil.
Ještě porovnejte PRODUKTIVITU té práce a bude vám to hned jasné.
I když nevím nevím - kdo neumí zadat tři slova do google, kdoví jestli tam dokáže najít význam slova produktivita.
Jinak do produktivity práce patří nejen manuální úsilí těch nejposlednějších, ale i řídící schopnosti těch nejvyšších - i tady máme co dohánět.
Nebo si opravdu myslíte, že existuje nějaký důvod, proč by práce u nás byla placená méně, než jakou má cenu? V takovém případě by přece bylo zaměstnávání lidí neuvěřitelně lukrativní, a platy by rostly tak dlouho až by se vyrovnaly s hodnotou práce.
Neboli - když někdo třetinu pracovní doby profláká, ať už kvůli tomu že pracuje mizerně, nebo protože je mizerně řízen - nemůžete porovnávat minuty práce, je to nesmysl.
;-) nezapomeňte, že podnikatel-zaměstnavatel si nejdřív musí koupit luxusní auto a vilu s bazénem, a nemůže kvůli tomu zvyšovat platy svých zaměstnanců :-D
Ach so tak to jsem nevěděl že v Německu zaměstnavatelé žijí ze sociálních dávek, bydlí pod mostem a chodí pěšky. Hle jak jednoduché je dosáhnout sociálního blahobytu zaměstnanců - stačí chlebodárcům odejmout vytvořené zdroje.
Co se týče služeb TELECOMU - nemohli mí příbuzní ve Francii pochopit, že se u nás odhlašují pevné telefonní linky a i důchodci si pořizují mobilní telefon. U nich má pevný telefon kdejaký důchodce a je to normální životní potřeba. Ať si v TELECOMU zatřepou hlavou.
Nevím, co by Telecom chtěl. Docela mě šokovalo, když jsem zjistil, že v US je cena hovoru do Evropy 1 cent za minutu - tedy zaoceánský hovor v US je levnější než místní hovor u nás. A přesto v US patří tekomunikační firmy k těm, co hodně vydělávají.
pak budou mít i všichni vyšší příjmy a tedy i vyšší platy. Změní se tedy číslo ale ne jeho hodnota. Podobně jako cena zboží vyjadřuje především ochotu kupujících nějakou sumu zaplatit, daleko víc než přání prodávajících za nějakou sumu prodat - podobně tak mzda vyjadřuje především ochotu zaměstnavatele nějakou sumu za práci zaplatit, daleko spíš než zbožné přání zaměstnance za práci nějakou sumu dostat.
Euro je jen číslo, hodnota zboží i pracovní síly zůstane po měnové konverzi furt stejná.
A co důchodci? Těm bude také přidáno? Těžko. Životní úroveň se jim zhorší. Na ně jste nikdo nemyslel. Ale je pravdou, že v Německu se stalo, že věc, která stála př:
1,-DM, teď stojí Eur. Ale jen u některých výrobků.
Vážení s vlastním názorem.
Projevím i svůj názor k tomuto článku, ale formou zásadních otázek, neboť mě nepřísluší posuzovat co vyprodukují ostatní mozečky.
Kdo Vám přiřkne měsíční plat, nebo snad sociální dávky jak uvádí jeden článek 2 300.- EUR Paroubek, Topolánek, nebo president ?
Domníváte se, že Vám evropská unie bude doplácet do tohoto průměru?
Většina národa má v půměru plat 10 000.-Kč T.j. 355,-EUR souhlasí?
Potřebujete platit nájem? 5 000,-Kč ----178,- EUR
Chcete koukat na televizi? 17,-EUR nic moc pokud chcete aby děti měli přehled.
Máte jedno děcko na střední vzdělání ? 90,-EUR druhou na vysoké? 128,-EUR.
Kde máte další nutné platby? Pokud jste se nestal poslancem vyžíračem a t.d.
Cítíte chuť toho chleba, který nám politici chystají? A už jste si ho koupil?Za kolik?
Jste skutečně zdravý? Nepotřebujete ještě ani penicilin občas?
