Vlákno názorů k článku Maďarské ponaučení pro český lid od anonym - Opojeni svobodou jsme si ani neuvědomili, že někdo...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 9. 2009 11:09

    anonymní
    Opojeni svobodou jsme si ani neuvědomili, že někdo rozprodal, rozdal či rozkradl náš společný majetek a z toho výnosu hradil sociální systém, který tu zůstal z dob socialismu. Ten systém se postupně osekával a odbourával a když došly peníze z privatizací začalo zadlužování. Teď přichází doba, kdy se dluhy už blíží ke kritické hranici a celosvětová krize to jen urychlila. Jestliže se nám před rokem zdál být deficit kolem 90 miliard nepřijatelný, tak teď jásáme nad jen 160 miliardovým. Janotův balíček je v současné době špatný a v krizi postihuje zejména nižší a střední vrstvy obyvatel. Zvýšením daní a snížením sociálních podpor jen omezuje spotřebu doma a podřezává domácí výrobu potravin a spotřebního průmyslu s dopadem na další pokles HDP a růst nezaměstnanosti.
    A zatím co vysocepříjmové skupiny dopad balíčku v podstatě nepocítí, budou i nadále pokračovat ve vývozu peněz mimo hranice ČR a podporovat tak hospodářství jiných států. Svoji nešťastnou roli tu hraje ČNB, která by za současné situace měla spíše podpořit oslabení koruny, aby naše exportní zboží netrácelo trhy v zahraničí. Pokud tedy ČNB korunu neoslabí tím, že převezme částečně dluhy státu na svá bedra, můžeme po roce konstatovat, že balíček č. 1 nic nevyřešil a další č. 2 bude muset ušetřit více než 200 miliard. No a pokud koruna neoslabí bude to hodně bolet i ty vysocepříjmové. Protože dole bez sociálních konfliktů už není moc co brát.
  • 26. 9. 2009 16:56

    Patrik Chrz
    Oslabení koruny až tak moc neřeší. I ti vývozci mají obvykle značnou část nákladů v dovážených surovinách. Pomohlo by to jen krátkodobě, než by si zaměstnanci opět vymohli zvýšení inflací znehodnocených platů. To, kde nás "tlačí pata" jsou příliš vysoké mzdy, resp. příliš rychle rostoucí a jejich nepružnost směrem dolů. Pohyb s kurzem měny je opravdu jen dočasná berlička.
  • 26. 9. 2009 18:51

    Jarmila (neregistrovaný)
    Čí "vysoké mzdy"? Těch, co makají za mzdu o padíka vyšší než minimální, přitom mají děti a ještě dojíždějí XX km do práce, a to vlastním autem, poněvadž spoj jim jaksi nejede? Před těmi já hluboce smekám!!
  • 26. 9. 2009 18:54

    Patrik Chrz
    Důležité jsou celkové mzdové náklady na výrobek. Jeden manažer s tím až tak nezahýbá i když bude mít plat několik set tisíc. Takže ano, jde o platy těch průměrných zaměstnanců.
    Ono platy jsou totiž to jediné na co má kurz koruny vliv, protože všechny suroviny / technologie / licence stejně platíme ve světových cenách.
  • 26. 9. 2009 22:35

