Hlavní navigace

Lákavý český trh má do čínských a indických protějšků hodně daleko

24. 1. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Čína a Indie vedou žebříček pro investory nejatraktivnějších světových trhů. Ačkoliv se Česko umístilo podle stejných kriterií až na 25. místě, je stále pro zahraniční investory lákavou lokalitou. Co do velikosti trhu se sice Číně a Indii nevyrovná, nabízí ale vzdělanou a levnou pracovní sílu.

Ekonomiky Číny a Indie vykazují neustále nebývalý růst. Čína a Indie jsou již několik let nejatraktivnějšími obchodními lokalitami světa. Obrovský čínský a indický trh je šancí pro mnoho výrobců a nabízí netušené možnosti. Prosadit se na něm je však velice obtížně a ne každému se to podaří. Ekonomiky obou zemí jsou několik let na vynikající úrovni a zahraniční investice lákají i řadou ekonomických pobídek.

Čína a Indie jsou silná dvojka

Analytická společnost A. T. Kearney sestavuje na základě zkušeností a preferencí několika set významných světových firem každoročně FDI index – nejatraktivnější trhy světa, kde se vyplatí investovat finanční prostředky. Daný index zohledňuje řadu kritérií. Již několik let po sobě patří první dvě místa Číně a Indii. Indický a čínský trh svůj světový význam neustále zvyšují a do budoucna se očekává jejich další růst.

V obou zemích mohou zahraniční investoři využívat daňové úlevy. Společnosti mající sídlo v podporovaných lokalitách odvádějí na dani méně. Například v Číně ve speciálních podnikatelských zónách (Special Economic Zones) mohou zahraniční společnosti odvádět daň z příjmů právnických osob ve výši 15 %. Při uvedení na domácí trh jim může být udělen benefit 2 + 3, což znamená dva roky daňové prázdniny a potom povinnost odvádět po dobu 3 let sníženou sazbu daně. Mimo tyto zóny však existují další, kde jsou sice také daňové úlevy, musí však být splněny zákonné podmínky.

Česko pořád láká

Většina významných společností již ve východní Evropě působí několik let, přesto je východní Evropa pořád velmi zajímavá pro přesun části výroby či založení dceřiné společnosti. Vzhledem k malému trhu nemůže být Česko nikdy stejně atraktivní jako největší země světa, přesto se počet zahraničních společností působících na českém území zvyšuje. Investoři Česko kladně hodnotí především pro kvalitní lidský kapitál, který je na západoevropské poměry ještě pořád levný. Vzdělanost a výkonnost českých pracovníků, stabilní finanční a ekonomické prostředí činí Českou republiku atraktivní i přes menší domácí trh.

Vzestup Vietnamu a Malajsie

Vietnam

Vietnam začíná být pro zahraniční investory zajímavou cílovou lokalitou. Především díky nízkým mzdovým nákladům a pomalu rostoucí ekonomice, která s sebou přináší mnoho podnikatelských příležitostí. HDP ve Vietnamu v posledních letech roste 8% tempem. Míru inflace se daří držet pod 10% hranicí. Roste export a současně vláda odstraňuje překážky importu do země, což se projevuje ve zvýšeném zájmu zahraničních investorů. Počet daní a místních poplatků je poměrně široký, současně však existuje u jednotlivých daní celá řada výjimek a osvobození – daňový systém je tak složitý a nepřehledný. Přesto v posledních letech probíhají alespoň dílčí změny se snahou zvýšit zájem zahraničních investorů.

Hlavními vietnamskými daněmi jsou:

  • Daň z příjmu právnických osob – základní sazba daně činí 28 %, při splnění zákonných podmínek (především podpora vybraných oborů) mohou však výnosy společnosti podléhat snížené sazbě daně například 10 %, 15 % či 20 %.
  • DPH - má tři sazby: 5 %, 10 % a 20 %.

Založení nové společnosti ve Vietnamu stojí na všech poplatcích přibližně 100 dolarů.

Nejperspektivnější pro zahraniční investory jsou v současné době oblasti, které se začínají otevírat zahraničnímu kapitálu - finanční sektor, domácí obchod a distribuce. I Vietnam se snaží přilákat zahraniční investory především daňovými úlevami při splnění stanovených podmínek. Téměř veškerý průmysl se soustředí kolem dvou největších měst, kterými jsou Hanoj a Ho Či Minovo Město.

Nejvýznamnějšími exportními partnery Vietnamu jsou USA (21 % exportu), Japonsko (12 %), Austrálie (10 %) a Čína (6 %). Nejvýznamnějšími importními partner jsou Čína (17 % importu), Singapur (13 %) a Taiwan (12 %).

Malajsie

Malajsie je pro zahraniční investory zajímavou lokalitou. Je otevřená obchodu a investicím. Finanční situace domácích firem je stabilizovaná, mohou zde vlastnit 100 % investičního majetku. Domácí ekonomice se v posledních pěti letech daří, růst HDP činil v průměru téměř 6 %. Vláda v posledních letech velmi dbá i na ochranu duševního vlastnictví, aby nebyla porušována autorská práva při používání obchodních značek. K přilákání zahraničního kapitálu jsou uskutečňovány významné investice do infrastruktury či znalostní ekonomiky, což znamená podporu školství, výzkumu a vývoje.

Velmi pozitivně analytici hodnotí především finanční sektor a podmínky pro zahraniční investory. Mimo základní sazby daní mohou společnosti podnikající ve státem podporovaných oborech (především zemědělství, potravinářství či cestovní ruch) nebo oblastech využívat daňové úlevy. Po schválení mohou tyto společnosti například odepisovat investiční prostředky až do výše 70 % ročního příjmu. Z daňově osvobozeného příjmu lze vyplácet nezdanitelné dividendy. Společnosti mohou také požádat o daňové úlevy reinvestovaných příjmů. Základní sazba daně z příjmu právnických osob činí 26 %.

FIN23

Nejvýznamnějšími exportními partnery Malajsie jsou USA (19 % exportu), Singapur (15 %), Japonsko (9 %), Čína (7 %) a Thajsko (5 %). Nejvýznamnějšími importními partner jsou Japonsko (13 % importu), USA (13 %), Čína (12 %).

Nejatraktivnější zahraniční trhy pro zahraniční investory za rok 2007FDI Confidence Index
Pořadí Země
1 Čína
2 Indie
3 USA
4 Velká Británie
5 Hong Kong
6 Brazílie
7 Singapur
8 Spojené Arabské Emiráty
9 Rusko
10 Německo
11 Austrálie
12 Vietnam
13 Francie
14 Kanada
15 Japonsko
16 Malajsie
17 Kuvajt, Bahrain, Katar, Omán
18 JAR
19 Mexiko
20 Turecko
21 Indonésie
22 Polsko
23 Centrální Asie
24 Jižní Korea
25 Česko

Centrální Asie jsou bývalé republiky Sovětského svazu ležící v Asii. Zdroj: Global Business Policy Concil A.T.Kearney, Inc.

Myslíte si, že Česká republika dostatečně podporuje zahraniční investory?

Autor článku

Vydané knihy:. Evropská unie v otázkách a odpovědích (2002). Matematika zábavně a hravě (2002) . Sportovní matematika (2004) . Další publikační činnost: . Daně a právo v praxi (Aspi, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).