Hlavní navigace

Názor k článku Má stát platit za svoje chyby, i kdyby šlo o sto miliard? od Jirka - To je definice peněz, proto prostě vznikly. Penězi...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 1. 2010 22:51

  Jirka (neregistrovaný) ---.a1m.cz

  To je definice peněz, proto prostě vznikly. Penězi se spontánně a přirozeně (bez donucení nějakým Mugabem) může stát pouze něco, co splňuje určitá kritéria.
  A těmi obecně je, že musí mít hodnotu stabilní v čase (aby byla možná ekonomická kalkulace, investice, půjčky, atd…), musí tu hodnotu uchovávat v kompaktní formě (tedy výplata se vám musí vejít do peněženky, nesmí na ni být potřeba valník), musí být z trvanlivého materiálu (nekorodujícího, nehnijícího, …), musí být dělitelné (půl perly je na prd kdežto půl uncové mince je prostě půl unce), musí být vzácné (penězi nemůže být něco, čeho se všude válí plno – listí, písek, papír. Ani to, co jde jednoduše vyrobit – potištěný papír).
  Lidé experimentovali v historii s ledasčím, platilo se perlami, mušlemi, tabákovými listy, v koncentrácích cigaretami, atd… Ale drahé kovy a zejména zlato splňovaly daná kritéria s přehledem nejlépe.
  Jediná „nevýhoda“ byla, že to bylo trnem v oku státům. Když státy chtěly válčit či rozjíždět populistické sociální programy či stavět megalomanské stavby, potřebovaly na to hodně peněz. Kdyby vyhlásily 80% daně, lidé by je vyhnali. Proto potřebovaly uchvátit monopol na tisk nekrytých (tedy falešných) peněz. Protože tak mohou lidi zdaňovat skrytě, prostřednictvím inflace. A ještě růst cen mohou svést na hrabivé obchodníky. Ideální nástroj pro centrální plánovače, sociální inženýry, megalomany, zloděje a válečníky. Bohužel/naštěstí ekonomické zákony nelze popírat a obcházet donekonečna a takový systém je odsouzený ke kolapsu. Právě zažíváme takovou ochutnávku toho, co brzy přijde v plné síle. Až to přijde, bude to dost kruté – třeba nebude na penze, u doktora se bude platit hotově a úspory bude pojídat hyperinflace. Ale nemusí to každého postihnout stejně. Kdo nechce být obětí, může přestat být rukojmým státního monopolu na padělání peněz a úspory držet v drahých kovech. Ostatně lidi to vědí a proto jejich prodej za posledí dva roky enormě vzrostl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).