Po Evropě se cestování s německou cestovkou nevyplatí. Něco jiného je to ale mimo Evropu - platí, že čím dále, tím je rozdíl větší. Rozdíl v ceně také roste s nadstandardními požadavky.
Takže zatímco typická česká dovolená "2 dospělí + 1 dítě, polopenze, Evropa, 2 týdny" vyjde při započtení dopravy s čestou cestovkou i levněji, single (=příplatek za jednolůžokový pokoj, resp. obsazení dvojlůžkového jednou osobou), 3 týdny, all inclusive, mimo Evropu vyjde levněji s německou a to opravdu o hodně.
Předminulý rok jsem si řekl, že bych zkusil, jestli se české cestovky trochu nejlepšily. Několik (Čedok, Fischer, Firo, český Neckermann a další) jsem jich obešel s požadavkem "Dominikánská republika (případně "teplotní ekvivalent"), 3 týdny (přelom roku, tedy Vánoce i Silvestr), all inclusive, single, do 60 000 Kč". Všude naprosto bez šance, leckde byl problém vůbec zajistit 3 týdenní pobyt (bez ohledu na cenu). Překvapilo mě i chování jednotlivých cestovek - v Čedoku na Příkopech po mě paní hodila katalogem, "ať si něco najdu", v Neckermannovi mi řekli, že jsem blázen, že za tuhle cenu je to bez šance, jediní, kde se snažil bylo FIRO v Letňanech (DR byla bez šance, ale snažili se najít ekvivalent ve Spojených arabských emirátech - které jsou levnější), bohužel nakonec ani tady jsme nic použitelného nedohledali. Nakonec jsem to za necelých 40 000 Kč koupil od německé cestovky (a to rozhodně nebyl nejlevnější hotel v nabídce).
Zkoušel jsem i tu Student agency, ale nebyl jsem schopen nic zabookovat, všechny zájezdy, na které jsem klikl to napsalo jako obsazené. Něco jsem zkoušel i telefonicky (tady musím uznat, že se oni opravdu snažili, aktivně několikrát volali mě), ale nabídky, které jsem od nich dostal, nebyly moc konkurenceschopné (buď nezajímavá cena, nebo nekvalitní hotel - všechny hotely si kontroluji přes hotelbewertungen.de a jak nemá aspoň 80 % hodnocení, tak ho neberu).
Další výhoda německé cestovky je pravděpodobnost, že dostanete lepší pokoj, případně že vůbec pokoj dostanete, když je hotel přebookovaný. Protože když si bude moct hotel vybrat, jestli si naštve české nebo německé turisty, tak si vybere - hádejte koho ? :).
Samozřejmě záleží i na destinaci. Jsou takové, kam se to s cestovkou nevyplatí a je jedno, jestli je česká nebo německá (např. Thajsko) a na nárocích cestovatelů (něco jiného je poznávací zájezd, kde je levnější i zábavnější koupit si letenku a na vlastní pěst si půjčit auto a něco jiného "válecí zájezd" někde na pláži, kde za peníze, které zaplatíte cestovce koupíte buď letenku nebo ubytování, ale určitě ne obojí).
Stejně to funguje na www.holidaycheck.de, zvláště u pobytů "na poslední chvíli". Po kliknutí se člověk dozví, že onen pobyt už je vyprodán, ale cestovní kancelář nabízí tentýž, obvykle za cenu o cca 30% vyšší.
Vy jste ale pragocentrista! Víte, že dostat se po vlastní ose do Ruzyně je častokrát těžší a obtížnějšínež nechat se od Jančury odvézt na letiště do Dojčlandu? Jenže vy to prostě vidíte z pražské perspektivy. Mimochodem – tak hezky jste se rozepsal o Jančurovi, ale pak jste to tak znenadání utnul – jak to tedy dopadlo? Kolik má toho trhu, kolik lidí jezdí s Němcema do světa a tak?
A hlavně pozor! Čeho Němci nedosáhli válečnou cestou, toho dosáhou cestovníma kancelářema! Vrací se ti Češi z exotických dovolených, nebo zůstávají kdesi za Uralem?
Víte, když na to koukám ještě jednou... Zásadní nedostatek je, že sice tvrdíte, že budete psát o cestování s německýma cestovkama, ale když pak na to přijde, porovnáváte jenom ceny zájezdů zprostředkované Jančurou. To je metodologická slabina.
A pakjsou tu ještě velevěcné připomínky Patrika Chrze.
Když on ten článek je takovej nějakej divnej... Ceny vychází ve prospěch českých cestovek... Já to zas tak moc nesleduju, za poslední léta jsem byl u moře 2x (předloni Mallorca a letos La Palma), a obojí vyšlo mnohem, mnohem výhodněji přes Studentagency, tedy přes německé cestovky.