    anonymní
    Domnívám se, že se mýlíte a jen opakujete známé klišé. Třeba v našem automobilovém průmyslu jsou mzdy někde kolem tisíce eur a za hranicema 2x až 4x vyšší, avšak v ceně zboží na trhu se to nijak neprojeví. A tak můžete srovnávat obor s oborem. prostě platy jsou tu podstatně nižší a ceny srovnatelné. Není to pak tak, že větší část tohoto rozdílu končí v kapsách manžérů a majitelů těchto firem ? Desítky několikamilionových vozů a zámky, které si tito novodobí zbohatlíci staví, to jen potvrzují.
    Vyšší zdanění vysocepříjmových neprošlo, odvody státu jsou neskutečně degresívní. Jestliže dnes na prvních 100 tis. hrubé mzdy měsíčně dostane stát 45tis. pojištění a asi 20tis. daně, což je asi 65 tis. , tak z dalších 100 tis. jen 15 tis. na dani. A Janotův Balíček to nijak významně neřeší. Místo jednotné daně by měl existovat jednotný odvod státu a pak by to možná bylo zpravedlivější. Vypadá to ovšem na záměr. protože pokud levice a třeba i komunisté dají do svého programu zrušení restrikce nemocenské u mateřské dovolené a zdanění vysocepříjmových, tak vyhrají volby. Rovněž by stát měl začít danit i příjmy z obchodování s CP a zrušit kvůli takovým Romanům z ČEZu 6 měsíční test. A zatím co hlupákům ve fondech daně užírají z výnosů, tak manipulátoři z ČEZ si díky záhadné opci v polostátním podniku za směšné ceny nakoupí akcie od firmy která je nucena je nakoupit na trhu , podrží je 6 měsíců. Současně hlavního akcionáře přesvědčili o nutnosti odkupu. Tím způsobili dočasný růst ceny až ke 14 stovkám a akcie prodali za zmanipulovaný kurz. I 15% daň z těchto stamilionů by mohla státu pomoci.
    A ještě jedna poznámka. Nechápu chování stávající garnitury. (Už mi připadají jako číňané, kteří také drželi slabý juan vůči dolaru a obyvatele v bídě a současně akumulovali dolary ). Janota raději dusí potřebné matky na mateřské, než by přinutil ČNB k nevratné půjčce. Dopadem by asi bylo na oslabení koruny, ovšem to by bylo v současné době žádoucí, a nebo si tu budeme pěstovat krachy podniků a vysokou nezaměstnanost? A tak jako Obama oslabuje dolar, tak by i ČNB měla oslabovat korunu na rozumnou mez. Nejsem ekonom, avšak mám pocit, že by nám měl hospodářskou politiku formulovat někdo se selským rozumem, jinak před volbama budeme konstatovat, že léčba Janotou jen situaci zhoršuje. Balíček zvýšuje daně a snižuje podpory. Významně tak snižuje koupěschopnost obyvatel a svádí je panicky šetřit. Tím odrovná daší desítky podniků a bude mít vliv na další růst nezaměstnanosti.
  • 27. 9. 2009 6:58

    Patrik Chrz
    Ty nižší mzdy jsou to, co sem zahraniční investory láká a to co nám pomáhá zboží prodat. Jak jsem uvedl, veškeré suroviny dovážíme a tedy nakupujeme za úplně stejné ceny jako podniky na západ od našich hranic a jediná naše výhoda jsou právě ty nižší mzdy. Jenže rostou a to velmi rychle - rychleji než např. v Německu. Ten problém totiž ani tak není jejich absolutní výše, jako ten růst.

    Snížení kurzu je skutečně jen řešení dočasné a je otázkou jen pár měsíců, než je "dorovnáno" místní inflací. To by už bylo jednodušší snížit právě ty mzdy (na které jako jediné toto působí), bohužel to není možné. Inflace navíc způsobí zvýšení úrokových sazeb a tedy snížení dostupnosti úvěrů pro podniky.

    USA jako velká země jsou v úplně jiné situaci. Jsou totiž daleko méně závislí na dovozu surovin (dokonce i když jsou největšími dovozci ropy na světě, tak si třetinu těží sami a když na to přijde mají k dispozici ještě další naleziště, kde mohou těžbu zahájit - např. na Aljašce) a naopak jsou vývozci různých technologií.
  • 29. 9. 2009 8:32

    Jarmila (neregistrovaný)
    Jenže ty nižší mzdy klesly na takovou úroveň, že dělný lid přestává mít zdroje na vlastní reprodukci. Venkov decimujeme neskutečným způsobem. Nejprve zrušením cenově přijatelných spojů do spádových center. Pokračujeme tím, že ve střediskových obcích se lékaři nevyplatí mít ordinaci, takže za lékařem je třeba dojíždět, kromě toho, že u něj necháte regulační poplatky.Školy a školky jsou zrušené, jsou jen ve větších spádových centrech. Venkov ale stárne a je tu hodně lidí, kteří kvůli věku a zdravotnímu stavu nedojdou ani k autobusu, když k němu dojdou, tak do něj nevylezou. Děti, co by je mohly a měly k lékaři dovézt, jsou odstěhované do města a nemůžou tak často jezdit, i ony chodí do práce a starají se o děti. Další ranou je poplatek za přepis starého auta a "ekologická" daň za topení uhlím. Auto potřebovali za nákup, protože prodejna už v obci dávno není, a taky na cestu za lékařem. A čím si staří lidé budou v zimě topit? Na dřevo jim nestačí síly, elektřina je drahá, na uhlí je "ekologická" daň a jsou třeba taky síly a plyn všude není. Já vím, někdo jim poradí tak, aby si zateplili chalupy a zadýchali je vlastním teplem. pak se divíme, že je tlak na různé domovy důchodců, ale tak je taky problém: je jich málo a lidi s nižšími důchody do nich nevezmou. Co s těmito lidmi budeme dělat? Necháme je v zimě chcípnout jako bezdomovce? Opravdu báječný výsledek dvaceti let budování kapitalismu v Čechách!
  • 6. 12. 2010 20:10