Domníváte se, že by nebylo od věci aby ministr financí místo žvanění, jak nám přechod na EURO prospěje, raději zveřejnil ceny potravin? To Nás vrhne tam, kam si zatím neumíme představit. Víte jak se budeme stravovat? My, republika nejsme schopni uživit sami sebe? Jakto, proč platíme všechny ty lumpy a ještě si drze přidají? Viděl jste někdy pořad "Jak se žije v evropě?" Doufám, že Paroubek dorovná platy i v LIDLU na 10 000,- nebo zázrakem bude mít na sliby před volbama? A už dost.
Užijme si té koruny dokud ji máme. Protože takové demokracie, která nás čeká se nenajíme. Dovedete si kladně odpovědět na větší část otázek? A to jsem moc neořemýšlel. Všem přeji jenom hezké dny. Buďme kritičtí i sebekritičtí.
Váš lavdou.
Jel továryšč Chruščov s významným hostem po Ukrajině, aby se pochlubil. V tom host ukazuje na dva muže, kteří provokativně jí seno. Továryšč Chruščov vylitl ven a srovnal je: "Dobytkové, a co budete žrát v zimě. Teď jděte na zelený."
I začal jsem pěstovat jemný trávníček a jetelinku (jako seno krásně voní).
Nechápu názory (viz výše v textu), které tvrdí, že ke zdražení nedojde. Máme známé v Německu i v Rakousku a shodují se v tom, že ke zdražení došlo a neustále na EURO nadávají. Prosím, nenechte se (jak se říká) "opít rohlíkem".
Běžný pohled do obchodů v Německu, Rakousku i Itálii hovoří proti pisateli článku. Zdražení (a zejména zdražení potravin a služeb) je evidentní. EURo nechci a už se těším, až se rozpadne i obyvatelům Evropy vnucená Unie.
Takhle drasticky to nevidim. Podle meho nazoru se unie rozpadavat nemusi. Neni na ni vse jenom spatne, ale je pravda ze se VSE po zavedeni eura zdrazilo. Ziji v Rakousku uz od 1991, takze to muzu potvrdit. Ze by stat kontroloval nedovolene zaokrouhlovani se rict neda. Velice brzo po 2002(=Euro v RAk.) zmizely ceny, ktere nekoncily devitkou. Drive jsme potrebovali na nakup pred vikendem max. 500ATS (a to uz byl nakup jako hrom), nyni s 60 € vyjdu malo kdy.
Bydlíme na hranicích s Německem a jezdívali jsme tam téměř každý týden, dokud tady nebyly hypermarkety typu Hypernova, Tesco ... Nadávali jsme, že škodofka zapomněla u své produkce na kufr. Zboží bylo levnější a kvalitnější než u nás a tak jsem vezli napěchované auto. Časem však ceny, co kdysi bývaly v DEM, jsou nyní v €. Ty samé částky. Bramborové hranolky 2,5 kg stávaly 0,99 DEM (u nás za tu cenu nebylo ani kilo) a teď v € stojí ještě více. I když tam dost přidávají a valorizují jak platy, tak podpory a různé sociální dávky, místní na to dost nadávají. I když jde euro vůči CZK dolů, stejně se pro nás řada věcí stává dražšími. Zajímavé je porovnávat ceny stejných výrobků řetězců typu Plus, Kaufland, Lidl u nás a tam. Mnohdy je jejich zboží levnější u nás, jindy zase u nich, čert se v tom vyzná.
Co se v Německu vyplatí, jsou prací prášky, které jsou značně kvalitnější než u nás (světové značky typu Ariel, Mr. propper, Visir, OMO ...) - pro bývalé východní státy nejsou totiž vyráběny přímo v mateřských firmách na Západě, ale někde v RVHP zemích. Nejdřív jsem myslel, že manželka má nějaký zvláštní názor, ale když to začaly trvdit i ostatní ženské, nezávisle na sobě, tak na tom asi kus pravdy bude.