Přičemž na Mallorcu se letělo z Drážďan a v ceně byla sleva na parkování na letišti. Slevu na parkování jsem nechtěl, protože jsem si přes web zařídil levnější parkování, než bylo to se slevou. Takže nám tu slevu odečetli od ceny zájezdu. Bylo to asi pětikilo, ale potěšilo to.
je to jednoduché - jestliže už je někdo natolik "psychicky" nahlodán, že dojde na německou cestovku, pak nejekonomičtější řešení je - cestovat po vlasdtní ose. Na profláklých destinacích v evropě jsou totiž ceny v sezoně zhruba stejné jako v ČR, servis němců je ovšem o několik tříd výše. České delegáty klient zajímá pouze jako dojná kráva - je první den natlačen ke koupi a oškubán "výle - ty" a tím to hasne. Kdo nekoupí, je zlej, kdo do toho kafrá, že to je předražený, je nepřítel.
Výborné ceny mají např. weby a servery orientované na britské turisty. Britové mají všechno co se týče cestování daleko levnější, např. cestovní pojištění je absolutně jiný svět, jak cenově, tak limity.
Pro příklad: cesta rodiny 2+2 na 8 nocí přelom prázdnin (tedy ještě mimosezóna a část v sezóně):
Mallorca
česká CK - 38 tisíc (polopenze, Praha nebo Brno, bez dopravy na letiště)
německá CK 39 tisíc (polopenze, Drážďany, bez dopravy na letiště)
vlastní osa - 15,5 tisíce (polopenze, Magdeburg - 2 hodiny cesta z hranic, včetně dopravy na letiště a parkování, počítána varianta s taxíkem z letiště do hotelu na místě, při použití MHD by byla úspora ještě cca 450,- Kč. Kurz libry počítán 32,50 a euro 26).
V mimoevropských destinacích budou levnější němci, např. Turecko nebo Kanáry jsou u nás "luxus" takže natažené. Tunisko za 12 tisíc v sezóně bych já nejel, byl jsem tam 3x kdysi dávno, nejdráž za 2900,- v zimě na osobu a představa, že za to samé (a za stejný bordel na pláži) bych měl dát pomalu 4x tolik mě naprosto děsí.
K problematice prodávaných výletů delegáty CK asi tolik - němci je prodávaj levněji než české CK, místní cestovky dávají do hotelů na recepci svoje katalogy, cenově jsou opět výhodnější, na ulici jsou desítky překupníků - opět levnější nebo stejné ceny jako na recepci a v sídle/na webu konkrétní firmy je cena nejnej. Ovšem: cílem takových výletů, hlavně v muslimských zemích, ale i jinde, je odvést bandu platících klientů do nějakého kšeftu a tam je nechat dokud něco nekoupí. Takže to pak třeba vychází 2 hodiny památky a 3 hodiny továrna na perly/zlato/kůži/koberce...atd.
Nejlepší je buď cestovat v místě MHD nebo ještě radši DOPŘEDU objednat na webu auto (nej. ceny jsou při půjčení a vrácení na letišti) a objet si co já chci a kdy chci, na místě být jak dlouho chci. Jako inspiraci, když je největší nouze, poslouží nabídkové letáky CK s výlety nebo katalogy v hotelu, viz výše.
Jenom doplním, že v současné době existuje celkem dost přímých spojů i z Prahy. Třeba jsme byli na Kanárech s německou cestovkou a s odletem z Mnichova (s přestupem). Rozdíl oproti české minimálně 30% dolů. Jak jsme ale dodatečně zjistili, koupit zvlášť hotel a zvlášť letenku s odletem z Prahy (přímým) by vyšlo o cca 3000 Kč dráž, což jsou zhruba tak náklady na cestu autem a parkování v Mnichově (na Ruzyni Vás může přivézt příbuzný, do Mnichova těžko). Transfer na/z letiště na Kanárech si sice musíte zařídit sám, ale se znalostí místní situace to není problém - autobusy tam jsou spolehlivé a levné. A půjčení auta koneckonců taky - při týdenním půjčení je cena dne navíc zanedbatelná.
Nevýhoda je absence servisu delegáta. Ovšem tady záleží, co jste zač. Pokud jste neprůbojný typ ochotný se smířit s běžným servisem, a delegáta potřebujete na závažné průšvihy, tak Vám možná delegát bude chybět.
Pokud ale jste náročný zákazník jako já, který se dožaduje pořádného připojení na net (na Kanárech stále ne samozřejmost) a diví se, že trezor na pokoji (na notebook) není v ceně, tak by to byla spíš výhoda - takhle si mne delegát a hotelový manažer přehazovali, protože smlouvu jsem měl s jedním a službu (ne) poskytoval druhý. Kdybych měl smlouvu přímo s hotelem, je to jasné.
