V anketě chybí varianta NIKDY jsem v lázních nebyl /-a/.
Zajímallo by mne, zda lékaři mají nějaký plán, kolik mohou předepsat "komplexní" varianty lázeňského pobytu. Co slyším, tak lázně skuhrají na nedostatek pacientů, na samoplátecký pobyt má samozřejmě málokdo a že by náš národ byl natolik zdravý, že by byla kapacita lázní předimenzována, pochybuji.
Nedávno se kolegyně podrobila naplánované operaci, ovšem šla na ni celkem 3x. Prodělala samozřejmě všechna předoperační vyšetření, aby jí pak bylo sděleno, že na onen vcelku banální zákrok už u jisté pojišťovny "splnili plán" /Media to nebyla/ a že se operace odsouvá na příští kvartál, kdyby ovšem chtěla operovat něco jiného, tak tam mají ještě "nesplněno".
Takže 20 let po převratu a plánuje se o 106. Takže bych se nedivila, kdyby i počet pobytů v lázních hrazených plně pojišťovnou byl pečlivě plánován, samozřejmě v neprospěch pacientů. Pro některé pacienty je i problém s financováním "rekreačně pobytového" výpalného či dopravy do lázní.
Lázně jsou nejmíň efektivní léčba v poměru k ceně. Divil bych se kdyby v zahraničí byly pojišťovny tak štědrý jako u nás a platily někomu lázně. Ale v bohatém česku na to máme.
Myslíte si, že komunisti, kteří na ledascos neměli peníze, by přes nízkou efektivitu lázeňství provozovali? Vždyť většinu provozů nezřídili oni, ale bylo to dědictví z minula, a toho, pokud to bylo něco špatného, se zbavovali, nechali to rozpadnout, tak proč ony lázně také nezlikvidovali?
V bohatém Česku bychom měli i na jinčí věci, kdyby se tu hodnoty budované ve 40ti letém poválečném období po r. 1989 nerozfrcaly - ale to bych musel kopírovat nedávné prohlášení KSČM, a to by asi byl vpich do vosího hnízda ...
Komunisti neměli peníze ? Dyť tenkrát byly obrovský sociální jistoty, podnikový rekreace, bezúročný půjčky a spousta dalších vymožeností. Lázně jsou všude na světě, ale je to spíš jinej druh dovolený a relaxace, rozhodně to není léčba.
14 dní po návratu z lázní je na tom člověk stejně, ty procedury by měl absolvovat třeba 1x týdně celej rok.
Dobrý den, co se týče lázeňských pobytů, nemohu si vynachválit Mariánské Lázně. Tyto pobyty kupuji na http://pobytyvcesku.cz/lazenske-pobyty/marianske-lazne kde jsou neustále nové a akční nabídky za skvělou cenu. Všem doporučuji.
Jezdím do lázní každé 2-3 roky. Ne jako pacient, ale jako dárce krve. Mám takovou ZP, která hradí týdenní lázeňský pobyt po 6 odběrech u žen a 7 u mužů (pravda, něco málo si připlácíme, není to teda úplně zdarma, to je jen mimo sezónu). Jediné, co je na tom ne zrovna příjemné, že lázně se vztahují jen na dvě města, Bechyni a Poděbrady. Za mých několik lázeňských pbydů mám jejich okolí dobře prochozené, chtělo by to změnu. Fakt ale je, že tento relax využívá vcelku dost lidí a i lázně ví, že tito lidé jsou zdraví, že je to hlavně pro zvýšení jejich kondice. Moc se mi líbil i přístup lázeňského lékaře: řekněte si, co vás bolí a my se pokusíme to za ten týden, co na vás máme, alespoň trochu napravit. Takže nám mimo plán léčili kolena, záda...
Pokud jsem se ale setkala s lidmi, co do lázní jezdili, pak nikdy nešlo o nějaké simulanty nebo kamarádíčky, ale o lidi, kde lázně pomáhaly ve zlepšení nebo alespoň udržení zdravotního stavu (po infarktu, těžká artróza atd.).
Dobrý den paní Jarmilo, nově přibyly Lázně Darkov. Byl jsem tam ke konci října a vřele doporučuju. Pravda to okolí Karviné na procházky zrovna není, ale lázně jsou tam dobré a nejbližší okolí se dá.
