Hlavní navigace

Názory k článku Lidé registrovaní na úřadu práce si mohou od roku 2021 přivydělat více

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 11. 2020 18:01

  bez přezdívky

  Já pouze doplním, že v případě, že si u jednoho zaměstnavatele vyděláte na DPČ 3000 Kč měsíčně, tak vám z platu srazí částku 1950 Kč (zdravotní pojištění) + 15% zálohovou daň.Takže z vydělané částlky 3000 Kč uvidíte ve finále pouze něco okolo 500 Kč.Na to opravdu může přistoupit pouze osoba, která trpí nějakou duševní chorobou. Milý státe, budeš se divit, ale lidé nejsou tak hloupí, jak si myslíš. Ba právě naopak. Celý tento paskvil pouze odrazuje od legální práce. No ,ale to je asi záměrem státu.

 • 6. 12. 2020 2:05

  ViR

  To není až tak úplně pravda, repektive platí to tehdy, pokud nejste osobou, za kterou zdravotní pojištění platí i stát, případně pokud nejste osobou, , za níž je odvedeno zdravotní pojištění i z jiné výdělečné činnosti v celkové výši odpovídající pojistnému z minimální mzdy.

  Takové skutečnosti však musíte mzdové účtárně sdělit a doložit je, protože tam jaksi nemají křišťálovou kouli, aby to zjistili.

  Takže ve vztahu k tomuto článku, který se týká přivýdělku z nekolidujícího zaměstnání při evidenci na ÚP, je potřeba mzdové účtárně zaměstnavatele tu evidenci na ÚP nahlásit a doložit, neb jste právě z titulu této evidence na ÚP zdravotně pojištěn (více viz § 3 odst. (8) písm. e) ZPZP). A je též rozumné (jde-li o jedinou DPČ) podepsat tzv. "růžový papír", tedy prohlášení o tom, že nemáte jiného zaměstnavatele, u něhož uplatňujete slevu na poplatníka, případně na děti (formulář MFin 5457 v aktuální verzi).

  V takovém případě vám z oněch diskutovaných 3000 Kč hrubé mzdy srazí zdravotní pojištění ve výši 4,5 % (=>135 Kč), sociální pojištění ve výši 6,5 % (=> 195 Kč) a zálohu na daň nebudete u tohoto zaměstnavatele platit žádnou (byla by 615 Kč, což je však méně než sleva 2070 Kč, takže je daň 0).

  Čili suma sumárum máte čistou mzdu 2670 Kč z hrubé 3000 Kč. A pokud se týká vztahu nekolidujícího zaměstnání a evidence na ÚP, jistý význam může mít to, že pro účely důchodové je i nekolidující zaměstnání na DPČ, je-li z něj odváděno sociální pojištění, stále zaměstnáním, tedy nikoli náhradní dobou krácenou na 80 % a s omezeným maximálním rozsahem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).