Hlavní navigace

Leasing bez autobazaru

5. 9. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pořízení ojetého automobilu na leasing je dnes běžnou záležitostí. Museli jste si však najít vhodný automobil v autobazaru, který měl smlouvu s některou z leasingových společností. Dnes to přestává být pravdou a automobil na leasing můžete pořídit od kohokoli.

Ojeté vozidlo je možné pořídit celou řadou způsobů. Můžete ho dovézt ze zahraničí, pořídit v autobazaru, odkoupit od zaměstnavatele nebo koupit od jiné fyzické osoby, která se svého čtyřkolého přítele hodlá vzdát. Ať již hodláte starší automobil pořídit jakoukoli cestou, musíte za něj zaplatit. Samozřemě pomineme-li dar a nezákonné nabytí vozidla krádeží, loupeží či zapůjčením na dobu neurčitou bez vědomí majitele.

Prostředky na nákup vozidla lze získat na mnoha místech. Vynecháme-li prohledávání slamníku, ve kterém by své nenašly ani myši, a peníze na běžných účtech a krátkodobých vkladech či v podílových fondech peněžního trhu, vyvstává jako nejpříhodnější možnost pořízení financí na nákup ojetého automobilu leasing. Ovšem má to háček – leasing šlo využít pouze při pořízení vozu v autobazaru.

Dnes se situace poněkud změnila. GE Capital Leasing přišla po důkladných analýzách trhu ojetin, kde mimo ruce bazarů změní majitele přibližně 200 tisíc vozů ročně, s novinkou: Inzert Leasing.

Inzert Leasing je leasingový (ostatně jaký jiný) produkt, určený k financování vozů při prodeji mezi dvěmi fyzickými osobami. Princip Inzert Leasingu je jednoduchý – dohodne se prodávající s kupujícím na ceně vozu, kupující zavolá na zelenou linku 0800 10 30 50 a operátor či operátorka navrhne několik z pěti autobazarů, kam se musí zájemce o leasing i prodávající s automobilem dostavit.

Při návštěvě autobazaru dojde k prověření technického stavu vozidla, zda nejde o zcizený automobil a zda není sjednaná cena příliš vysoká (z důvodu zamezení podvodu). Leasingová smlouva by měla být podepsána do 24 hodin, u rizikovějších (dražších) automobilů do 3 dnů. Za celou proceduru ani prodávající ani kupující nezaplatí ani korunu. A co víc, podmínky uzavřeného leasingu jsou stejné, jako u běžného leasingu (samozřejmě GE Capital Leasing) při pořízení vozu v autobazaru.

Prodávající si při druhé návštěvě autobazaru odnáší peníze, kupující odjíždí v automobilu s leasingovou smlouvou a odlehčený o akontaci.

Jakou cenu (navýšení) zaplatíte, závisí nejen na ceně vozu, výše akontace (min. 25 – 35 % dle roku výroby a země původu automobilu) a délky splácení (od 24 měsíců, kdy vozidlo zůstává další rok v majetku leasingové společnosti, do 60 měsíců), ale též na zvoleném autobazaru, kde dochází k podpisu smlouvy. Jak mi bylo sděleno na výše uváděné zelené lince, každý prodejce má jiné podmínky a navýšení může tedy vyjít v různé výši. Předem zjistit alespoň orientační cenu je takřka nemožné, neboť na Internetu GE CL kalkulačku nemá a výpočetním aparátem nedisponují ani operátorky na informační lince.

Mnohem jistější cenu budete mít, pokud namísto leasingu využijete nabídky některé z bank nabízejících spotřebitelské úvěry. V současné době lze získat úvěr s úrokovou sazbou kolem 10 % p. a. (viz Žebříček úrokových sazeb spotřebitelských úvěrů).

Úvěr má svá úskalí i výhody. Nemusíte platit akontaci (první navýšenou splátku), úvěr lze použít i na část ceny vozu, jako kupující se stáváte okamžitě majitelem vozu. Porovnání výhod a nevýhod financováním pomocí leasingu a spotřebitelského úvěru naleznete v článku Tomáše Pevného „Leasing nebo úvěr?“.

skoleni_13_10

Zajímavou alternativou k Inzert Leasingu může být při troše šikovnosti zpětný leasing, který spočívá v prodeji vozu leasingové společnosti a jeho okamžitém nákupu na leasing. Více se o zpětném leasingu dočtete v článku Mirka Horáčka „Zalízejte si zpětně!“.

Cest, jak získat hotovost na nákup vozu, je tedy celá řada. GE Capital Leasing přišla na trh s novinkou, která možnosti rozšiřuje. Za dva týdny provozu již byly uzavřeny první smlouvy, ale zda má Inzert Leasing šanci na přežití, ukáže až čas.

Anketa

Zaujala vás možnost Inzert Leasingu?

33 %
42 %
24 %
Odpovědělo 233 čtenářů.

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).