Hlavní navigace

Názory k článku Mám sto tisíc - kam je dát?

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 18. 4. 2003 10:45

  All-in-one (neregistrovaný)

  Pane Simkanič, jestli Vám přebejvá 100 t., já bych je bral!:-)))

  Jinak bych preferoval před uložením v bance podílový fond. Nejspíše obligační, kde je riziko daleko nižší než u akciového, relativně nízká volatilita (rozkmit kurzu), ale výkonost vyšší než u fondů peněžního trhu. Dá se dosáhnout zisku kolem 9,3 % (za poslední rok - konkrétně Fond korporátních dluhopisů ČPI), při celkovém poplatku 2,5 %, což znamená 6,8 % čistého! Po půlroce navíc nedaníte 15ti% jako u bank, což dále posouvá zisk na 8 % čistého (uvažuji daň, kterou nebudete platit). Navíc fondy umí spoustu dalších věcí, můžete být zdarma informování o vývoji, své peníze dostanete cca do 3. dnů. Zajímavou službou je i možnost spořit si celý rok místo do stavebního spoření na podílový fond, který Vám umí Vámi požadovanou částku převést do st. spoření ke konci roku (v podstatě trvalý příkaz). Výsledek je ten, že neztratíte nárok na státní podporu u st. spoření, ale než tam své peníze vložíte, tak je zhodnotíte cca o 4 % lépe, než kdybyste tam spořili rovnou. Dokonce se během roku ke svým penězům, na rozdíl od st. spoření, dostanete.

 • 18. 4. 2003 10:53

  Ján Simkaniř (neregistrovaný)

  Bohužel, nemůžu sloužit :-). Samotnému je mi líto, že mé úvahy byly čistě modelové.
  Jinak nápad s podílovým fondem není k zahození, ovšem pro konzervativního investora, který nesleduje pohyby trhu každý den, se přece jenom hodí míň než tradičnější formy spoření zmiňované v článku.

 • 18. 4. 2003 13:11

  Patrik Chrz (neregistrovaný)

  No jo. Jenže taky to může být míň než jsem vložil, nebo může fond zkrachovat a nedostanu vůbec nic.
  A taky ty poplatky. Možná to i přes ně může vyjít výhodněji, ale mě prostě rozčiluje, když mám platit za každé uprdnutí (vložení peněz, výběr peněz, vedení účtu, a kdesi cosi).

 • 18. 4. 2003 14:07

  All-in-one (neregistrovaný)

  Sice chápu Vaši nechuť k poplatkům, ale pokud po jejich odečtení zbyde větší úrok než u banky a navíc neplatíte daň, tak si myslím, že to není špatné. Jinak dluhopisy se rizikem naprosto nedají srovnat s akciemi a kursový rozkmit (volatilita) je jen 4,42% (fond korp. dluhopisů ČPI) za poslední rok. Ono vůbec pokud jde o riziko, tak si myslím, že je zcela srovnatelné s uložením peněz do banky, protože ani v bance nevíte, jestli to nedopadne jako třeba v Union bance či jiných podobných.

 • 18. 4. 2003 15:07

  Patrik Chrz (neregistrovaný)

  No jo, jenže u banky dostanu alespoň mých devadesát procent. Tady nemusím dostat vůbec nic.
  Když je to tak vysoce výnosné a výhodné, proč se do toho tedy nějaká banka nepustí s tím, že bude nabízet spořící účet s max. několikaměsíční výpovědní lhůtou a úrokem třeba 4 %? A ty peníze neinvestuje tímhle způsobem? Vždyť by jí zbylo ještě spoustu peněz! Hned bych do toho šel. Možná proto, že ví, že za to riziko by jim to nestálo. Hned bych do toho šel.
  Navíc, mě se na těch poplatních prostě nelíbí ta nepřehlednost. Člověk aby to bůhvíjak studoval a stejně nakonec zjistí, že ho banka zkrouhla za něco co je napsáno na páté straně doplňkového sazebníku úplně dole, kurzívou a ještě o velikosti 6 bodů :-)))

 • 18. 4. 2003 23:20

  Fredy (neregistrovaný)

  No nevím, nevím. V době, kdy se odhaduje postupný nárust inflace, prosazovat dluhopisové fondy..... To bych raději doporučoval koupit za 100.000 nějaké ojetou dodávku na sběr těch lahví, co radil kolega úplně dole.

  Případně můžete těch 100 tis. vložit do lidké blbosti a naivity. Stačí dát inzerát, že zprostředkujete práci třeba v poválečném Iráku, kterou platí USA v dolarech. Zájemce si musí od Vás koupit na dobírku třeba za 1.000,-Kč instruktážní brožurku v arabštině, která je pro tuto práci nezbytná a obsahuje také patřičné adresy. Pokud je to dobře naformulováno, tak to není trestné. Můžete vklidu počítat, že se Vám ozve tak 400 až 500 zájemců. Čím větší a barevnější inzerát, tím více naivních snílků a tím větší kšeft. Inzerce, tisk brožur a ostatní náklady se musí vejít do 50.000 Kč. To ostatní je zisk.

  Ještě by to také šlo vložit do nějaké "zázračné" kapitálové životní pojistky, ale to je snad lepší ten Irák :-)))

  Nebo také můžete těch 100.000 investovat do svého jazykového vzdělání. Myslím cizojazyčného. A pak hurá do světa na vandr.

  Ještě by také šlo to probendit s děvčaty, alespoň by zůstaly dobré a příjemné vzpomínky. Určitě by byly lepší, než na pokles dluhopisových fondů vlivem vzrůstající inflaci.

  Nepůjdeme raději našlehat nějaká děvčata?

 • 18. 4. 2003 18:07

  ZIL (neregistrovaný)

  Úroky se pohybují kolem 1 procenta čistého, téma článku je tedy o výnosu kolem 1 tis. Kč / rok. Což takhle sbírat prázdné láhve po vagónech a vracet je ? Denně jedna nalezená láhev a jste na zisku, který vám dá banka za půjčení 100 tis. A bez rizika, že na banku bude nedopatřením vyhlášen konkurs.

  Kdybych měl volných 100 tis., něco bych dal za alkohol, něco za holky a zbytek bych utratil.

  Hezké Velikonoce :-)

 • 18. 4. 2003 23:31

  All-in-one (neregistrovaný)

  Jo, s těma láhveme je to fakt dobrý! Teda alespoň, že má Zil a Fredy smysl pro humor! Jinak je to fakt celkem chmurný. Souhlasím, že dluhopisy časem ztratí dech, ale počítám, že by se mohli zastavit na hranici kolem 5 ti - 6ti % a to by pořád ještě šlo. Ikdyž na Fredyho nápad to prostě nemá.... :-)))

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).