Hlavní navigace

Názor k článku Má stát platit za svoje chyby, i kdyby šlo o sto miliard? od Jirka - Opakuji: žádná deflace není a nebyla. Určitě ne...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 1. 2010 11:22

  Jirka (neregistrovaný) ---.a1m.cz

  Opakuji: žádná deflace není a nebyla. Určitě ne dvacet procent! Je to jen trik státu – dát do spotřebního koše to, co se mu hodí. A to, že ceny některých jiných věcí stoupají (nemovitosti, akcie, …) dělá, jako že nevidí. Původní a jediná správná definice inflace je NAFUKOVÁNÍ peněžní zásoby. Není třeba sledovat vybrané cenym, stačí se dívat, kolik je „peněz“.

  V roce 2008 pouze splaskla byblina vyvolaná předchozí skrytou inflací, kterou vyvolal stát/fed uměle nízkými úroky, podporou bydlení, růstem molochů typu Fannie Mae a Freddie Mac, tlačením bank, aby na barák půjčily kdejaké socce. Kdyby zde byl zlatý standard a banky mohly půjčovat jen to, co si do nich někdo jiný uloží, nic z toho by se nestalo.
  Stalo se pouze to, že částečně splaskla uměle vyvolaná bublina – napřed ji stát nafoukl 100× a pak splaskla na úroveň 50×, takže když se zaměříte jen na tu korekci, můžete opticky vidět „deflaci“.

  Ano, run na banku vyčistil trh a odstranil ty, kteří podváděli. A ty banky, které proti vydaným papírkům měly zlato, ty run nezničil, ty přežily a následně posílily.

  Ale i kdybyste si 100× myslel, že je lepší platit papírem a mít centrální banku, která ho tiskne jak se jí zlíbí, neospravedlníte násilné donucování lidí ten papír používat. Zrušme zákon o jediném legálním platidle, umožněme lidem, aby měly účty v čem chtějí, umožňěme firmám a obchodníků přijímat platby a vyplácet zaměstnance v čem chtějí. Vy si klidně zůstaňte u inflačního nekrytého papíru, jen tvrdím, že nemáte právo k tomuto nutit i ostatní. A čas ukáže, kdo měl pravdu, kdo o vše přijde a čí majetek se zachová či rozhojní. Ale posílat zakuklence FBI na iniciativy typu LibertyDolar a eGold, bránit firmám vyplácet zaměstnance ve stříbrňácích, bojovat proti stříbrnému barteru obchodníků, to je prostě nelegitimní teror. Pokud je takoým násilím papírový standard udržován, je to jen důkazem, že je špatný. Dobrý systém může vzniknou jen spontánně a je schopen udržet se bez donucování.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).