Hlavní navigace

Levná ropa tlačí ceny v průmyslu dolů

16. 1. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V prosinci trend zlevňování rafinérských produktů akceleroval a srazil tak ceny průmyslových výrobců za poslední měsíc o 1,3 %.

V meziročním srovnání se ceny v průmyslu celkově snížily o 3,7 %.

Neznamená to ovšem, že ceny v průmyslu klesají rychle napříč celým odvětvím. Za tímto poklesem stojí především levná ropa a nižší ceny energií na světovém respektive evropském trhu. Tedy mimochodem vše co stojí zcela mimo vliv centrální banky. 

FIN21

Na druhé straně se však levnější energie včetně pohonných hmot pozitivně promítnou do hospodaření firem i domácností. Díky levnější ropě se dočkáme velmi nízké inflace a méně peněz bude potřeba na financování dovozu komodit ze zahraničí. Teoreticky se tak může v letošním roce tímto způsobem „ušetřit“ až 70 mld. korun, které budou moci firmy a domácnosti tratit, investovat či jen uspořit. 

Průmysl sklízí pozitivní nabídkový šok, který přichází ze zahraničí a snižuje mu provozní náklady. Cenového impulsu, který by vrátil inflaci do blízkosti cíle ČNB, se proto hned tak nedočkáme. Navíc dochází i ke snižování cen zemědělských komodit (meziročně o 7,7 %) odrážejících jednak příznivou loňskou úrodu, ale i důsledky ruského embarga na dovoz potravin na tamní trh. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).