Díky za zprávu, já už uvažovala o tom, že s dárcovstvím krve skončím (mám sice královskou AB-, ale už dost rozpíchané žíly, není divu, po víc než 55 odběrech. Holky na transfúzce jsou hotové kouzelnice, že to napíchnou a dokonce to i teče. Já bych se kvůli hluboko uloženým žilám ani nepodřezala, já bych jen pižlala a nic).
Já si to ověřím a vyzkouším. Ještě jednou díky!! Čeká mne to příští rok.
Protože 0- je v našich končinách ta nejméně častá, má ji asi 3% obyvatel. Jsou to naprosto univerzální dárci, ale nejhorší příjemci, musí dostat jen tu svou skupinu. AB- je druhá nejméně častá krevní skupina, tu má asi 8% obyvatel. Proto by ti, co tyto skupiny mají (ti ostatní taky, ale tito především), měli krev dávat, pokud dávat můžou. Jinak nejvíce častá je u nás A+.
Tedy: platí to pro bělošské obyvatelstvo, Romové a Vietnamci prý mají poněkud jiné rozložení krevních skupin, ale oni krev tolik nedávají. A třeba v USA je zase četnost krevních skupin naprosto jiná než u nás. Prý to souvisí s rasovým složením obyvatel a jejich stěhováním a mísením v průběhu staletí.
Hele ještě by mně zajímalo , jak to je s děděním krevních zkupin....já mám již zminovanou AB- a má matka má taky AB- a otec nevím ,jakou mněl.JE to možné ,že se dědí po matce krevní skupina ?nebo to je nahodilé jako u všeho jiného? evík
Nahodilé to není, je to trochu složitější. Zkuste si pročíst toto: http://www.lfhk.cuni.cz/kohler/vyuka/dzl/Krevní%20skupiny.htm
Třeba moje matka měla B+, krevní skupinu otce neznám (a nezjistím, oba rodiče jsou už po smrti), já mám AB-. Moje dcera má třeba A+, její otec má 0+. Víc by Vám ale řekli genetici. Dřív se třeba z krevních skupin určovalo otcovství dítěte v případě pochybností, dneska už se to dělá na základě DNA.
Jarmilo, to je studium, jak na doktora! Co jste mi to sem hodila za link ! A někde sem četla, že mimi do 1 roku má krev. skupinu po matce stejnou až pak má tu svoji, nevím, co je na tom pravdy..Na tomhle základě se taky asi dá vypátrat z tý krve, jestli nalezené dítě+ patří k matce podle krevní skupiny.a taky máte na průkazce dárce nejen AB-,ale i dalších 8 znaků,které jsou potřeba, když shánejí dárce na bílé krvinky- si myslím, když má někdo ,velmiˇvážnou nemoc,aby se ty krvinky nejlépe chytly do těla, bez vedlejších komplikací...Evík
Nedá mi to neodpovědět - Váš otec měl 100% skupinu A- , není jiná možnost ja byste moha mít AB- . U nicku evík je to složitější- otec Mohl mít A, B, nebo AB, vše Rh-
měla jsem loni velmi nemocnou dceru a nakonec i zbylé dvě děti, protože jsou malé, nechali jsme v nemocnici na poplatcích za jejich pobyt a pobyt můj jako doprovodu během několika málo měsíců více než 14000,-. Pak jsme jeli do lázní, které všechny děti opravdu velmi potřebovaly. Ano, je pravda, že za nás pojišťovna zaplatila téměř 100 000 za lázeňský pobyt, ale je také pravda, že jsme dalších 10 000 museli připlatit ze svého (jak "malá" poměrná část) a k tomu ještě musíte připočítat dopravu, nutné nákupy a pak lázeňský poplatek a platby za "doplňkové" služby - např. bazén a vstupy do různých dalších zařízení. I když největší tíhu nesla zdravotní pojišťovna, nemoc našich dětí zcela zruinovala rodinný rozpočet. Letos musí naštěstí jen jediná naše dcera znovu do lázní, stále jsme ale ještě nenašli volné prostředky, které bychom na to mohli uvolnit. Zdraví je sice přednější, ale je pro obyčejné lidi nesmírně drahé.