Co se týče výletů, tak to ani nekomentuju. To, že jsme si s přítelkyní "odepřeli" jeden jednodenní výlet, nám zaplatilo náklady na půjčení auta na 4 dny a benzín na objetí celého ostrova (a Tenerife není zrovna malé). Jestli je to s českou cestovkou ještě dražší, tak potěš Pánbůh.
Na Kanárských ostrovech jsem byl celkem 4x, z toho poprvé s něm. CK z Drážďan. Pokaždé mimo sezónu. Cestovka si řekla 18 tisíc pro 3, sólo cesta vyšla na poprvé na 5 tisíc pro 2 na 4 dny, podruhé na 6 tisíc pro 2 na 4dny (kompletní náklady s jídlem a dopravou na místě i na letiště) a potřetí na 22 tisíc pro 4/týden o jarních prázdninách, kdy jsme byli limitováni pevným termínem. V ceně je zahrnuto jídlo, letenky, ubytování, pojistné, půjčení a provoz auta po celou dobu pobytu a náklady na dojezd a parkování na německé letiště.
Německé CK mají dost často přeložené katalogy do češtiny a to včetně všeobecných podmínek. Ovšem... když si chcete stěžovat (ani ti Němci nemusí být dokonalí), VŽDY je nutno reklamaci podávat v zemi, kde CK sídlí a v jejím úředním jazyce. Fandy německých CK proto prosím - dočtěte Všeobecné podmínky až DO KONCE. Klíčová větička je tam vždy někde zasutá.
není problém využít služeb evropského spotřebitelského centra - zdarma - řešilo nás víc situaci, kdy něm. CK prodala zájezd za patrně chybovou cenu a po stržení peněz z karty a zaslání rezervačních čísel se začala škubat a požadovat doplatek ve výši 5ti násobku zaplacené ceny - po prohnání případu přes shora uvedenou kancelář, sklapli kufry a od té doby změnili rezervační systém tak, že už automaticky nepracuje a čeká na potvrzení ceny živým člověkem
sleduji docela dost exotické destinace,a s německou cestovkou to vyjde levnější, ale je třeba brát v uvahu aj to,co člověk čeká.O jaké letiště odletu jde a odkud a jak se tam člověk dostane. ale aj tak, pokud je na letiště dobrý spoj, a na letence anebo zájezdu ušetřím X-tisíc tak si na tom letišti tech 6 hodin počkám..většinou se dívám na Mnichov,Frankfurt, Vídeň...taky je rozdíl hledat dovolené německých cestovek přes naše strákny a nebo přes stránky něměcké...
ale vše má své pro a proti..
loni jsem dělal dominikánskou republiku s cestou z Hodonína do Mnichova vlastním autem, letenkami v akci(odlet byl do týdne)pro 2 osoby a ubytováním placeným zvlášť na 18 dní pro 2 osoby aj s utratou za jídlo za 13600.-/2 osoby, ale vše sem zařizoval sám ...
vedle v hotelu byli češi co platily 38000/os ale měli zařízené vše.. a přes německou cestovku to stálo tehdy 21000/os+cesta na letiště..takže rozdíl tam byl..
a rozdíl v cenách je stále...a většile letišť je docela dobře dostupných, jen je potřeba znát trošku co a jak...
takže každá varianta má své pro a proti...
1) Pokud chci jet s německou cestovkou, tak je mi tenhle bod celkem buřt, že :-)
2) Na www.holidaycheck.de se taky nemusím probírat stovkama cestovek
rozdíl bývá docela velký..
a mluvím sám za sebe.. zhruba stejné parametry zájezdu,destinace/ dny/ doba odletu,, vycházely s německouCK na 12000... přes naše stránky ale s německou CK na 18000/ jako super levné/ a přes naši CK na 26000 takže rozdíl v tom byl..pokud ušetřím na zájezdu 10tisíc,, tu nějakou hodinu v autobusu a na letišti překousnu..
každopádně rozdíle jsou ruzné podle destinací..dominikánská, jamajka, kuba karibik, a taky maledivy rorhodně s německou CK...
evropské destinace se vyplatí s českou../ rozdíl není tak velký ikdyž je levnější,ale cesta na letiště a tak prostě se nevyplatí....takže česká...
dá se hodně ušetřit..
