Hlavní navigace

Názor k článku Má stát platit za svoje chyby, i kdyby šlo o sto miliard? od Jirka - Výplaty mezd jsou docela podstatným omezením, pokud by...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 16. 1. 2010 17:09

  Jirka (neregistrovaný) ---.a1m.cz

  Výplaty mezd jsou docela podstatným omezením, pokud by někdo chtěl zavést konkurenční měnu k CZK, nemyslíte? Pokud s tím souhlasí zaměstnavatel i zaměstnanec a přesto to někdo třetí zakáže, je to dost nelegitimní a brutální porušení jejich svobod.

  Dalším omezením je bankovní dohled ČNB, tedy té samé instituce, která má monopol na tisk CZK. Pokud bych chtěl zavést vlastní krytou měnu, musím být bankou. Dostanu pak ale od svého úhlavního konkurenta ČNB licenci? Licenci na banku se zlatou měnou? Dost těžko! ČNB pokud vím ostře zasáhla i proti internetovým mikroplatebním systémům, kteté používaly vlastní „měnu“ typu „fazole“.
  Nejsem si jist, jak by reagoval stát, kdyby majitel domu třeba chtěl vybírat nájem ve zlatě. A zavést stříbrnou měnu by nešlo už vůbec, kvůli 20% DPH. Prostě těch omezení (zjevných či méně) je právě dost na to, aby si stát mohl být jist, že jeho monopol nic neohrozí. A pokud ani tyto překážky nestačí, nastoupí zakuklenci ze zásahove jednotky, jak jsme několikrát viděli v USA (vzor liberální demokracie?). Mimochodem zrovna Ústava USA tuším výslovně říká, že nic než zlato nemůže být penězi. Politikům trvalo dost dlouho, než pomocí dodatků a výkladů Ústavu postavili naruby. Ostatně nejvyšší soud USA před sto a něco lety za neústavní vyhlásil i federální daň z příjmu a to její zastánci tehdy navrhovali tuším 1 či 2 procenta. Dnes je to vesele mnohonásobek.

  S tou vaší „konstantní inflací“ to je velmi pofiderní, protože stát si ji definuje jak uzná za vhodné – klasická definice přes růst peněžní zásoby se státu nehodila, tak si vymyslel spotřební koš a navíc jeho obsah defunuje, jak se mu hodí. Podnikatel ve stavebnictví těžko může počítat s vaší stabilní inflací, když díky monetární expanzi centrální banky zrovna třeba ve stavebnictví vznikne bublina a růst cen inflaci překoná mnohonásobně.
  Stát cíleně inflaci podhodnocuje. Reálná je větší (a stát pomocí ní přerozděluje a rozmělňuje svůj dluh), než ta oficiální (podle které třeba valirozuje penze).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).