    David S. (neregistrovaný)

    Ehm.
    Místní doprava na venkově je rušená proto, že jí jezdí stále méně lidí. Proč jí jezdí stále méně lidí? Protože v 90. letech si všichni nakoupili auta, a vlaky a autobusy pro ně najednou nebyly dost dobré. A teď kňourají, že musí všude jezdit autem a že je to stojí spoustu peněz? Proč s takovými lidmi mám mít soucit?
    Druhá otázka je, proč člověk, který pracuje i nakupuje ve městě, stále bydlí na vesnici? Vesnice je pro něj jen noclehárnou a veškeré dojíždění je z ekonomického pohledu jen plýtváním peněz. Pokud tam z nějakého důvodu chce žít, dobrá, ale za své peníze. Historická i ekonomická úloha vesnice byla v zemědělství, takže vylidňování venkova je logický důsledek menšího počtu zemědělců ve společnosti. Stále raději budu mít "vylidněný" venkov, nežli venkov proměněný v satelitní městečka, se všemi dopady ekologickými (doprava) i ekonomickými (dotace na tuto dopravu).

  • 29. 9. 2009 9:10

    anonymní
    A neslibovali nám někteří "odporníci", že doženeme nejen ve mzdách do 20ti let Rakousko? Nedivme se, že i běžní lidé chtějí za svou práci odpovídající mzdu. řada profesí (např. lékaři) křičí, že by měli mít mzdy stejné jako na západě. Ale když západní mzdy může chtít jedna skupinka, proč by jí nemohly mít i další (uklízečky, prodavačky, kydači hnoje)? Mzdy některých profesí rostly nad poměry, ale naopak u některých je jejich výše takřka katastrofální, a kdybychom neměli institut minimální mzdy, tak by byla asi stejná, jako před 20ti lety. I přes nízké mzdy neznamená, že vyrábíme levně. Nízké mzdy jedněch profesí vykompenzují vysoké mzdy manažerů a mnoha neproduktivních pozic, takže vlastně vyrábíme draze. Zisky odtékají do ciziny, takže za naše peníze se má dobře někdo v cizině. Bude asi ještě dlouho trvat, než budeme věšet ty, co naši republiku v rámci protisocialistického myšlení rozdali, rozkradli nebo rozprodali za hubičku a nyní děláme na něčem co nám vůbec nepatří. Děláme de facto práci ve mzdě, což je málo a jak jsme si mohli už v minulosti ověřit, byl takovýto způsob podnikání pro naše podniky nevýhodný. Kdyby zisky neodtékaly ven, mohla být státní kasa plná.

    Co se týče našich nízkých mezd, tak ty už zahraniční investory přestávají lákat, a své aktivity přesouvají např. do Rumunska. Teď tam jde třeba ING.
  • 29. 9. 2009 9:43

    Pavel (neregistrovaný)
    To není otázka mezd, ale nákladů na produkčního pracovníka. Před časem se udělalo porovnání nákladů na produkčního pracovníka ve všech pobočkách naší firmy po celém světě a výsledky byly zajímavé. Třeba v naší pobočce jsou náklady na pracovníka stejné, jako v UK, přitom v UK mají čtyřikrát větší mzdy. Ten rozdíl je způsoben tím, jak stát kecá do podnikání - nesmyslné výkazy zvyšují administrativu, odstupné zvyšuje rezervy, které musí firma držet kdyby potřebovala propouštět (a nemůže je využít smysluplnějí), atakdále. A to u nás (naštěstí) nemáme odbory, pak bychom byli dražší než v US. A vše je způsobeno přílišnou státní regulací.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).