Pana Jančuru uznávám.. je to machr..ale ty stránky dovolená.cz, se mě osobně nelíbí.Hledání zájezdu pro 1-2 osoby je pro mě problém.
pokud vyjmu minoritní skupinku snobských klientů, kterým dělá dobře na bříšku, že jezdí na výlety s "pány němci" - troufnu si tvrdit, že zbylých 99% českých klientů neměckých cestovek jsou české krkny, co prostě ušetřily. takže filosofovat o tom, že se vlastně ušetřit nedá, vybrat pět zájezdů z několika set tisíc, a dokazovat cosi - to je člábek o ničem.
a na co ty kydy o německy hovořícícm delegátovi. a nutnosti německy napsat reklamaci? snad když jedu s němcema, umim nějakou lidskou řečí aspoň kejhnout. kdo neumí německy ani pozdravit, asi jede s čedokem.
já to ale hájím, já jsem taky krkna, na tom není nic špatného. kritizoval jsem článek, kde pisatel filosofuje nad tím, jak se s německou cestovkou nedá ušetřit. že desetitisíce účastníků hlasují nohama a peněženkou, a že to tedy asi výhodné bude - tato informace autora míjí.
Konkrétně pro cestování po Evropě s rodinou na menší vzdálenosti je zajímavý prozměnu dánský Novasol (má malou pobočku i v ČR), který se specializuje na pronájmy rekreakčních objektů. Pro vzdálenosti, kam jde dojet autem je to hodně zajímavé, zejména pro rodinné rekreace...
Sám jsem loni takto řešil dovolenou v Dánsku a byl jsem hodně spokojen...
Poslední 3-4 roky využívám služeb německých CK, a to z prostého důvodu. Vyhledat na webu české cestovky zájezd běžných parametrů (jeden člověk, délka 10 a více dnů, cena max X peněz) nelze. Např. na cedok.cz funguje prasárna (slušnější slovo nenalézám) "Cena od", což pro uvedeného jednotlivce znamená násobit tuto cenu koeficientem 3x až 4x. Z podobných důvodů jsem kdysi stahoval z webu Fischera jejich katalogy v PDF.
Není to jen o ceně, ale také o kvalitách hotelů. Německé katalogy mají lepší destinace, hotely, služby atd. To, co se dostane do do Česka, je již jen většinou odpad, který Němec nechce. Když si koupíte lepší hotel v Německu(třeba na Krétu), jsou tam 3 Češi, když hotel v Česku, třeba jen kousek vedle, jsou tam jen 3 chudí Němci a zbytek "Východ". To, co je v Česku často značeno jako 4, popř. 4+, je v Německu zpravidla je 3.
Cestovky jsou dobré tak leda pro debily! Já jsem teda cestoval různě po světě, zrovna tak i můj bratr a nechápu na co cestovky?
Prostě se podívám, kam chci jet, vezmu s sebou nějaké hotové peníze a jinak jen platební kartu do kapsy a jedu. Stejně je ve světě skoro všechno levnější než v ČR a tak nemá smysl si tahat oblečení atd. z ČR. Vše potřebné si nakoupím až v cizině... Navíc si mohu vybrat bydlení jaké chci, když se mi nelíbí nebo se potřebuji přesunout, tak to prostě udělám a nemusím se dovolávat žádných "delegátů" a podobných kravin.
Nějak nechápu proč všichni cpou peníze cestovkám? Je to mnohem dražší než když cestuji sám, mnohem více svázané (sám mám daleko více svobody - kde bydlet, kde jíst...) a mnohem méně pohodlné.
Tohle je dobré asi jako pro nesvéprávné debily, kteří potřebují cestovku jako nesvéprávný retardovaný jedinec potřebuje opatrovníka.
Mimochodem, když se dívám na zprávy, jak jsou tam lidé v zahraničí se zkrachovalými cestovkami a brečí do TV, že budou muset spát před hotelem a nemají ani na cestu na zpět... PROBOHA??!!! Když někdo nemá ani částku do rezervy ve výši 1000 €, tak proč takový člověk vůbec vyhazuje za dovolenou v zahraničí, když na ni v podstatě nemá a dře to finančně AŽ NA KREV??!
To jenom dokazuje jejich DEBILITU! Já si neumím představit, že kdybych měl poslední peníze, tak je dám na dovolenou u moře :-D Poslední peníze se dávají na věci, které peníze vydělají a nebo mají alespoň reálnou šanci peníze vydělat. Ale dát poslední peníze za válení na pláži a domů jet úplně holý??? Tak to je opravdu "finanční vzdělání po česku".
Já jsem taky na tom vždy nebyl tak dobře jako teď, ale taky jsem nejezdil na dovolené, ale pracoval na tom, abych na tom byl lépe. Ať se na mě zlobí někdo nebo ne, ale když na dovolenou jede člověk s finančními problémy, tak je to IDIOT!