Hlavní navigace

Názor k článku Má stát platit za svoje chyby, i kdyby šlo o sto miliard? od Michal Kára - Aha, problém je v tom, že jste si vsugeroval,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 14. 1. 2010 8:19

  Michal Kára (neregistrovaný) 88.208.88.---

  Aha, problém je v tom, že jste si vsugeroval, že peníze mají uchovávat hodnotu. Proč by měly? Od toho jsou tu jiné nástroje, které se tak dobře nehodí na směnu, ale zase lépe uchovávají hodnotu.

  A co se týče směny, tak já teda mnohem radši platím bezhotovostním bankovním převodem, než zlatými mincemi, vy ne? :-) Mimochodem, víte, že v ranném středověku se v Praze používaly jako platidlo jemné tkané lněné šátečky, které byly jinak vpodstatě k ničemu? :-)

  Byly kultury, kde zlato žádnou extra velkou hodnotu nemělo (hlavně v Americe). A pokud člověk má jídla málo, tak vám stejně žádné neprodá ani za vagón zlata. Vlastnictví zlata se dá zakázat, to už tady taky bylo :-)

  Zlato je sice průmyslově používáno, ale na to se ho až tak moc nespotřebuje. To spíš na šperkařství, ale to je zas čistě psychologická věc. Stříbro je na tom z hlediska průmyslového užití lépe.

  Prostě co jsem chtěl ukázat je, že hodnota zlata je stejně jako hodnota papírových peněz v důvěře lidí k nim spíš než v jejich unikátních vlastnostech. Čímž neříkám, že pravděpodobnost, že zlato o tu důvěru přijde, není menší, než u papírových peněz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).