No a pak boty - Deichman - u nás hlavně ve velkých nákupních centrech a v Praze. Řada modelů u nich není k mání u nás! Kolikrát se mi stane, že v Německu nemají ani v dohledné době nebudou mít naše čísla, a v Praze jo. A naopak. Bohužel, masívní slevy (nejen posezonní výprodej) v německých deichmanech k nám většinou nedoráží. Ceny v českých Deichanech: Euro za 30,-- + 100 - 200 přirážka. Ale boty koupené v Německu (všeobecně, nejen u Deichmana) jsou kvalitnější. Kupujeme tam už několik let a pokud se nám náhodou s botama něco stalo, vždy absolutně bezproblémová reklamace a peníze nazpět. Jestli si pak za ně koupím stejný nebo jiný model nebo jdu do jiného obchodu, je jim jedno. Naše dítě má vadné držení těla a tak navštěvujeme ortopeda. Když jsem mu ukázali první sandále, od Bati, tak se zhrozil. Domnívali jsme se, že Baťa je dobrá značka. Bohužel tomu tak nebylo. Při každé návštěvě chce vidět boty a za těch cca 10 let, co si kupujeme (nejen dítěti) boty v Německu, jen slintá chválu. Navíc boty z Německa nejsou až tak drahé ve srovnání s cenami obuvi u nás (nepočítám v tom vietnamské tržnice).
Vážení,
nejenže bude velké zdražení, ale i velké okradení. Spoříte si na stavebním spoření, v penzijním připojištění na důchod, na životní pojistce, máte peníze v podílových fondech? Pak vězte, že v okamžiku přechodu na EURO nás stát, potažmo EU, stanovením přepočtového poměru okrade stejně jako komunisté při měnové reformě v r. 1953. Pak se teprve celý národ probudí, ale to už bude pozdě.
Tak tohle je klasicky omyl, ktery muze rict jen clovek s neekonomickym vzdelanim nebo clen KSCSSD. Mluvite nesmysly, rika vam neco smeny kurz? Pral bych vam zit v nektere zemi, kde se plati v Eurech. Verte mi, zivotni uroven je mnohem vyssi (Slovinci to jiz pochopili)....
Ono možná než užívat našprtané ekonomické poučky je lepší používat obyčejný selský rozum.
Životní úroveň je v zemích EU vyšší než u nás, ale nejsem si jist, zda se ji podaří dohnat i u nových členských zemí včetně ČR. I v rámci staré unie jsou státy, které jsou na tom líp a které hůř. Pokud nám tady někdo blábolí, že vyspělé země unie doženeme za X let, tak ony také nebudou spát na vavřínech a tak tedy my, až za těch X let budeme na jejich dnešní úrovni, tak oni budou zase o dalších X let napřed. Čili polopaticky řečeno - nemůžeme je nikdy dohonit - tak jako ty horší země nedohoní ty lepší v rámci původní unie - stále tu bude odstup.
No a jako nás okradlo OF po převratu!
Měli jste našetřeno 90 tisíc na favorita nebo rodinný dům? Během několika málo týdnů stál favorit 130 tisíc bez jakéhokoliv vylepšení, v bílé barvě, bez zadního stěrače a ostřikovače. Přitom mzdy se takovým tempech nezdvihaly a v mnoha odvětvích jsou socialistické platy ještě dnes. A v bance vám taky vklady nevalorizovali.
Byla to prostě sprostá měnová reforma!
Tak tohle je fakt - ani jsem si vlastně neuvědomila, že ceny šly nahoru rychleji než platy a přitom úspory nebyly nikdy valorizovány! Takže jde o "skrytou měnu", kterou si zřejmě neuvědomilo více lidí, co mají v peněžních ústavech vklady. Dokonce šly i procenta úroků dolů...
Vemte si, že za komunistů byly úroky v bance 4% z vkladu. Novomanželské půjčky nebo na pořízení bydlení za 1 - 2,5%.
Nyní máte úročení vkladů třeba jen 0,5 % (a k tomu ještě poplatky za vedení účtu, zdanění), ale půjčují vám za 20ti násobně vyšší úrok. Pokud k tomu připočtete poplatky typu za vedení účtu, vystavení úvěru, dostáváte se do astronomických výšin. Banky tak roztáčejí inflační spirálu, na vkladech vlastně tratíte.
Příklad se skrytou měnovou reformou v režii OF a ODS po r. 1989 je velice výstižný. Když to udělali komouši v 50. letech, bylo to špatné, když to udělala pravice, bylo to super OK. S. klaus by měl dostat nobelovku za ekonomii (nebo špagát za zhuntování republiky?) ...